Kapitán Nemo a podmořské město

Jules Verne (kniha)

R. Wright Campbell

Alan Hume

Angela Morley

Absolutně se to nedrží předlohy,má to lacinou výpravu,triky i scénář-ale má to tak dobrou steampunkově-papundeklovou atmosféru,že jsem se nenudil...ale stále čekám na důstojnější novodobou adaptaci verneova díla.,,Kde je pan Barnes,neviděl jsi ho?"-,,Pan Barnes teď pravděpodobně rozšiřuje svou sbírku mých příborů.''(18.8.2015)

• Chřástal

„A z téhle rostliny děláme kapustu.“ Verneovu podmořskému vlku, nebo spíše filmařům, už byl asi Nautilus příliš těsný, takže vymysleli novou atrakci v podobě jeho města na oceánském dně. To je utopií, kde nápoje prýští grátis, děti jsou harmonicky vychovávány a stroj vyrábějící vodu a kyslík sype zlato coby vedlejší produkt. Hotová Atlantida, jen bez povýšenosti obyvatel. S tím vším se musí vyrovnat nově příchozí, jejichž reakce na toto místo odhaluje jejich povahu a charakter. Zdá se, že snímek se nám snaží na blyštivém tácu podvodní megapole servírovat, že nejvyšším cílem je uposlechnout povinnost – a opravdu, postavy s „nízkými“ pohnutkami zde dojdou trestu (rozuměj natáhnou bačkory). Budiž. Problém je, že tvůrci příliš nevyužili potenciálu prostředí a nenabídli žádné dechberoucí záběry vodního světa, rutinní režie neoslní ani při akčních scénách, a tak místo vizuálně šťavnatého dobrodružství dostáváme na již zmíněný pozlacený tác jen bezkrevné morální chaluhy. Jdu si raději pustit gramofonovou adaptaci z 80. let, s Radoslavem Brzobohatým jako kapitánem Nautilu. Je skvělá.(11.8.2008)

Fantazie a vizionářství Julese Verna v případě této filmové adaptace spíše trpí! A na vině nejsou papundeklové kulisy, nýbrž papundeklově se jevící talent tvůrců převést slavný romám na plátno. Dnes už jen příliš primitivní, umělecky laciný, titul pro vyplnění programu komerčních televizí, což ve spojitosti s Vernem působí až trestuhodně! 50%(1.3.2015)

• xaver

Film sám o sobě není až tak špatný a mnohým, zejména těm,kteří nečetli jeden z nejslavnějších románu Julese Verna 20 000 mil pod mořem, se může i líbit. Avšak ctitel Julese Verna musí takhle zpackaný a zmršený filmový adaptace odmítnout. Nevím, kde se v producentovi a režisérovi bere ta odvaha (teda spíše nebetyčná drzost), vydávat takovýto film za adaptaci slavného románu neméně slavného autora.(24.9.2013)

• anais

Třpytivé papundeklové dekorace, příběh inspirovaný Vernem jen v detailech (jméno kapitána, název ponorky a podmořské sklízení) a scénář trochu jako z telenovely. Kvůli těm dekoracím předznamenávající hýřivost sedmdesátých let film stojí za vidění, ale má to parametry spíš laciné televizní inscenace.(20.1.2014)