Alias (TV seriál)

Alias

Alias

Dobrodružný / Akční / Sci-Fi / Thriller

USA, 2001–2006, 73 h 30 min (Minutáž: 42 min)

Tvůrci:

J.J. Abrams

Jennifer Garner, Ron Rifkin, Kevin Weisman, Victor Garber, Carl Lumbly, Michael Vartan, David Anders, Merrin Dungey, Bradley Cooper, Mía Maestro, Lena Olin, Melissa George, Greg Grunberg, Terry O'Quinn, Rachel Nichols, Balthazar Getty, Amy Acker, Élodie Bouchez, Patricia Wettig, Amy Irving, James Handy, Amanda Foreman, Sarah Shahi, Ira Heiden, Peter Berg, Tyrees Allen, Gina Torres, Justin Theroux, Quentin Tarantino, Djimon Hounsou, Roger Moore, Jenette Goldstein, Faye Dunaway, Ethan Hawke, Christian Slater, Danny Trejo, David Carradine, Joey Slotnick, Griffin Dunne, Isabella Rossellini, Arnold Vosloo, Vivica A. Fox, David Cronenberg, Petra Wright, Ricky Gervais, Agnes Bruckner, James Kyson, Kevin Scott Allen, Derek Mears, Michael A. Goorjian, Erica Leerhsen, Ian Buchanan, Lindsey Haun, Rick Yune, Jason Segel, Derek de Lint, Angus Scrimm, Bonita Friedericy, Izabella Scorupco, Oleg Taktarov, Mark Ivanir, Michelle Forbes, James Lesure, Jamison Jones, Igor Žižikin, Pasha D. Lychnikoff, Leon Russom, Erik Jensen, Faran Tahir, Glenn Morshower, Sterling K. Brown, Ashlyn Sanchez, Alex Veadov, Patrick Bauchau, Michael Massee, Angus Macfadyen, Roger Lim, Annie Quinn, Keone Young, Johnny Trí Nguyễn, Clifton Collins Jr., Peter O'Meara, Cassie Jaye, Scott Adsit, Kevin Alejandro, Rowena King, Arthur Darbinyan, Al Sapienza, Ntare Guma Mbaho Mwine, Michael Des Barres, Marshall Manesh, Allen Evangelista, Stana Katic, Rutger Hauer, Vicki Davis, Chris Ellis, Scott Alan Smith, Mark Ryan, Peggy Lipton, Ahmed Best, Oz Perkins, Kevin Foster, Cosimo Fusco, Richard Lewis, Kelly Macdonald, Benny Urquidez, Corey Stoll, Richard Speight Jr., Tom Everett, Bob Clendenin, Julia Ling, Michele Morrow, Eddie Diaz, François Chau, Dato Bachtadze, JR Reed, Mariana Klaveno, Jordan-Claire Green, Stephen Spinella, Mark Humphrey, Kirk B.R. Woller, Tracy Middendorf, Ken Olin, Adrian R'Mante, Jeff Chase, Nico Cortez, Christopher Thornton, Vincent Riotta, Sonny Surowiec, Yuri Lowenthal, Arick Salmea, Toši Toda, Paul McCarthy-Boyington, Evan Helmuth, Christian Boeving, Loren Haynes, Francesco Quinn, Gary Carlos Cervantes, George Cheung, Leo Lee, Dimitri Diatchenko, Castulo Guerra, Rachel G. Fox, Damion Poitier, Julie Ann Emery, Alex Ball, Ed Brigadier, Benjamin Mouton, Iqbal Theba, Ron Bottitta, Duane Journey, Cotter Smith, Jennifer Hetrick, Scott Donovan, Jonathan Dixon, Robin Sachs, Ashley Cusato, Ray Laska, Endre Hules, Amrapali Ambegaokar, Adam Leadbeater, Hrach Titizian, Amy Aquino, Liam Kyle Sullivan, Del Zamora, Tristin Mays, Daniel Zacapa, Christian Stokes, Navid Negahban, John Aylward, José Zúñiga, Brannon Bates, Luis Antonio Ramos, Jay Huguley, Bernard White, William Morgan Sheppard, John Benjamin Hickey, Paul Ganus, Yves Bright, Timothy V. Murphy, Aengus James, Bryan Friday, Evan Parke, Carl Ciarfalio, Randall Park, Michael Ensign, Larry Cedar, Ravil Isjanov, Nick Jameson, Joseph Ruskin, Yvans Jourdain, Marsh Mokhtari, Marisol Nichols, Raymond Ma, Jamie McShane, Derrick O'Connor, Greta Sesheta, Victor McCay, Alejandro Furth, Roman Varshavsky, Michail Chmurov, Alexandr Kuzněcov, Robert Bailey