Alias (TV seriál)

Alias

Alias

Dobrodružný / Akční / Sci-Fi / Thriller

USA, 2001 - 2006, 73 h 30 min (Minutáž: 105x42 min)

Tvůrci:

J.J. Abrams

Jennifer Garner, Ron Rifkin, Kevin Weisman, Victor Garber, Carl Lumbly, Michael Vartan, David Anders, Merrin Dungey, Bradley Cooper, Mía Maestro, Lena Olin, Melissa George, Greg Grunberg, Terry O'Quinn, Rachel Nichols, Balthazar Getty, Amy Acker, Élodie Bouchez, Patricia Wettig, Amy Irving, James Handy, Amanda Foreman, Sarah Shahi, Ira Heiden, Peter Berg, Tyrees Allen, Gina Torres, Justin Theroux, Quentin Tarantino, Djimon Hounsou, Roger Moore, Jenette Goldstein, Faye Dunaway, Ethan Hawke, Christian Slater, Danny Trejo, David Carradine, Joey Slotnick, Griffin Dunne, Isabella Rossellini, Arnold Vosloo, Vivica A. Fox, David Cronenberg, Petra Wright, Ricky Gervais, Agnes Bruckner, James Kyson, Kevin Scott Allen, Derek Mears, Michael A. Goorjian, Erica Leerhsen, Ian Buchanan, Lindsey Haun, Rick Yune, Jason Segel, Derek de Lint, Angus Scrimm, Bonita Friedericy, Izabella Scorupco, Oleg Taktarov, Mark Ivanir, Michelle Forbes, James Lesure, Jamison Jones, Igor Žižikin, Pasha D. Lychnikoff, Leon Russom, Erik Jensen, Faran Tahir, Glenn Morshower, Sterling K. Brown, Ashlyn Sanchez, Alex Veadov, Patrick Bauchau, Michael Massee, Angus Macfadyen, Roger Lim, Annie Quinn, Keone Young, Johnny Trí Nguyễn, Clifton Collins Jr., Peter O'Meara, Cassie Jaye, Scott Adsit, Kevin Alejandro, Rowena King, Arthur Darbinyan, Al Sapienza, Ntare Guma Mbaho Mwine, Michael Des Barres, Marshall Manesh, Allen Evangelista, Stana Katic, Rutger Hauer, Vicki Davis, Chris Ellis, Scott Alan Smith, Mark Ryan, Peggy Lipton, Ahmed Best, Oz Perkins, Kevin Foster, Cosimo Fusco, Richard Lewis, Kelly Macdonald, Benny Urquidez, Corey Stoll, Richard Speight Jr., Tom Everett, Bob Clendenin, Julia Ling, Michele Morrow, Eddie Diaz, François Chau, Dato Bachtadze, JR Reed, Mariana Klaveno, Jordan-Claire Green, Stephen Spinella, Mark Humphrey, Kirk B.R. Woller, Tracy Middendorf, Ken Olin, Adrian R'Mante, Jeff Chase, Nico Cortez, Christopher Thornton, Vincent Riotta, Sonny Surowiec, Yuri Lowenthal, Arick Salmea, Toši Toda, Paul McCarthy-Boyington, Evan Helmuth, Christian Boeving, Loren Haynes, Francesco Quinn, Gary Carlos Cervantes, George Cheung, Leo Lee, Dimitri Diatchenko, Castulo Guerra, Rachel G. Fox, Damion Poitier, Julie Ann Emery, Alex Ball, Ed Brigadier, Benjamin Mouton, Iqbal Theba, Ron Bottitta, Duane Journey, Cotter Smith, Jennifer Hetrick, Scott Donovan, Jonathan Dixon, Robin Sachs, Ashley Cusato, Ray Laska, Endre Hules, Amrapali Ambegaokar, Adam Leadbeater, Hrach Titizian, Amy Aquino, Liam Kyle Sullivan, Del Zamora, Tristin Mays, Daniel Zacapa, Christian Stokes, Navid Negahban, John Aylward, José Zúñiga, Brannon Bates, Luis Antonio Ramos, Jay Huguley, Bernard White, William Morgan Sheppard, John Benjamin Hickey, Paul Ganus, Yves Bright, Timothy V. Murphy, Aengus James, Bryan Friday, Evan Parke, Carl Ciarfalio, Randall