Doktorka Quinnová

• USA Dr. Quinn, Medicine Woman (více)
Drama / Rodinný / Western
USA, (1993–1998), 114 h 7 min (Minutáž: 43–90 min)

Tvůrci:

Beth Sullivan

Jane Seymour, Joe Lando, Shawn Toovey, Chad Allen, Orson Bean, Erika Flores, William Shockley, Geoffrey Lower, Barbara Babcock, Jessica Bowman, Larry Sellers (více)

Série(6) / Epizody(149)

Doktorka Quinnová se ničeho nezalekne. Nejenže se musí sama postarat o děti, hlavně však musí jako lékařka bojovat o důvěru občanů osady... (TV Prima)

kleopatra

Když někdo všechno zná, všechno ví, všem pomůže, všechny pochopí, ještě k tomu dobře vypadá a jeho dobrota a bezchybnost nebere konce, tak to po pár sériích už nudí. Takže moje pozornost se upnula spíš k Sullymu, ale to bylo po čase to samé v bledě modrém. ()

Tosim

Zajímavá byla rolička Johnnyho Cashe a ztvárnění skutečných historických událostí ... Generál Custer! ()

Renton

Creator: Beth Sullivan .. Slaďáček z malebného, krotce divokoučkého západu, postupně upadající do nesnesitelného balastu a neustálého opakování několika zápletek, ať už lékařských či milostných. ()

tron

Vitajte v najpokrokovejšom mestečku Divokého Západu. Živo si pamätám, ako sme si k tomu v 90. rokoch pravidelne sadali; ak sa nemýlim, dávali to na STV 1 tuším štvrtky o 20:00. Vtedy to bola bomba. Niečo nové, čo tu ešte nebolo. Atraktívne westernové prostredie, skvelé intro, parádny kasting. Vtedajší slovenský divák bol zvyknutý na komorné seriály odohrávajúce sa v pár miestnostiach, preto pôsobil ako zjav a blesk z čistého neba seriál pripomínajúci americké filmy. Pre dievčatá boli k dispozícii mladí herci, chalani ocenili zápletky s Indiánmi a zločincami, mamy leteli na švárneho Sullyho a otcovia, no, tak tí to nejako strpeli s vychladeným pivom v ruke. Každý si našiel to svoje (nakoniec vlastne aj otcovia). Vtedy sa jednalo bezpodmienečne o štvorhviezdičkovú záležitosť. Príjemne zaskočená určite bola i produkcia, ktorá zrejme ani v najkrajšom sne nečakala, že sa seriál dočká 6 sezón, temer 150 epizód a dvoch (príšerných) televíznych snímok. Po desaťročiach to samozrejme už nie je ono. Fascinuje ma, ako idealizovane to tvorcovia videli. Seriál sa odohráva v temnom období, kedy väčšinou človeka ešte pred tridsiatkou zastrelili pri lúpežnom prepadnutí, prípadne umrel v dvanástich na osýpky alebo ho v lepšom prípade ako 22-ročného smrteľne prešiel konský povoz. Napriek tomu seriál disponuje zarážajúco vysokou mierou morálno-výchovného aspektu. V titulnej úlohe sa objavila silná, emancipovaná žena, ktorá sa nezľakne konzervatívnych mužov okolo seba a ide si za svojím snom. Scenáristi apelovali na zdravý rozum divákov, snažiac sa ich upozorniť na to, že rasizmus a xenofóbia sú zlé veci (jasné, na Divokom Západe, fakt reálne). V niektorých epizódach dokonca bolo najväčším problémom to, že malý Brian doniesol päťku z matematiky! Predsudky nemožno mať voči ženám, deťom, Indiánom a, samozrejme, ani černochom. To je síce pravda, lenže to proste vzhľadom na rok a prostredie neodpovedá historickým reáliám. Napriek tomu seriál navždy zostane nostalgicky zapísaný v mojom srdci. Musím dodať, že ani s odstupom rokov to nie je žiadna katastrofa. Na svoju dobu sa jednalo o naozaj slušnú a štedrú výpravu, niesla v sebe solídny kus feel good deväťdesiatkovej atmosféry a veľa tomu dal presný kasting. Ja som vždy bol na rôzne ksichty z vedľajších úloh a treba povedať, že Doktorka Quinnová ich mala nadpriemerne veľa (vlasatý barman, telegrafista, bielovlasý predavač, bradatý reverend, Sullyho vlk). Zaujímavosťou je, že v priebehu natáčania došlo k masívnemu preobsadzovaniu. V prvej epizóde si Colm Meaney zahral Jakea, rola bola následne preobsadená na Kevina Bacona sa mierne ponášajúcim Jimom Knobelochom. Obľúbeného černošského kováča Roberta E. hral na začiatku úplne iný herec, ako neskôr. Kastingová zmena sa udiala aj u Colleen, kde došlo k výmene herečiek uprostred natáčania a to menovite kvôli rodičom, ktorí mali dojem, že dcéra kvôli hraniu zanedbáva školu (a takisto žiadali o zvýšenie honoráru, čo im produkcia odmietla splniť). Kuriózne je, že som desaťročia žil v presvedčení, že „doktorka Májk“ sa do mestečka presťahovala aj so svojimi deťmi. Až v r. 2020 (!!!) som pri repríze so šokom zistil, že to v skutočnosti neboli jej deti, ale ich „zdedila“ po žene, u ktorej bola ubytovaná a ktorú smrteľne pohrýzol had. () (méně) (více)