Jr., James Warwick, Kristof Konrad, Kevin Mitnick, Dan Warner, Andy Gätjen, Hope Allen, Jim Pirri, Larry Sullivan, David Jean Thomas, Evan Arnold, Michelle Arthur, Ian Patrick Williams, Edward Atterton, Robert Symonds, Dennis A. Pratt, Eddie J. Fernandez, Adrian Sparks, Tom Kiesche, Dominic Comperatore, Michael Forest, Lynne Moody, Lindsey Ginter, Kevin McCorkle, Norbert Weisser, Joel Swetow, Richard Whiten, Nasser Faris, Jimmie F. Skaggs, Sônia Braga, Ron Yuan, Ozman Sirgood, David Lea, Peter J. Lucas, Daniel Faraldo, Jack Donner, Maurice Godin, François Guétary, Doug Kruse, Constance Brenneman, Michael Kenneth Williams, Lilyan Chauvin, Mark Gantt, Ming Lo, Scott Vance, Mark Aiken, Ken Feinberg, Yvonne Farrow, Ryan O'Quinn, Jason Klamm, Paul Michael, Nancy Dussault, John Balma, Geno Silva, Michael Yama, Burt Bulos, P. David Miller, John Koyama, William Wellman Jr., Javier Grajeda, Carole Gutierrez, Wolf Muser, Ben Bray, Anthony Molinari, Jeff Yagher, Mark Kelly, Ivo Nandi, Jack Axelrod, Greg Collins, Lou Volpe, Janet MacLachlan, Stephen Mendillo, James Carraway, Rob Benedict, Vladimir Skomarovsky, Jack Laufer, Mark Bramhall, Frank Hoyt Taylor, Bee-Be Smith, Kathe Mazur, Clayton Landey, Jerry O'Donnell, Gina Morelli, Jevgenij Lazarev, Ric Young, Philip Tan, Aharon Ipalé, J.J. Abrams, Elaine Kagan, Mark Rolston, Miguel Sandoval, Arabella Holzbog, Lori Heuring, John Hannah, Tobin Bell, Michael Halsey, Timothy Landfield, David St. James, Scott Paulin, Jennifer Tung, Allison Dean, James Lew, Lindsay Crouse, Edward Atterton (a.z.), Jeff Chase (a.z.), Gina Torres (a.z.), Tony Amendola, Kamala Lopez, Philippe Bergeron, Newell Alexander, Ivan Borodin, Stephen Davies, Courtney Gains, Olivia d'Abo, Eli Danker, Roy Werner, Jonathan Banks, Robert Joy, Kurt Fuller, Adam Alexi-Malle, Loren Avedon, Brad Greenquist, Ilia Volok, Jim Ward, Patricia Rae, Mark Bramhall (a.z.), Garret Sato, Bradley Cooper (a.z.), Erick Avari, Pruitt Taylor Vince, Richard Roundtree, Hector Atreyu Ruiz, Travis Aaron Wade, Merrin Dungey (a.z.), Lena Olin (a.z.), David S. Lee, Raymond J. Barry, Jenny Gago, Jimmy Bridges, Angela Bassett, Rick Overton, Sebastian Roché, Cliff De Young, Cullen Douglas, Diego Wallraff, Ulrich Thomsen, Elya Baskin, Joel Grey, Paul Ben-Victor, Rocco Sisto, Vladimir Maškov, Nestor Serrano, Michael McKean, Ori Pfeffer, Andrew Divoff, David Marshall Grant, Kevin Cooney, Caroline Goodall, Oleg Vidov, Jacob Witkin, Rhett Giles, Lina Patel, Nelson Mashita, Alla Korot, Steven Shaw, Pamela Kosh, Kristopher Logan, Ismail Bashey, Jay Gerber, Patrick Gorman, Damien Leake, Shaun Duke, John Eric Bentley, Christopher Curry, P.J. Marino, Bru Muller, Bill Bolender, William Dennis Hunt, Kevin West, Gino Montesinos, Michael Berry Jr., Stacey Scowley, Carole Androsky, Morgan Weisser, Steven Koller, George Gerdes, Lorenzo Caccialanza, David Pressman, Bryan Rasmussen, Kiran Rao, Jim Hanna, Sathya Jesudasson, Crystal Santos, Carl Gilliard, Mark Pinkosh, Jean-Pierre Bergeron, Stephanie Venditto, Pancho Demmings, James Sharpe, Purva Bedi, Lyle Kilpatrick, Dayo Ade, Colin Campbell, Erik Betts, Nick Spano, Boris Lee Krutonog, Natsuko Ohama, Alex Stemkovsky, Emily Wachtel, Kevin Sutherland, Austin Tichenor, Elena Evangelo, Marlo Bernier