Park, Michael Ensign, Larry Cedar, Ravil Isjanov, Nick Jameson, Joseph Ruskin, Yvans Jourdain, Marsh Mokhtari, Marisol Nichols, Raymond Ma, Jamie McShane, Derrick O'Connor, Greta Sesheta, Victor McCay, Alejandro Furth, Roman Varshavsky, Michail Chmurov, Alexandr Kuzněcov, Robert Bailey Jr., James Warwick, Kristof Konrad, Kevin Mitnick, Dan Warner, Andy Gätjen, Hope Allen, Jim Pirri, Larry Sullivan, David Jean Thomas, Evan Arnold, Michelle Arthur, Ian Patrick Williams, Edward Atterton, Robert Symonds, Dennis A. Pratt, Eddie J. Fernandez, Adrian Sparks, Tom Kiesche, Dominic Comperatore, Michael Forest, Lynne Moody, Lindsey Ginter, Kevin McCorkle, Norbert Weisser, Joel Swetow, Richard Whiten, Nasser Faris, Jimmie F. Skaggs, Sônia Braga, Ron Yuan, Ozman Sirgood, David Lea, Peter J. Lucas, Daniel Faraldo, Jack Donner, Maurice Godin, François Guétary, Doug Kruse, Constance Brenneman, Michael Kenneth Williams, Lilyan Chauvin, Mark Gantt, Ming Lo, Scott Vance, Mark Aiken, Ken Feinberg, Yvonne Farrow, Ryan O'Quinn, Jason Klamm, Paul Michael, Nancy Dussault, John Balma, Geno Silva, Michael Yama, Burt Bulos, P. David Miller, John Koyama, William Wellman Jr., Javier Grajeda, Carole Gutierrez, Wolf Muser, Ben Bray, Anthony Molinari, Jeff Yagher, Mark Kelly, Ivo Nandi, Jack Axelrod, Greg Collins, Lou Volpe, Janet MacLachlan, Stephen Mendillo, James Carraway, Rob Benedict, Vladimir Skomarovsky, Jack Laufer, Mark Bramhall, Frank Hoyt Taylor, Bee-Be Smith, Kathe Mazur, Clayton Landey, Jerry O'Donnell, Gina Morelli, Jevgenij Lazarev, Ric Young, Philip Tan, Aharon Ipalé, J.J. Abrams, Elaine Kagan, Mark Rolston, Miguel Sandoval, Arabella Holzbog, Lori Heuring, John Hannah, Tobin Bell, Michael Halsey, Timothy Landfield, David St. James, Scott Paulin, Jennifer Tung, Allison Dean, James Lew, Lindsay Crouse, Edward Atterton (a.z.), Jeff Chase (a.z.), Gina Torres (a.z.), Tony Amendola, Kamala Lopez, Philippe Bergeron, Newell Alexander, Ivan Borodin, Stephen Davies, Courtney Gains, Olivia d'Abo, Eli Danker, Roy Werner, Jonathan Banks, Robert Joy, Kurt Fuller, Adam Alexi-Malle, Loren Avedon, Brad Greenquist, Ilia Volok, Jim Ward, Patricia Rae, Mark Bramhall (a.z.), Garret Sato, Bradley Cooper (a.z.), Erick Avari, Pruitt Taylor Vince, Richard Roundtree, Hector Atreyu Ruiz, Travis Aaron Wade, Merrin Dungey (a.z.), Lena Olin (a.z.), David S. Lee, Raymond J. Barry, Jenny Gago, Jimmy Bridges, Angela Bassett, Rick Overton, Sebastian Roché, Cliff De Young, Cullen Douglas, Diego Wallraff, Ulrich Thomsen, Elya Baskin, Joel Grey, Paul Ben-Victor, Rocco Sisto, Vladimir Maškov, Nestor Serrano, Michael McKean, Ori Pfeffer, Andrew Divoff, David Marshall Grant, Kevin Cooney, Caroline Goodall, Oleg Vidov, Jacob Witkin, Rhett Giles, Lina Patel, Nelson Mashita, Alla Korot, Steven Shaw, Pamela Kosh, Kristopher Logan, Ismail Bashey, Jay Gerber, Patrick Gorman, Damien Leake, Shaun Duke, John Eric Bentley, Christopher Curry, P.J. Marino, Bru Muller, Bill Bolender

