Alias (TV seriál)

Alias

Alias

Dobrodružný / Akční / Sci-Fi / Thriller

USA, 2001–2006, 73 h 30 min (Minutáž: 42 min)

Tvůrci:

J.J. Abrams

Jennifer Garner, Ron Rifkin, Kevin Weisman, Victor Garber, Carl Lumbly, Michael Vartan, David Anders, Merrin Dungey, Bradley Cooper, Mía Maestro, Lena Olin, Melissa George, Greg Grunberg, Terry O'Quinn, Rachel Nichols, Balthazar Getty, Amy Acker, Élodie Bouchez, Patricia Wettig, Amy Irving, James Handy, Amanda Foreman, Sarah Shahi, Ira Heiden, Peter Berg, Tyrees Allen, Gina Torres, Justin Theroux, Quentin Tarantino, Djimon Hounsou, Roger Moore, Jenette Goldstein, Faye Dunaway, Ethan Hawke, Christian Slater, Danny Trejo, David Carradine, Joey Slotnick, Griffin Dunne, Isabella Rossellini, Arnold Vosloo, Vivica A. Fox, David Cronenberg, Petra Wright, Ricky Gervais, Agnes Bruckner, James Kyson, Kevin Scott Allen, Derek Mears, Michael A. Goorjian, Erica Leerhsen, Ian Buchanan, Lindsey Haun, Rick Yune, Jason Segel, Derek de Lint, Angus Scrimm, Bonita Friedericy, Izabella Scorupco, Oleg Taktarov, Mark Ivanir, Michelle Forbes, James Lesure, Jamison Jones, Igor Žižikin, Pasha D. Lychnikoff, Leon Russom, Erik Jensen, Faran Tahir, Glenn Morshower, Sterling K. Brown, Ashlyn Sanchez, Alex Veadov, Patrick Bauchau, Michael Massee, Angus Macfadyen, Roger Lim, Annie Quinn, Keone Young, Johnny Trí Nguyễn, Clifton Collins Jr., Peter O'Meara, Cassie Jaye, Scott Adsit, Kevin Alejandro, Rowena King, Arthur Darbinyan, Al Sapienza, Ntare Guma Mbaho Mwine, Michael Des Barres, Marshall Manesh, Allen Evangelista, Stana Katic, Rutger Hauer, Vicki Davis, Chris Ellis, Scott Alan Smith, Mark Ryan, Peggy Lipton, Ahmed Best, Oz Perkins, Kevin Foster, Cosimo Fusco, Richard Lewis, Kelly Macdonald, Benny Urquidez, Corey Stoll, Richard Speight Jr., Tom Everett, Bob Clendenin, Julia Ling, Michele Morrow, Eddie Diaz, François Chau, Dato Bachtadze, JR Reed, Mariana Klaveno, Jordan-Claire Green, Stephen Spinella, Mark Humphrey, Kirk B.R. Woller, Tracy Middendorf, Ken Olin, Adrian R'Mante, Jeff Chase, Nico Cortez, Christopher Thornton, Vincent Riotta, Sonny Surowiec, Yuri Lowenthal, Arick Salmea, Toši Toda, Paul McCarthy-Boyington, Evan Helmuth, Christian Boeving, Loren Haynes, Francesco Quinn, Gary Carlos Cervantes, George Cheung, Leo Lee, Dimitri Diatchenko, Castulo Guerra, Rachel G. Fox, Damion Poitier, Julie Ann Emery, Alex Ball, Ed Brigadier, Benjamin Mouton, Iqbal Theba, Ron Bottitta, Duane Journey, Cotter Smith, Jennifer Hetrick, Scott Donovan, Jonathan Dixon, Robin Sachs, Ashley Cusato, Ray Laska, Endre Hules, Amrapali Ambegaokar, Adam Leadbeater, Hrach Titizian, Amy Aquino, Liam Kyle Sullivan, Del Zamora, Tristin Mays, Daniel Zacapa, Christian Stokes, Navid Negahban, John Aylward, José Zúñiga, Brannon Bates, Luis Antonio Ramos, Jay Huguley, Bernard White, William Morgan Sheppard, John Benjamin Hickey, Paul Ganus, Yves Bright, Timothy V. Murphy, Aengus James, Bryan Friday, Evan Parke, Carl Ciarfalio, Randall Park, Michael Ensign, Larry Cedar, Ravil Isjanov, Nick Jameson, Joseph Ruskin, Yvans Jourdain, Marsh Mokhtari, Marisol Nichols, Raymond