Vylidněno (festivalový název)

Dokumentární

Švédsko / Kanada / Velká Británie, 2019, 92 min

Fredrik Gertten

Fredrik Gertten

Shlédl jsem na promítání na nádvoří karlínských Kasáren v Praze. Zhruba z obsahu: Finančnictví je těžební obor, dolování. Nadnárodní firma koupila v Upsale 10 tisíc nájemních bytů. Zrenovovali je a tak mohli zvýšit nájemné o 50%. Pak vydaly cenné papíry - akcie. V tom okamžiku mohou byty i s podnájemníky prodat vysokofrekvenčním obchodování 35 krát za hodinu.V Londýně, Torontu, německých městech a jinde je v centru 30% bytu prázdných. Zahraniční majitelé je koupili jen na investici, protože jejich ceny prudce rostou. Nájemníky uvnitř nechtějí, aby s byty mohli manipulovat. Jeden v Londýně vlastní například bývaly katarský generál. Odpůrci odborníci na lidská práva v dokumentu říkají, že je lidské právo bydlet. To se mi zdá slabý argument. Je asymetrie informací. Někteří lidé vědí co druzí nevědí a mohou je zneužívat.Tyto investice do bytů a jiných aktiv bohatství státu nevytváří. V dokumentu je déle řečeno "Copak potřebujeme na kafe mezinárodní společnosti?"Starbuck odčerpá místní peníze. " Dále je zde téma daňových rájů. V Itálii dělník zaplatí z platu na daních 60%. Nadnárodní firma, která fiktivně sídlí v daňovém ráji jen 4%. Perou se zde peníze z daňových úniků, kokainu...Koupíte si dům, firmu či cokoli v Římě, založíte si firmu v daňovém ráji a teď si to tam prodáte a nakonec si to od své firmy v daňovém ráji koupíte dvakrát dráž zpět. A máte legálně vypráno. Penzijní fondy asijské, americké apod. potřebují růst, aby lidi co v nich mají peníze až přestanou pracovat měli z čeho žít. Pak jsou všude v centrech velkoměst prázdné byty. Majitelé se snaží nájemníků zbavit všude stejně. Z jejich peněz neinvestují do oprav a stěžují jim život. Závěrečnou dohodu jsem kvůli otočení se pro pivo nějak nepobral. Že by nový zákon, zakazující vlastnění prázdných bytů? To asi těžko - zvlášť u nás máme komunistické zkušenosti z nadměrných metrů kdy lidi museli druhý byt prodat a do svého většího vzít podnájemníka.(25.6.2020)

Myslím, že by neškodilo, kdyby to bylo trochu méně sebedojímavé. Ale jinak dobré, informativní, popisovaný princip pochopitelný... Tohle je aktivistický dokument, který přesto nějak vypadá... Možná trochu standardní a "normální", ale velmi funkční. 70 %(10.3.2020)