Stav ztroskotání

Komedie / Rodinný

Československo, 1983, 73 min

Zajímavý dobrodružný snímek o skupině vodákůl co sjíždí řeku. pak je další parta cikánů s kterýma se střetnou několikrát. Následuje ztráta peněz. I přes společné davání zásob a peněz ke společnému užívání a hlavně k cestě dál. Se opět ztrácí peníze a už se to hází jeden na druhého a hlavně na cikány moralita jak vyšitá.. Až se jednou podaří pravého pachatele dopadnout ,ale bude to pro všechny velké překvapení. Pěkný prázdninový příběh k zamyšlení. Spousta mladých začínajících herců viz K.Brožová.(3.6.2008)

Skupina vodáků pluje na lodičkách a občas se setká se skupinou cikánů v čele s "bakelitem" Sagvanem Tofifé. Kam cikáni cestujou, jsem moc nepochopil. Asi pro sociální dávky. Pak na cikány padne podezření, že vodáky okradli a cikáni dostanou nakládačku. Vidět nějakej eurokomisař přes menšiny, jak 2-metrovej Kratina bleskurychle zpacifikuje o 2 hlavy menšího cikána, co vytáhne kudličku, tak ho asi jebne. Celý je to doplněno písničkama od známýho drnkálisty Obiho Waňka. Jinak zajímavý je herecký obsazení. Je to docela prdel, jak vypadala třeba Jílková nebo Brožová, když jim bylo 15 let.(2.4.2011)

• Pohrobek

Podle teletextového obsahu psychologické drama, které jsem v tom tedy hledal marně, by se však pro označení žánru tohoto díla hodilo stále více než zde deklarovaná komedie. Celý film si vytkl jako skromný cíl vyřešit rasovou problematiku a k tomu ještě všechny možné pubertální problémy. Ne že by se to nějak zvlášť podařilo, ale na Olmera to je úplná paráda. Nejsměšnější byla asi ironická role všeználka Michala Suchánka, který si tu už pomalu zadělával na dnešní kariéru.(23.12.2004)

• argenson

Ne každý film pro děti a mladé se u nás povedl a tenhle řadím do škatulky těch méně dobrých. Víc než čímkoliv jiným je to ale zajímavá přehlídka odrůstajících dětských hvězd a začínajících studentů herectví, kteří už by se dneska před kamerou sešli jen těžko. Nebo si umíte představit, že by dneska třeba Michaela Jílková a Sagvan Tofi hráli spolu ve filmu?:-)(1.4.2012)

Snesitelné vodácké dobrodružství, které z dnešního pohledu asi mladého diváka neosloví a možná ho bude nudit. Kratina je šíleně respektovaný a spravedlivý vedoucí, který rozhodně nesnese, aby v jeho oddílu docházelo ke krádežím. Svede se to na cikány, co už do konfrontace s oddílem přišli, když po něm házeli z mostu igelitové pytlíky naplněné vodou, a kromě toho, nikdo jiný by nemohl krádež peněz provést. Zloděje ale mají ve svých řadách. Cikáni, a mezi nimi Tofi, jsou nevinní. Film zdobí "fight" scéna, kterou jsem žral a dvacetkrát jsem si ji pustil zpomaleně. Kratina dokonale vyrazí cikánovi nůž z ruky. Tahle scéna snese ta nejpřísnější měřítka. Žádný Van Damme, žádný Seagal, u mě je to jedině Kratina, který jako jeden z prvních do filmu vnesl prvky akčního filmu s hrdinou s krystalicky čistými vlastnostmi. Ostatní herci zůstali naprosto v jeho stínu. Tři roky předtím Kratina zazářil jako Drtikol, tři roky na to jako ultra spravedlivý oddílový vedoucí. Chci plakát s Kratinem do pokojíčku. 60%(2.5.2012)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Karlových Varoch, pri obci Kyselka a na železničnej stanici Teplička pri Karlových Varoch. (dyfur)