Dunaj vědomí

Dunaj of Consciousness

Dokumentární

Česko, 2019, 83 min

Nápad na koncertní výlet lodí po Dunaji s kombem a památkou zemřelého Jiřího Kolšovského na palubě, spolu se zjevnou citovou zaangažovaností štábu staví "Dunaj vědomí" vysoko nad dokumenty, co se obvykle točí o uctívaných kapelách (mám na mysli takové to do vzpomínek zaobalené promo k obnovení činnosti). Nejsilnější byl film pro mě tam, kde vyplouvá na povrch Dunaje křehkost vztahů jednotlivých aktérů. Tím, jak jsou na lodi všichni bezprostřední, si nejde nevšimnout, jak opatrně kolem sebe našlapují Pavel Fajt a stávající členové kapely, vzpomínky na Kolšáka (včetně motivů jeho osamělosti a smrti) jsou hodně (a nevypočítavě) dojemné. Oželel bych některé scény po návratu z Banátu, kdy se celistvost dokumentu a hlavní téma trochu rozmělňuje (třeba hostování u Tata Bojs mohlo v klidu patřit mezi bonusy), naštěstí se řemen znovu nahodí shledáním se zvukařem Volkmarem Miedtkem v Německu a nespadne ani u pramene řeky. A co je hlavní - na konci jsem pocit, že je dobře to, co se s Dunajem děje teď, a že to je naprosto přirozené vyústění toho, co se stalo dřív.(13.5.2020)

Skvělé !!(16.1.2020)