Ma, Jamie McShane, Derrick O'Connor, Greta Sesheta, Victor McCay, Alejandro Furth, Roman Varshavsky, Michail Chmurov, Alexandr Kuzněcov, Robert Bailey Jr., James Warwick, Kristof Konrad, Kevin Mitnick, Dan Warner, Andy Gätjen, Hope Allen, Jim Pirri, Larry Sullivan, David Jean Thomas, Evan Arnold, Michelle Arthur, Ian Patrick Williams, Edward Atterton, Robert Symonds, Dennis A. Pratt, Eddie J. Fernandez, Adrian Sparks, Tom Kiesche, Dominic Comperatore, Michael Forest, Lynne Moody, Lindsey Ginter, Kevin McCorkle, Norbert Weisser, Joel Swetow, Richard Whiten, Nasser Faris, Jimmie F. Skaggs, Sônia Braga, Ron Yuan, Ozman Sirgood, David Lea, Peter J. Lucas, Daniel Faraldo, Jack Donner, Maurice Godin, François Guétary, Doug Kruse, Constance Brenneman, Michael Kenneth Williams, Lilyan Chauvin, Mark Gantt, Ming Lo, Scott Vance, Mark Aiken, Ken Feinberg, Yvonne Farrow, Ryan O'Quinn, Jason Klamm, Paul Michael, Nancy Dussault, John Balma, Geno Silva, Michael Yama, Burt Bulos, P. David Miller, John Koyama, William Wellman Jr., Javier Grajeda, Carole Gutierrez, Wolf Muser, Ben Bray, Anthony Molinari, Jeff Yagher, Mark Kelly, Ivo Nandi, Jack Axelrod, Greg Collins, Lou Volpe, Janet MacLachlan, Stephen Mendillo, James Carraway, Rob Benedict, Vladimir Skomarovsky, Jack Laufer, Mark Bramhall, Frank Hoyt Taylor, Bee-Be Smith, Kathe Mazur, Clayton Landey, Jerry O'Donnell, Gina Morelli, Jevgenij Lazarev, Ric Young, Philip Tan, Aharon Ipalé, J.J. Abrams, Elaine Kagan, Mark Rolston, Miguel Sandoval, Arabella Holzbog, Lori Heuring, John Hannah, Tobin Bell, Michael Halsey, Timothy Landfield, David St. James, Scott Paulin, Jennifer Tung, Allison Dean, James Lew, Lindsay Crouse, Edward Atterton (a.z.), Jeff Chase (a.z.), Gina Torres (a.z.), Tony Amendola, Kamala Lopez, Philippe Bergeron, Newell Alexander, Ivan Borodin, Stephen Davies, Courtney Gains, Olivia d'Abo, Eli Danker, Roy Werner, Jonathan Banks, Robert Joy, Kurt Fuller, Adam Alexi-Malle, Loren Avedon, Brad Greenquist, Ilia Volok, Jim Ward, Patricia Rae, Mark Bramhall (a.z.), Garret Sato, Bradley Cooper (a.z.), Erick Avari, Pruitt Taylor Vince, Richard Roundtree, Hector Atreyu Ruiz, Travis Aaron Wade, Merrin Dungey (a.z.), Lena Olin (a.z.), David S. Lee, Raymond J. Barry, Jenny Gago, Jimmy Bridges, Angela Bassett, Rick Overton, Sebastian Roché, Cliff De Young, Cullen Douglas, Diego Wallraff, Ulrich Thomsen, Elya Baskin, Joel Grey, Paul Ben-Victor, Rocco Sisto, Vladimir Maškov, Nestor Serrano, Michael McKean, Ori Pfeffer, Andrew Divoff, David Marshall Grant, Kevin Cooney, Caroline Goodall, Oleg Vidov, Jacob Witkin, Rhett Giles, Lina Patel, Nelson Mashita, Alla Korot, Steven Shaw, Pamela Kosh, Kristopher Logan, Ismail Bashey, Jay Gerber, Patrick Gorman, Damien Leake, Shaun Duke, John Eric Bentley, Christopher Curry, P.J. Marino, Bru Muller, Bill Bolender, William Dennis Hunt, Kevin West, Gino Montesinos, Michael Berry Jr., Stacey Scowley, Carole Androsky, Morgan Weisser, Steven Koller, George Gerdes, Lorenzo Caccialanza, David Pressman, Bryan Rasmussen, Kiran Rao, Jim Hanna, Sathya Jesudasson, Crystal Santos

