Pobřežní hlídka (festivalový název)

• Jižní Korea

Hae anseon

• Jižní Korea

해안선

The Coast Guard

Akční / Drama / Válečný

Jižní Korea, 2002, 95 min

CITÁT - Za zabití špiona budete vyznamenaní a propuštěni za splnění speciálního úkolu. Ve filmu je zajímavě vylepšený box. Dva bojují po kolena ve vodě obehnaní ostnatým drátem. Vojáci, kteří hlídají pobřeží, aby nepronikl žádný špion, střílejí bez vyzvání, zvláště v noci. Šílenství, to je to o čem film vypráví. Když se někdo zblázní, nikdo neví co udělá. Jedna za lásku a druhý za vlast.....šílenství je zdánlivě spojuje, ale nikdy je nesvede na stejnou cestu, už je příliš pozdě. Zmatek, který panuje ve vojenském útvaru je někdy až moc přehnaný a některé scény nejsou scela dotáhnuté až do konce. Průměrný Kimův snímek.(5.4.2010)

• Madsbender

Slabý film, a na Kima už absolútne. Zlý výber hercov, príbeh až príliš vzdialený realite a ku konci úplná zhovadilosť urobili svoje. A nepomôže tomu ani fakt, že si tentoraz Ki-duk dal tú námahu a zohnal kvalitnejšiu kameru, alebo že sa jedná o jediný jeho film, v ktorom je aj štipka akcie. Slabota. Viem, čo chcel povedať, ale takto sa to nerobí. A už vôbec nepomohlo, že som film videl s nemeckým dabingom.(14.8.2013)

• Davson

Vykonstruované, zmatené, nesmyslné a hloupé až běda. Nebo to snad má být odraz vojenského absurdistánu? Směšné, spíše tak eintopf uvalených historek z vojny. Nečekal jsem, že se po Luku dočkám od Kima ještě většího zklamání, tohle je ale jednoduše otřes, škoda filmového materiálu, a že je tam pár hezky nasnímaných scén, to fakt nevytrhne.(27.1.2007)

SPOILERY Rozhodně to není tak špatné, jak by se mohlo podle některých komentářů zdát. Film vypráví osud vojáka pobřežní hlídky, který místo nepřítelského špiona zastřelí opilého vesničana při milovaní se svojí dívkou. Nejprve zešílí dívka a poté i ten voják. V závěru to vyústí v slabší akční film, ale naštěstí tomu hodně pomáhají dobří herci a celková atmosféra osudovosti a také nepochoponí. Kim natočil lepší filmy, ale čtyři hvězdičky si to určitě zaslouží.(18.6.2006)

Na obalu jednoho díla spisovatele A. Moravii jsem četl autorovo doznání, že všechny jeho romány (a je jich opravdu mnoho) jsou jen trochu pozměněnou verzí prvního románu, který napsal. Když však čtu jeho romány, nepříjde mi to tak. Ki-duk Kim se k něčemu takovému sice nepřiznal, ale když sleduji jeho filmy, zdá se mi, jakoby na obal te knihy napsal doznání o sobě samém on. Změna prostředí a hlavních herců prostě nepomůže...je třeba vymyslet něco nového.(13.6.2009)

• - Mezinárodní federace filmových kritiků v Belgii FIPRESCI udělila snímku svou hlavní cenu za dokonalé ztvárnění moci, která ničí lidstvo na stranách bariéry. (Terva)