Pobřežní hlídka (festivalový název)

• Jižní Korea

Jižní Korea, 2002, 95 min

Ki-duk Kim

Ki-duk Kim
  • Davson

Vykonstruované, zmatené, nesmyslné a hloupé až běda. Nebo to snad má být odraz vojenského absurdistánu? Směšné, spíše tak eintopf uvalených historek z vojny. Nečekal jsem, že se po Luku dočkám od Kima ještě většího zklamání, tohle je ale jednoduše otřes, škoda filmového materiálu, a že je tam pár hezky nasnímaných scén, to fakt nevytrhne.(27.1.2007)

Moje první setkání s panem Kim Ki-dukem a hned docela velké zklamání. Pobřežní hlídka je zajímavá zhruba prvních třicet minut a pak už to s ní jde z kopce a ke konci už se jedná jen o kolovrátkové opakování, při kterém jsem se koukal na hodinky víckrát než by bylo zdrávo. Nevím co tim chtěl autor říct, ale mě teda hlídka poměrně dost zklamala.(12.7.2003)

CITÁT - Za zabití špiona budete vyznamenaní a propuštěni za splnění speciálního úkolu. Ve filmu je zajímavě vylepšený box. Dva bojují po kolena ve vodě obehnaní ostnatým drátem. Vojáci, kteří hlídají pobřeží, aby nepronikl žádný špion, střílejí bez vyzvání, zvláště v noci. Šílenství, to je to o čem film vypráví. Když se někdo zblázní, nikdo neví co udělá. Jedna za lásku a druhý za vlast.....šílenství je zdánlivě spojuje, ale nikdy je nesvede na stejnou cestu, už je příliš pozdě. Zmatek, který panuje ve vojenském útvaru je někdy až moc přehnaný a některé scény nejsou scela dotáhnuté až do konce. Průměrný Kimův snímek.(5.4.2010)

Na obalu jednoho díla spisovatele A. Moravii jsem četl autorovo doznání, že všechny jeho romány (a je jich opravdu mnoho) jsou jen trochu pozměněnou verzí prvního románu, který napsal. Když však čtu jeho romány, nepříjde mi to tak. Ki-duk Kim se k něčemu takovému sice nepřiznal, ale když sleduji jeho filmy, zdá se mi, jakoby na obal te knihy napsal doznání o sobě samém on. Změna prostředí a hlavních herců prostě nepomůže...je třeba vymyslet něco nového.(13.6.2009)

Full Metal Jacket (part I) podle Kim Ki-duka, aneb story o tom, jak v te armade zmagorite a mentalni rozbor zdeformovaneho vojaka. Pro Kima se to ze zacatku nerozjizdi vubec spatne, hlavne pro nej hraje exoticka primorska lokace a tradicne nekolik pekne vostrych scenek, ale celkove je to spise dalsi Kimova jednohubka, nez jeden z jeho zasadnejsich kousku. Ki-duk tak podobne jako Woody Allen cim dal vic doplaci na sve rapidni tempo 1 film za rok. 5/10(21.6.2010)

• - Mezinárodní federace filmových kritiků v Belgii FIPRESCI udělila snímku svou hlavní cenu za dokonalé ztvárnění moci, která ničí lidstvo na stranách bariéry. (Terva)