Lada svetom – Na žiguli cez Himaláje

Slovensko, 2019, 75 min (Alternativní 57 min)

Za dva mesiace z Kysúc až do Laosu. – Dve tridsaťročné „nesmrteľné“ lady, dva mesiace, 16 000 kilometrov. Brutálne kazašské horúčavy, najlepší šašlik na svete v Uzbekistane, preteky s časom na neexistujúcej tadžickej ceste či pokorenie výškového rekordu. Junior, Fabo, Bobor, Bajo, Šašlik a Fuli nám predvedú, ako zabojovali s čínskou byrokraciou, koľko vody dokáže v indickej monzúnovej oblasti napršať do lady s vybitým sklom a prečo nie je dobré spadnúť s autom z útesu. Film Lada svetom – Na žiguli cez Himaláje posúva hranice znesiteľného a ukazuje, že cestovanie nie je vždy len oddych. (MFFK Febiofest)

Frajer42

I když mám pro cestovatelské dokumenty prazvláštní slabost a ledacos rád přehlédnu, ke všemu mi kluci byli sympatičtí, tak s těžkým srdcem musím konstatovat, že zde máme co do činění s těžkou amatérštinou. Z celého dokumentu na mě dýchala pouze deprese, zmar, zhnusení cestou a šeď stále stejné krajiny. Nejvíce bych zkritizoval hudbu, která byla po celou dobu totálně k poblití. To musel dělat člověk bez jediného náznaku hudebního citu. Nejenom, že ta hudba byla otřesná, ale ke všemu totálně neseděla ke zvolené lokalitě ani formátu. Chápu, že se tvůrci zřejmě budou odvolávat na to otřepané, že cesta je cíl, ale jaksi se jim nepovedlo mi toto poselství formou dokumentu předat. Nechce se mi věřit, že cesta samotná byla taková nuda a opruz a že se skutečně nenašly momenty, kdy by si to celé užívali. Vidím spíše problém v naprostém selhání v technickém zpracování, a to nemluvím jen o tom, že z vysílaček je hovno rozumět a hudbu tvoří nějaký nechutný náhodně vygenerovaný hudební motiv, ale spíše mám na mysli to, že to celé nemá ani celistvý koncept a působilo to na mě dojmem průměrného videa z nudné dovolené. Slabé 2 hvězdičky dávám opravdu jen z čiré lásky k cestovatelským dokumentům. ()

ghatos

Nebylo to tak hrozné, jak jsem čekal. Kluci se vydali se střepy na dalekou cestu, bohužel strašně moc zajímavých destinací se přeskočilo a chybělo tomu i nějaké ucelenější vyprávění. 58%. ()

Biopler

Chlapi si to pekne odžili, získali nevšedné spomienky cestou necestou a v závere im za žigulákmi aj bolo smutno. Ďalší z dokumentov, ktorý potvrdzuje, že svet je krásne miesto a že ľudskosť, hoci ste na inej strane zemegule, nevymizla. Množstvo nie ľahkých opráv by nezvládla samotná posádka a tak bolo krásne pozorovať ako im ľudia z iných končín zeme pomáhali dávať dokopy starý črep. Dokument má skvelé intro, v globále je slušne technicky zvládnutý, prehľadne informuje grafikou kde sa posádka nachádzala a koľko dní im chýbalo do poslednej rozlúčky so žigulákmi. Mrzí zvuková stránka, hlavne hovory cez vysielačku, z ktorých počuť každé tretie slovo... Tvorcovia spomínali, že strávili nemálo času nad samotným zostrihaním a zoradením scén a pod., a tak by som čakal, že sa vyhrajú aj s titulkovaním učitých scén, napríklad s ruskými policajtmi či na úradoch v Číne. Získané materiály sú pozliepané vskutku dobre, no akosi tomu celému chýba koruna. Chýba mi zakončenie, hlavne prečo Laos a napríklad prečo nie Vietnam, a prečo vlastne toto celé vzniklo. Hrdinovia odstavili autá v Thajsku, nasadli na motorky smer Laos a adios. ()

kaliakra

Tam, kde Přibáň dokáže aj z ničoho vyrobiť zábavnú show, zostávajú jeho slovenskí epigoni nenápadití a nudní. Adrenalín na nule, extrémne výkony minimálne, príbeh žiadny, takže sa nekoná ani pointa či rázny záver. A cestopis to ani nemal byť. Ako video pre kamarátov, známych a členov klubu milovníkov ruských automobilov dobré. Ale v kine to nemá čo hľadať! ()

ontheroad

Cakal som kopiu Trabantov,ale nastastie sa Lada vydala vlastnou punkacskou cestou bez komentara. Bulp potesil hudbou. Za kameru a podmienky v ktorych to cele vznikalo pridavam * naviac. Cesta je ciel! ()

andykanadan

Výborné slovenské road movie - veľmi necestujem, takže si cestovanie užívam občas aj takto - a toto bola fakt šialená jazda, ale veľmi sa mi páčila... Expedíciu som počas cesty sledoval aj na ich oficiálnej stránke na Facebooku. ()