F1: Touha po vítězství (TV seriál)

• Česko

Formule 1: Touha po vítězství

Formula 1: Drive to Survive

Dokumentární / Sportovní

Velká Británie, 2019–2020, 11 h 52 min (Minutáž: 27–41 min)

Walter Mair

Komentáře uživatelů k TV seriálu (70)

Formule jsem přestal sledovat před deseti lety, páč mi to přišlo vzrušující asi jako zápasy v šipkách. To ale neznamená, že mě nedojme dokument o Franku Williamsovi nebo James May skládající homage Jimu Clarkovi. Tenhle fantasticky nastříhaný a zinscenovaný dokument mi zase odpálil koudel. Dávám i tréninky, protože jestli nás něco Drive to Survive učí, pak to, že závod je jenom špička ledovce. Fascinující je kontext a zákulisí. Well done!(1.5.2019)

Nejpůsobivější na tom není nepřikrášlený (v rámci možností) bezprecedentní přístup do zákulisí i soukromí, velké emoce, průšvihy, radosti, prostořekost, rozdíly oproti vyjádřením pro média a „co se mi skutečně honí hlavou“, adrenalinem našlapané zprostředkování závodů samotných (kam se hrabe Rychle a zběsile oproti zdejší „akci“), absolutní mistrovství ve střihu (podání i rutinních na události skoupých velkých cen je dechberoucí; a co teprve těch, kde se něco děje), intrikaření plné vrážení si kudel do zad mezi stájemi a (spolu)jezdci ve stylu "Hry o trůny hadr", nelineární promyšlená struktura, sloupávání staniolu z vypulírovaného efjedničkového pozlátka, až „clarkson-hammond-mayovsky“ (to určitě vystřihnou) momentky či running joke v podobě „ignorace“ Räikkönena. Ne, to zdaleka nejpůsobivější na celém tom majstrštyku je, že to vrací vypulírované a předpisy svázanému motocirkusu lidskou tvář, osobitost, emoce a kouzlo, které pro mnohé z nás F1 měla v devadesátkách někdy kolem nácti let věku v dobách Senny či pozdější rivality Schumacher-Häkkinen. Vůbec se nedivím, že první sezóna o ročníku 2018 v důsledku přinesla zvýšení zájmu a sledovanosti ročníku 2019. A co teprve ta druhá, kdy si štáb k tělu krom „zbytku pole“ pustilo i nedostižné duo Mercedes/Ferrari (jakkoli jen na pár závodů a nikoli celou sezónu). Echt kvalitní sportovní dokuseriály s pohledem na „to jak to chodí mimo dohled přenosových kamer a tiskových konferencí“ má obecně vzato pod palcem spíše Amazon, ale Netflix s tímto (a ještě Sunderlandem) drží trumfová esa. Lépe podaný, emocemi i informacemi nabitý pohled do vrcholového sportu tu totiž aktuálně není (a že jich pěkných pár sakra dobrých je). | S1: 5/5 | S2: 5/5 | (2.3.2020)

„PROČ SLEDUJETE FORMULI 1? CHCETE VIDĚT AKCI. CHCETE VIDĚT DRAMA. CHCETE VIDĚT JAK SLABŠÍ AUTO ZAJEDE SKVĚLÝ VÝSLEDEK. PŘÍBĚH. KAŽDÝ ZÁVOD BY MĚL MÍT PŘÍBĚH....“ /// Informace, týmy, auta, lidi… cirkus jménem Formule 1. Krásný záběry, rozhovory, monology, emoce…. a když během závodu auto zastaví a pilot vypne motor, je to jako smrt! … Už dávno nejsem fanda F1. Mám rád sport, soutěžení, napínavý okamžiky…. A tenhle seriál je lepší než jakejkoliv závod! /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(29.6.2020)

Pre diváka, ktorý nesleduje F1 pravidelne, môže byť tento dokument len priemernou záležitosťou. Pre skalných fanušíkov je Drive to Survive naopak lahôdkou, ktorá dokazuje, že formula má hĺbku, emócie a hlavne, že tie najpútavejšie príbehy sa v nej odohrávajú nie len v čele, ale i v strednom poli. Skvelá dramaturgická práca autorov, ktorý dokázali zaintersovať skoro každý tím a každého jazdca zo stredného pola, a vyzvihli súvislosti strategické, politické a závodné tak, aby poskytli čo najstrhujúcejší príbeh. Obrazovo 4K radosť pre oči, strihovo novoškolský počin. Viac napumpovaný pre novú sezónu človek ani nemôže byť :)(10.3.2019)

