Vlak dětství a naděje

• angličtina The Train of Childhood and Expectation (více)
všechny plakáty
TV spot 4
Československo, 1985, 6 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Předloha:

Věra Sládková (kniha)

Hudba:

Luboš Fišer

Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová (více)

Epizody(6)

"Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!"  Tímto okřídleným úslovím si bývalá lázeňská kuchařka I. třídy Anna Urbanová, jinak bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem, často dodává odvahy. Sobě, ale ještě víc malé Věrce. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937-1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější - domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Boogeyman k tomuto seriálu (1)

Vlak dětství a naděje (1985)

Životní role Heleny Růžičkové i Stanislava Zindulky. Nezapomenutelně také zazářil Vladimír Javorský, ale nelze opomíjet skvělou Žanetu Fuchsovou, která celý děj táhne. Televizní série, která u nás nemá konkurenci ukazuje hrůzy druhé světové války z tak jiného, obyčejně-lidského hlediska, že ve výsledku je možná ještě údernější než různé bitevní a koncentrákové filmy. Karel Kachyňa je prostě mistr a jeden z nejlepších českých režisérů. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka