Ztracený domov

(festivalový název)
Slovensko, 2019, 70 min

Po tom čo sa rozsiahlych území na severe Sýrie a Iraku zmocnila teroristická organizácia “Islamský štát”, vypukla najväčšia migračná kríza, od konca druhej svetovej vojny. Základným kameňom spoločnosti je rodina, a tento film ukazuje, ako rýchlo vie byť ohrozená, keď vonku zúri vojna. Film sleduje osudy mladých slovenských záchranárov, ktorí sa rozhodli zapojiť do najväčšej bojovej operácie v moderných dejinách, veľkú bitku o hlavné mesto samozvaného kalifátu Mosul. Ďalšími hrdinami filmu sú dvaja jezídi z Iracko- Sýrskeho pohraničia Sindžár, kde Islamský štát spáchal genocídu. Zatiaľ čo oni sa zúfalo snažia dostať rodiny do bezpečia, Oliver a Matej tie svoje dobrovoľne opúšťajú, a riskujú životy, pri výkone svojej profesie. (Filmtopia)

Anderton

Dvaja slovenskí hurt lockers plus režisér nám ponúkajú obraz toho, v akom svete v skutočnosti žijeme. Pokiaľ ste sa pri niektorých sk dokumentoch tohto roka cítili frustrovaní, tak Stratený domov je frustrujúcejší asi tak 50x viac. Dvaja muži na kameru hovoria, že za poslednú dobu videli okolo 200 mŕtvych detí, ale že aby boli schopní pracovať aj naďalej, tak si to skrátka nesmú brať osobne. Irackí muži prehovárajú na kameru o tom, že ich dcéry a synovia boli unesení Islamským štátom. Žena drží mŕtvolu svojho muža, či syna v nejakom igelite a plače nad tým, prečo sa svet o nich nestará. Mravec ale ponúka sekvencie aj zo Slovenska, kam obaja chodia sem tam pozrieť svoje rodiny, prípadne aj z Nemecka, kde sa mnohí ľudia zo Severného Iraku vybrali na útek pred vojnou. Stratený domov je proste veľká sila, ťažký masaker, ako chcete. ()

_Jimmy_

Drsný dokument, ktorý dáva pohľad na dvoch slovenských vojakov, ktorí chcú pomáhať v ťažkých vojnových podmienkach. ()

blondboss

Dokument s hlbokou myšlienkou, ktorý keby sa zrežíroval a zostrihal trošku zaujímavejšie, mohol kandidovať na dokumentárny počin roka. Takto je to len jemne nadpriemerná sonda do zákulisia vojny v Sýrii, ktorá zároveň dosť civilným a naturálnym spôsobom ukáže, prečo vlastne nastala migračná kríza v uplynulých rokoch. Podľa mňa trošku premrhaný potenciál, ale svoj message to odovzdá. 65 % ()