// "Racing is life. Anything before or after is just waiting." Steve McQueen se vlastně od závodníků Formule 1 příliš nelišil. Tahle dokumentární sonda do loňské závodnické sezóny možná není tak úderná, jak by si tenhle sport zasloužil, rozhodně ale podává poměrně realistický obraz světa formulí a toho, co se děje v pozadí. Pobaví střet šéfů Red Bullu a Renaultu, u částí s Ricciardem pak místy dokonce i dojme. Pro fanoušky F1 je to solidní předkrm před začátkem sezóny, ostatní by ale měli dohnat radši Sennu, protože ten je přece jen někde jinde. 7/10(9.3.2019)

Pro bývalého fanouška tohoto motorsportu je to neskutečný zážitek. Perfektní sonda do zákulisí, adrenalinově sestříhané. Tomuto seriálu nechybí nic, povinnost pro každého fanouška F1. Sledoval jsem F1 poměrně dlouho, F1 byla v té době ještě zábavná a auta nevydávala zvuky jako sekačky na trávu, fandil jsem Ferrari a M. Schumacherovi. Jakmile skončil u Ferrari, skončila pro mne i F1.(19.5.2019)

Po nadšených ohlasech všude kolem jsem se donutil a nelituji jediné vteřiny! Aby vás chytl dokument o něčem, co už skoro 20 let nesledujete, to už chce opravdu talent...Je to poutavé, atraktivní a sexy. Geniálně nasnímané a sestříhané. Nechybí spousta minipříběhů a postav, konfliktů a zákulisních informací. Dokonalá reklama na F1, která si paradoxně podkopla nohy tím, že část diváků nebude sledovat každý týden ty dvouhodinové závody, ale radši si pak dá maraton 10 dílů uplynulé sezony. A já se k nim hrdě hlásím. P. S. o jeden poctivý kvalt záživnější než výborné, ale roztahané The Last Dance.(22.11.2020)

Dynamicky natočený a sestříhaný seriál, který ve mně opět zažehl lásku k Formuli 1, jež byla uhašena ve chvíli, kdy odešel Michael Schumacher a formule začaly znít jako laciné vysavače. Drive to Survive nám především ukazuje, že jezdec a jeho auto je jen špička ledovce. Seriál nám totiž velmi důkladně umožňuje nahlédnout za oponu, za níž vidíme, že tým tvoří mnohdy i několik set členů, díky kterým celé toto olbřímí soukolí funguje na 100%. Drive to Survive je rovněž provázán medailonky jezdců či členů týmu, což v kombinaci se skvěle natočenými závody, kolizemi, kvalifikacemi či jen zastávkami v boxech vytváří z tohoto seriálu vysokooktanovou podívanou, kterou by si žádný fanoušek F1 rozhodně neměl nechat ujít. A je vážně jedno, zda se jedná o současného diváka či třeba jen někoho, kdo se ke sledování tohoto motorsportu vrací po několikaleté pauze. Výborná práce! (Netflix)(22.3.2020)

takhle by mely vypada zavodni prenosy F1..dava to celemu zavodnimu serialu uplne jiny, novy, uzasny, dechberouci a adrenalinem nabity rozmer. F1 jsem prestal sledovat s odchodem Schumiho..ale kdyby aktualni prenosy vypadaly podobne, s neskutecnou radosti bych se k nim zase vratil(7.11.2020)

