Zapadákov

• Austrálie Wake in Fright (více)
Drama / Thriller
Austrálie / USA, 1971, 109 min

Mladý muž, povoláním učitel v jedné Bohem zapomenuté osadě, odjíždí na letní prázdniny do Sydney. Tam však nikdy nedojede, protože se cestou zastaví v jednom hornickém městečku, kde v kartách prohraje za večer všechny své peníze. Začíná se sžívat s místním prostředím a zjišťuje, že mu civilizace určovaná jistými lidmi připomíná peklo. (MVanis)

Trailer 1

Flipnic

Docela by mne zajímalo, jak na tento film pohlíželi diváci v době jeho vzniku a uvedení .... Tak bych řekl, že ten film docela svý, věkem vyzrál jako víno, ovšem ta nejlepší jakost to stejně není. Děj filmu je prostý. Vzdělaný týpek učitel se zasekne v jednom buranově, kde to je samej redneck, všichni zde pořád, ale pořád chlastaj, dělají bordel, střílej a zabíjej klokany pro zábavu, perou se mezi sebou, věnujou se gamblu ... Ti lidi nejsou přímo zlí. To je právě to zajímavé. Ve filmu není jedinná záporná postava. Ale jsou odporní, spocení, vysmátí, ožralí a naprosto nepříjemní. Film vykresluje, jak se učitel stává brzo jedním z nich, přijímá jejich vulgární a buranské zvyky a způsoby zábavy, začne drsně chlastat atd., atd. ... Nakonec mu asi nějak dojde, co se s ním děje a snaží se dát zase dohromady ... Připadlo mi to jako taková sociální studie, jak prostředí mění člověka ... Sleazy - odporný - nechutný film, hlavní herec hraje otřesně, ale vše to zachraňuje na plné čáře excelentní Donald Pleasence, který si svoji roli fakt užívá ... Je to kvalitní filmařina, ale jako celek občas nudí ... ()

Superpero

Kromě piva mi ještě utkvěla skvělá ústřední melodie, která hraje na začátku a na konci filmu. Film je spíše taková depka. Zahořklej učitel z australského hyperzapadákova prohraje všechny prachy a nemůže se dostat pryč z města, tak parazituje na ostatních. Chlastá, střílí klokany a je znechucenej sám ze sebe. Má to dost ojedinělou atmosféru prachu, potu, piva a svérázných pohostinných buranů, kterou nelze popsat. ()

POMO

Pomalu plynoucí film, u kterého čekáte na nějaký ten dramatický zvrat, tragedii, a on se tragédií ukáže být celý jeho průběh. Postupný pád lehce ovlyvnitelného učitele do šílenství prochlastané existenciální marnivosti a uvolnění pudových průchodů. Film ve svůdné flegmatičnosti ukazuje morální dekadenci obyvatel australského outbacku v celé její “kráse”, s atmosférou zaprášeného pouštního prostředí, bezobsažnými dialogy a bezcílným přežíváním. A jak lehké je jim propadnout. ()

Rogue

Outback obsahuje snad všechny mé oblíbené elementy (testosteronový svět, horko, burani, bezvýchodnost, alkohol, pistole, hazard, násilí), celkově ale zasahuje hlouběji, než bych čekala. Parádní kamera, nepodřizování se divákům (no jo, sedmdesátky), super cast a plakát snů. Jistým způsobem podobné Deliverance či Straw dogs, jistým způsobem úplně jiné. Syrové a pečlivě destruktivní. ()

emma53

Tenhle film můžu dost těžko komentovat, protože jsem pomalu dvacet minut musela rychloposuvem přejíždět scénu na lov klokanů (pro mě za mě, můžou k tomu napsat jaký chtějí dovětek, já to prostě nesnáším). Jinak se děj odehrává většinou v lihovém oparu po barech, při různých sázkách, kde nevíte jestli padnou hlavy nebo křížky a podobně. Bylo mně chudáka Johnyho líto, přála jsem mu, aby se nemusel do té Tiboondy vrátit, ale když jsem to tak sledovala, tak Johne buď rád, že jsi se k Charliemu a jeho flašce nakonec v relativně zdravém stavu dostal nazpátek. Byl to takovej chlapskej syrovej film. ()

• Miestom nakrúcania bolo banícke mestečko Broken Hill v štáte Nový Južný Wales. To inšpirovalo tiež autora knihy. (classic)
  • Režisér Ted Kotcheff neskôr spomínal, ako si herec Chips Rafferty (Jock Crawford) presadil, že bude piť skutočné alkoholické pivo a nie nealkoholickú náhradu ako ostatní herci. Povedal režisérovi, nech sa sústredí na réžiu, a on sa bude sústredí na pitie. Chips vraj vypil niekoľko desiatok litrov piva denne. (classic)
  • Vo filme sa pijú 2 značky piva. West End Bitter je juhoaustrálske pivo a Courage Bitter anglické. Courage Bitter chcel týmto vstúpiť na austrálsky trh, avšak pokus zlyhal. (shimik77)