Alias (TV seriál)

Alias

Alias

Dobrodružný / Akční / Sci-Fi / Thriller

USA, 2001, 105x42 min

Jennifer Garner, Michael Vartan, Ron Rifkin, Melissa George, David Anders, Victor Garber, Lena Olin, Peter Berg, Tyrees Allen, Gina Torres, Justin Theroux, Quentin Tarantino, Djimon Hounsou, Roger Moore, Terry O'Quinn, Jenette Goldstein, Faye Dunaway, Ethan Hawke, Carl Lumbly, Christian Slater, Danny Trejo, David Carradine, Joey Slotnick, Griffin Dunne, Isabella Rossellini, Arnold Vosloo, Vivica A. Fox, Mía Maestro, David Cronenberg, Petra Wright, Ricky Gervais, Agnes Bruckner, James Kyson, Kevin Scott Allen, Patricia Wettig, Derek Mears, Michael A. Goorjian, Bradley Cooper, Greg Grunberg, Erica Leerhsen, Élodie Bouchez, Ian Buchanan, Lindsey Haun, Rick Yune, Jason Segel, Derek de Lint, Rachel Nichols, Angus Scrimm, Bonita Friedericy, Izabella Scorupco, Oleg Taktarov, Balthazar Getty, Amy Acker, Mark Ivanir, Michelle Forbes, James Lesure, Jamison Jones, Igor Jijikine, Pasha D. Lychnikoff, Leon Russom, Erik Jensen, Faran Tahir, Glenn Morshower, Sarah Shahi, Sterling K. Brown, Ashlyn Sanchez, Alex Veadov, Patrick Bauchau, Michael Massee, Angus Macfadyen, Merrin Dungey, Roger Lim, Annie Quinn, Johnny Trí Nguyễn, Clifton Collins Jr., Peter O'Meara, Cassie Jaye, Scott Adsit, Kevin Alejandro, Rowena King, Arthur Darbinyan, Al Sapienza, Ntare Mwine, Michael Des Barres, Marshall Manesh, Allen Evangelista, Stana Katic, Amy Irving, Rutger Hauer, Vicki Davis, Chris Ellis, Scott Alan Smith, Mark Ryan, Peggy Lipton, Ahmed Best, Oz Perkins, Kevin Foster, Cosimo Fusco, Richard Lewis, Kelly Macdonald, Benny Urquidez, Corey Stoll, Richard Speight Jr., Tom Everett, Bob Clendenin, Julia Ling, Michele Morrow, Eddie Diaz, François Chau, Dato Bachtadze, JR Reed, Mariana Klaveno, Jordan-Claire Green, Stephen Spinella, Mark Humphrey, Kirk B.R. Woller, Tracy Middendorf, Ken Olin, Adrian R´Mante, Jeff Chase, Nico Cortez, Christopher Thornton, Vincent Riotta, Sonny Surowiec, Yuri Lowenthal, Arick Salmea, Toši Toda, Paul McCarthy-Boyington, Evan Helmuth, Christian Boeving, Loren Haynes, Francesco Quinn, Gary Carlos Cervantes, George Cheung, Leo Lee, Dimitri Diatchenko, Castulo Guerra, Rachel G. Fox, Damion Poitier, Julie Ann Emery, Alex Ball, Ed Brigadier, Benjamin Mouton, Iqbal Theba, Ron Bottitta, Duane Journey, Cotter Smith, Jennifer Hetrick, Scott Donovan, Jonathan Dixon, Robin Sachs, Ashley Cusato, Ray Laska, Amanda Foreman, Endre Hules, Amrapali Ambegaokar, Adam Leadbeater, Hrach Titizian, Amy Aquino, Liam Kyle Sullivan, Del Zamora, Tristin Mays, Daniel Zacapa, Christian Stokes, Navid Negahban, John Aylward, José Zúñiga, Brannon Bates, Luis Antonio Ramos, Jay Huguley, Bernard White, William Morgan Sheppard, John Benjamin Hickey, Paul Ganus, Kevin Weisman, Yves Bright, Timothy V. Murphy, Aengus James, Bryan Friday, Evan Parke, Carl Ciarfalio, Randall Park, Michael Ensign, Larry Cedar, Ravil Isjanov, Nick Jameson, Joseph Ruskin, Yvans Jourdain, Marsh Mokhtari, Marisol Nichols, Raymond Ma, Jamie McShane, Derrick O'Connor, Greta Sesheta, Victor McCay, Alejandro Furth, Roman Varshavsky, Michail Chmurov, Alexandr Kuzněcov, Robert Bailey Jr., James Warwick, Kristof Konrad, Kevin Mitnick, Dan Warner, Andy Gätjen, Hope Allen, Jim Pirri, Larry Sullivan, David Jean Thomas, Evan Arnold, Michelle Arthur, Ian Patrick Williams, Edward Atterton, Robert Symonds, Dennis A. Pratt, Eddie J. Fernandez, Adrian Sparks, Tom Kiesche, Dominic Comperatore, Michael Forest, Lynne Moody, Lindsey Ginter, Kevin McCorkle, Norbert Weisser, Joel Swetow, Richard Whiten, Nasser Faris, Jimmie F. Skaggs, Sonia Braga, Ron Yuan, Ozman Sirgood, David Lea, Peter J. Lucas, Daniel Faraldo, Jack Donner, Maurice Godin, François Guétary, Doug Kruse, Constance Brenneman, Michael Kenneth Williams, Lilyan Chauvin, Mark Gantt, Ming Lo, Scott Vance, Mark Aiken, Ken Feinberg, Yvonne Farrow, Ryan O'Quinn, Jason Klamm, Paul Michael, Nancy Dussault, John Balma, Geno Silva, Michael Yama, Burt Bulos, P. David Miller, John Koyama, William Wellman Jr., Javier Grajeda, Carole Gutierrez, Wolf Muser, Ben Bray, Anthony Molinari, Jeff Yagher, Mark Kelly