1.séria: Dokument o sezóne 2018 vo Formule 1, vhodný najmä pre divákov, ktorý ju nevideli. A najlepšie pokiaľ F1 celkovo príliš nesledujú. V tom prípade si v každej epizóde užijú niekoľko napínavých príbehov jak jednotlivých pilotov tak tímov. Pokiaľ ste ale pravidelný divák F1 a tým pádom ste do detailov sledovali aj minulú sezónu, tak sa dozviete len úplné minimum nových informácií. Prínosom pre mňa boli len priame reakcie rôznych ľudí na vyhrotené situácie. Ďalej boli trochu vtipné ich nenaplnené nádeje pred jednotlivými závodmi, keďže som už poznal výsledok. A príjemným bonusom ešte boli zábery z detských čias niektorých pilotov, keď závodili na motokárach. Medzi zápory by som dal to, že tento seriál vytvára skresľujúci pohľad na F1 o tom, že je to dynamický šport plný havárií (ktoré v tomto dokumente boli výrazne ozvučené jak z Hollywoodskych filmov a naviac poskladané z viacerých sezón) a predbiehacích manévrov. Keď si takýto príležitostný divák pustí nejaký závod, tak môže byť nemilo prekvapený. Tiež mi pripadali niektoré príbehy vytvorené umelo. Fakt skoro nikto neriešil ktorý španielsky pilot bude lepší. Najzábavnejšie bolo popichovanie medzi šéfom Renaultu a Red Bullu a ich vzájomné preťahovanie sa o Ricciarda, pre ktorého to v tejto chvíli vyzerá, že sa nerozhodol dobre. Ale uvidíme jak sa to pre neho vyvinie v ďalších rokoch. Takže pre diváka neznalého F1 to bude pravdepodobne napínák, ale pre fanúšika F1, ktorý sa nezaujíma len o boj predných tímov (ktorým sa seriál nevenuje, keďže odmietli spoluprácu na dokumente) o titul, ale o celé štartové pole, je to len taký rekapitulačný bonus k minulej sezóne. 5/10. 2. séria už nie je zostrihaná jak Hollywoodsky film plný havárií, ale buduje na príbehoch, ktoré sa načali v minulej sezóne. Uvidíme jak sa darí Ricciardovi po prestupe do Renaultu, Leclercovi po prestupu do Ferrari a kopu ďalších príbehov. Celkovo som už aj ja túto sériu bral skôr ako doplnok sezóny 2019, ako nejaký dokument, ktorý by sa ju snažil plnohodnotne zdokumentovať. Jej hlavným kladom je to, že nám ukazuje emócie rôznych pilotov alebo šéfov v kľúčových okamihoch, keďže behom normálnych zostrihoch závodov na to nie je čas ale aj prístup jednotlivých členov tímov je oveľa uzatvorenejší a plný naučených ničnehovoriacich fráz. Pred kamery Netflixu je väčšina zúčastnených oveľa otvorenejšia. Slabinou tejto série je stále minimálna účasť hlavných ašpirantov na titul a to Mercedesu a Ferrari, vďaka čomu to najdôležitejšie je zmapovane najmenej. Tentoraz síce od obidvoch tímov dostali prístup na jeden závod a v prípade Mercedesu to bol paradoxne ten, ktorý im vyšiel najmenej, čo bolo veľmi ironické a zábavné. Ale Mercedes aj tak zažiaril a na rozdiel od napríklad Haasu ukázal jak sa poučiť z toho, keď sa vám nedarí. Namiesto nonstop fuckovania vecné hľadanie príčin problémov. Epizóda o Ferrari je asi najslabšia a ten konflikt medzi Vettelom a Leclercom ani zďaleka nevykreslili tak šťavnato ako to behom sezóny vyzeralo. Sklamalo ma, že sa nedostalo na všetky tímy. Bol som zvedavý prečo došlo k úpadku Sauberu a tešil som sa na môjho obľúbenca Raikkonena jak opíše svoj prestup z top tímu do malého tímu v strede poľa. Kimi sa behom celej sérii objavil v jednom zábere, kde povedal jednu vetu. To fakt? Racing Point ostal tiež ignorovaný, pritom ten ich vzostup po takmer krachu by bol minimálne rovnako zaujímavý ako neustále trápenie sa Williamsu u ktorého nám aj tak nejaké zmysluplné príčiny ich úpadku neukázali. Keď už má Netflix tak unikátny prístup behom sezóny, tak by mohol venovať priestor viacerým a kľudne nech to má aj o pár dielov viac. Najzaujímavejšie boli asi zákulisné čachre pri výmene pilotov v Red Bulle (aj keď mohli položiť otázku prečo neangažovali Kvyata a jak to vnímal) a nepredĺžení zmluvy s Hulkom. Takže celkovo to je o niečo lepšie ako minule, ale stále je čo zlepšovať. 7/10.(17.5.2019)

