The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvůrci:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (více)

Série(5) / Epizody(60)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

Recenze uživatele warrenur k tomuto seriálu (31)

The Wire - Špína Baltimoru (2002)

Vyborna zalezitost. Zvlast tretia a stvrta seria. Plna autentickych a zaujimavych charakterov. A to od poulicneho corner-boya predavajuceho drogy az po skorumpovanych politikov najvyssieho rank-u. Posledny diel piatej serie je jedno z najpremakanejsich uzavreti celej serie, ake som videl. Po niekolko tyzdnovom maratone pri tejto spinavej kriminalke mozem vrelo odporucit. Ziadna naivna cierno-biela blbostka, ale dost premakana a uveritelna vec. Blizsie prispevky a dojmy som sa snazil uviest priamo k jednotlivym epizodam. (90%) ()

Nákup (2002) (S01E03)

Velmi dobra cast so slusnou divackou vypovednou hodnotou. Divak ma autenticky pocit hnusu. ;) ()

Staré případy (2002) (S01E04)

Uvodna scena s "tazkym" kancelarskym stolom bola brutalna. :) Nemenej peckova bola rekonstrukcia pripadu tej zastrelenej holky v tom prazdnom byte, kedy si obaja detektivi popod nos stale "fakuju". Vyborna cast a paci sa mi i odkrytie charakteru vyrezavaca miniatur nabytku. ;P ()

Odposlech (2002) (S01E06)

Chemia funguje na vsetkych frontoch. Dalsia nadupana cast. ()

Poučení (2002) (S01E08)

Ta matematicka uloha s prikladom na drogach a potom ta fatalna veta toho decka, co sa stane, ked zle preratas ampule s drogami, bola drsna. Nehovoriac o ladovom klude Omara, ked videl, ako mu prevetrali byt a podpalili van. A zabil to telefonat sudcu. "Who's your daddy now!?" ;) Masaker. Tento diel vobec srsi paradnymi napadmi, takisto ako pripravny kviz tych policajtov na skusku, kde partak dava druhemu tri moznosti, co robit v pripade sexualneho obtazovania kolegyne a typek vyberie stvrtu a absolutne to so svojim "selskym rozumom" zabije. Iny policajny typek ozraty spali oblecenie kvoli dokazom, ze bol s inou zenskou...tvl. :) Kks. Tento diel sa vydaril v skutku mimoriadne pobavil. ()

Zápas (2002) (S01E09)

Sila, s tymi zapadnutymi balikmi dolarikov. ;) Avon sa utrhol z retiazky, stastena vsak stala obdalec. ()

Hon (2002) (S01E11)

McNulty-ho nasrany prejav u "byvaleho" predsedu advokatskej komory a za pritomnosti jeho pravnickej spolunoclaznicky si nechal utrhnut dekel a presne vykrical dovody, preco funguju "odsudenia", ako funguju. Tento diel nechava divaka celkom frustrovaneho. Som zvedavy co bude s Kimmy. Patri k mojim oblubenym postavam. Snad sa z toho dostane. Zatah sice vysiel, avsak pochlebovaci a kandidati na buduce posty zan pred medialnymi kamerami zozali uspech..."fucking politics" ... ()

Rozsudek (2002) (S01E13)

All in the game. V poslednych asi 10tich minutach nadherne zhrnute, k comu cele to vynalozene usilie bolo a ako sa obmenili pesiaci na sachovnici. Ze to zakoncil prave Avon bolo prijemnym odlahcenim tej neprijemnej pravdy, ze koleso sa jednoducho bude tocit dalej. Parada. Ziadna naivna blbostka. Potesilo ma, ze Kimi sa z toho pomaly vylizava. Metaforicky. ;) ()

Série 2 (2003) (S02)

Tam kde sme v predoslej casti skoncili a sice Avon a spol vo vezeni a Springer s opratami v rukach, je len jednou mensou liniou deja. Tentokrat je gro pribehu z pristavnych kontajnerovych prekladisk. McNullty uz nie je ustredna postava a je to fajn. Odbory, prevadzaci, drogy a mrtve prostitutky su ustrednou temou a i tentokrat som sa na zaver presvedcil, ze tento serial nedava happy endy. Kolkokrat slubny vysetrovatelsky vysledok zmrvi, tak ako v reale, korupcia, hlupost, ci nedbalost. Opat zaujimava seria. Odporucam. ()

Závažné případy (2003) (S02E04)

Tak sme sa konecne dockali toho, co kazdy v kutiku duse chcel. Skvadra je takmer cela opat spolu a v dokoch prituhuje. ()

Všechno je jen prolog (2003) (S02E06)

Diel vyborne otvoril Omar. ;) Realne mi vsak nejde do hlavy, ze by z neho boli vsetci tak "paf", ze by nedostal aspon slovne napomenutie...ale kazdy "lubi" rebelov, takze scenaristicky je to "v cajku". ;) Btw. uz par casti sa cudujem, ako to, ze ten mlady "obdareny", ale duchom velmi chudobny syn dokara este dycha. Osobne si myslim, ze v ziadnom pripade nemoze v takej "spolocnosti" prezit do konkca serie. Som zvedavy, ci sa mylim. Ten zaver bol ale drsny, v momente, ked sa asi typek zmieril so situaciou. ()