Zprvu velmi chytlavá záležitost, kvůli které jsem neváhal ponocovat a dost jsem jí hltal. S přibývajícími díly a zejména sériemi se ale vršily stále méně pravděpodobné a sobě podobné zápletky, které vrhly seriál do průměru. To je případ nejednoho seriálu. Platí zde prosté "méně je někdy více" a jde o dan za komerční úspěch, kdy už v podstatě seriály nejsou psány v uzavřeném celku, ale podle sledovanolsti jsou libovolně natahovány. Žel to málokterý team autorů ustojí...(18.2.2008)

HODNOCENÍ POUZE PRVNÍCH TŘÍ SÉRIÍ! První řada je velmi povedený rozjezd, druhá to pomalu vylepšuje a první půlka třetí sezóny je excelentní, drůhá půlka "padá" opět na super úroveň druhé řady. Díly Phase One z S2 a Full Disclosure z S3 považuji za jedny z nejlepších epizod všech seriálů, co jsem měl možnost vidět. Teď mám rozkoukanou čtvrtou řadu a absolutně nechápu, co s tím tvůrci provedli (asi to bez J.J. Abramse, který se přesunul spíše k Lostu, nejde, dokonce sám řekl, že S4 Aliasu se moc nepovedla :)). Kdybych ji měl hodnotit samostatně, tak jí dám tak 2*, a to za ně může být ještě ráda. Není v ní žádná hlavní dějová linka, není zde žádný hlavní záporák, všichni jsou epizodní a na konci je Sydney dostane, scénáře jsou něco na způsob céčkových akčních sci-fi seriálů, která Nova dává ve tři ráno. Bohužel na mě působí seriálové prokletí a kvůli zalíbení k předchozím řadám jí stejně asi pomalu dokoukám. Potom tedy upravím i tento komentář. Update (8.7.2006) - Jak jsem očekával, kvalita rozporuplné čtvrté řady se postupně zvyšovala, finále bylo sice docela fajn, ale mezi ostatními je jasně nejhorší. Počkám si až vyjde na dvd S5, bohužel už jí moc nevěřím, vědět jak to celé dopadne ale chci. Kvůli 4. sezóně snižuji hodnocení na 4*.(8.7.2006)

Bez diskuzí jeden z nejlepších seriálů posledních let. Řemeslně na velmi vysoké úrovni (hlavně střih a skvělá hudba - jak původní od Michaela Giacchina, tak i různé převzaté skladby) a i dějově většinou hodně obstojné (i když dost slabších dílů by se samozřejmě taky našlo - především valná část čtvrté série je dost zbytečná). Tahle věc se navíc může pyšnit spoustou výborných postav, a to jak hlavních (Michael Vaughn, Jack Bristow, Arvin Sloane, Irina Děrevkovová), tak i epizodních, které jsou často obsazeny opravdu lahůdkově (Quentin Tarantino jako excentrický záporák, Ethan Hawke v dvojroli!). Kromě již zmiňované trochu slabší čtvrté série si všechny ostatní drží svoji poměrně vysoko nasazenou laťku, za úplně nejlepší považuji asi druhou a třetí. V páté sérii se naštěstí dostatečně důstojně uzavřou snad všechny klíčové dějové linie a osudy v podstatě všech důležitých postav. 1. série: 80 %, 2. - 3. série: 90 %, 4. série: 70 %, 5. série: 80 %(12.8.2007)

Je to lehce návykový seriál, ale občas mě štve až velká překombinovanost scénáře - během jednoho dne v Miláně, v Praze, v Mexico City a pak zase zpátky v USA, pravděpodobně všichni lítají super rychlým tryskáčem a nemají vůbec žádné problémy s posunem času, Sydney je dokonalá lingvistka apod. Navíc to musím sledovat v doprovodu mého přítele, který při každém pohledu na Jennifer Garner v obtažených šatech málem prodělá orgasmus :-)(19.7.2006)

Další perfektně vypracovaný a inteligentní seriál. Tentokrát špionážní, a když si uvědomíme, jak to ve světě skutečně je (a bylo), tak si lépe uvědomíme smysl tohoto seriálu. Tak nejprve J.J. Abrams je Žid (ne sionista), takže od něj putují samá kvalitní díla. (: _ _ _ 26. října 2001 byl v USA podepsán Patriot Act (ovčanský fašistický zákon), a 6. ledna 2002 byla o tom zmínka v odvysílané epizodě. Jak je to možné? Jen dva měsíce mezera!! Znamenalo to ohromný výkon. Znamenalo to napsat scénář, natočit, a odvysílat jen za dva měsíce. Opravdu nějak stochasticky vyčarované bez konspirace? (: ✔(12.9.2011)

• - Prostřední jméno Sydney je Anne, stejně jako prostřední jméno Jennifer Garner. (HellFire)

• - Před pátou sezónou Jennifer Garner oznámila své těhotenství, které bylo zakomponováno do seriálu. (HellFire)

• - Jennifer Garner pokračovala v trénovaní bojových umení a taekwonda aj počas prvých troch sérií seriálu Alias. Spravila tak hlavne po tom, čo jej vytkli kritici, diváci aj producenti, že jej bojový výkon v prvej sérii je dosť slabý. V druhej a tretej sérii si potom možno všimnúť, že sa výrazne zlepšila. Väčšinu bojových scén natočila sama. V nebezpečných scénach zahrňujúcich výbuchy a pri niektorých hromadných bojových scénach ju zastúpila jej kaskadérka Shauna Duggins. (martin1m2)