Bitva na Sommě: Pohled z obou stran

• Velká Británie The Somme 1916: From Both Sides of the Wire
Velká Británie, 2016, 3x51 min

V mini sérii z produkce britské BBC se historik Peter Barton zabývá jednou z nejdůležitějších a nejničivějších bitev první světové války. Přitom rozebírá události, které vedly k nečekaně a nepředstavitelně krvavému prvnímu dni ofenzívy. Zatímco prochází přes bitevní pole, vysvětluje, jaké chyby způsobily smrt více než 20 tisíc britských vojáků. A prosazuje zajímavou myšlenku: abychom skutečně porozuměli, k čemu došlo, měli bychom se zaměřit nejen na to, co Britové udělali špatně, ale také na to, co se nepříteli povedlo. Němci dokázali mistrně využít krajinu v okolí řeky Sommy, a maximalizovat tak ztráty na britské straně. Díky ukořistěným dokumentům, zajatým vojákům a dezertérům navíc věděli předem mnoho o tom, co se na ně chystá. V další epizodě se Barton zaměřuje na druhou fázi bitvy, jež se z původně plánovaných dnů a týdnů nesnesitelně protáhla na měsíce, a v důsledku toho došlo k dalším krvavým ztrátám. A nakonec přibližuje výtečnou německou taktiku, kvůli které se první světová válka tragicky protáhla. Zároveň dochází k novým závěrům, že bitva na Sommě neskončila v zimě 1916, ale až na jaře 1918, a že o nějakém britském vítězství nemůže být ani řeč. (TV Prima)

Homer.p

Vynikající a konečně objektivní dokument o První světové. Doporučuji především všem těm anglofilům, kteří se z těch anglánskejch zmrdu mohou posrat. A jen se mi potvrdilo, jaký že to byl Haig ksindl. A ta anglánská pakáž mu ještě i v současnosti staví doma pomníky 🤪. No prostě debilové. ()