monolog

tohle jen kvůli tomu, že ze začátku to bylo fakt skvělý, ale později se to nějak zvrtlo a stalo se to až příliš květinovým a dobrým a neuvěřitelně patosácým a nudným. ()

CheGuevara

Jeden z mých dalších oblíbených kýčů. Tentokrát ale v seriálové podobě. Ach ty vzpomínky na tu úžasnou, bezchybnou, morálně čistou, chytrou, vzornou, dokonalou doktorku, která řešila ve svém volnu i problémy jiných, a to i ten můj s volným časem. ()

flanker.27

Proti doktorce Majkí je i Vinnetou drsné realistické drama. Nic proti stylizaci a pohádkám, ale tohle kýčovité moralizování mi leze na nervy. Navíc ani v pubertě nebyl Joe Lando můj typ... :) ()

Lynn

Ze začátku rozhodně nešlo o špatný seriál, ale s každou přibývající řadou se kvalita zhoršovala a scénáristé už prostě vařili z vody. Z původního, již tenkrát nepříliš originálního, námětu zbyla jen halda klišé a moralizování. Navíc postavy jsou dost černobílé a co nejhůř, ústřední hrdinka mě postupně spíš otravovala, než že bych ji nějak zvlášť "žrala". ()

berg.12

V podstatě je jedno, kde a kdy se děj seriálu odehrává, vše je jen dokonalá potěmkinovská vesnice a věšák na morální poselství. Pod rouškou pokroku v podobě doktorky na divokém západě se ve skutečnosti skrývá silný konzervativizmus a tradiční hodnoty, to vše v historicky uhlazeném balení. Někdy tahle líbivost a mírumilovnost dokáže napáchat větší škody, než mnohem "drsnější" záležitosti, ale tady je to ještě relativně celkem neškodné. Přes silný osobní odpor nechávám tenhle seriál žít, protože vím, že svou cílovou skupinu si najde, a že jsou daleko větší hrůzy. ()