Studium vysoké školy mi kdysi dávalo pořádně zabrat, ale v USA to pravděpodobně bude časově nenáročný koníček. Důkazem budiž třeba taková Sydney Bristowová, která kromě studia hravě zvládne vykonávat falešnou práci, oblbovat dnem i nocí přítele, dvojitě agentovat, laxně konverzovat mnoha světovými jazyky a spolehlivě chránit bezpečnost světa. Mužskému i lesbickému publiku se navíc zavděčuje přiléhavými pracovními kostýmy, kvůli kterým dětinsky zaokrouhluji své hodnocení nahoru.(14.1.2012)

Někomu možná přijde blbý hrát si na agenty, každou chvíli měnit převleky a tvářit se, že jde o svět. Jeho chyba, přichází tak o špičkový seriál. Jak už bylo řečeno, klišé podobných projektů je základním východiskem Aliasu. Šmírování velkých ryb a cestování do těch nejvýsostnějších (Francie) i nejzapadlejších (Uzbekistán) destinací se dá ale dělat různě. A tvůrci seriálu Alias těží z námětu naprosté maximum. Špičkový scénář a míra nečekaných odboček kulminuje ve druhé a třetí sérii natolik, že tyto epizody strkají do kapsy kompletní výsledky Lost i Heroes dohromady. Obsazení je velice přesvědčivé. Platí, že Jennifer Garner nikdy nebude nejkrásnější ani nejschopnější herečkou na Hollywoodském nebi. Ale to není podstatné, do role se položila a vytvořila si v ní svůj pomník, který už jen tak nepřekoná. Utajovaný klenot americké seriálové nadprodukce stál u zrodu filmařsky vybroušených seriálů s jednotící linkou. Nevítězí originalitou obsahu, ale mistrným zpracováním.(24.1.2010)

