Temné léto (TV seriál)

Black Summer

Akční / Drama / Horor / Thriller

USA / Kanada, 2019–2020, 10 h 38 min (Minutáž: 21–45 min)

Yaron Levy

Alec Puro

Andrew Drazek

Scénografie:

Bobby Vanonen

Komentáře uživatelů k TV seriálu (58)

• LIVINGDEAD

Zatím 1 díl a 40% - jen seznamování s postavami. Tak doufám, že v dalších dílech se to rozjede?(13.4.2019)

Překvapení: První polovina je nečekaný nářez. Každá epizoda je v jiném stylu (pro mě byla asi nejlepší Škola, tam jsem se místy pěkně pobál) a díky neustálým změnám pojetí i prostředí si seriál dlouho udržuje svěžest a spád. Přes rychlé zombíky není nouze o napětí a velkým plusem je minimum keců. Třeba ve čtvrté epizodě padnou jenom dvě slova (thank you). V druhé půli tomu sice začne trochu docházet dech, ale i tak se mi Black Summer jeví jako poněkud podhodnocená záležitost. Možná že už tady lidi mají zombíků plné kecky, ale tohle je po dlouhé době konečně něco jiného než všechny ty zombie komedie a telenovely. Komu se před cca deseti lety líbil Dead Set, tak ten připomene Black Summer asi ze všeho nejvíc. Jsem zvědav, kam se to celé bude ubírat ve druhé sérii.(14.4.2020)

Až bolestivo priemerná záležitosť. Taký šedivý kabát medzi kabátmi, ktorý nechcete nosiť, no je Vám ho ľúto vyhodiť. Keď "Black Summer" neuvidíte, Váš život to z negatívneho, ani pozitívneho hľadiska nijak neovplyvní.(21.4.2020)

Vynikající no name seriál. Mnohem zajímavější, kreativnější, nepředvídatelnější než provaření Živí mrtví. a jsem fakt šťastný, že bude i druhá sezona.(16.3.2020)

• Socrates

Asylumáci natočili pro Netflix zombie seriálek. A jejich rukopis je trochu znát. Nic novýho pod sluncem, jseš kousnutej nebo prostě nějak chcípneš a za chvíli je z tebe zombík, kterýho jde zneškodnit jen průstřelem mozku, popřípadě jeho rozmlácením. Asi proto většina postav se zbraní v ruce nejdřív vyprázdní zásobník do trupu nemrtvejch, přestože je to ani trochu nemůže zpomalit, natož zastavit. Hlavně že kdejaká baba, která tu přijde ke kvéru, si hned zkušeně otestuje mířidla, zaujme postoj letitýho mariňáka a vůbec se chová, jak kdyby prošla základní vojenskou službou s několika akcemi v terénu.__ S výjimkou asi dvou dílů, ve kterých se něco opravdu důležitýho řeší (na čí stranu se postavit apod.), je to jen bezduchý dílo s okoukanejma honičkama, ve kterým si ani nemáte šanci najít cestu k nějakým postavám, snad s výjimkou plochý Vietnamky (prvních pár dílů jsem váhal nad pohlavím) a hispánskýho Williama.(2.5.2020)

Návrat ke kořenům žánru, který kupodivu se svým "mateřským" seriálem Z Nation nemá prakticky nic společného. Což já osobně olituji, neb mě těch pět sérií punkových ultrazběsilostí nadmíru bavilo, ale pro většinu lidí bude Black Summer rozhodně stravitelnější. Zombies jako nesmrtelný zdroj hrůzy pro pár postav, které se dají random dohromady, a nikdy u nich není jisté zda se všechny dožíjí konce dílu. Žádná telenovela jako u Walking Dead, není divu že seriál vychválil i Stephen King. Překvapující je ovšem velmi proměnlivá délka dílu - počáteční díly mají klasickou třičtvrtěhodinu, ale některé z pozdějších třeba jen polovinu. Ne že by to jakkoli vadilo, potenciál k bingování je beztak velký, a i ty samotné díly jsou ostatně epizodicky členěné. Jen je to zajímavý trend na streamovacích platformách, který nejspíš uvidíme v budoucnu čím dál častěji. 7/10(27.4.2019)

Parádní kamera v souhře s výbornou atmosférou a chaosem, podpořená skvělým soundtrackem a řadou neskutečně vypjatých momentů. Škoda hodně nudnýho vizuálu (color grading/obrazová post-produkce) a nevýraznýho obsazení. Black Summer je jinak, přátelé, mnohem zábavnější a dynamičtější než všemi opěvovaný Walking Dead!(13.4.2019)

Co mě na Black Summer baví nejvíc je minimum hudby - vnímáte každý zvuk, každý krok a celý seriál to dělá uvěřitelnějším. Až na asi 2 díly velice povedené.(15.4.2019)