NinadeL

Není snadné shrnout tak obsáhlý seriál, který zpočátku sledoval prakticky každý, ale málokdo se s ním dostal až do konce. Na svou dobu to bylo velice dobré multižánrové drama, které přineslo jednu z nejvýraznějších televizních hrdinek 90. let. Jane Seymour byla skutečně dobrou volbou. V průběhu let jsem měla možnost shlédnout celý seriál třikrát čtyřikrát, ale nikdy se mi nepodařilo stát se skalním fandou. Nicméně i tak vím poměrně dost o jeho zákulisí a všem, co se k podobně velkém seriálu váže. Mám své oblíbence (především Dorothy), oblíbené zápletky (když je v akci celé městečko) i období (cestování do Bostonu, například), ale nikdy mě nepřestanou fascinovat dvě věci: přeobsazení Colleen a fakt, že mnoho diváků rezignovalo spolu se svatbou na konci 3. série. Pravda, byl to velký zlom, ale shippers Mike a Sullyho si logicky cení nejvíce období právě po tomto zlomu ;) Celkově tedy vidím všechny série jako velice vyrovnané (vždycky se najdou díly výborné i obyčejné epizody), vyzdvihuji komediální díly, uvědomuji si přesahy, které nekorespondují s dobou 60. a 70. let 19. století, kdy se seriál odehrává, a doporučuji všem shlédnou i něco z druhé poloviny seriálu. Budete příjemně překvapeni a to i v případě, když zvolíte originální znění. Pak třeba i oceníte obsazení různých žánrových celebrit, včetně manželů June a Johnnyho Cashe. ()

akisha

Spasitelka Quinnová s 24 hodin stejným sladkobolným výrazem v seriálu plném nesympatických postav (hlavně ten rockovej zpěvák) a Sullym. Neříkám, že je to moc špatný, asi se to někomu může líbit, ale mě ne. Navíc opravdu nemusím seriály, kde se jedna postava tak vymyká, je tak neuvěřitelně nevinná a spravedlivá a vždycky všem vyřeší jejich problémy. ()

MM_Ramone

Okato zidealizovaný pohľad na kolonizáciu Nového sveta. Romantický nezmysel z obdobia osídľovania severnej Ameriky. Keby som nepoznal "Doktorku Quinnovú", tak si veru ani nedokážem predstaviť pohľadné, čisté mestečko uprostred prérie, kde si spokojne nažíva komunita osadníkov. Vládne tam vzájomné porozumenie, demokracia, všetci dodržujú pravidlá a keď sa náhodou niečo zomelie, tak to vždy dokáže vyriešiť sebavedomá doktorka Quinnová. Slobodná matka, ktorá žije s akýmsi poloindiánom. Tak toto by určite na Divokom Západe nebolo možné. No ako poobedňajší, televízny seriál je to celkom v pohode. ** ()

ripo

v tom seriály snáď ani nemôže prekĺznuť do života nič pesimistické. Pani doktorka aj napriek nepochopeniu okolia a osudu vyrieši každý problém. Už mi jej dobrota a láska liezla krkom .... ()

Ony

Jó, to byly časy, když jsem sledovala tento poučný seriál s nepřekonatelně protivnou hlavní hrdinkou. Když jsme si na to s kamarádkou před časem vzpomněly, náš smích plynule přešel ve hru na divoká prasata. ()

Phobia

V dobách puberty se mi zpočátku tahle westernová přeslazená limonáda docela líbila, ale poměrně brzy mi odporně kladná, dokonalá hrdinka, její odporně kladný, dokonalý amant i protivné dětičky začaly lézt krkem. Těch několik snesitelných (ne až tak kladných) postav se v ději vyskytovalo zoufale sporadicky. Překvapeně koukám, že to seriál dotáhl na 147 dílů, což při obvyklé sestupné kvalitě muselo skončit opravdu sračkovitě. Dříve bych hodnotila přinejmenším 3*, ovšem dnes by mě nikdo nedonutil sledovat cokoliv, kde účinkuje Jane Seymour. 48% ()

lesumir

Trocha nostalgie z období, kdy jsem víkendy trávil u prarodičů a povinností číslo jedna bylo sledovat Doktorku Quinnovou a jejího indiána Sallyho v akci! ()