Inu pokud divák bere děj v Aliasu s patřičným nadhledem a dokáže se odprostit od nějaké té logiky (chi chi chi) a přijme fakt, že s větším číslem epizody před očima se žánr transformuje směrem ke sci-fi, může se i bavit. Myslím, že na pole televizní zábavy vnesl Alias -svého času- svěží, avšak lehce staromilský, vánek (Rusko ach to Rusko). Je dynamický, akční, občas zábavný, někdy smutný, má sympatické hrdiny a charismatické záporáky, navíc je natočen velmi zručně a nápaditě. Nejspíš je mi o to sympatičtější, že scenáristé nesahají po inspiraci v současnosti a netahají do něj nějaká poučná témata typu islámský terorismus. 1. série lehce naznačuje, že je jen rozjezdem pro daleko košatější děj - 70%. 2. série : pár zvratů, hodně dobrého děje, fajn vedlejší postavy a hodně dynamiky k tomu - 80%. 3 série - no vlastně je to všechno pořád o tom stejném, Sydney řeší problémy s láskou, Sydney řeší rodinné vztahy, Syndey a Rambaldi, a mezi tím vším stačí zlikvidovat mrtě záporáků. Nicméně tohle všechno je ozvláštněno a okořeněno přítomností hereckých i režisérských es ve vedlejších rolích, to je ten důvod, proč lze nad dějem Aliasu s velkomyslností přivřít oči. No a také díky neustále se lepšící režii, která úměrně stoupá s počtem sérií - 70%. 4. série = vysoká kvalita zpracování (třeba 3 díl je snad to nejlepší, co tenhle seriál doposud na poli filmařiny mohl nabídnout), dějově totálně o ničem, pojící linie nulová, progrese neznatelná, poslední 4 díly to sice lehce zachraňují, ale i tak je to podprůměr. APO sucks! 50%. 5. série - skvělý nástup, znatelný a zajímavý vývoj postav, orientace na tým a vedlejší postavy, plno zvratů, míň akce, ale o to víc zajímavého děje, konec očekáváný, ale přesto potěšující - 80%. Všech pět sérií dohromady 70%.(24.1.2007)

