Tuvalu

Tuvalu

Komedie / Drama / Romantický / Experimentální

Německo, 1999, 101 min

Veit Helmer

Rozmlátené prostredie čo technicky vzaté dokáže stále fungovať vďaka mechanickému srdcu celých kúpeľov vo svojich útrobách neudrží viac , než Antona a jeho starého, slepého otca žijúceho zo spomienok na niekedy preplnené kúpalisko. Priestor sa otriasa v základoch pred každou možnou inšpekčnou kontrolou. Práve tá prichádza a kúpeľom s katastrofálnou statikou poriadne kopne do stoličky. Tá zalomcuje pod Antonovým otcom a ten cíti, že sa blíži fatálna životná zmena. Anton má s otcom spoločnú úchylku vo vode až na to, že Antonova nutná spoločnosť jeho chorému otcovi mu nastavuje optiku pre túžby stať sa kapitánom a vyplávať na široké more. Táto vízia sa mu čiastočne splní. Do kúpeľov zavíta dcéra kapitána a Anton sa môže v objavovaní neznáma po prvý krát realizovať. Pri všetkom si ale musí dávať pozor, aby im kúpele nespadli na hlavu a pri najbližšej kontrole musia obstáť.(20.7.2014)

Ťažko opísať zážitok:-) V kine a za účasti režiséra. Film si pripravoval 10 rokov a podarilo sa. Mám políčko z negatívu filmu:-) Originálne a nezaraditeľne!? Trošku pripomína tvorbu Jean - Pierre Jeuneta. Odporúčam divákom nezávislejšej európskej filmovej tvorby:-) a samozrejme jeho nový etnografický film ABSURDISTÁN http://www.csfd.cz/film/240997-absurdistan-absurdistan/(17.6.2009)

Pro svůj 1111. komentář jsem si vybral tento vyjímečný film, který mám v mé TOPce. Ve své podstatě je to jen obyčejný film, který však svou atmosférou dokáže vybudit všechny emoce. Přitom je krásně poetický, hravý a okouzlující - jednoduše skvělý. Nejspíš jsem už napsal víc slov než se objeví v samotném filmu, tak zabrzdím a rozhodně doporučuji!!! [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](13.4.2015)

(Verze: 87 minut) „Technology system profi!“ Helmer mě velmi zaujal už svými 2 krátkometrážními snímky Umývač oken a Překvapení, a tak jsem si slíbil, že od něj v budoucnu musím zkusit i něco celovečerního. Ovšem, co vyčnívá (ve smyslu funguje) při krátké stopáži, může při té delší zapadnout. U Tuvalu na to však (k mému příjemnému zjištění) nedošlo. Pravda, filmu můžete vyčítat, že je naivní, předvídatelný, občas působí skoro až dětinsky, ale zároveň je díky tomu kouzelně hravý, celkově zábavný, originální a především maximálně svůj. Jeho zvláštní svět „lázní k pohledání“ s despotickým nevidomým majitelem, knoflíkovou královnou vrátnice, nesmělým podprsenkovým fetišistou, živelnou námořnickou dívkou (která ví, jak dosáhnout svého), a mimo jiné také správně lstivým a zákeřným příbuzným-záporákem, nabízí neobyčejnou atmosféru. Tu podporuje řada opravdu nápaditých scén a detailů, ať už jde o: plavčíkovu „mužnost“, celé to budování dojmu narvaných lázní, opalování se, všemožné technologické vychytávky, přebírání rolí, zjevný odkaz na Bláznivou střelu, průběh inspekcí a také nezaměnitelnou směsici různojazyčných jednoslovných výrazů (vskutku „mezinárodní“ řeč). A konec je také moc milý, i když samozřejmě naprosto čitelný. Celkově hodnotím slušnými 4*.(17.6.2015)

Celovečerní snímek, který se odehrává v polorozpadlé, řekl bych až bizarní staré plovárně, byl nakonec docela zajímavé překvapení. Všechno působilo tak divně. Všude obrovské stroje, hloupé grimasy. Ale přesto to působilo jako malá rodinka v tomto příšerném hektickém světě. Čas, jako by se s nimi občas zastavil. Ale pořád to byla taková klidná plavba do doby, než přišla kontrola plovárny. A to jsem se opravdu náramně bavil.(31.1.2017)