Doktorka Quinnová (TV seriál)

Dr. Quinn, Medicine Woman

Doktorka Quinnová

Drama / Rodinný / Western

USA, 1993–1998, 114 h 7 min (Minutáž: 43–90 min)

Tvůrci:

Beth Sullivan

Jane Seymour, Joe Lando, Shawn Toovey, Chad Allen, Orson Bean, Erika Flores, William Shockley, Geoffrey Lower, Barbara Babcock, Jessica Bowman, Larry Sellers, Elinor Donahue, Brandon Hammond, Tantoo Cardinal, Patrick Kilpatrick, John Schneider, Brenden Jefferson, Carlos Gómez, Brandon Douglas, Robert Culp, Billy Mayo, Johnny Cash, Geoff Meed, Frank Collison, Gary Grubbs, Gil Birmingham, Blake Gibbons, Willie Nelson, Joseph Ashton, Lorna Raver, Joseph Gordon-Levitt, Ray Walston, Kristin Davis, Holliston Coleman, Ron Melendez, Michael Trucco, Craig Wasson, Paul Sand, Alley Mills, Joseph Sikora, Sean Price McConnell, Tara Subkoff, John Doman, Hal Sparks, Sheryl Lee, George S. Clinton, R.J. Knoll, Charlotte Chatton, Kenny Rogers, Pato Hoffmann, Diane McBain, Verna Bloom, Stephanie Niznik, Christopher Kriesa, Michael Shamus Wiles, Bonnie Morgan, Ben Livingston, Ian Bohen, Don McManus, David Beecroft, Jim Knobeloch, Darren Dalton, Jared Rushton, Jerry Hardin, John Clarke, Alex Meneses, Helene Udy, Gail Strickland, Peter Jason, Sean Moran, J.G. Hertzler, Taylor Sheridan, Thomas Rosales Jr., Jon Cypher, Max Gail, Lloyd Bochner, Tom Poston, J.D. Daniels, Endre Hules, Heath Kizzier, Ben Murphy, Denny Miller, David Shackelford, Denise Crosby, Bibi Besch, George 'Buck' Flower, Victoria Racimo, John Laughlin, Zahn McClarnon, Gregory Sierra, Jackie Debatin, Richard Herd, Spencer Garrett, Carl Ciarfalio, Ashley Jones, Nicholas Pryor, George Furth, Robert Ito, Georgann Johnson, Ping Wu, Carmen Zapata, Tim DeZarn, Matthew Mahaney, Brian Donovan, Steven Ford, Bruce McKinnon, Fred Lerner, Nick Roth, Amzie Strickland, Adrian Sparks (herec, a.z.), Aaron Michael Metchik, Joe Unger, Kent Williams, Dennis Lipscomb, Bob Swain, Frederick Coffin, Joel Brooks, William Newman, Wayne Grace, Stuart Nisbet, Robert Parnell, Ron Yuan, Jack Bannon, E.J. Callahan, John O'Leary, Robert O'Reilly, Allen Cutler, Eve Brenner (herec, a.z.), Jerry Haynes, Zack Martin, Billy L. Sullivan, Charles C. Stevenson Jr., Stephen Rowe, Stacy Keach Sr., Patrick St. Esprit, Gregory Cruz, John Petlock, Olaf Pooley, Tonja Kahlens, Michelle Joyner, Guy Boyd, Fred Applegate, Heidi Kozak Haddad, Henry G. Sanders, Nick Tate, David Tom, Geoffrey Blake, Janna Michaels, Gloria LeRoy, Bruce Mercury, John Bishop, Zachary Browne, Sherry Hursey, Robert Craighead, Pat Skipper, Lisa Rieffel, Bob McCracken, Juney Smith, David Ogden Stiers, Don Dowe, Roy Conrad, Robb Derringer, James Sloyan, Alfre Woodard, Diane Ladd, Colm Meaney, Taylor Nichols, Jane Wyman, Michael Cavanaugh, Andrew Prine, Don Stroud, Kevin J. O'Neill, Larisa Oleynik, Rosemary Murphy, Eric Balfour, Edward Albert, Anne Lockhart, David St. James, Devon Gummersall, Thomas Ian Nicholas, Fionnula Flanagan, Dorian Harewood, Matt Letscher, Ross Malinger, Christopher Masterson, Jerry London, Maxwell Caulfield, Allan Royal, Jerry Jameson, Pamela Kosh, Casper Van Dien, Ivory Ocean, Fred Rogers, Arthur Taxier, Alan Altshuld, Richard Moll, Kathleen Lloyd, Phyllis Coates, Leland Orser, Tracy Fraim, Kaitlin Hopkins, Brien Varady, Tom Hodges, Ann Gibbs, Vince Melocchi, Nick Ramus, Josh Keaton, Lisa Barnes, John Patrick Reger

