Princ a tanečnice

• Velká Británie The Prince and the Showgirl (více)

I pranepatrné události mohou mít dalekosáhlé důsledky - odehrají-li se v pravý čas a na pravém místě. V roce 1911 byla takovým jazýčkem na vahách evropské rovnováhy (alespoň podle tvůrců naší komedie) malá balkánská zemička jménem Carpathie, vlastnící, bůhví proč, čtvrtou nejlepší armádu v Evropě. Je nasnadě, že její odklon od jednoho bloku a příklon ke druhému by mohl křehkou evropskou rovnováhu pořádně ohrozit. Není tudíž divu, že návštěvě početné carpathské delegace, přijíždějící do Anglie na korunovaci krále Jiřího V., musí být věnována náležitá pozornost, a jejím členům musí být splněno každé přání ještě dříve, než je vysloví. A přeje-li si nejmocnější muž Carpathie, velkovévoda Karel (takto princ regent) strávit noc ve společnosti půvabné muzikálové tanečnice, není o čem přemýšlet. Má to ovšem drobný háček. Neboť tou vyhlídnutou tanečnicí je na britský vkus poněkud příliš svérázná Američanka, které se představa, že by měla posloužit k nezávaznému rozptýlení Jeho královské Jasnosti, vůbec nezamlouvá... Snímek, jehož předlohou se stala divadelní hra Terence Rattigana z roku 1953 The Sleeping Prince (česky pod názvem Jeho výsost subreta v roce 1991), svedl na plátno dvě výrazné herecké osobnosti své doby. Laurence Olivier, tehdy již svého druhu ikona britského divadla i filmu, hodlal "oživit" své herectví dotykem s mladou hvězdou, Marilyn Monroe, pro kterou byl Princ v jejích třiceti letech již pětadvacátým filmem, doufala prorazit v Evropě. Jejich osobní setkání nebylo ovšem nejšťastnější a vzájemná spolupráce byla poznamenána mnoha konflikty a nedorozuměními. Oliviera dokonce znechutila natolik, že se dalších téměř 13 let vyhýbal filmové režii. Nic z toho se však naštěstí nepřeneslo na filmové plátno. Vzniklo půvabné, nestárnoucí dílko, plné jemného humoru i ironie, jehož oba protagonisté tu dostali další příležitost prokázat celou šíři svého talentu. (oficiální text distributora)

andrii

Páv a labuť. Sir L. a Lady M. Krok za krokem. Ke špičkám. Panenka - "mašlička," s psaníčkem. Do klopy župánku, pro letní noc, svatojánský sen v růžovém salónku. Po parketu pluje s elegancí lotosového květu. Perlí v zátylku, saténovém modýlku. V laskonkové toaletě, přirozeně, v urozeném protokolu aristokracie. ()

Werichowka

Blbá Marilyn, krásný Laurence, jednoduchý děj. Promiň Oli, jsi božský, ale když to posčítám a vykrátím, na víc jak na *** ten filmek nemá. A to je skóre tak vysoké beztak jen za tvou účast... ()

Han22

Marilyn Monroe mě zatím v těch 7 filmech, ve kterých hrála důležitou roli nijak nepřesvědčila o své božskosti, naopak filmy s ní až na výjimky byly průměrné až podprůměrné. Laurence Olivier v podstatě totéž, většinu co jsem s ním viděl byly ultranudný adaptace Shakespeara. Princ a tanečnice to příliš nezmění, je to taková pohádka jak namyšlený karpatský regent potká naivní americkou tanečnici a tráví spolu čas někde kolem roku 1911. Ani jeden z herců mě zrovna nepřesvědčil, Olivier je nesympatický a Marylin je ve svých těsných šatech docela obtloustlá. A ještě to končí podivně neromanticky (SPOILER sejdeme se za 18 měsíců, ale bůhví co se může stát). Nicméně pohádková výprava je fajn a jednotlivé scénky jak Marylin Oliviera vytáčí, manipuluje s ním a nebo jak se opíjí jsou celkem vtipné. Takže nakonec smířlivé 3*. ()

