Reklama

Reklama

Blue

Životopisný / Drama
Velká Británie, 1993, 79 min

Snímek Blue z roku 1993 je posledním filmem, který britský filmař Derek Jarman kdy natočil – jeho premiéra proběhla jen pár měsíců před Jarmanovou smrtí, způsobenou komplikacemi spojenými s nemocí AIDS. Film je radikálně minimalistickým portrétem odcházejícího těla a mysli, v němž se Jarman vypořádává s postupující chorobou a jejími příznaky, jako byla slepota, kvůli které viděl vše pouze v odstínech modré barvy, což bylo určující pro podobu celého filmu – monolog Jarmanových deníkových záznamů je ve filmu pronášený na pozadí statického modrého monochromu, kterým se režisér zároveň odkazuje k Yves Kleinovi. (Přehlídka animovaného filmu Olomouc)

(více)

Recenze (7)

igi B. 

všechny recenze uživatele

Ticho... Hudba... Slova... Zvuky... Ticho... . . . H.I.V. . . . Poslední noc před koncem. Modrá. Cit... Artistní. Křehké. Krásné... Blue... . . . Přiznávám, že znám (a mám!) jen sountrack na cd. V tomto případě nevadí... ()

MissJ 

všechny recenze uživatele

"Blue is darkness made visible." Název nemohl být výmluvnější. Modrá barva - to je vše, co během osmdesáti minut uvidíte, přesně to, co viděl v průběhu natáčení samotný Jarman. Svérázné, ale určitě ne nahodilé. Jarmanův proud myšlenek, přestože je z nich patrné vědomí blížícího se konce, nepostrádá ani černohumorné momenty (např. když několik minut vyjmenovává vedlejší účinky "léku" DHPG). Krásné a smutné zároveň...I feel blue. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Derek Jarman byl filmař, malíř, spisovatel, ale také zahradník; zkrátka umělec. Ani svoji smrt z toho nedokázal vyčlenit. "Smrt je jen kus života těžkého", řekl mladý Wolker, z Jarmanova textu mám podobný pocit: "Blue protects white from innocence / Blue drags black with it / Blue is darkness made visible - Modrá brání bílou před nevinností / Modrá vleče za sebou černou / Modrá je zviditelněnou tmou". Není to lament, jsou tu básně, obecné úvahy: "We have always been mistreated, so if anyone gives us the slightest sympathy we overreact with our thanks - Nikdy s námi nejednají řádně, jakmile nám někdo prokáže i ty nejmenší sympatie, jsme mu nesmírně vděční", humor (samozřejmě ten britský): "The Gautama Buddha instructs me to walk away from illness. But he wasn't attached to a drip. - Buddha mě poučil, jak si poradit s nemocí. Sám ale nebyl připojen k hadičkám." nebo "The pills are the most difficult, some taste bitter, others are too large. I'm taking about thirty a day, a walking chemical laboratory. - Největším problémem jsou prášky, některé jsou hořké, jiné moc velké, za den jich spolykám třicet; chodící chemická laboratoř." Příchod smrti je však nedovratný: "We knew that time would end / After tomorrow at sunrise / We scrubbed the floors / And did the washing up / It would not catch us unawares - Víme, že čas jednou skončí / Po zítřku za svítání / Vydrhli jsme podlahu / Setřeli ji vodou / nezastihne nás znenadání." ()

Köbi 

všechny recenze uživatele

Obraz: pole modré; zvuk: Jarmanovo líčení nastupující slepoty způsobené virem HIV. Život, který se chýlí ke konci, a vzpomínky na to, jaký byl dřív. Co je ještě důležité, když přestáváte vidět a berete třicet různých léků... Kombinace hudby a textu, které jsou samy od sebe tak působivé, že jim obraz vůbec nechybí. blue upon your grave... ()

Nathyman 

všechny recenze uživatele

Modrá jako úzkost, modrá jako život, modrá přírody, modrá jako ticho, modrá slepoty, modrá všech smyslů, modré zvuky, modrá voda, modrá nemoc, modrá Yvese Kleina, modré obrazy, modrá slova. Modrá, modrá, modrá. Modrá jako smrt. Modrá. ()

Reklama

Reklama