Plachý poštovní úředník Tomek je posedlý atraktivní výtvarnicí středních let, smyslnou a promiskuitní Magdou, která bydlí v protějším domě. Sleduje ji dalekohledem, začne se jí plést do života a posléze se odhodlá odhalit jí své city. Soudí totiž, že je osamělá a potřebuje něhu. Cynická odezva, se kterou Magda jeho vyznání přijme, mladíka vážně raní. Do příběhu o manipulacích ve jménu lásky k bližnímu ovšem zasahuje i Tomkova bytná, která pro „svého" chlapce chce jen to nejlepší. - Alena Prokopová (Letní filmová škola)

!Borec!

Dva lidé, kteří neznají správnou lásku a oba se jí bojí přijmout. Žena, utíkající od této samoty, se uchyluje k podivným milencům, kteří jí chvilkově uspokojují, avšak to je pro ni málo. Až tehdy, když se dozví, že někdo o ni stojí, a to pouze pro jeji osobnost, uvědomí si, že láska může mít i jiné podoby. Chlapcovi stačí jen voyerská láska a jakékoli přiblížení se cíle by znamenalo jeho rozpad. On chce pořád toužit, nechce dosáhnout právě toho, po čem touží, jelikož by se zhroutily jeho hodnoty a neměl by k čemu vzhlížet. Touha a nenaplnění je pro něj tedy jedinou motivací. Horší je, když se strany obrací a cíl si hledá "oběť", potom logicky "oběť" ztrácí zájem. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "Nie rób tego więcej. To niezdrowe w twoim wieku."     Spolu s predchádzajúcou piatou časťou absolútny vrchol celej "dekalógie". Tentokrát ide o psychologickú drámu s romantickou zápletkou, ktorá sa zaoberá takými sexuálnymi úchylkami, ako sú bezbrehá promiskuita a voyeurizmus. Napriek takýmto "nechutnostiam" sa však Kieślowskému podarilo vytvoriť krásne poetické dielo so silným emocionálnym dopadom, čo chce ozaj veľkú dávku kumštu. A nie sú to ani zďaleka jediné špičkové atribúty tohto diela. Navyše sa v ňom darí navodiť výbornú mysterióznu atmosféru - väčšina diania sa odohráva pod rúškom noci, v podmanivo zobrazenom prostredí varšavského panelákového sídliska. Pri tej tajuplnosti a tom motíve špehovania si človek nemôže nevybaviť ďalšie skvelé dielo kinematografie, Rear Window (1954). Výborne je stvárnené i psychologické napätie medzi dvoma hlavnými hrdinami (oboma aj výborne herecky zahranými) - mladým voyeurom Tomekom, prostoduchým pracovníkom pošty (Olaf Lubaszenko) a radodajkou Magdou (alias "Fajna Dupa, Często Daje"), príťažlivou umelkyňou, zhruba o generáciu staršou (Grażyna Szapołowska). Film nepostráda viacero veľmi vypätých scén (konfrontácia na pošte, telefonáty, bitka pod domom, Tomekova "nehoda", atď.). No a záverom, ako už tradične, pochválim výbornú hudbu Zbigniewa Preisnera, ktorá veľmi zručne pracuje s ústredným úderným motívom (najskôr gitara, potom ďalšie nástroje, napokon orchester).     "Już? Dobrze było? To wszystko. Cała miłość." ()

Chudobka

Před lety jsem viděla Krátký film o lásce. Pamatuji si, že se mi líbil, ale určitě se mnou nezacloumal tak jako dnes 6. díl Dekalogu. Možná proto, že jsem o hodně starší. Chvilkami jsem zuřila na tu bezcitnou ženskou, ale ona, jak se pak ukázalo, nebyla bez citu. Soucítila jsem s klukem, který hledal lásku a našel něco, co ho zklamalo a ranilo. Film o osamělosti a hledání lásky, podmanivá hudba, výborný Olaf Lubaszenko a skvělý režisér. No, obrečela jsem to. (Já jsem té ženské fakt záviděla.) ()

Biopler

Príbeh, ktorý okamžite zaujme, výborný režijný štýl, výborná herecká dvojica a vyjadrenie všetkých pocitov a prežívania v dialógoch a v tvárach zúčastnených. Ďalší Dekalog s plnou. ()

malamia

Netradiční pojetí šestého přikázání "Nesesmilníš", které se odehrává na sídlišti kdesi v Polsku. Devatenáctiletý nevinný mladík, asi třicetiletá umělkyně, raní rozvoz mléka, pošta a hlavně pohledy z okna do okna, šmírování pomocí dalekohledu... citlivé a zároveň kruté prostředky, jak ono přikázání ztvarnil Kieslowski. ()