Sebastian (festivalový název)

Velká Británie, 1976, 90 min

Derek Jarman

Derek Jarman

Brian Eno

Několik dlouhých videoklipů oslavujících nahé mužské tělo. Scény ve spojení s vodou ( hrátky v ve skalním jezírku a moři) mají vytříbenou poetickou estetiku. Poprava Sebastiana je dosti naturalistická, při zasažení těla šípem jistě krev proudem nevystříkne. Nejlepší na celém filmu je působivá a uhrančivá hudba Briana Ena...(26.12.2011)

• HenryS.

ta latina!!!(7.12.2009)

• Eddard

Být homosexuálem v Británii sedmdesátých let musela být mimo jiné pěkná nuda. Aspoň soudě dle prvního britského "otevřeně homoerotického" filmu. Legenda britské gay cinemy, Derek Jarman, v něm pracuje prakticky pouze s estetikou mužského těla (viz. pětiminutový slow motion záběr nahého hrdiny, polévajícím se vědrem studené vody), přičemž na jakýkoli náznak děje či akce (a to ne erotické, nýbrž násilné) si musíte počkat až na vágní závěr. V určitém smyslu tedy (a tehdy) opravdu punkově přelomový snímek, po třiceti letech však spíš jen obrázkový katalog pohledných gayů, kteří půl druhé hodiny spoře odděni skotačí na pustém ostrově, klábosí latinsky a snaží se donutit chudáka Sebestiána, aby neprudil a podržel. Hodnocení se zříkám, pokud by vás však zajímalo, bylo by to někde mezi jednou až dvěma hvězdama.(5.12.2009)

• elizabeth_ba

Netroufám si hodnotit hvězdičkami. Vím, že mi tento počin nebyl určen, a tak asi není divu, že mi uniká smysl díla, které toho nemá s legendou o přečasto zobrazovaném světci mnoho společného. Najdou se tam i některé zajímavé momenty, ale škoda latinských slov - takové Pugnate, milites zní jistě zajímavě, já jsem spíše film přetrpěla než zhlédla.(2.5.2015)

• Radim

Oficiálně to je historický film o počátcích křesťanství v Římské říši okolo roku 300 n.l. Je to příběh Sebastiana, který upadl v nemilost císaře a následně byl poslán jako prostý voják někam do pouště jako člen vojenské posádky, aby hlídal hranice. Neoficiálně se ovšem jedná o soft-gay-bondage porno, které se však tváří jako umělecký film, snad protože to je celé v latině, snad kvůli vzletným dialogům typu "Jen v pravdě je krása".(13.11.2007)