Reklama

Reklama

Pobřežní hlídka

(festivalový název)
  • Jižní Korea Hae anseon (více)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Kim Ki-dukův osmý příběh čerpá z jeho minulosti a zkušeností v námořnictvu. Představuje nám vojenské prostředí, seznamuje nás s mladým vojínem Kang Han-Cheolem, známým pro svou posedlost dostat špióny ze Severní Korey. Jednoho večera, když opilý milenecký pár z blízké vesnice překročí hranice zakázané zóny, Kang v domnění, že jde o špióna, zastřelí jednoho z nich. Dívka přežije, ale je událostí natolik otřesena, že u ní dojde k mentální poruše. Začne věřit, že členové pobřežní hlídky jsou její zesnulý přítel a má s nimi sexuální aféry. Kang díky vzniklé situaci dostane volno a může tak navštívit rodinu. Jenže utrpěl šok, ze kterého se dá jen těžko vzpamatovat, jeho duševní zdraví přišlo k újmě. Po návratu k oddílu se jeho chování horší, až je nakonec z jednotky propuštěn. Zhrzen se pak pokouší několikrát bezúspěšně vrátit... Jeho mysl je zakalená a mstí se. Tak začíná hon s cílem zabít... Film byl zahajovacím snímkem na 7. ročníku MFF v Pusan, objevil se také na karlovarském festivalu, kde získal i ocenění. (_Berunka_)

(více)

Recenze (30)

Trellíno 

všechny recenze uživatele

Moje první setkání s panem Kim Ki-dukem a hned docela velké zklamání. Pobřežní hlídka je zajímavá zhruba prvních třicet minut a pak už to s ní jde z kopce a ke konci už se jedná jen o kolovrátkové opakování, při kterém jsem se koukal na hodinky víckrát než by bylo zdrávo. Nevím co tim chtěl autor říct, ale mě teda hlídka poměrně dost zklamala. ()

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Slabý film, a na Kima už absolútne. Zlý výber hercov, príbeh až príliš vzdialený realite a ku konci úplná zhovadilosť urobili svoje. A nepomôže tomu ani fakt, že si tentoraz Ki-duk dal tú námahu a zohnal kvalitnejšiu kameru, alebo že sa jedná o jediný jeho film, v ktorom je aj štipka akcie. Slabota. Viem, čo chcel povedať, ale takto sa to nerobí. A už vôbec nepomohlo, že som film videl s nemeckým dabingom. ()

Reklama

molotov 

všechny recenze uživatele

SPOILERY Rozhodně to není tak špatné, jak by se mohlo podle některých komentářů zdát. Film vypráví osud vojáka pobřežní hlídky, který místo nepřítelského špiona zastřelí opilého vesničana při milovaní se svojí dívkou. Nejprve zešílí dívka a poté i ten voják. V závěru to vyústí v slabší akční film, ale naštěstí tomu hodně pomáhají dobří herci a celková atmosféra osudovosti a také nepochoponí. Kim natočil lepší filmy, ale čtyři hvězdičky si to určitě zaslouží. ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to mierne nadpriemerná dráma od Kim Ki-Duka. Má dosť dobrý príbeh o profesionálnom vojakovi, ktorý slúži v prímorskej oblasti, kde má za úlohu zabrániť príchodu prípadným špiónom zo severu a svoju prácu nadovšetko miluje, ale keď raz počas služby zabije nevinného mladíka, ktorý bol v noci so svojou priateľkou v zakázanom území a navyše dostane za odmenu sľubovanú dovolenku, všetko sa tým zmení. Absurdnosť celej situácie z neho postupne robí úplne iného človeka a navyše sa zblázni aj priateľka obete. Spracovanie je ale iba priemerné, ešte spočiatku mi to sadlo veľmi dobre, atraktívne prostredie vojenského útvaru, horšie vzťahy s neďalekými civilistami, odmena za zabitie a aj výber oboch postáv, ktoré jedna chyba ovplyvní. No potom to už upadne, Kim Ki-Duk tu síce využíva viacero svojich tradičných prvkov, ale tentoraz to nezvládol práve najideálnejšie. Občas sa nájde nejaká zaujímavejšia situácia, ale inak to celé pôsobí tak povrchne, potenciál jednotlivých prvkov sa využil len minimálne, hlavne postava bláznivej ženy a jej previazanie s hlavným hrdinom, na tomto mal byť podľa mňa film postavený, ako aj v mnohých iných jeho filmoch, kde sa zbližujú dve úplne odlišné postavy, ale tu si režisér zvolil iný smer, postupné zbláznenie hlavnej postavy a ten mi už tak nesadol. Aj takto sa na to dá po celý čas bez problémov pozerať, ale dalo sa z toho získať aj omnoho viac. Herecké obsadenie je na tom dobre, Jang Dong-Gun v hlavnej úlohe, sympatická Park Ji-A a nesklamú ani vedľajšie postavy. Réžia a technická stránka sú len priemerné, Kim Ki-Duk tentokrát predviedol len veľmi vlažný výkon. Coast guard nie je zlý film, úvod ma zaujal a ani potom nemôžem povedať, že by som sa nudil, ale v rámci tvorby tohto výborného režiséra sa jedná o jeden z tých najslabších filmov. 62% ()

stilgar1 

všechny recenze uživatele

Na obalu jednoho díla spisovatele A. Moravii jsem četl autorovo doznání, že všechny jeho romány (a je jich opravdu mnoho) jsou jen trochu pozměněnou verzí prvního románu, který napsal. Když však čtu jeho romány, nepříjde mi to tak. Ki-duk Kim se k něčemu takovému sice nepřiznal, ale když sleduji jeho filmy, zdá se mi, jakoby na obal te knihy napsal doznání o sobě samém on. Změna prostředí a hlavních herců prostě nepomůže...je třeba vymyslet něco nového. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (1)

  • Mezinárodní federace filmových kritiků v Belgii FIPRESCI udělila snímku svou hlavní cenu za dokonalé ztvárnění moci, která ničí lidstvo na stranách bariéry. (Terva)

Reklama

Reklama