K F1 jsem se dostala vlastne az v roce 2018, spiše nahodou, rok předtím jsem se stala fanouškem MotoGP a kolegy tvrdil, že proč ne F1, tak jsem ze zvědavosti koukla na pár závodů a právě přesně si pamatuju závod v Monacu, kdy nikdo nevěřil, že to Daniel dá .... stále na závody koukám spíše sporadicky, MotoGP mi přijde zábavnější právě díky té absenci týmových strategií, yellow flag apod. motorkym i přijdou závodnicky čistčí, ale tenhle dokument ... má to větší adrenalin než většina závodu, ukazuje tu neuvěřitelnou politiku v zákulísí, ten mentální boj jezdců mimo trat .... dokonalost sama. Dala jsme to za dva dny :)(28.12.2020)

V telce ty závody vždycky vypadaly jako taková pomalá a nudná snobárna... a přitom když se to zabere zblízka, v HD a ze zákulisí tak je tam té rychlosti a dramat víc než v holywůdu..... Nečekaně zábavný a místy až kulervoucí dokuseroš.(27.1.2020)

Lepší než samotné závody ...Tenhle dokument totiž žije příběhy! Naprosto úžasně vytvořený děj jenž je sled událostí, situací. Zajímavých a až stěžejních ! Prostřihy do továren a vývojových center střídají pohledy do soukromý jezdců, ale i šéfů. Kamery jsou u všech podstatných událostí, slyšíte komenty jezdců z monopostů, průpovídky mechaniků a na to vidíte prostřihy na závody.. V cirkusu F1 se taková a podobná dramata odehrávají každý den, ale tak poutavě je složit a sestříhat působí až dojmem jakoby byla uměle vytvořena, hraná dle scénáře .Leč oni nejsou. Závody už nesleduji , ale tohle je fakt pecka.(3.12.2019)

Naprosto parádní záležitost! Ač jsem F1 v televizi nikdy nesledoval, protože mě to k smrti nudilo, nedávno mě chytla videohra a následně jsem si pustil i tenhle seriál z produkce Netflixu. Neskutečně mě to vtáhlo! Chvíli jsem si zvykal na to, že to nesleduje jednotlivé závody chronologicky a každý díl je spíš věnován určitému týmu, jezdci, příběhu... Jakmile jsem si zvykl, seriál se mi dostal pod kůži a já hltal každý díl. Jednotlivé jezdce to běžnému divákovi hrozně polidšťuje. Rozhovory z vysílaček jsou mimořádně zajímavé a mnohdy i vtipné. Tohle prostě musí bavit každého. Má to drama, napětí, gradaci, spoustu lidských příběhů a skvěle to tenhle mnohdy hůře pochopitelný sport přibližuje široké veřejnosti. Druhá řada mi přišla o fous slabší, ale možná je to prostě tím, že ta sezóna nenabídla tolik zajímavých momentů, kdo ví... nesledoval jsem. Každopádně teď se nemůžu dočkat třetí řady a občas si dokonce s chutí zapnu nějaký ten F1 závod, abych viděl všechny tváře ze seriálu v akci. Najednou to má úplně jiné grády. Takovýhle dokument bych přál každému sportovnímu odvětví na vrcholové úrovni. To by bylo nových fanoušků! | S1: 5/5 | S2: 4,5/5 |(7.9.2020)

Co musím ocenit nejvíc je fakt že tohle je dokument pro znalce i pro totální formulové neznabohy. Za ty roky co jsem skalním fanouškem tohoto sportu a sleduju téměř každý trénink, kvalifikaci, press konference atd, jsem zatím neviděl dokument, který by dokázal ukázat věci z pozadí takovým způsobem jako Netflix. Mile mě překvapilo, že konečně někdo lidem (v čr) osvětlil příbehy mladých jezdců jako je Charles Leclerc, Gasly, Ocon aspol. Jelikož české média na F1 úplně serou, tak tohle doporučuju zkouknout každému kdo se o F1 alespoň trochu zajímá. Mimo obsahovou stránku musím vyzdvihnout střih, zvuk a celý edit. Tohle je opravdu mimořádný pohled sezóny 2018, který byl mimořádně poutavě natočen. Je to pěkná pocta všem těm klukům co dřou celý život od dětství, aby se dostali na pár let do monopostu formule 1, ale hlavně i těm kteří neměli to štěstí a neuvolnilo se pro ně místo v konkurenci schopných vozech, které by byly schopny bojovat o titul a vlastně všem lidem z týmu a co se kolem F1 motají.(15.3.2019)