Kryj se (2003) (S02E08)

Tak sme sa konecne dostali a "unit" je kompletna. Inak by sa zrejme McNulty do konca serie, bud ozraty prizabil alebo upil k smrti. Stringer a Avon linia, tentokrat slovo nedostala, iba akysi letmy boj o teritorium v uliciach. Zato odposluchy priviedli skvadru blizsie ku grekom. Avsak ani ti nie su hlupaci. Bude to este zaujimave. Ziggyho ulety ma uz zacinaju nudit. ;) ()

Zbloudilé kulky (2003) (S02E09)

McNullty podlahol zenskej presilovke. Vyraz jeho obcasnej spolunoclaznicky stal za to. Medzitym sa greci odvdacili neznamemu zakryvacovi ich svinstiev a doprialu mu riaden drogovy ulovok. Stary policajny paprda, co chce dostat Sobotku "utrel hubu" a k cinziakom prichadza distingvovany pocerny newyorcan v obleku, ktory ma udajne na konte take kvanta mrtvych, ze z neho v Baltimore maju vsetci mrazenie. Ta minutka na kamere mi stacila, aby som si ho pridal na zoznam zaujimavych charakterov. ;) ()

Znovu a zas (2004) (S03E01)

Vyborna rozbehova cast. Sme opat v uliciach, i ked cinziaky, kde sa drogy tocili, strhli na konci predoslej serie kvoli developerskemu projektu. Vyssie ranky v policii, inymi slovami politici a dohadzovaci flekov, dupu po podriadenych a mladsich idealistov posielaju kade lahsie. Policajny serzant v zavere, ktoreho dochodok je za chvilku, niekolkokrat pocas tohto dielu daval jasne najavo, ze vnima, ze sa PD alebo samotny Batlimore dostal do takych sraciek, ze sa toho dochodku uz nemoze dockat. Byvat s rodinou v tamtych miestach musi byt ozaj mizerna perspektiva a strach o deti. Moze byt. ()

Mravní malost (2004) (S03E08)

Zatial najlepsi diel tretej serie. Na vsetkych dealerskych frontoch sa toho deje vela, napatie rastie a Avon sa dozvedel ako to bolo s Dee-m priamo od Avona, co ma vskutku prekvapilo. Tam to geto, kde sa policajti pozeraju bokom mi pride ako malo uveritelna utopia, ale vidime, ze niekto kto mal aspon trochu rozumu tam poslal aspon trochu lekarskeho materialu. Uprimne, pri tolkych zapojenych ludoch by sa to v reale uz davno prevalilo. Vseobecne ohrozenie a nakazy su totiz iny kaliber, ked sa jedna o zachranu politickeho zadku. Som zvedavy, kam sa to bude uberat. ()

Groteska (2004) (S03E09)

Kamo, Prez-a mi je neskutocne luto. Myslim mu to a je akymsi "hackerskym" mozgom jednotky. V tych casoch to samozrejme bolo v plienkach. Slusna cast. Ako som predpokladam, stav utopickej "dedinky" nebol udrzatelny. Avon-ova sestra uverila ohladom Dee-ho, ci nie? Pochybnosti budu asi naveky. ()

Kompromis (2004) (S03E11)

Ten zaver som fakt necakal, hoci sa k tomu krokom schylovalo. Akosi som sa nemohol vyrovnat s myslienkou, ze by to Avon mohol s tou horucou hlavou viest dalej. Zrejme tomu vsak tak bude. Policajne oddelenie, hoci sa radovalo, ze uspelo s odposluchom, potesene zrejme nebude. Vyborny diel. ()

Úkol splněn (2004) (S03E12)

Paci sa mi, ako seriu uzavreli. McNullty sa zrejme konecne nasiel. ;) Sudna sien a pohlad na Lamar-a tiez nemal chybu. Rozosmutnila nostalgia typka, co ho vyrazila policia a jeho prechadzka po mieste jeho utopickeho projektu. Znechutila politika. Tato seria sa mi zatial pozerala asi najlepsie a i jej ukoncenie da divakovi trosku vydychnut. Moze byt. ()

Kluci na prázdninách (2006) (S04E01)

Ten nakupny uvod tej hiltky tou jednoduchsou dievcinou z ulice nemal chybu. Fachmanka od hardveru. ;) Velmi ma potesil Prez opat v chode, hoci mam obavu, co sa mu vyvrbi, ked bude ucit nespratnikov. A zatial sa nam blizia primatorske volby a zhanaju sa mecenasi. O McNulltyho je velky zaujem v byvalej jednotke, ten je vsak konecne spokojny ako okrskar. Fajna rozbehova cast. Btw. to, ze policia nenachadza tela este neznamena, ze sa "niggas" nelikviduju medzi sebou. Fachmanka by vedela rozpravat. ()

Radarové oko (2006) (S04E02)

Major crimes?! Shiiiiiiiiiiiiit!!! ;) K nezaplateniu. Ta strelnica toho gangu v lesiku fakt budila neprijemne dojmy. A sice, ze sa pred nicim nerozpakuju. Kampan sa priostruje. Diel ma od druhej polovice viac-menej politicky podton, ale to vobec nevadi. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (více)