Lada svetom – Na žiguli cez Himaláje

Dokumentární

Slovensko, 2019, 75 min (Alternativní: 57 min)

Michal Fulier

Barbora Sliepková

Michal Fulier

Máté Csuport
  • kaliakra

Tam, kde Přibáň dokáže aj z ničoho vyrobiť zábavnú show, zostávajú jeho slovenskí epigoni nenápadití a nudní. Adrenalín na nule, extrémne výkony minimálne, príbeh žiadny, takže sa nekoná ani pointa či rázny záver. A cestopis to ani nemal byť. Ako video pre kamarátov, známych a členov klubu milovníkov ruských automobilov dobré. Ale v kine to nemá čo hľadať!(26.3.2019)

Chlapi si to pekne odžili, získali nevšedné spomienky cestou necestou a v závere im za žigulákmi aj bolo smutno. Ďalší z dokumentov, ktorý potvrdzuje, že svet je krásne miesto a že ľudskosť, hoci ste na inej strane zemegule, nevymizla. Množstvo nie ľahkých opráv by nezvládla samotná posádka a tak bolo krásne pozorovať ako im ľudia z iných končín zeme pomáhali dávať dokopy starý črep. Dokument má skvelé intro, v globále je slušne technicky zvládnutý, prehľadne informuje grafikou kde sa posádka nachádzala a koľko dní im chýbalo do poslednej rozlúčky so žigulákmi. Mrzí zvuková stránka, hlavne hovory cez vysielačku, z ktorých počuť každé tretie slovo... Tvorcovia spomínali, že strávili nemálo času nad samotným zostrihaním a zoradením scén a pod., a tak by som čakal, že sa vyhrajú aj s titulkovaním učitých scén, napríklad s ruskými policajtmi či na úradoch v Číne. Získané materiály sú pozliepané vskutku dobre, no akosi tomu celému chýba koruna. Chýba mi zakončenie, hlavne prečo Laos a napríklad prečo nie Vietnam, a prečo vlastne toto celé vzniklo. Hrdinovia odstavili autá v Thajsku, nasadli na motorky smer Laos a adios.(24.3.2019)

Cakal som kopiu Trabantov,ale nastastie sa Lada vydala vlastnou punkacskou cestou bez komentara. Bulp potesil hudbou. Za kameru a podmienky v ktorych to cele vznikalo pridavam * naviac. Cesta je ciel!(28.3.2019)

• - Výprava sa odohrávala počas júla a augusta 2018. Zo šiestich členov posádky dokončili cestu piati. Z dvoch použitých áut značky Lada 2105 sa z cesty nevrátilo ani jedno. (Junior_13)

• - Posádka nebola ochotná kvôli filmovaniu spomaľovať či zastavovať. Počas dvoch mesiacov výpravy zastavili kvôli záberu len trikrát. (Junior_13)