Je to takové, jak to jen přesně říct, hodně nedodělané. Seriál na téma zombie zase trošku jinak, jen si nejsem stoprocentně jíst, jestli to provedení nešlo udělat víc, než na těch zhruba šedesát procent. Zombíci umírají a ožívají trošku záhadně, místy se tam ale vůbec nic neděje a místy to zas připomíná mistrovství světa v atletice. Jen místo atletů v hlavní roli sprinterů zase zombíci, co neběží do cíle, ale honí přeživší. Prostě takový mišmaš, prošpikovaný a to hlavně ke konci zběsilou střelbou, který celkem splní očekávání, ale na to aby zanechal nějakou hlubší stopu, na to teda rozhodně neeeee.(14.12.2019)

Jasně, první sezóna seriálu „Temné léto“ rozhodně není dokonalí. Zombie se místy chovají hodně divně, k některým postavám si vůbec nevytvoříte vztah, ale je to celé natočené tak, že máte pocit, že zombie apokalypsa není nic pěkného. A tak by to mělo být. S některými postavami se rozloučíte skoro mrknutím oka a přiznám se, že některé momenty mě dostaly. Nic nového, ale dobré to je.(14.2.2020)

Ani bych nehádal, že to mělo na svědomí studio The Asylum (Sharknado, Mega Shark Versus XYZ, Z Nation a jiné parodie). Zavzpomínal jsem s tímto seriálem na začátky Walking Dead, kdy lokace ještě byly opuštěné, každá z postav neměla připraven třístránkový monolog o tom, jak je důležité bojovat za lidstvo a zombie představovaly nebezpečí, byly víc než jen křoví v pozadí a showroom toho, co maskéři a CGI umělci dokážou při jejich zabíjení. Zavzpomínal jsem si ale i na hloupé chování postav, které zaslouženě dost z nich přivede na druhou stranu "barikády". Moc tomu nepomáhají ani díry v příběhu v podobě toho, že občas děj skáče jako kdyby chyběla epizoda nebo dvě nebo že divákovi není podstrkována motivace postav na každém kroku. To ale nemusí být nutně špatné, lze si to užívat i jako parodii na mystery drama, kdy člověk je často zmatenější než postavy v seriálu. Zavzpomínal jsem si i na 28 Dní Poté s atletickými zombies nebo na novodobý Úsvit Mrtvých podle toho, kde příběh začíná, ovšem s mnohem méně sympatickou ústřední postavou. V druhém díle to byl pro změnu Duel s dost nelogickou motivací postav, který ale, stejně jako celý seriál, je natočen brilantně - syrové záběry bez střihů nebo hudby dávají celému seriálu nádech dokumentu. Je to jako fakt, že vždy budu raději hrát hry z pohledu první nebo třetí osoby a ne ze shora vládnout celým skupinám. Být blíž akci.(19.4.2019)

Hodně očekávaný seriál z dílny netflixu o zombie apokalypse, který měl obrovský potenciál, protože podobných věcí vzniká poslední dobou málo, a tak by neměl silnou konkurenci. Hutná, drsná a syrová atmosféra, minimum hudby a umělých zvukových efektů a nasraní, agresivní zombie dávají dokupy brutální kombinaci, která táhne seriál kupředu neuvěřitelným způsobem. Napětí budováno skvěle a působilo to hodně realisticky. Ale světe div se, když je tady scénář jak vytáhnutý z odpadků, tak se můžete vizuálně a atmosfericky snažit jak chcete, ale je to stejně k ničemu. Další příklad toho, že poctivé filmařské řemeslo bez poctivého scénáře neudělá žádný pokrok. Je to obrovská škoda, protože jinak bych neměl co vytknout, ale scénáristické nesmysly, nelogické dějové příběhy a ještě nesmyslnější členění dílů na kapitoly (proč???) seriálu ubíraly na kvalitě rapidním způsobem. Nemluvě o snižování stopáže dílů ze 40 na 20 minut ve druhé půlce seriálu a zakončením úplně bez pointy. Sakra, tohle mě bude mrzet ještě dlouho.(27.5.2019)

Nechce se mi věřit, že to natočila společnost Asylum. :-O Vedle všemožně chrlených braků tu máme prequel k nemožnému Z Nation. Zde si berou tvůrci na paškál FTWD, ale naprosto dechberoucím způsobem. Konečně herecké obsazení, kdy to nevypadá jen na kolemjdoucí z ulice. Konečně kamera, která diváka vtáhne do akce. Konečně podmanivá hudba, která umocňuje celý zážitek. Obrovské překvapení! Ani jsem nedoufal, ale tvorba pod hlavičkou Netflixu přináší ovoce! 80 %(30.5.2019)

Zombie hodně jinak a dost netradičně. Téměř nejdou zabít jsou rychlý.Lidi se mění prakticky hned po nakažení. Co mě tu vadilo je tupost těch postav a nelogičnost v ději, třeba chlápek hledá odemčený dveře a najednou se mu otevřou sami dveře do samoobsluhy, kde jsou plný regály zboží to jako nikdo neraboval či nekupoval potraviny když to vypuklo prostě blbost. Nebo najednou jdou někam pro zbraně a hned ví kde co v té budově je, ale přitom se vůbec nedomlouvají na nějakém plánu co budou dělat. Na konci na tom stadiónu taky dcera tam jako jedna z mála čeká až pro ni přijde máma. A ta stopáž jednotlivých dílů strašně krátká.(7.3.2020)