Někomu možná přijde blbý hrát si na agenty, každou chvíli měnit převleky a tvářit se, že jde o svět. Jeho chyba, přichází tak o špičkový seriál. Jak už bylo řečeno, klišé podobných projektů je základním východiskem Aliasu. Šmírování velkých ryb a cestování do těch nejvýsostnějších (Francie) i nejzapadlejších (Uzbekistán) destinací se dá ale dělat různě. A tvůrci seriálu Alias těží z námětu naprosté maximum. Špičkový scénář a míra nečekaných odboček kulminuje ve druhé a třetí sérii natolik, že tyto epizody strkají do kapsy kompletní výsledky Lost i Heroes dohromady. Obsazení je velice přesvědčivé. Platí, že Jennifer Garner nikdy nebude nejkrásnější ani nejschopnější herečkou na Hollywoodském nebi. Ale to není podstatné, do role se položila a vytvořila si v ní svůj pomník, který už jen tak nepřekoná. Utajovaný klenot americké seriálové nadprodukce stál u zrodu filmařsky vybroušených seriálů s jednotící linkou. Nevítězí originalitou obsahu, ale mistrným zpracováním.(24.1.2010)

Poslední dobou k nám konečně dorážejí opravdové seriálové skvosty, ať je to série CSI nebo právě Alias, máte konečně jistotu, že se bude na co dívat. Rozhodně musím pochválit tvůrce za mistrný střih, bezvadný scénář a ještě lepší herecké výkony. Díl s hostujícím Quentinem Tarantinem se velice vydařil, ale ani ostatní za ním nezaostávají. Tvůrci vsadily na poněkud telenovelovský dramatický konec, který vás připoutá do křesla a přinutí nahlas si zaklít, vžyť příště budete muset sledovat znovu a pokud o díl přijdete, bude to asi velká smůla... Nejhorší je však to čekání mezi jednotlivými epozodami.(15.2.2006)

Nejprve varování pro všechny: Nekoukejte na to s titulky od "Zuzkamuf", jsou naprosto nepoužitelné! Půlka vět je úplně špatně a nedávají smysl. Koukejte s anglickými titulky, nebo si sežeňte TVrip s dabingem. Zuzko, vysvětli mi aspoň, kdo je to ten tajemný pan Langley, o kterém se v seriálu neustále mluví. __________A teď k hodnocení: 1. série: Dojmy trochu rozpačité. Je mi jasné, že zápletku, spočívající v existenci tajné organizace SD6, úspěšně se před svými zaměstnanci vydávající za součást CIA, nelze brát vážně, ale jako záminka pro rozehrání velkolepého špionážního dobrodružství to funguje. Líbí se mi kontrast dvojího života Sydney - neohrožená agentka, která je v očích svých nejbližších obyčejnou bankovní úřednicí. A Marshall je borec. Potud OK. Vadí mi až příliš zhuštěný a rychle uhánějící příběh - autoři se do jednoho dílu snaží nacpat co nejvíc věcí, a tak Sydney během 40 minut stihne provést tři velkolepé akce na třech kontinentech, pohovořit si se svou kamarádkou o jejích milostných problémech, vytahat se svým otcem nějaké kostlivce ze skříní a někde na veřejném místě "nenápadně" něco prodiskutovat se svým nadřízeným ze CIA. Přitom těch pár dílů, které se tomuto konceptu vymykají a mají volnější tempo (dvojdíl s Quentinem Tarantinem a pár dalších) patří k těm nejlepším. Zatím slabší ****._____2. série: Pro první půlku platí totéž, co jsem psal výše, naštěstí v půlce sezony dojde k velkému zvratu a seriál chytí nový dech. ****_____3. série: Stále je to velmi překombinované a je víc než evidentní, že scénáristi vymýšlejí příběh za pochodu a jsou jen tak 2-3 epizody napřed, ale narozdíl třeba od Prison Breaku se tento seriál nebere vážně, takže je možné mu leccos odpustit a jen se bavit. ****_____4. série: Tady už je výraznější pokles. Cliffhanger byl vyřešen dost neuspokojivě, ba co hůř, všechny nevyřešené zápletky z minulé sezóny jsou najednou hozeny za hlavu, z největšího padoucha je po krátkém "co sme si to sme si" najednou klaďas, a hlavně - z původně souvislého seriálu je najednou EPIZODICKÝ SERIÁL (!!!), kdy v každém díle zneškodníme jednoho univerzálního teroristu (TM) a dále se mu už nevěnujeme. Tak to pokračuje minimálně po dvě třetiny sezony, které jsou úplně zbytečnou vatou. Až někdy od 16. dílu se zase začne něco dít, ale dojem už to nezachránilo. ***_____5. série: Naštěstí opět souvislý příběh, byť zbytečně a složitě vykonstruovaný okolo nové super-mega-hyper-tajné zločinecké organizace Prophet Five. V prvních sezonách jsem byl scénáristický chaos ochoten skousnout, ale když v páté sezoně postavy umírají a vstávají z mrtvých podle toho, jak se to scénáristům hodí, je to už trochu moc. Teprve dvě epizody před koncem jakoby si scénáristi uvědomili, že se blíží konec, konečně hodili všechny odbočky za hlavu a seriál spěje k urychlenému až uspěchanému konci. Proč to nešlo dřív? Ale i v této sezoně byly dobré momenty, např. vloupání do centrály CIA, a závěr posledního dílu se taky povedl. Ale i tak seriál skončil v nejvyšší čas. ***(24.7.2009)

