Pravdepodobne väčšine z nás je veľmi povedamá preslávená kubánska pesnička Guantanamera. Menej známa je však filmová tvorba tejto ostrovnej krajiny a súčasný život jej obyvateľov. Priblížiť sa nám ho pokúsi koprodukčný kubánsko-španielsky film o mužovi v stredných rokoch Adolfovi (Carlos Cruz), ktorý sa snaží o reštrukturalizáciu pohrebného priemyslu na Kube. Adolfo pracuje ako šéf miestnej pohrebnej služby v mestečku Guantanamo. Vybaviť pohreb a najmä prevoz zosnulého nie je na Kube vôbec jednoduché. Po tom, čo náhle zomrie Adolfova teta Georgina (Mirta Ibarraová), musí synovec vybaviť všetky formality na jej prevoz do Havany. Napriek tomu, že sám pracuje v pohrebnej službe, nebude to mať vôbec jednoduché ... (oficiální text distributora)

Juto

Inteligentná a vtipná kubánska odľahčená romantická komédia s čiernym humorom. Ktorá sa vysmieva kubánskej kultúre (najmä macho sexizmus), kritizuje úzkoprsých byrokratov. 7/10 ()

Martin741

S kubanskou filmovou tvorbou sa nasinec stretne len vynimocne. Pesnicku Guantanamera hrali aj SK a CZ radia, film je uz ale neznamy. Pribehovo je to jednoduche, a v jednoduchosti je sila - Kubanec Adolfo sa snazi o ozivenie a restrukturalizaciu pohrebneho priemyslu v Havane. Divak z filmu zisti, ako bolo tazke vybavit vsetko okolo pohrebu v Kube Fidela castra - vtedy este vladol Castro, ludia ho volali El caballo - kon : 77 % ()