No, od zombie seriálů dnešní doby moc neočekávám, ale tohle mělo docela koule. Musím ocenit dost zajímavou kameru (například nesestříhaná zběsilost v přestřelkách), ale atmosféra s ohledem na prkenné herecké výkony docela haprovala a logika postav a neomezený zásobník solidně mlátily do očí. Řek bych, že je to solidní nadprůměr, ale žíly to moc nepřetrhá.(29.4.2019)

Hodně zvláštně pojatá zombie apokalypsa, prakticky žádné úvodní titulky, minimum dialogů a v podstatě bez hudebního doprovodu. Vypadá to jako kdybyste koukali na skutečnou paniku obyčejných lidí co se snaží zachránit před zombíkama bez nějakého hlubšího příběhu a kudrlinek. Když se to podá takhle syrově, tak i obyčejná scéna schovávání se na střeše autobusu která by jinde byla dost o ničem , vypadá skvěle, věrohodně a plná adrenalinu. Zajímavé.(28.5.2019)

standardní zombie vybíjená,která se pohybuje někde mezi Fear The Walking Dead,Dawn Of The Dead a World War Z.Najde se tu pár slušných atmosferických momentů,ale v rámci žánru nepřináší nic nového...60%(14.4.2019)

Silnejšie tri hviezdy. Experiment v podobe takmer bez hudobného podmazu hodenej surovej kvázi survival drámy, so všetkými plusmi aj mínusmi, s krásne škaredým opusteným svetom, pocitom beznádeje a ohrozenia na každom kroku, bez zbytočných siahodlhých monológov a dialógov ako v ostatných zombie soap operách. Tu ide o prežitie, tu sa robia len nutné veci, tu sa nemele pantom zbytočne, keď to nie je treba. Škoda že tento inak obstojný experiment rozbíja systém XY kapitol a od polovice klesajúca stopáž. Tam, kde všetko ide smerom k obrovskému dlhému finále, kedy posledná epizóda vyváži za malý krátky film, tam ide Black Summer totálne opačným smerom a posledná epizóda má bez titulkov 17!!! minút. WTF? Čo pozdvihuje tento seriál na lepšie hodnotenie, tak myšlienka, že to pochádza od najpodradnejšej filmovej spoločnosti sveta, keď nerátam jednoosobové homeštúdia a to od ASYLUM-u. WTF2? Vidieť, že to dostal pod svoj dozor Netflix a tak sa dokázalo vykresať niečo aj z ničoho. Tam, kde sa WTD snaží opájať v opulentných trikoch a maskách, tam si táto "behačka" vystačí s motívom ála 28 dní potom. Aj blbé schovávanie sa na streche autobusu, alebo behačka jeden na jedného vo vyľudnenom meste má zrazu niečo do seba. Človek pomaly cíti tú únavu, ktorá by aj v skutočnosti lomcovala so skutočnými ľuďmi. Žiadni šprintéri alebo diaľkoví bežci ako v klasických filmoch, kde aj brucháč naháňa auto cez 10 blokov veľkomesta. Tu sa hrá aj na také veci, ako POZOR - natiahnutá šľacha počas behu. Prečo také "obyčajné hodnotenie"? Chcem viac z tohto sveta, nie postupne menej a menej a chcem zjemniť to kúskovanie na kapitoly. Potom hodnotenie zdvihnem. Polku ľudí to odradí už pri prvej druhej časti. Tí, ktorí to dopozerajú, tak pocítia adrenalín aj atmosféru a pocit beznádeje, frustrácie, únavy a bezmocnosti na každom kroku. Toto hrá na úplne inú strunu ako klasické zombie filmy a za to palec hore a preto naozaj silnejšie tri hviezdy. Nečakajte horor ako v popise, ani triler, skôr survival drámu, malú takmer osobnú, minimalistickú a predsa so svojou vlastnou tvárou a štýlom, nič viac, nič menej. 75%(13.7.2019)

• Gogo333

Seriál se zombíkama, sem s nim. Bohužel při sledování jsem se zarazil, že to vypadá jako amatérský seroš z YT a na konci, když naskočil nápis The Asylum, tak bylo jasné, proč je to takové. Výhoda seriálu je, že epizody jsou krátké a relativně plné akce, takže to rychle uteče a člověk ani nelituje toho, že to je o ničem a je tam spousta stupidních postav. Zpracování je bídné jak je u společnosti Asylum zvykem, ale kdo si v jejich tvorbě hoví bude spokojen. 40%(5.5.2019)

• Tristaver

Kvalitní práce s kamerou ani zdaleka nevyváží hlouposti ve scénáři jako je nevysvětlené porozumění mezi Korejkou a Američany, přechody mezi kapitolami či naprosto nesympatické postavy. Mimo epizodu odehrávající se v dineru je to vyložená ztráta času. Příště raději The Walking Dead či Dead Set.(14.4.2019)

<< předchozí 1 2 3