Jsme jedné krve (festivalový název)

• Dánsko

David Gallego

Eva Jakobsen

Michael Aaglund

• dubinak

Pořád se trochu divím, že to tady ještě nespadlo do modrých, ale asi byli lidé vděční za tu dramatickou žánrovost, protože to je tak všechno, co zde lze hodnotit. Do krimi thrilleru má tento snímek totiž opravdu daleko. Ženská režie ponechala tento snímek poněkud přízemní a nepouští se do velkých akcí. Nechává volný průběh rodinným vztahům a kriminalitu taky nastiňuje jen tak letmo. V podstatě je ten film dost o ničem a nedočkáte se ani pořádného twistu, ani pořádného rozuzlení ani ničeho navíc. Pro mě to byla taková udyndaná snaha o rádoby thrillerové rodinné drama. Ve finále dostanete jen pár zpackaných lidských osudů, ale kde nic tu nic. (TADY VARY)(2.8.2020)

Po tolika severských detektivkách se není čemu divit, když ze Skandinávie dorazí kriminální drama o takové normální dánské rodince. Vůbec nevadí, že je to pohled ženský: od scenáristky přes režisérku, náctiletou představitelku hlavní role až po zkušenou Sidse Babett Knudsen v roli postavy, která celou tuhle zločineckou rodinu řídí. Film sice končí porodem, ale kdo z diváků by to v tomto případě považoval za happy-end?(6.7.2020)

O tom, že si člověk rodinu nevybírá, by mohla Ida vyprávět. Jsme jedné krve je příběhem rodiny, která může na první pohled působit idylicky - jak už tomu ale bývá, při druhém pohledu přichází vystřízlivění, o čemž se přesvědčí jak divák, tak i Ida. Největší slabinou filmu je místy až příliš zkratkovitý scénář, který toho zrovna moc neprozrazuje o postavách, takže si pak divák musí ledacos domýšlet - což není vždy na škodu, avšak zde to bylo v jistých momentech nedotažené - zejména v případě zasvěcování Idy do "rodinného řemesla". Nicméně i přesto jsem měl několikrát velice nepříjemný pocit, když jsem si uvědomil, jak moc je tato rodina toxická a hubící. Celkově se u mě film pohybuje mezi třemi a čtyřmi hvězdami, avšak za ten závěr přidám.(5.7.2020)

Já nakonec na ty severské filmy asi nebudu. A přitom jsem si myslel, že budu. Tak málo stačí. Ale postupem času přicházím na materiály, které jsou prostě mimo mě. Zde to sice není úplně ten případ, ale radostí také neskáču. Film vás hopne do situace mrtvé matky a toho, že kolem ní možná bude i nějaké rozuzlení, ale ono nic. Spíše se neustále šouráte a couráte v tom, že se postava snaží žít nový život mezi mafiány v podstatě. A nekončí to dobře. Opět, nemohu mluvit o tom, že by film byl obecně špatný (i když mi přijde, že ani nesplňuje základní scenáristické parametry), ale mně jednoduše nesedí. Je v něm něco, co prostě nejde ruku v ruce s tímto vším. Tak nějak se vším probereme a zjistíme, že to bylo o ničem. A nebo ne? Kdo ví?(5.7.2020)

Ta rodina je šílená, ta láska je úchylná! Pevně věřím, že do takové rodiny by ve skutečnosti nikdo osiřelé dítě nesvěřil. Ale když se tam už narodí? To mi přišlo jako hlavní moto filmu - když hrdinka (asi přesně necituju) říká : Nejhorší není to, že se někdy nedá najít ten okamžik, kdy se to zkazilo. Nejhorší je, že se to může zkazit ještě dřív, než to začne...(6.7.2020)

Miluju SGK(11.7.2020)

• iz67

Film se pokousi o message. Tu sice nějak předá, ale dosti kostrbatym způsobem. Aby se mu to podařilo, tak musí hrdiny a jejich chování notně ohybat. Hlavní vtip - rodina prosycena laskou vs nelegalni cinnost nefunguje, protoze s tou bezbrehou laskou to neni tak horky. Aby vznikl potrebny konflikt, tak hlavni hrdinka je okamzite zasvecena do veci, do kterych by ji normalne nikdo nezasvetil. Pri krizi prechazi rodina hladce z polohy nepochopitelny klid do vysoka histerie a zpet. A vyvrcholenim (snad proto, aby divak nebyl roztrpcen tim, ze film pouze konci tak, jak jsme si cely film rikali - a opravdu konci) je solo pro zpitomely parecek, ktery neni mozno pochopit cely film ani jako par ani jako jednotlivce. Ano, je to debut, ale na sever hodne slabý! Tady Vary pro mě začaly nedobře.(5.7.2020)

Ze začátku to vypadá na skvělý film, ale ve druhé části se děj zbytečně rozvolní a už se v něm kromě závěru nic zajímavého nestane. Pro mě osobně zklamání. Celkově se zdá, že na přehlídku Tady Vary byly zařazeny spíše slabší filmy.(7.7.2020)