poster

Nadace kriminální excelence (festivalový název)

 • Lotyšsko

  Kriminālās ekselences fonds

 • anglický

  The Foundation of Criminal Excellence

Komedie / Krimi

Lotyšsko, 2018, 126 min

Scénář:

Oskars Rupenheits

Producenti:

Oskars Rupenheits
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • me_george
  ***

  Film hlavně v počáteční fázi trochu tratil na tempu, přeci jen 126minutvou stopáž je docela dost. Ale ve výsledku se jednalo o dobrou zábavu, překvapivě dobře zahranou na to, že herci byli vlastně neherci a film byl financován crowdfundingem a sponzorstvím. Za mě silnější 3*. Možná časem čtvrtou hvězdu přihodím (až budou mít fitko, concierge a směnárnu).(25.3.2019)

 • Katzenklo
  ****

  Lotyšské filmové ceny Lielais Kristaps 2018: nejlepší scénář, nejlepší herec ve vedlejší roli (Andris Daugaviņš), cena čtenářů Delfi (celkem 6 nominací). Film, který v Lotyšsku krátce po uvedení vzbudil nebývalý rozruch. Absurdní kriminální komedie plná brutálního násilí a bizarních postaviček byla pro mnohé naprostým zjevením. Velice povedený je mimo jiné soundtrack, složený (s nadsázkou řečeno) z klenotů lotyšské populární hudby. Film nesedne zdaleka každému, ale pokud je divák alespoň trochu zvrácený, měl by v něm nalézt zalíbení. Tato geniální společenská satira má ambice zaujmout daleko za hranicemi Latvijas galvaspilsēty. Upozorňuji akorát na nepřesnost v popisku: film se rozhodně odehrává v devadesátkách, protože "za dob těžkého socialismu" by se sotva dal vykrást McDonald's :D (projekce: Forum Cinemas Riga - 8. 9. 2018)(7.4.2019)

 • PP66
  ***

  Febiofest 1: Pěknej úvod až po scénu v McDonalds, pak nebetyčná nuda, a opět "živej film od přepadení pošty. Kdyby Lotyši ten prostředek vystřihli, dám jim čtyři hvězdy, škoda...(30.3.2019)