V prvním dílu jsme se seznámili s malou Věrkou (Ž. Fuchsová) a jejím tatínkem (S. Zindulka) z pohraničního severomoravského městečka. Národnostní napětí tu narostlo do hrozivých rozměrů. Do života rodiny zasáhla tragická událost – smrt Věrčiny maminky. Vánoce roku 1937 tak prožili otec i dcera smutně... Ne však na dlouho! Hned v druhé epizodě vstupuje razantně do děje seriálu bývalá kuchařka Anna Urbanová (H. Růžičková). Po krátkých námluvách se s ní tatínek dokonce ožení. A to je záchrana pro celou rodinu! Ta praktická žena si ví rady i v těch nejobtížnějších situacích a svým zjevem i energickým vystupováním dokáže zvládnout i noční řádění henleinovců. Při obsazování pohraničí hitlerovskými vojsky prchá tatínek s poštovní pokladnou a malá Věrka se pod ochrannými křídly Anny stěhuje z pohraničí. Uprchlíci najdou nový domov v Brně u starých tatínkových rodičů. (Česká televize)

cheyene

Zatímco z prvního dílu jsem měl rozporuplné pocity, druhou část naplno rozzářila Helena Růžičková a to hned od svoji první scény. Radost sledovat každou její grimasu. Této části dávám 4*, seriál má u mě zatím pocitově nakročeno ke čtyřem hvězdám. ()