Další perfektně vypracovaný a inteligentní seriál. Tentokrát špionážní, a když si uvědomíme, jak to ve světě skutečně je (a bylo), tak si lépe uvědomíme smysl tohoto seriálu. Tak nejprve J.J. Abrams je Žid (ne sionista), takže od něj putují samá kvalitní díla. (: _ _ _ 26. října 2001 byl v USA podepsán Patriot Act (ovčanský fašistický zákon), a 6. ledna 2002 byla o tom zmínka v odvysílané epizodě. Jak je to možné? Jen dva měsíce mezera!! Znamenalo to ohromný výkon. Znamenalo to napsat scénář, natočit, a odvysílat jen za dva měsíce. Opravdu nějak stochasticky vyčarované bez konspirace? (: ✔(12.9.2011)

Logika v seriáli si skutočne často berie dovolenku a postavy sa po celom svete často pohybujú až nezdravo rýchlo a "zrazu", ale to by som všetko odpustil a prvým trom sériám by som bez väčšieho zaváhania naparil plný počet. Rodinný príbeh Sydney (vzťahy s otcom, matkou, Vaughnom a v podstate aj so Sloanom) je zaujímavý, rambaldiovská línia ešte omnoho viac, Arvin Sloane je pekelne dobre napísaná postava (a nie je jediná) a nielen vďaka výbornej akčnosti si seriál postupne buduje prudkú návykovosť. ALE potom prichádzajú záverečné dve sezóny, kde to všetko ide dolu vodou. Dve tretiny štvrtej série sú len "vatové" časti o ničom, ktoré sú síce dobre natočené, ale čo na tom, keď sa seriál nikam nepohne? Ukončené je to veľmi pôsobivým finále, ktoré malo byť zároveň aj finále celého seriálu (a moje hodnotenie by bolo stále slabších 5*), ale tvorcovia asi nemali dosť a naložili nám ešte zbytočnú a smiešnu sériu piatu, ktorá je naviac zaklincovaná debilným koncom. Z dobre rozvinutých komplexných postáv sa zrazu stanú len bezduchí záporáci, Rambaldiho "veľký" endgame je nakoniec oveľa menším, než ten "predošlý" z konca štvrtej série a mne je z toho celého veľmi smutno, lebo mal tento seriál veľmi rád. 7 / 10. P.S.: Dúfam, že koniec Lostu J.J. takto nepokazí...(21.8.2008)

Alias je jedním z těch vzácných případů, kdy se sejdou fantastičtí herci, skvěle napsané postavy, vizionář za kamerou a člověk, který při vymýšlení děje přemýšlí za horizont jedné série. Můžu jenom dodat, že bych dokázal spočítat na prstech jedné ruky seriály, jejichž cast by se mohl rovnat naprosto fascinující a impozantní sbírce, kterou zde máme celá ta léta před očima. Navíc žádný seriál se nemůže chlubit tak úžasnou sbírkou záporáků: Irina Derevko, Arvin Sloan nebo Julian Sark jsou všechno jenom ne černobílé postavy, jejich komplexní vývoj je radost sledovat, stejně jako ústřední motto celého seriálu: osud vs svobodná vůle. Sydney a její tým mi změnily život, protože mi ukázali, kam až může člověka dovést neotřesitelná víra v sebe sama. A s tím přirozeně přichází vědomí o tom, že vlastní jedinečnost je vždycky dvoustranný meč, který dokáže pustošit i zachraňovat. Jeden z nejlepších seriálů všech dob a stálý člen mojí seriálové síně slávy. Oblíbené postavy: Sydney Briston, Julian Sark, Jack Bristow, Arvin Sloane, Irina Derevko. 1. Série: 90 %, 2. Série: 100 %, 3. Série: 90 %, 4. Série: 85 %, 5. Série: 90 %(17.12.2016)