Kamiiik

Mně se to náhodou líbilo, rozkošná a velmi okouzlující Marilyn mě bavila po celou dobu filmu, už jsem přemýšlela o 4 hvězdičkách, ale skončilo to, ani jsem nemrkla. Nicméně si film ráda pustím někdy znovu. ()

HawkeyP

Laurence Olivier je jako karpatský velkovévoda skvělý a Marilyn to jako vždy VELICE sekne. Bohužel, má to dost jednoduchý děj a poněkud chudší výpravu, někdy to spíš připomíná divadelní představení než film. Ale i tak se na to celkem dobře kouká :-) ()

Drtic

No žiadna sláva nedeje sa tu skoro nič. Film bol zbytočne dlhý a pan Olivier a Marilyn to celé vzali na seba a zachránili aspoň čo sa dalo. ()

Jadis

Naivní, místy docela zábavná komedie, ale svou 115minutovou stopáž nemá čím naplnit a už jsem se těšila na konec. ()

darthhokro

MM byla superkost, dobře se na ní kouká i přesto že je tahle konverzačka, až zbytečně dlouhá. Radši bych mrknul na originál na prknech. Jebnu, jednu hvězdu za pár vtípků a druhou za rok vzniku, bo 57. ()

Amonasr

Příjemná, i když poněkud zdlouhavá, komedie s oslnivě barevnou výpravou a kostýmy. Ovšem po shlédnutí lehce zapomenutelná. ()

ostravak30

Laurence Olivier sám režíroval jen 6 filmů, takže Princ a tanečnice je z tohoto pohledu docela výjimečný. Tři předchozí filmy totiž byla díla Williama Shakespeara a pátý film zase Tři sestry od Čechova. Poslední film byl navíc čistě televizní a tento snímek se stal jediným v kariéře Marilyn Monroe, který v Evropě natočila. M. M. je zde opět okouzlující a její přirozenost v tomto je dech beroucí. L. O. vůbec neznám a je to má první zkušenost s tímto hercem. Celkově mi ale k sobě tito dva příliš nepasovali. Vždyť mezi nimi byl téměř dvacet let rozdíl. Některé dialogy se ale velmi povedly a místy sledujeme i prvky situační komedie. Ovšem princ, který se zakouká do neurozené dívky a prožije s ní románek, to není zase tak originální. V tomto podání se ale o vcelku originální komedii jedná, když vzpomenu na jiné podobné příběhy. ()

kokofek

Kouzlo těchto snímků je v jejich nenáročnosti a naivitě. Čas jim přináší patinu doby,kdy lidé milovali situace do kterých se dostane chudá,ale velmi krásná a svůdná žena. ()

PTuranyi

Prostučký príbeh zvádzania mladučkej herečky kráľovým regentom Carpathie, ktorý poriadne zamieša politickou situáciou a vzťahmi v kráľovskej rodine. Kvalitná produkcia a šarmantné herecké výkony však posúvajú tento príjemný film ešte kúsok vyššie od priemeru. Sladká Marilyn tu dokáže svojim nehanebným dekoltom a cudným šarmom zmanipulovať nie len mužov na striebornom plátne ale aj tých pred ním. Najzábavnejším elementom tu však nie je zvodca regent či jeho veľvyslanec, ale kráľova svokra, ktorej jednoducho nie je možné odporovať. 65% ()

Jarsey

Na tomhle filmu se mi asi nejvíc líbí naprostá profesionalita obou herců, zejména samotné Marilyn. I když to mezi režisérem a ní neklapalo a neustále docházelo ke konfliktům, na plátně zazářili a Marilyn skutečně věříte, že je zamilovaná. ()

pupidup

Me to ohromilo! Cekala jsrm blbost...ale byl to skutečně vtipny a dobre remeslne natoceny film. Bavila jsem se... a vydrzela jsem. Za me 70%. ()