Konečne som si vychutnal po dlhých rokoch zas naplno napätie počas priebehu celej sezóny F1. Na prvých priečkach nieje takmer žiadna zábava. Ale dokument sa zameriava prevažne na stred poľa, kde neustále prebiehajú mikrosúboje medzi jednotlivými jazdcami a ich teamami. Týchto jazdcov som si obľubil a prežival som s nimi naplno každé ich výťazstvo alebo prehru. Aj keď v ich prídape výhra len málokedy znamená pódiové umiestnenie.(29.2.2020)

Poslední velkou cenu jsem viděl v době kdy pohár ovládl BrawnGP, naposledy jsem se u ef jedniček bavil, když je ještě vysílali na Primě. Drive to survive zašlý lesk oprašuje, dávno nemám své favority takže si tyhle drobné souboje bez ohledu na vývoj šampionátu jako celku užívám. Uvítal bych ale více z technického úseku, vývoj apod.(26.3.2020)

I když F1 nesleduji už léta, je tohle jeden z nejlepších seriálů ze sportovního prostředí co jsem viděl. U třetí epizody se mi tajil dech. Skvěle natočené, i "zahrané".(17.3.2019)

pokud něco v posledních letech na oko vyčpělá Formule 1 potřebovala,pak tohle extrémně povedené promo.Od malička jsem fanoušek Ferrari,ale v tomhle případě jsem uvítal,že v celé sérii není prakticky jediná zmínka o něm,nebo (bohužel) dominantním Mercedesu.Tvůrci si tady vzali na paškál stáje "druhé" vlny,které nejsou tak vidět a ukázali,že se zde dějí možná mnohem zajímavější věci než by si obyčejný fanoušek myslel.Všechny ty mikro příběhy jsou tu navíc podávány natolik poutavě,že seriál nutí koukat na jeden díl za druhým...90% (PS : dost mě navíc tahle mini série utvrdila v tom,že mladý Verstapen je opravdu ko.ot)(29.3.2019)

1. série: Trochu jsem přemýšlel. Obecně vzato, co byly ty asi nejlepší seriály tohoto roku. Přes všechny drama, dokumenty, komedie a ulítloviny jsem se dostal do bodu, kdy jsem zjistil, že zde byly tři naprosto kulervoucí. A jeden z nich je právě tento. Dílo popisující poslední dokončenou sezónu asi nejnebezpečnějšího sportu na zemi, který ale milují miliony lidí. Ať se tomu dá říkat sentiment nebo jakkoliv, tak já se zde našel jako v máločem. Pořád jsem přeji jen ten kluk co propařil nespočet času u PS2 hraním Formule ročníku 05. Samo o sobě sledujeme hlavně mladé jezdce, což je super pro nováčky jako třeba i já, kteří se díky tomu i lépe zorientují. Občas vám přijde divné, že se uprostřed série tvůrci vracíme na začátek sezóny, ale ti všímaví ví, že to má své opodstatnění a hezky to umí zapadnout. Je v tom drama, akce, nebezpečí. Je to dokonalé. V jistém slova smyslu jsem skoro i zapomněl, že se jedná o dokument. Zlatá kolekce. Nezlobil bych se za každoroční zmapování této dokonalosti. 2. série: Člověk skoro nedoufal, že by onu druhou vysněnou sérii dostal. A ono se stalo. Chvíli to ale trvalo. Než člověk zase najel na onen zvláštní styl vyprávění a přijímání příběhu skrze stáje a jejich jezdce než v rámci chronologie. Člověk to docení až skoro ke konci, kdy mu opět dojde, že v tom byla určitá gradace k nějaké pointě a podobně. Obecně vzato se skoro nedá říci nic extra špatného o tomto pokračování, ale i přesto člověka naštvaně určité flákačství, že o nějakých jezdcích se ani nedozvíte a musíte si to hledat přes Wikipedii, abyste věděli. V tomto bodě seriál naprosto zbytečně selhává, protože každý díl nemá snad více než 30 minut a přitom opomene tolik věcí, že je až stydno. Velká a zbytečná škoda.(9.8.2019)

<< předchozí 1 2 3 4