Nejprve varování pro všechny: Nekoukejte na to s titulky od "Zuzkamuf", jsou naprosto nepoužitelné! Půlka vět je úplně špatně a nedávají smysl. Koukejte s anglickými titulky, nebo si sežeňte TVrip s dabingem. Zuzko, vysvětli mi aspoň, kdo je to ten tajemný pan Langley, o kterém se v seriálu neustále mluví. __________A teď k hodnocení: 1. série: Dojmy trochu rozpačité. Je mi jasné, že zápletku, spočívající v existenci tajné organizace SD6, úspěšně se před svými zaměstnanci vydávající za součást CIA, nelze brát vážně, ale jako záminka pro rozehrání velkolepého špionážního dobrodružství to funguje. Líbí se mi kontrast dvojího života Sydney - neohrožená agentka, která je v očích svých nejbližších obyčejnou bankovní úřednicí. A Marshall je borec. Potud OK. Vadí mi až příliš zhuštěný a rychle uhánějící příběh - autoři se do jednoho dílu snaží nacpat co nejvíc věcí, a tak Sydney během 40 minut stihne provést tři velkolepé akce na třech kontinentech, pohovořit si se svou kamarádkou o jejích milostných problémech, vytahat se svým otcem nějaké kostlivce ze skříní a někde na veřejném místě "nenápadně" něco prodiskutovat se svým nadřízeným ze CIA. Přitom těch pár dílů, které se tomuto konceptu vymykají a mají volnější tempo (dvojdíl s Quentinem Tarantinem a pár dalších) patří k těm nejlepším. Zatím slabší ****._____2. série: Pro první půlku platí totéž, co jsem psal výše, naštěstí v půlce sezony dojde k velkému zvratu a seriál chytí nový dech. ****_____3. série: Stále je to velmi překombinované a je víc než evidentní, že scénáristi vymýšlejí příběh za pochodu a jsou jen tak 2-3 epizody napřed, ale narozdíl třeba od Prison Breaku se tento seriál nebere vážně, takže je možné mu leccos odpustit a jen se bavit. ****_____4. série: Tady už je výraznější pokles. Cliffhanger byl vyřešen dost neuspokojivě, ba co hůř, všechny nevyřešené zápletky z minulé sezóny jsou najednou hozeny za hlavu, z největšího padoucha je po krátkém "co sme si to sme si" najednou klaďas, a hlavně - z původně souvislého seriálu je najednou EPIZODICKÝ SERIÁL (!!!), kdy v každém díle zneškodníme jednoho univerzálního teroristu (TM) a dále se mu už nevěnujeme. Tak to pokračuje minimálně po dvě třetiny sezony, které jsou úplně zbytečnou vatou. Až někdy od 16. dílu se zase začne něco dít, ale dojem už to nezachránilo. ***_____5. série: Naštěstí opět souvislý příběh, byť zbytečně a složitě vykonstruovaný okolo nové super-mega-hyper-tajné zločinecké organizace Prophet Five. V prvních sezonách jsem byl scénáristický chaos ochoten skousnout, ale když v páté sezoně postavy umírají a vstávají z mrtvých podle toho, jak se to scénáristům hodí, je to už trochu moc. Teprve dvě epizody před koncem jakoby si scénáristi uvědomili, že se blíží konec, konečně hodili všechny odbočky za hlavu a seriál spěje k urychlenému až uspěchanému konci. Proč to nešlo dřív? Ale i v této sezoně byly dobré momenty, např. vloupání do centrály CIA, a závěr poledního dílu se taky povedl. Ale i tak seriál skončil v nejvyšší čas. ***(24.7.2009)

• - J.J. Abrams napsal a složil úvodní znělku. (HellFire)

• - V 12. epizodě 1.série přijedou teroristé do sídla SD-6 v dodávce s nápisem McTiernan Air Conditioning. Jde o narážku na režiséra Johna McTiernana, který natočil film Smrtonosná past (1988),z něhož zápletka této a další epizody hodně čerpá.

(Narcis)

• - Celé jméno Jacka je Jonathan Donahue Bristow. (HellFire)