Alias nie je bezchybný. Bolo by jednoduché vyčítať mu to alebo to, je totiž pravdou, že logika ide niekedy bokom a miesto špionážneho seriálu niekedy pripomína scif-fi respektive mysteriózny žáner. Ale vyčítať toto dielu J.J. Abramsa je absolútnym nepochopením jeho vízie, koniec koncov na podobných princípoch neskôr postavil svoj ešte úspešnejší seriál Lost (áno, Djkoma má pravdu) Pozvoľnejší začiatok graduje skvele a po oddychovom čase, ktorý nastáva ešte počas tretej série a trvá takmer dve tretiny štvrtej sa to znova rozkrúti na plné obrátky až kým sa na obrazovke nezjaví veta "Thank you for five incredible years. " Neustále pendlovanie Sloana medzi dobrou a zlou stranou a jeho finálny prerod na hlavného záporáka sprevádzaný zbytočnou obeťou vlastnej dcéry patrili k veciam, ktoré ma príliš nebrali, lenže...pri posledných epizódach nabitých emóciami som si uvedomil, že vo mne Sydney zanechala istý a nezanedbateľný dojem. A keď so mnou seriál dokáže takto emočne zamávať, zákonite to musím odzrkadliť aj v hodnotení.(18.12.2007)

Slabé 3*.Nudný špionážny seriál v ktorom agenti dokážu to, že sú skoro v každom dieli odhalení a musia utekať :-) keby tam nebola mystická a scifi dejová línia s Rambaldim tak už sa na to dávno vykašlem. Tvorcovia dokonca dosiahli to, že som začal držať palce všetkým "bad guys" iba preto, lebo časom sa hlavné kladné postavy stali doslova otravnými okrem Jacka Bristowa, Dixona a Marshalla. Kto ako tak rozmýšľal v seriáli inteligentne a logicky boli už spomínaní "bad guys" z ktorích podľa mňa bol naj Ricky Gervais ako Daniel Ryan - výrobca nedeaktivovateľlných bômb, škoda že sa objavil len v jednej časti. Pekne zahrala svoju mrchu aj Amy Acker. Potešili aj gueststars ako Quentin Tarantino, Christian Slater, John Hannah, Peter Berg, Isabella Rossellini, Lenya Olin, Tobin Bell a ďalší. A Jennifer Garner sa za 5 rokov naučila dôveryhodne zahrať iba zamračenú.(3.6.2008)

HODNOCENÍ POUZE PRVNÍCH TŘÍ SÉRIÍ! První řada je velmi povedený rozjezd, druhá to pomalu vylepšuje a první půlka třetí sezóny je excelentní, drůhá půlka "padá" opět na super úroveň druhé řady. Díly Phase One z S2 a Full Disclosure z S3 považuji za jedny z nejlepších epizod všech seriálů, co jsem měl možnost vidět. Teď mám rozkoukanou čtvrtou řadu a absolutně nechápu, co s tím tvůrci provedli (asi to bez J.J. Abramse, který se přesunul spíše k Lostu, nejde, dokonce sám řekl, že S4 Aliasu se moc nepovedla :)). Kdybych ji měl hodnotit samostatně, tak jí dám tak 2*, a to za ně může být ještě ráda. Není v ní žádná hlavní dějová linka, není zde žádný hlavní záporák, všichni jsou epizodní a na konci je Sydney dostane, scénáře jsou něco na způsob céčkových akčních sci-fi seriálů, která Nova dává ve tři ráno. Bohužel na mě působí seriálové prokletí a kvůli zalíbení k předchozím řadám jí stejně asi pomalu dokoukám. Potom tedy upravím i tento komentář. Update (8.7.2006) - Jak jsem očekával, kvalita rozporuplné čtvrté řady se postupně zvyšovala, finále bylo sice docela fajn, ale mezi ostatními je jasně nejhorší. Počkám si až vyjde na dvd S5, bohužel už jí moc nevěřím, vědět jak to celé dopadne ale chci. Kvůli 4. sezóně snižuji hodnocení na 4*.(8.7.2006)

• - V první sezóně je kódové značení Sydney pro SD-6 „Bluebird“ a pro CIA „Freelancer.“ (HellFire)

• - Jelikož má seriál na svědomí tým J.J.Abramse, nachází se v něm pár odkazů na seriál Ztraceni. (zigot7)

• - Roku 2008 zvolen časopisem "Empire" jako 35. Nejlepší seriál všech dob. (HellFire)