Zapadákov

Kenneth Cook (kniha)

Evan Jones

Brian West

John Scott

Outback obsahuje snad všechny mé oblíbené elementy (testosteronový svět, horko, burani, bezvýchodnost, alkohol, pistole, hazard, násilí), celkově ale zasahuje hlouběji, než bych čekala. Parádní kamera, nepodřizování se divákům (no jo, sedmdesátky), super cast a plakát snů. Jistým způsobem podobné Deliverance či Straw dogs, jistým způsobem úplně jiné. Syrové a pečlivě destruktivní.(9.2.2013)

Tenhle film můžu dost těžko komentovat, protože jsem pomalu dvacet minut musela rychloposuvem přejíždět scénu na lov klokanů (pro mě za mě, můžou k tomu napsat jaký chtějí dovětek, já to prostě nesnáším). Jinak se děj odehrává většinou v lihovém oparu po barech, při různých sázkách, kde nevíte jestli padnou hlavy nebo křížky a podobně. Bylo mně chudáka Johnyho líto, přála jsem mu, aby se nemusel do té Tiboondy vrátit, ale když jsem to tak sledovala, tak Johne buď rád, že jsi se k Charliemu a jeho flašce nakonec v relativně zdravém stavu dostal nazpátek. Byl to takovej chlapskej syrovej film.(27.11.2014)

Docela by mne zajímalo, jak na tento film pohlíželi diváci v době jeho vzniku a uvedení .... Tak bych řekl, že ten film docela svý, věkem vyzrál jako víno, ovšem ta nejlepší jakost to stejně není. Děj filmu je prostý. Vzdělaný týpek učitel se zasekne v jednom buranově, kde to je samej redneck, všichni zde pořád, ale pořád chlastaj, dělají bordel, střílej a zabíjej klokany pro zábavu, perou se mezi sebou, věnujou se gamblu ... Ti lidi nejsou přímo zlí. To je právě to zajímavé. Ve filmu není jedinná záporná postava. Ale jsou odporní, spocení, vysmátí, ožralí a naprosto nepříjemní. Film vykresluje, jak se učitel stává brzo jedním z nich, přijímá jejich vulgární a buranské zvyky a způsoby zábavy, začne drsně chlastat atd., atd. ... Nakonec mu asi nějak dojde, co se s ním děje a snaží se dát zase dohromady ... Připadlo mi to jako taková sociální studie, jak prostředí mění člověka ... Sleazy - odporný - nechutný film, hlavní herec hraje otřesně, ale vše to zachraňuje na plné čáře excelentní Donald Pleasence, který si svoji roli fakt užívá ... Je to kvalitní filmařina, ale jako celek občas nudí ...(11.4.2013)

Tento film je známejší pod názvom Outback.Príbeh mladého učiteľa zo zapadáková ktorý ide na vianočné prázdniny do Sydney,ale uviazne v malom buránskom mestečku.Nekonečné pustiny,obrovské teplo,polorozpadnuté domy.V mestečku je to sám ožran,hazardné hry,a prepadne tomu aj učiteľ.Tiež extrémna krutosť na klokanoch.Ešte aj policajt Crawford pije ako dúha.Vlastne celé mestečko je jeden alkoholický klub.Film je dosť oceňovaný,ale mne sa nejako extra nepáčil.Väčšinou len pijacké orgie,bitky medzi sebou v opitosti,špina,lov klokanov z auta.Je to extrémny a veľmi odvážny pohľad na vnútrozemie Austrálie,ich obyvateľov.(2.1.2010)

Postupná a pečlivá destrukce lidského ducha. Syrovost filmu ve mě zanechala silný dojem. Zajímalo by mě kolik alkoholu se za celé natáčení vypilo. -"I'm a doctor of medicine. And a tramp by temperament. I'm also an alcoholic. My disease prevented me from practicing in Sydney. But out here it's scarcely noticeable."(5.4.2012)

• - Dlhé roky bol film považovaný za stratený, pretože nebol k nájdeniu pôvodný negatív. Až v novom tisícročí sa ho jednému austrálskemu producentovi podarilo nájsť v jednom sklade, v kontajneri s odpadom určeným k zničeniu. Film bol následne reštaurovaný a po druhýkrát uvedený v Cannes. Tejto pocty sa pritom dostalo iba dvoch snímkom. V roku 2009 ho tam predstavil režisér Martin Scorsese slovami, že ide o hlboko znepokojivý film a pri jeho niekdajšej premiére nenachádzal slová. Ocenil najmä jeho atmosféru, vizuálnu a psychologickú stránku. (classic)

• - Miestom nakrúcania bolo banícke mestečko Broken Hill v štáte Nový Južný Wales. To inšpirovalo tiež autora knihy. (classic)

• - Do hlavnej role Johna Granta (Gary Bond) bol zvažovaný Michael York, ktorý ju ale odmietol. V hľadáčiku pre postavu doktora Tydona (Donald Pleasence) bol zas James Mason. (classic)