Alias (TV seriál)

Alias

Alias

Dobrodružný / Akční / Sci-Fi / Thriller

USA, 2001 - 2006, 73 h 30 min (Minutáž: 105x42 min)

Tvůrci:

J.J. Abrams

Jennifer Garner, Ron Rifkin, Kevin Weisman, Victor Garber, Carl Lumbly, Michael Vartan, David Anders, Merrin Dungey, Bradley Cooper, Mía Maestro, Lena Olin, Melissa George, Greg Grunberg, Terry O'Quinn, Rachel Nichols, Balthazar Getty, Amy Acker, Élodie Bouchez, Patricia Wettig, Amy Irving, James Handy, Amanda Foreman, Sarah Shahi, Ira Heiden, Peter Berg, Tyrees Allen, Gina Torres, Justin Theroux, Quentin Tarantino, Djimon Hounsou, Roger Moore, Jenette Goldstein, Faye Dunaway, Ethan Hawke, Christian Slater, Danny Trejo, David Carradine, Joey Slotnick, Griffin Dunne, Isabella Rossellini, Arnold Vosloo, Vivica A. Fox, David Cronenberg, Petra Wright, Ricky Gervais, Agnes Bruckner, James Kyson, Kevin Scott Allen, Derek Mears, Michael A. Goorjian, Erica Leerhsen, Ian Buchanan, Lindsey Haun, Rick Yune, Jason Segel, Derek de Lint, Angus Scrimm, Bonita Friedericy, Izabella Scorupco, Oleg Taktarov, Mark Ivanir, Michelle Forbes, James Lesure, Jamison Jones, Igor Žižikin, Pasha D. Lychnikoff, Leon Russom, Erik Jensen, Faran Tahir, Glenn Morshower, Sterling K. Brown, Ashlyn Sanchez, Alex Veadov, Patrick Bauchau, Michael Massee, Angus Macfadyen, Roger Lim, Annie Quinn, Keone Young, Johnny Trí Nguyễn, Clifton Collins Jr., Peter O'Meara, Cassie Jaye, Scott Adsit, Kevin Alejandro, Rowena King, Arthur Darbinyan, Al Sapienza, Ntare Guma Mbaho Mwine, Michael Des Barres, Marshall Manesh, Allen Evangelista, Stana Katic, Rutger Hauer, Vicki Davis, Chris Ellis, Scott Alan Smith, Mark Ryan, Peggy Lipton, Ahmed Best, Oz Perkins, Kevin Foster, Cosimo Fusco, Richard Lewis, Kelly Macdonald, Benny Urquidez, Corey Stoll, Richard Speight Jr., Tom Everett, Bob Clendenin, Julia Ling, Michele Morrow, Eddie Diaz, François Chau, Dato Bachtadze, JR Reed, Mariana Klaveno, Jordan-Claire Green, Stephen Spinella, Mark Humphrey, Kirk B.R. Woller, Tracy Middendorf, Ken Olin, Adrian R'Mante, Jeff Chase, Nico Cortez, Christopher Thornton, Vincent Riotta, Sonny Surowiec, Yuri Lowenthal, Arick Salmea, Toši Toda, Paul McCarthy-Boyington, Evan Helmuth, Christian Boeving, Loren Haynes, Francesco Quinn, Gary Carlos Cervantes, George Cheung, Leo Lee, Dimitri Diatchenko, Castulo Guerra, Rachel G. Fox, Damion Poitier, Julie Ann Emery, Alex Ball, Ed Brigadier, Benjamin Mouton, Iqbal Theba, Ron Bottitta, Duane Journey, Cotter Smith, Jennifer Hetrick, Scott Donovan, Jonathan Dixon, Robin Sachs, Ashley Cusato, Ray Laska, Endre Hules, Amrapali Ambegaokar, Adam Leadbeater, Hrach Titizian, Amy Aquino, Liam Kyle Sullivan, Del Zamora, Tristin Mays, Daniel Zacapa, Christian Stokes, Navid Negahban, John Aylward, José Zúñiga, Brannon Bates, Luis Antonio Ramos, Jay Huguley, Bernard White, William Morgan Sheppard, John Benjamin Hickey, Paul Ganus, Yves Bright, Timothy V. Murphy, Aengus James, Bryan Friday, Evan Parke, Carl Ciarfalio, Randall Park, Michael Ensign, Larry Cedar, Ravil Isjanov, Nick