Dekalog X (E10) (epizoda)

• Polsko

Dekalog, dziesiec

Polsko, 1988

Komentáře uživatelů k epizodě (18)

Spoilery! Příjemné zakončení desatera. Mírně odlišná epizoda. Co se týče lehkého komediálního nádechu, četnosti polských vulgarismů i celkové atmosféry, která je zde spíše taková paranoidně groteskní. Příběh se mi velmi líbil, a to zejména od okamžiku, kdy se pán rozhodně za kompletizaci sbírky obětovat vlastní ledvinu. Velice mě překvapila optimistická pointa v podobě sblížení dvou odloučených bratrů na základě koníčku, o kterém dříve zřejmě ani neslyšeli. Pro mě osobně jeden z nejvydařenějších dílů.(2.1.2017)

Dva bratři zdědí po otci sbírku známek v hodnotě několika desítek miliónů, ale kdyby sehnali ještě růžovou Mercury 1851, kolekce by byla mnohonásobně cennější. Navíc je nutné znovu získat 3 známky, které dal Artur synovi a ten je „výhodně“ vyměnil. Takže je potřeba sbírku doplnit a ochránit. Nikdy by mě nenapadlo, kolik problémů dokáže do života vnést sbírka známek. Příjemné a optimistické rozloučení s Dekalogem.(23.12.2005)

Nemám tušení, jakým způsobem se tenhle díl vztahuje k desátému přikázání. Snaha o občasný humor sem absolutně nepasuje. Ale jako dílek doplňující skládačku to v podstatě opět funguje, i když jde jistě o jeden ze slabších dílů.(19.10.2013)

Na konec je Dekalog lehce odlehčený. Párkrát jsem se zasmál. Jerzy Stuhr zahrál fenomenálně. Možná to, že se film nese v takové lehčí rovině je pouze jeho zásluha. Zápletka, tentokráte filatelistická, je vtipná a originální. Důstojné zakončení desatera.(20.12.2006)

Videl som iba zlomok z desiatich častí Dekalogu, ale táto časť ma neoslovila. Niekto píše o humornom nadhľade, ktorý som nevnímal. Snažil som sa ako bývalý filatelista nevnímať chytanie známok do rúk, ich nosenie v peňaženke, neuloženie zbierky do banky, predaj jednej zo vzácností na pokrytie najnutnejších výdavkov atď. Ale nedalo sa. Preto maximálne tri hviezdičky.(20.3.2018)

Na záver dobre padne odľahčenie a jednoduchší a ľahší (nie horší!) príbeh...Najviac sa mi páčila tá poľská punková "vypalovačka" na úvod a záver-super:) Viete kto je autorom toho "anarchisticko-ujetého" textu? Sám Kieslowski...:)(28.11.2008)

For Me 86%(27.2.2010)

Je s podivem, že k uzavření celého cyklu Desatera Kieslowski napsal jediný díl, který úplně míjí duchem všechny předchozí. Melancholickou a studenou atmosféru zde tak nahradila paranoidní taškařice se skoro groteskními postavami a situacemi, a Van den Budenmayera nahradili polští pankáči, takže přestože je celý díl zábavný, a i ty známky mají nakonec díky osmému dílu skvělý kontext, jako rozloučení s Dekalogem se zcela míjí účinkem.(24.12.2014)

Nemůžu si pomoct, ale i když je desátý díl série "Dekalog" asi nejpozitivnější ze všech, minimálně v tom, jak je to celkově humorně natočeno, stejně se mi tenhle díl líbil ze všech nejméně. Nakonec jsem tedy spíše pro ty depresivní filmy, i pro t, kde se umírá. Tohle je celkem tragické zjištění o sobě samém.(11.2.2016)

ocenenia : "Vatikánsky zoznam" (vznikol v roku 1995) - zaradené v sekcii 'Morálne hodnoty' (celý tv seriál)(10.3.2010)

Poslední díl Dekalogu se nese v lehčí notě... Sběratel známek z osmého dílu zemřel a zůstala po něm sbírka nedozírné cenny a jeho dva synové, kterým právě tahle sbírka nadělá dost vrásek... Optimistické, zručně natočené a hlavně výborně zahrané zakončení celé "série", kde mimo jiné zjistíme, jak to vlastně bylo s tím králíkem :)(29.9.2007)

V posledním díle autor přešel z poezie na prózu, čímž celému Dekalogu dodal jiný rozměr a naznačil nevyčerpatelné možnosti...(15.1.2009)