• hroubek

S01 - Přes pomalejší rozjezd se postupně dostáváme k čím dál napínavějším a zajímavějším dílů. Začátek je dost pomalý, ale po nějaký osmi dílech se to hodně příjemně rozjede a já se kolikrát nestačil ani divit. V seriálu všechno krásně funguje a po pár dílech to i krásně graduje. Dost se mi líbilo jakým způsobem tvůrci zakončili první řadu a jak si pohráli s postavy. Navíc hodně moc potěšily camea známých herců v čele se samotným Quentinem Tarantinem. S02 - Úvod je boží. Pak příjde mírné vystřízlivění, které mě mrzelo o to více, že děj je pomalejší a vyloženě se občas motá v kruhu. Naštěstí příjde zvrat v půlce řady, který krásně zamíchá s kartami a začne to být mnohem zajímavější. Fakt mě mrzí, že jsem s koncem druhé řady, tak otálel jelikož je to v závěru špičková podívaná. Hlavní herci jsou hodně fajn od Garner, Vartana, přes parádního Rifkina s Garberem a Cooperem nebo v neposlední řadě Lena Olin či Terry O'Quinn. Potěší i hvězdní hosté, kteří si rozhodně neudělali ostudu. Druhá řada je lepší, než první a po závěrečném zvratu jsem opravdu zvědavý co se stalo a co se stane.(7.8.2015)

• Paldini

Jsem celkem nešťastný, že jsem se díval na první dvě části, a to z důvodu, že jsem podle zdejších komentářů očekával naprostou bombu a viděl jsem trapárnu s několika klišé (potrhlý vědec ve službách tajné organizace, přestříhávání drátků u bomby) a mnoha nesmysly např. pistole, která střílí za roh ve scéně, kdy hlavní hrdinka vběhne do výtahu kolem ní lítají kulky a přitom střelci teprve přibíhají zpoza rohu, supertajná organizace, o které nesmí nikdo vědět má nabouchaného liftboye ve výtahu v normálním mrakodrapu a vůbec chování tajných služeb je nějaké takové naivní. Herci jsou vesměs velmi nesympatičtí až na onoho zbrklého vědce a na jakéhosi psychologa tajné organizace, který je mi sympatický jen tím, že ho hraje Angus Scrimm. Takže mé neštěstí spočívá v tom, zda dát seriálu ještě šanci nebo to bude ztráta času. Zatím nehodnotím.----------Po dvou dodívaných sezónách musím přiznat, že mě seriál i přes hromadu hloupostí a nelogičností chytil pomyslným drápkem. Nicméně, nehodnotím, protože jsem se zatím nedočkal smysluplného uzavření hlavní dějové linky.(3.1.2006)

• - Jennifer Garner natáčala Alias v priemere až 80-100 hodín týždenne. (martin1m2)

• - J.J. Abrams napsal a složil úvodní znělku. (HellFire)

• - Jenna Fisher se ucházela o roli Sydney Bristow. Později prohlásila: „Řekli, že se jim líbil můj herecký projev, ale nebyla jsem dost sexy.“ (HellFire)