The Westerner

všechny plakáty
USA, 1960, 30 min

strougy

Westernový seriál z roku 1960, to v jednom evokuje jednoduchý střet dobra a zla, šablonovité charaktery, předvídatelné zápletky a kovboje posedávající kolem bublajícího kotlíku fazolí. The Westerner, kde jedním z hlavních tvůrců byl Sam Peckinpah, ovšem nabízí pouze to poslední, jinak se tu jeden naopak dočká neotřele realisticky působícího pohledu na různé aspekty kovbojského života s důrazem na ty méně líbivé. Postavy objevující se v seriálu představují různorodou směsku, od rezignovaných a jen tak živořících vyvrhelů přes ty stále doufající, co si obvykle rozbijí čumák při střetu s realitou, až po tvrdé, často až nelidsky tvrdé, co skrze až fanatické dodržování svých určitých postojů zde dokáží přežívat. Samotný hlavní hrdina s jazyk lámajícím jménem Dave Blassingame nepředstavuje žádného jasného hrdinu, spíše je to takový neúspěšný tulák, co životem nějak proplouvá se svým oblíbeným psem po boku, tu se zaplete do rvačky, tu se zamiluje do nesprávné ženy, chvilku pracuje jako honák a všude, kam se vrtne, přitahuje problémy. Pestrost jednotlivých zápletek potěší, větší množství je prodchnuto posmutnělou melancholií, díly s protřelým rošťákem Burgundy Smithem se naopak vyznačují příjemným humorem a nadsázkou, a i díky tomu si tahle show získala můj vřelý obdiv. Lepší 4*. ()