Aniž požádáš statku jeho. Krzysztof Kieślowski se znalostí cynické krutosti života použil poslední přikázání Desatera ke smělému podráždění lidské chamtivosti. Cenný majetek ovlivňuje vzájemné vztahy příbuzenské i mezilidské, příslib a vidina bohatství ochotně hledá vynalézavé řešení ke změně vlastnictví pokladu. Nevnímám poslední díl Dekalogu jako komedii, byť je hlasitý hlas ironie kolem všeho dění. Lehce nabyl, lehce pozbyl a překvapivým výsledkem je obrození zanedbaného bratrského vztahu. První postavou morálního zadostiučinění je Jerzy Janicki (velmi příjemný Jerzy Stuhr), seriózní muž, nalézající v pozůstalosti zemřelého otce nebývalé bohatství. Hodnota majetku se pomalu stává jeho největší vášní života. Té nevadí ani paranoia a podezíravost. Možnost zhodnocení neváhá obětovat vlastní tělesné tekutiny, ale cynický osud má své vlastní předsevzetí a představu o skutečné a vznešenější životní hodnotě. Druhou postavou morální rozvernosti je Artur Janicki (zajímavý Zbigniew Zamachowski), mladší bratr Jerzyho a populární zpěvák rockové skupiny. I jeho bohatství pozůstalosti zaskočí a zásadně promění. Majetek chrání svým vlastním tělem a všeho ostatního se s lehkým srdcem vzdává a odmítá. Důležitou postavou je zkušený majitel filatelistického obchodu (dobrý Henryk Bista). Rafinovaně využívá ve svůj prospěch důvěřivou neobratnost a dychtivou chamtivost bratrů po zvýšení hodnoty bohatého dědictví. Z dalších rolí: upřímný prezident filatelistického sdružení (Henryk Majcherek), úskočně zvídavý filatelista a údajný věřitel otce bratrů (Grzegorz Warchoł), Jerzyho naivní synek Piotrek (Maciej Stuhr), věcný a konsternovaný policejní vyšetřovatel zločinu krádeže (Cezary Harasimowicz), či mladý podloudný kšeftař se známkami (Daniel Kozakiewicz). Desátý díl Dekalogu není komedií, jen se s krutou ironií vypořádává s vlastním posláním a vztahem k vlastnictví majetku, chamtivosti i nezvratné ztráty. Příbuzenské vztahy jsou pokoušeny, aby se po ztrátě upevnila jejich sounáležitost. Koníček je rozptýlením od starostí běžného dne. Příjemné existenciální probuzení s úsměvem morálních hodnot.(6.3.2019)

Nenechte se mýlit, s komedií nemá to nemá nic společného, aniž by Jerzy Stuhr byl komendiantem). Jsou tu dva synové a otec, fyzicky sice už mrtvý, ale jeho vliv působí, snad více než zaživa, kdy se bratři často nevídali mezi sebou a nevídali se ani s ním. Tak jak se manželka v určitém okamžiku stává tchýní, stávají se synové svým otcem. Otec tak přetrvává v nějakém fetiši. Může to být sbírka známek (Kieślowski si vybral fetiš dost typický) nebo cokoli jiného (já jsem se stal 30 let po otcově smrti vášnivým zahradníkem - říct zahrádkářem se mi hnusí -, i když jsem k tomu neměl vůbec žádné předpoklady - tedy přesně tím, co on byl celý život). Otec je také fyzickým zástupcem boha na zemi, jeho smrtí jsou vini jeho synové (viz Sigmund Freud), kteří svou vinu odčiňují zákonem (zde Desatero).(17.5.2017)

Jeden z nejlepších dílů celého Dekalogu. Příběh je vyprávěn přímo, obejde se bez metafor a skrytých významů, divák si nemusí nic domýšlet.(6.8.2016)

Uvoľnenejšia atmosféra a z toho prameniaci vcelku humorný príbeh. Do tuhého ide na konci, záver však vypáli ináč a posledné desatoro, hoci je filatelistickým príbehom svojské, ma nedostalo úplne do kolien rozriešením zápletky. Zblíženie dvoch bratov je pekná bodka. Anarchistické texty piesní v úvode i závere sú srandovné, podobne ako poľský socík na uliciach.(3.1.2017)

aká divnosť! ...ale sympatické zakončenie :) nech žijú veľké psy, obličky a mreže, ale to najpodstatnejšie človeku aj tak nikto nevezme.(14.4.2011)

Kieslowski ukázal, že jeho filmy umí být i velmi zábavné a obdařil desítku značnou dávkou grotesknosti. Bratři propadli potřebě vlastit, která je v snímku zakryta koníčkem filatelie. Dostávame tak třešničku na dortu celé série, která postupně obnažila mnoho skrytých (a často ne příliš vznešených) motivů lidského jednání a dokázala tak, s jistým nadhlehem, nadčasovost desatera.(20.8.2011)