Krupiér

• Německo

Der Croupier - Das tödliche Spiel mit dem Glück

Krimi / Drama

Francie / Německo / Irsko / Velká Británie, 1998, 89 min

Jack Manfred (jedinecny vykon Clive Owen, ktery se dostava do me top10) je bezradny spisovatel, jenz se dostane prostrednictvim sveho otce k praci v kasine, ktera pro nej neni uplne neznamou a stava se nejen inspiraci pro jeho prvni knihu, ale i planovanym stestim pro jeden utajovany parecek. Komorni anglicky filmecek s dobrou pointou a jiz zminenym hereckym koncertem nejen hlavniho predstavitele. 85%(13.12.2006)

Malá, humorne odľahčená britská krimi s atraktívnym námetom aj obsadením či menom režiséra... ale výsledok rozpačitý. Malo to nádych neo-noiru (voice-over, nejednoznačný hrdina, ktorý napriek viacerým zásadám nemá problém napr. zahýnať priateľke; záhadná žena zvádzajúca hrdinu a dávajúca návrh zúčastniť sa zločinu), ale od režiséra takej cool pecky akou je Get Carter (1971), som však rozhodne čakal lepší výsledok. Povrchne spracovaný príbeh, bez nápadu a napätia, s navyše nezaujímavými vedľajšími postavami. Nechalo ma to úplne chladným.(21.11.2017)

Ruleta a hazard mě sice nechávají zcela klidným, ale o to více mě film překvapil. Vnitřní hlas krupiéra trefně vystihuje povahy hráčů a tím se dotýká i některých principů jejích (ne)úspěšnosti. Svět hráčů se točí kolem něj, ale jeho se to vlastně netýká - není to on kdo je obírá o peníze, jsou to jenom oni sami. Jakoby z toho měl radost, že může pozorovat, jak lidé u stolu dělají osudová rozhodnutí. Věří, že "svět zlomí každého a pak jsou mnozí silní na nesprávném místě, ale ty které nezlomí...zabije". Možná se projevuje jako bezcitný a ironický frajírek, který potřebuje prachy, aby mohl dopsat svou knihu, ale možná taky jenom nechává vše plynout kolem sebe vědom si toho, že lidský život je jako kulička na ruletě. Ale on sám se drží jediného pravidla - nikdy nehraje, a právě proto dělá krupiéra - jedině v jeho pozici je nad hrou - nad životem ostatních - alespoň po pracovní dobu v casinu...(20.9.2013)

Velice příjemné překvapení s velmi dobrým scénářem a příběhem, který má neuvěřitelně podivnou atmosférou...Děj je zajímavý a výborně zachycuje postupnou proměnu hlavní, respektive obou hlavních postav, a jejich vliv na osoby jim blízké...Pomalé, místy až hypnotické tempo udává vnitřní monolog hrdiny a kamera si často pohrává s detailem jeho tváře, to vše působí opravdu velmi podmanivě...Docela zajímavá je i hra s čísly a kurzy, která filmu dodává šmrnc a také kapku originality...A v neposlední řadě je vynikající Clive Owen, který na mě působil překvapivě odpudivím dojmem, což mě docela překvapilo...Bylo zajímavé sledovat Cliva v jedné z jeho prvních rolí, měl zajímavou mimiku v obličeji, snad ve všech filmech se tvaří jako boreček bez emocí a citů, i zde to chvilkama praktikoval ale byla tam vidět jeho filmová nevyzrálost...Myslím si že kdo tento film uvidí bude mile překvapen...(6.2.2010)

Scénář: Paul Mayersberg .. Zajímavý film. Jack Manfred nemá práci, jen snahu napsat knihu. Najde si zaměstnání v Casinu, se kterým má z mládí zkušenosti, a postupem času zjišťuje, že to bude nejlepší námět na jeho knihu. Zvláštní atmosféra, osobitý styl vyprávění a skvělý Clive Owen, to jsou esa tohoto nenápadného, ale kvalitního snímku.(14.3.2006)

• - Film byl vyloučen z Academy Awards krátce potom, co byl uveden v nizozemské televizi. (becki_tu)

• - Všichni herci, kteří hrají ve filmu krupiéry, tedy i včetně Clive Owena nebo Katie Hardie, byli proškoleni profesionálními krupiéry. (becki_tu)

• - Paul Mayersberg se inspiroval filmem Kakushi toride no san akunin (1958) od Akiry Kurosawy. (becki_tu)