F1: Touha po vítězství (TV seriál)

• Česko

Formule 1: Touha po vítězství

Formula 1: Drive to Survive

Dokumentární / Sportovní

Velká Británie, 2019–2020, 10 h 54 min (Minutáž: 27–41 min)

Walter Mair

Kate Coggins

// "Racing is life. Anything before or after is just waiting." Steve McQueen se vlastně od závodníků Formule 1 příliš nelišil. Tahle dokumentární sonda do loňské závodnické sezóny možná není tak úderná, jak by si tenhle sport zasloužil, rozhodně ale podává poměrně realistický obraz světa formulí a toho, co se děje v pozadí. Pobaví střet šéfů Red Bullu a Renaultu, u částí s Ricciardem pak místy dokonce i dojme. Pro fanoušky F1 je to solidní předkrm před začátkem sezóny, ostatní by ale měli dohnat radši Sennu, protože ten je přece jen někde jinde. 7/10(9.3.2019)

Co musím ocenit nejvíc je fakt že tohle je dokument pro znalce i pro totální formulové neznabohy. Za ty roky co jsem skalním fanouškem tohoto sportu a sleduju téměř každý trénink, kvalifikaci, press konference atd, jsem zatím neviděl dokument, který by dokázal ukázat věci z pozadí takovým způsobem jako Netflix. Mile mě překvapilo, že konečně někdo lidem (v čr) osvětlil příbehy mladých jezdců jako je Charles Leclerc, Gasly, Ocon aspol. Jelikož české média na F1 úplně serou, tak tohle doporučuju zkouknout každému kdo se o F1 alespoň trochu zajímá. Mimo obsahovou stránku musím vyzdvihnout střih, zvuk a celý edit. Tohle je opravdu mimořádný pohled sezóny 2018, který byl mimořádně poutavě natočen. Je to pěkná pocta všem těm klukům co dřou celý život od dětství, aby se dostali na pár let do monopostu formule 1, ale hlavně i těm kteří neměli to štěstí a neuvolnilo se pro ně místo v konkurenci schopných vozech, které by byly schopny bojovat o titul a vlastně všem lidem z týmu a co se kolem F1 motají.(15.3.2019)

Dokument o sezóne 2018 vo Formule 1, vhodný najmä pre divákov, ktorý ju nevideli. A najlepšie pokiaľ F1 celkovo príliš nesledujú. V tom prípade si v každej epizóde užijú niekoľko napínavých príbehov jak jednotlivých pilotov tak tímov. Pokiaľ ste ale pravidelný divák F1 a tým pádom ste do detailov sledovali aj minulú sezónu, tak sa dozviete len úplné minimum nových informácií. Prínosom pre mňa boli len priame reakcie rôznych ľudí na vyhrotené situácie. Ďalej boli trochu vtipné ich nenaplnené nádeje pred jednotlivými závodmi, keďže som už poznal výsledok. A príjemným bonusom ešte boli zábery z detských čias niektorých pilotov, keď závodili na motokárach. Medzi zápory by som dal to, že tento seriál vytvára skresľujúci pohľad na F1 o tom, že je to dynamický šport plný havárií (ktoré v tomto dokumente boli výrazne ozvučené jak z Hollywoodskych filmov a naviac poskladané z viacerých sezón) a predbiehacích manévrov. Keď si takýto príležitostný divák pustí nejaký závod, tak môže byť nemilo prekvapený. Tiež mi pripadali niektoré príbehy vytvorené umelo. Fakt skoro nikto neriešil ktorý španielsky pilot bude lepší. Najzábavnejšie bolo popichovanie medzi šéfom Renaultu a Red Bullu a ich vzájomné preťahovanie sa o Ricciarda, pre ktorého to v tejto chvíli vyzerá, že sa nerozhodol dobre. Ale uvidíme jak sa to pre neho vyvinie v ďalších rokoch. Takže pre diváka neznalého F1 to bude pravdepodobne napínák, ale pre fanúšika F1, ktorý sa nezaujíma len o boj predných tímov (ktorým sa seriál nevenuje, keďže odmietli spoluprácu na dokumente) o titul, ale o celé štartové pole, je to len taký rekapitulačný bonus k minulej sezóne. 5/10.(17.5.2019)

Trochu jsem přemýšlel. Obecně vzato, co byly ty asi nejlepší seriály tohoto roku. Přes všechny drama, dokumenty, komedie a ulítloviny jsem se dostal do bodu, kdy jsem zjistil, že zde byly tři naprosto kulervoucí. A jeden z nich je právě tento. Dílo popisující poslední dokončenou sezónu asi nejnebezpečnějšího sportu na zemi, který ale milují miliony lidí. Ať se tomu dá říkat sentiment nebo jakkoliv, tak já se zde našel jako v máločem. Pořád jsem přeji jen ten kluk co propařil nespočet času u PS2 hraním Formule ročníku 05. Samo o sobě sledujeme hlavně mladé jezdce, což je super pro nováčky jako třeba i já, kteří se díky tomu i lépe zorientují. Občas vám přijde divné, že se uprostřed série tvůrci vracíme na začátek sezóny, ale ti všímaví ví, že to má své opodstatnění a hezky to umí zapadnout. Je v tom drama, akce, nebezpečí. Je to dokonalé. V jistém slova smyslu jsem skoro i zapomněl, že se jedná o dokument. Zlatá kolekce. Nezlobil bych se za každoroční zmapování této dokonalosti.(9.8.2019)

Formule jsem přestal sledovat před deseti lety, páč mi to přišlo vzrušující asi jako zápasy v šipkách. To ale neznamená, že mě nedojme dokument o Franku Williamsovi nebo James May skládající homage Jimu Clarkovi. Tenhle fantasticky nastříhaný a zinscenovaný dokument mi zase odpálil koudel. Dávám i tréninky, protože jestli nás něco Drive to Survive učí, pak to, že závod je jenom špička ledovce. Fascinující je kontext a zákulisí. Well done!(1.5.2019)

• - Na projektu se odmítly podílet dva přední týmy současné F1 – Mercedes a Ferrari, což tvůrcům znemožnilo podrobně nahlédnout pod pokličku boje o mistrovský titul. Na druhou stranu tak ale více prostoru dostaly mnohdy neméně napínavé souboje ze středu startovního pole. [Zdroj: f1sport.auto.cz] (GesikCZ)

• - Pro druhou řadu mapující sezónu 2019 se připojily i týmy Ferrari a Mercedes, tudíž byla listina kompletní. (m@cs)