Jameson, Joseph Ruskin, Yvans Jourdain, Marsh Mokhtari, Marisol Nichols, Raymond Ma, Jamie McShane, Derrick O'Connor, Greta Sesheta, Victor McCay, Alejandro Furth, Roman Varshavsky, Michail Chmurov, Alexandr Kuzněcov, Robert Bailey Jr., James Warwick, Kristof Konrad, Kevin Mitnick, Dan Warner, Andy Gätjen, Hope Allen, Jim Pirri, Larry Sullivan, David Jean Thomas, Evan Arnold, Michelle Arthur, Ian Patrick Williams, Edward Atterton, Robert Symonds, Dennis A. Pratt, Eddie J. Fernandez, Adrian Sparks, Tom Kiesche, Dominic Comperatore, Michael Forest, Lynne Moody, Lindsey Ginter, Kevin McCorkle, Norbert Weisser, Joel Swetow, Richard Whiten, Nasser Faris, Jimmie F. Skaggs, Sônia Braga, Ron Yuan, Ozman Sirgood, David Lea, Peter J. Lucas, Daniel Faraldo, Jack Donner, Maurice Godin, François Guétary, Doug Kruse, Constance Brenneman, Michael Kenneth Williams, Lilyan Chauvin, Mark Gantt, Ming Lo, Scott Vance, Mark Aiken, Ken Feinberg, Yvonne Farrow, Ryan O'Quinn, Jason Klamm, Paul Michael, Nancy Dussault, John Balma, Geno Silva, Michael Yama, Burt Bulos, P. David Miller, John Koyama, William Wellman Jr., Javier Grajeda, Carole Gutierrez, Wolf Muser, Ben Bray, Anthony Molinari, Jeff Yagher, Mark Kelly, Ivo Nandi, Jack Axelrod, Greg Collins, Lou Volpe, Janet MacLachlan, Stephen Mendillo, James Carraway, Rob Benedict, Vladimir Skomarovsky, Jack Laufer, Mark Bramhall, Frank Hoyt Taylor, Bee-Be Smith, Kathe Mazur, Clayton Landey, Jerry O'Donnell, Gina Morelli, Jevgenij Lazarev, Ric Young, Philip Tan, Aharon Ipalé, J.J. Abrams, Elaine Kagan, Mark Rolston, Miguel Sandoval, Arabella Holzbog, Lori Heuring, John Hannah, Tobin Bell, Michael Halsey, Timothy Landfield, David St. James, Scott Paulin, Jennifer Tung, Allison Dean, James Lew, Lindsay Crouse, Edward Atterton (a.z.), Jeff Chase (a.z.), Gina Torres (a.z.), Tony Amendola, Kamala Lopez, Philippe Bergeron, Newell Alexander, Ivan Borodin, Stephen Davies, Courtney Gains, Olivia d'Abo, Eli Danker, Roy Werner, Jonathan Banks, Robert Joy, Kurt Fuller, Adam Alexi-Malle, Loren Avedon, Brad Greenquist, Ilia Volok, Jim Ward, Patricia Rae, Mark Bramhall (a.z.), Garret Sato, Bradley Cooper (a.z.), Erick Avari, Pruitt Taylor Vince, Richard Roundtree, Hector Atreyu Ruiz, Travis Aaron Wade, Merrin Dungey (a.z.), Lena Olin (a.z.), David S. Lee, Raymond J. Barry, Jenny Gago, Jimmy Bridges, Angela Bassett, Rick Overton, Sebastian Roché, Cliff De Young, Cullen Douglas, Diego Wallraff, Ulrich Thomsen, Elya Baskin, Joel Grey, Paul Ben-Victor, Rocco Sisto, Vladimir Maškov, Nestor Serrano, Michael McKean, Ori Pfeffer, Andrew Divoff, David Marshall Grant, Kevin Cooney, Caroline Goodall, Oleg Vidov, Jacob Witkin, Rhett Giles, Lina Patel, Nelson Mashita, Alla Korot, Steven Shaw, Pamela Kosh, Kristopher Logan, Ismail Bashey, Jay Gerber, Patrick Gorman, Damien Leake, Shaun Duke, John Eric Bentley, Christopher Curry, P.J. Marino, Bru Muller, Bill Bolender, William Dennis Hunt, Kevin West, Gino Montesinos, Michael Berry Jr., Stacey Scowley, Carole Androsky, Morgan Weisser

