Krupiér

• Francie Croupier (více)
všechny plakáty

Ví, že existují jistá pravidla, jejichž porušení znamená pro krupiéry konec jejich kariéry. Ale právě ono porušení je konečně výzvou, kterou celou dobu hledal. Jack Manfred shání práci a životní uplatnění. Vrátil se z jižní Afriky, kde pracoval v jednom z provinčních kasín a jediné, co ví je, že krupiérem už rozhodně být nechce. Stal by se raději spisovatelem. Nedostatek hotovosti ho ale nakonec přeci jen přinutí nastoupit do kasína U Zlatého lva. Návrat do domu závislých je mnohem lehčí, než si Jack myslel. Tentokrát ale chce mít vše pod kontrolou on. Nemíní se nechat nekončící mašínérií vydělávání a prohrávání peněz sešrotovat, vyždímat a vyvrhnout. Ví, že existují jistá pravidla, jejichž porušení znamená pro krupiéry konec jejich kariéry. Ale právě ono porušení je konečně výzvou, kterou Jack celou dobu hledal. (oficiální text distributora)

Renton

Scénář: Paul Mayersberg .. Zajímavý film. Jack Manfred nemá práci, jen snahu napsat knihu. Najde si zaměstnání v Casinu, se kterým má z mládí zkušenosti, a postupem času zjišťuje, že to bude nejlepší námět na jeho knihu. Zvláštní atmosféra, osobitý styl vyprávění a skvělý Clive Owen, to jsou esa tohoto nenápadného, ale kvalitního snímku. ()

gudaulin

Krupiér tři nesporné přednosti, které z něj dělají film vybočující nad průměr: Cliva Owena, pro kterého je to vedle Potomků lidí zatím nejvýraznější role a dokonale jsem si ho dokázal s hlavním hrdinou ztotožnit, výbornou znalost prostředí a atmosféru bizardního světa hráčů podléhajících hazardní vášni. Pomalé, místy až hypnotické tempo udává vnitřní monolog hrdiny a kamera si často pohrává s detailem. Zvláštní snímek bez výrazných efektů, který se mi ale vstřebal " pod kůži ". Celkový dojem 90 %. ()

Dudek

Zase jsem jednou zapl televizi pozdě večer a vybafl na mě příjemný filmeček, který má dvě strany, stejně jako krupiérovi karty. 1. Vypráví o tom jak se spisovatel stane tím, čím se stát nechtěl a nakonec ve svém povolání najde námět pro novou knihu. 2. Skytý příběh o nečekané lásce dvou lidí, kteří se ve filmu mihnou v menších rolích a o tom, že krupiérovo povolání mělo vyšší účel. ()

Matty

Jsem krupiér a kdo je víc? Jack Manfred je libový frajírek, co má plnou hubu keců a skutek utek. Právě on, resp. jeho povaha udává tón celého filmu. Důležitější než viděné jsou jeho vnitřní monology a s nimi související snaha uklohnit knižní bestseller, který bude povolání krupiéra stejně tak oslavovat, jako zpochybňovat. Abych však parafrázoval klasika „historii píší vítězové a vítězem je vždy krupiér“, na výši částky, o kterou se hraje, nehledě. Tento příliš poklidný britský thriller drží ve hře skvělý Clive Owen, jenž prochází působivou proměnou z Jacka a Jakea ve výluh obou. Inteligentní scénář, šedivá režie, dobří herci, zvadlá pointa – pokud holdujete hazardu, raději zavítejte do jiného kasina, pokud však naopak rádi sázíte na jistotu, nemůžete s tímto filmem prohrát. 70% Zajímavé komentáře: Malarkey, Exkvizitor, Nick Tow, Lichty ()

Malarkey

Krupiér je povolání, které se k hercovi takového formátu jako je Clive Owen nesmírně hodí, ale v té době by to řekl málokdo. Právě role rázného krupiéra, který se řídí přísnými pravidly a stojí si za tím co napočítá jako první, objevila pro Hollywood a nejen pro něj novou sympatickou hvězdu a to až v jeho 34 letech. Ze začátku se zdá, že to bude nudný a nezáživný příběh, přitom je to opravdu slušně ubíhající thriller plný zajímavých filozofických parafrází onoho krupiéra, který krom toho, že pracuje v kasíně se snaží napsat knihu prakticky o sobě a během celého příběhu to vypráví formou rad a zajímavých mouder, kterých by se správný krupiér u stolu s blackjackem nebo ruletou měl rozhodně držet. Jasné je, že právě Krupiér C. Owenovi odstartoval možnou hvězdnou kariéru. Film Potomci lidí to jen potvrzují a doufám, že mu to nadále vydrží, jako krupiér prošel na jedničku minimálně dvakrát podtrženou. --- Musím jít za Habibem - Za Habibem? - Terorista! Napsal fantastickej životopis. ()

• Všichni herci, kteří hrají ve filmu krupiéry, tedy i včetně Clive Owena nebo Katie Hardie, byli proškoleni profesionálními krupiéry. (becki_tu)
  • Film byl vyloučen z Academy Awards krátce potom, co byl uveden v nizozemské televizi. (becki_tu)