Stav ztroskotání

Komedie / Rodinný

Československo, 1983, 73 min

Snesitelné vodácké dobrodružství, které z dnešního pohledu asi mladého diváka neosloví a možná ho bude nudit. Kratina je šíleně respektovaný a spravedlivý vedoucí, který rozhodně nesnese, aby v jeho oddílu docházelo ke krádežím. Svede se to na cikány, co už do konfrontace s oddílem přišli, když po něm házeli z mostu igelitové pytlíky naplněné vodou, a kromě toho, nikdo jiný by nemohl krádež peněz provést. Zloděje ale mají ve svých řadách. Cikáni, a mezi nimi Tofi, jsou nevinní. Film zdobí "fight" scéna, kterou jsem žral a dvacetkrát jsem si ji pustil zpomaleně. Kratina dokonale vyrazí cikánovi nůž z ruky. Tahle scéna snese ta nejpřísnější měřítka. Žádný Van Damme, žádný Seagal, u mě je to jedině Kratina, který jako jeden z prvních do filmu vnesl prvky akčního filmu s hrdinou s krystalicky čistými vlastnostmi. Ostatní herci zůstali naprosto v jeho stínu. Tři roky předtím Kratina zazářil jako Drtikol, tři roky na to jako ultra spravedlivý oddílový vedoucí. Chci plakát s Kratinem do pokojíčku. 60%(2.5.2012)

Příjemné překvapení. Olmer netočil jen ptákoviny, filmy pro mládež se mu vždy dařily. Dobrý scénář, sice trošku šablonovitý, ale velice autentický (takhle voda vypadá a né jak Rafťáci). Dobrý výběr mladých herců, z nichž se v kněkterých případech vyklubali dnešní celebrity,režiséři či jedlíci :-). A hlavně fajn režie, taková lehká. Já jsem byl velice spokojen.(16.11.2009)

• BoredSeal

Gay model Zounar. Blanarovičová a Tofi jako toulaví cigoši. Filip Renč střídající na vodáka poměrně bohatý šatník včetně trika Adidas. Kateřina Brožová s neoholeným podpažím. Současný šéf Divadla Kalich Kocourek, který nám ve filmu ukazuje, jak si vydělat prachy a pobavit se. Moderátorka Kotle Jílková, která prostě nemohla být herečka. A samozřejmě Osvald a Suchánek. Zní to slibně, ale ani takové obsazení nezachránilo mizerný film s tématem rasových předsudků. Ani česká verze Deliverance, ani Nahota na prodej. Strašně suchej táhnoucí se film, se slabým scénářem a nepovedenou režií.(23.4.2013)

Už tenkrát je měli lidi prokouklý, ale červené výložky příslušníků VB a případná gumoléčba, je drželi tak něják v mezích normy. Tady šlo o prachy a světe div se, křivda převeliká, černí byli očerněni. Cigoši v čele s "bakelitem" Tofim, celý film někam pochodujou, asi v duchu svých kočovnických tradic, bohužel se nikdy nedozvíme, kam se teda vlastně vydali. Točit to dnes a pustit si je byť jen do komparzu, tak to můžou rovnou zabalit, jelikož ráno jsou i bez těch lodí a překvapivě i bez komparzu. No řekněme, že jde o veskrze pozitivně a optimisticky laděnou podívanou :-))(27.12.2015)

Výborně obsazená parta vodáků v podobě všech známých mladých herců, řeší nejen časté potápění pramicí a kajaků, ale také nepříjemnou skutečnost narůstajících krádeží, které se kolem nich už nesnesitelně množí. Každý z nich má svou pravdu a ta skutečná se pomalu odkrývá. Určitě zdařilý pohled do duší mládeže 80tých let. Tihle děcka měli rozhodně jiný náhled na trávení volného času a taky na pojem kamarádství než v dnešní době.(16.6.2012)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Karlových Varoch, pri obci Kyselka a na železničnej stanici Teplička pri Karlových Varoch. (dyfur)

• - Filmový debut Kateřiny Brožové,Yvetty Blanarovičové, Martina Zounara a Kateřiny Pindejové. (M.B)