Seriál o dievčati, študentke, ktorá sa dostane do tajných akcií a stane sa špičkovou agentkou je síce dobrý nápad, ale keď ten seriál človek sleduje dlhšie, zisťuje, zvlášť v ďalších sériách, že je to všetko tak pomotané, že pri sebevätšom sústredení príde na to, že je to celé nezmyselná spleť, ktorá nedáva zmysel. Ako akčné krimi dobré, ale nesmie sa pri tom moc rozmýšľať. Je to však ďalší seriál z môjho detstva, ktorý som v televízií videl celý a v ktorom som si prvý krát všimol a obľúbil Bradleyho Coopera.(11.2.2015)

Tato serie mi i pres kvalitativne labilni latku a slusnou porci bizarnosti prirostla k srdci. Ma sve mouchy, o tom zadna, ale take sve klady. Cele to stoji a pada na Jennifer Garner, ktera zde obdivuhodne diktuje a na jeji chameleonske prevlecky se hezky diva. Mnohem vice, nez po nekolika dilech jiz tuctovite pusobici vysirkove akce, me bavilo napeti mezi Sydney a nevyzpytatelnym strategem-manipulatorem Arvinem Sloanem. Ta vecna otazka, zdali Arvin vi nebo nevi, mi ze serie prisla nejsilnejsim faktorem. Je skoda, ze se teto linie tvurci nedrzeli jeste o neco dele a dali radeji prednost nekdy dost prekombinovanym teoriim. Bavila me i chemie mezi postavami Sydney, Francie a Willa. Postavy se vubec povedly, krome Arvina treba IT specialista Marshall ci Sydney papa, blondaty padouch s tvari mimina Sark anebo az obdivuhodne spatne hrajici Michael Vaughn. Ke konci treti sezony uz serie pusobi spise usmevne, behem ctvrte pak mira fraskovitosti a WTF efektu dosahuje maxima. Pata sezona je prekvapive jedna velka jizda, ktera trochu sentimentalne oprasila skoro vsechny dulezite postavy. S trochu sarkasticky zvrhlym potesenim jsem se kralovsky bavij, jake neuveritelne idiotske zvraty scenariste stale a stale vymysleli. Zaverecny titulek pak byl dojemnou teckou... :)(1.6.2013)

Takže, trvalo to čtyři roky než se jedna z našich komerčních televizí (ano, ta která nás častuje Silvestrovskými Tanečními Hodinami a podobnými zvěrstvy) rozhoupala a dotlačila svým divákům tenhle po všech stránkách kvalitní akční seriál - teda až na logiku děje, ale o tu tady ani v nejmenším nejde;). Ale dočkali jsme se a já si během třetí série vypěstoval takový návyk na Melissu George, že jsem ochoten přísahat že roztomilejší a víc sexy totální blond mrchu jsem neviděl. Mazlymazlymazly;) Celý seriál je vybaven skvěle zvolenou hudbou nejen autorskou, ale i z kategorie various artists. A vůbec největší zážitek? Jenn s blond mikádem jen v bílých postelových sexyhadříkách... Z čehož si asi můžete udělat úsudek o tom, jestli jsem tvůrcům seriáu jejich záměr sežral i s navijákem nebo ne;) Po všech těch pěti sériích mám pro tento takřka výhradně pozlátkový seriál solidních 80% a special thanks za to, že jsem objevil krásnou Míu;)(30.7.2003)

Logika v seriáli si skutočne často berie dovolenku a postavy sa po celom svete často pohybujú až nezdravo rýchlo a "zrazu", ale to by som všetko odpustil a prvým trom sériám by som bez väčšieho zaváhania naparil plný počet. Rodinný príbeh Sydney (vzťahy s otcom, matkou, Vaughnom a v podstate aj so Sloanom) je zaujímavý, rambaldiovská línia ešte omnoho viac, Arvin Sloane je pekelne dobre napísaná postava (a nie je jediná) a nielen vďaka výbornej akčnosti si seriál postupne buduje prudkú návykovosť. ALE potom prichádzajú záverečné dve sezóny, kde to všetko ide dolu vodou. Dve tretiny štvrtej série sú len "vatové" časti o ničom, ktoré sú síce dobre natočené, ale čo na tom, keď sa seriál nikam nepohne? Ukončené je to veľmi pôsobivým finále, ktoré malo byť zároveň aj finále celého seriálu (a moje hodnotenie by bolo stále slabších 5*), ale tvorcovia asi nemali dosť a naložili nám ešte zbytočnú a smiešnu sériu piatu, ktorá je naviac zaklincovaná debilným koncom. Z dobre rozvinutých komplexných postáv sa zrazu stanú len bezduchí záporáci, Rambaldiho "veľký" endgame je nakoniec oveľa menším, než ten "predošlý" z konca štvrtej série a mne je z toho celého veľmi smutno, lebo mal tento seriál veľmi rád. 7 / 10. P.S.: Dúfam, že koniec Lostu J.J. takto nepokazí...(21.8.2008)

Zajímavá kombinace akce i chytlavého scénáře, které může konkurovat jen málokterý seriál posledních let. Chytře napsané dialogy i nastíněné charaktery postav. Samozřejmě, sympatická je i hlavní hrdinka, kterou skvěle ztvárnila Jennifer Garner. Svěží závan ve vodách uvadající seriálové tvorby. Pro mě rozhodně vítěz v novodobé seriálové produkci.(3.1.2006)

• - V 12. epizodě 1.série přijedou teroristé do sídla SD-6 v dodávce s nápisem McTiernan Air Conditioning. Jde o narážku na režiséra Johna McTiernana, který natočil film Smrtonosná past (1988),z něhož zápletka této a další epizody hodně čerpá.

(Narcis)

• - Sestru Willa Tippina hraje dvojnice Jennifer Garner – Nancy Wetzel. (HellFire)

• - V roku 2002 J. J. Abrams daroval Jennifer Garner na narodeniny ružový bicykel. Odvtedy bola Jennifer vždy prvá na pľaci a občas vítala producentov, štáb a kolegov zvonením na zvonček. Taktiež niekedy odzváňala aj prvú klapku daného dňa. (martin1m2)