Komentáře uživatele Kri-kri k tomuto TV seriálu

• Doktorka Quinnová (TV seriál) (1993)

Americké seriály většinou nesleduji a westernům se obloukem vyhýbám, nicméně jsem se rozhodl tento přece jen shlédnout. Nalejme si čistého vína. Hlavní hrdinka je nesnesitelná feministka a neustále moralizující kráva, která si myslí, že má patent na rozum, všemi okolo manipuluje a organizuje jim život. Její mužský ekvivalent se lví hřívou je totéž v bleděmodrém a navíc je nejspíš křížencem Supermana, Tarzana a Viléma Tella. Jejich milostné rozhovory, zejména ve druhé půli seriálu působí strašně pateticky, jak z argentinské telenovely. No a tihle dva strůjci morálky a všehomíru dohlížejí na chod zdánlivě poklidného městečka, až na detail, že ti mírumilovní maloměstští balíci mají zhruba každou třetí epizodu nutkavou potřebu někoho věšet, což jim přemoudřelá doktorka na poslední chvíli sice rozmluví a promluví jim do duše, ovšem o pár dílů později to tu máme nanovo. Zkrátka je to jako házet perly sviním. Na druhou stranu musím uznat, že jsem to vydržel dokoukat až do konce a lecos mě na tom seriálu zaujalo. Už proto, že prezentuje sebekritiku Američanů v oblasti násilného obsazování a zabírání země, která jim nepatřila (ostatně, v tom Američané úspěšně pokračují dodnes, akorát už i na jiných kontinentech). Ústřední dvojice je nesnesitelná jak z červené knihovny, ale najde se tu i několik zajímavých postav, na nichž se mi líbí, že nejsou vykresleny úplně černobíle. Z partnerské dvojice mě zaujali Horace a Myra. Vtipný je též majitel bordelu Hank, i když je pruďas, není pokrytec a nebojí se lidem říkat, co si myslí. Postava Briana mi naopak přijde příliš zidealizovaná - čestný, přírodu a Indiány milující, jeden z mála obyvatel města neštítící se člověka se znetvořeným obličejem, ženy trpící leprou ani dalších, kteří se něčím liší. Reverenda postihl trest oslepnutí za to, že se jako středověký inkvizitor zúčastnil pálení knih. Našlo by se pár velmi smutných dílů, např. masakr Indiánů nebo smrt některých postav, např. epizoda o úmrtí Ingrid na vzteklinu je působivá a ani Becky nemuseli nechat zemřít. Zkrátka ke konci seriálu už neměli nápady, tak nechali postupně umírat vedlejší postavy. Do toho se děj strašně vleče, celou první půlku 6. řady zabere jeden roztáhlý příběh. Nesnesitelný je pánbičkářský fanatismus prezentovaný v některých dílech a taky se mi nelíbí přeobsazení představitelky Colleen, ta z prvních 60-ti dílů měla větší šmrnc. Silnou averzi mám vůči dílům skládající se ze sestřihů předešlých epizod (líní scénáristé nasmolili krátký dialog na 5 minut a zbytek nechali na střihačích). Na druhou stranu je ale kvalitní český dabing, hlasy na postavy výborně pasují. Mé hodnocení je na pomezí 2 a 3 *, tudíž velmi slabý průměr 45%.(20.8.2018)