Hoši z County Clare

The Boys & Girl from County Clare

Komedie / Hudební / Romantický

Irsko / Velká Británie / Německo, 2003, 90 min

• xaver

Film, který může být zajímavý pro Iry, ale ztěží bude plnit kina v zahraničí (myšleno z pohledů Irů). V podstatě provinční snímek, jakých se točí po celém světě spousta, ale zajímavé jsou v drtivé většině jenom pro "místní". Snímek sám o sobě není špatný, poodhaluje mentalitu Irů, ale celkově je dost nezáživný. Dávam 2*.(16.7.2013)

Predstavuji nam tradicni irskou muziku z hudebniho festivalu v meste Clare, take mimo jine prostrednictvim bratru MacMahonovych, kteri na ni vyrustali a nyni ji praktikuji, ale kazdy se svou vlastni kapelou v jine zemi. Nestarsi z nich John Joe, ktery jako jediny zustal v rodnem Irsku se ucastni souteze rok co rok na rozdil od nejmladsiho Jimma, ktery zije v Liverpoolu a Padja, ktery je misionarem v Jizni Africe. Pres vsechny rodinne a osobni problemy se nakonce vsichni tri udobri a zahraji si spolu na housle, jako za mlada po oznameni viteze cele souteze. Hudba vyborna a pribeh obycejny. 55%(6.11.2006)

Považuji tento film za poměrně rozporuplný. Na to, aby to byl muzikál se tam zase tak moc nehrálo - ani jedna skladba nezazněla celá; jedná se tedy spíše o film s kulisou hudebního festivalu než o hudební film jako takový. Obdobně ani na nějaké hlubší prokreslení charakterů a jejich vztahů nedošlo, u chlapů to ještě jde přičíst na vrub "drsňáctví", ale u žen jsem jim ten jejich problém s otcem moc nebral. Prospělo by tomu ještě tak hodinka stopáže navíc. Jinak to ale byl poměrně pěkný film, a slušně jsem se bavil.(22.1.2010)

Hudba je poslání, hudba je to pro co stojí za to žít, hudba Vás nikdy nenechá na holičkách, když je Vám nejhůř. Hudba spojuje lidi a kdo má rád hudbu, má velice často rád i lidi.Tohle věděli naši předci a když bylo nejhůře, šli a hráli. Bohužel naše generace na toto zapomněla a už nikdo nevěří v moto "co Čech to muzikant". Irové na tom byli začátkem století také velmi špatně - část jich odjela do Ameriky, další se protloukali jak to šlo, ale věřím, že jejich styl hudby jim pomáhal přežít. Filmový děj nic moc, hudba jenom v náznacích, ale za ukázku lásky k hudbě - za 3.(22.1.2010)

Celkem nezáživný příběh o rodince, kde se hraní věnuje maminka, tatínek, děti, strýcové, tetičky a ztracený bratr a nakonec se všichni sejdou a budou jistě šťastní až do smrti. Až budu chtít příště vidět Iry, zajedu si do Dublinu a až budu chtít příště slyšet dobrou irskou tradiční hudbu, pustím si Planxty.(13.3.2010)