Bigbít (TV seriál)

Dokumentární / Hudební

Česko, 1998, 42x60 min

Vojtěch Lindaur

Petr Skoumal

Vladimír Mišík, Jiří Černý, Radim Hladík st., Petr Janda, Michal Prokop, Jan Rejžek, Jaromír Tůma, Gustáv Husák (a.z.), František Ringo Čech, Viktor Sodoma, Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Milan Knížák, Pavel Chrastina, Jan Antonín Pacák, Daniel Fikejz, Ivan Martin Jirous, Peter Lipa, Karel Gott, Jiří Suchý, Pavel Bobek, Miki Volek, Vilém Čok, Josef Laufer, Milan Mejla Hlavsa, Marian Varga, Filip Topol, Jana Kratochvílová, Marie Rottrová, Pavol Hammel, Jiří Korn, Karel Černoch, Miroslav Žbirka, Jan Burian, Jaroslav Hutka, Jaromír Nohavica, Petr Fiala, Pavel Zajíček, Iva Bittová, Petr Váša, Ivan Hlas, Jáchym Topol, Petr Cibulka, Petr Novák, Lumír Tuček, Peter Nagy, Jan Hrubý, Emil Viklický, Michal Dvořák, Pavel Novák, Kamil Střihavka, Vojtěch Havel, Jiří Chlumecký, Oskar Petr, Bob Frídl, Petr Ulrych, Oldřich Říha, Petr Brožek, Zdeněk Vřešťál, Zuzana Michnová, Ota Petřina, Martin Kučaj, Oldřich Veselý, Martin Němec, Pavel Richter, Tony Ducháček, Zuzana Navarová, Vít Sázavský, Ivo Plicka, Jaroslav Wykrent, Tomáš Kraus, Vladimír Tesařík, Leonid Iljič Brežněv, Lou Fanánek Hagen, Alexander Dubček (a.z.), Tomáš Pergl (a.z.), Kája Saudek, Pavel Lohonka, Pavel Váně, Robo Grigorov, Josef Janíček, Svatopluk Karásek, František Stárek, Jiří Kabeš, Jan Brabec (a.z.), Jan Hedl, Dan Horyna (a.z.), Petr Korál, Blanka Šrůmová, Vladislav Burda, Petr Ryba, Robert Kodym, Vladimír Václavek, Luboš Andršt, Imran Musa Zangi, Jaromír Helešic, Ondřej Konrád, Ivo Pavlík, Petr Ackermann, Joska Skalník, Jan Vozáry, Jiří Schelinger, Vojtěch Lindaur, Václav Bláha, Karel Kahovec, Čestmír Klos, Jožo Ráž, Ivan Bierhanzl, Zdeněk Kluka, Jaroslav Jeroným Neduha, Mikoláš Chadima, Pavel Fajt

Komentáře uživatelů k TV seriálu (83)

Jeden z nejlépe udělaných dokumentů o české "undergroundové" hudební tvorbě minulé éry.(28.5.2010)

Přestože jsem antihudební typ, z tohoto projektu jsem byl nadšen. Naznačení vzájemných rivalit a dobrých i špatných stránek jednotlivých interpretů.(4.2.2003)

Ohromně rozsáhlý hudební dokument o historii českého rocku, který má hodnotu i pro ty, kteří zamrzli na bratrech Nedvědech či Michalu Davidovi (i když - pro ty asi ne). Je to totiž i portrét doby, obraz života za totáče, nejenom suchý popis rockových kapel a žánrů.(20.4.2003)

Jeden z nejlepších a nejucelenějších televizních dokumentárních projektů na česko(slovenských) obrazovkách. Jeho rozsáhlost a kompaktnost z něj dělá svého druhu televizní encyklopedii. Škoda že k ní není přístup v jiném než televizním formátu, řekněme na DVD. Ale jinak obrovská poklona tvůrcům v čele s producentem Čestmírem Kopeckým a režiséry Zdeňkem Suchým a Václavem Křístkem... Uctivě smekám!(26.2.2007)

Klipy, hudební informace, zpovědi a výpovědi, to vše v této televizní nádheře, nejen pro znalé televizní diváky (z oblasti populární hudby), z doby kdy světu vládl ještě big-beat. Hudební skupiny známé, málo známe nebo dokonce dnes už úplně neznámé a zapomenuté. Mejla Hlavsa a Plastici nebo Dežo Ursini, nejlepší jednoznačně tvorba z 60 let, doba Normalizační a proměna celé této oblasti mě už nikdy tolik nebrala. Takových to pořadů by to chtělo jednoznačně víc, a proto naléhám na tvůrce pořadu s prosbou že kdyby to jen alespoň trochu šlo a bylo to v jejich možnostech, tak by nebylo vůbec na škodu, udělat ještě podobný pořad alespoň v tomto duchu ale o světovém beatu a bigbeatu. Jako celek ovšem vynikající a na našich obrazovkách téměř ojedinělý hudební projekt, srovnatelný snad jen s "Manželskými etudami", "Teleautomatem", "Hledáním ztraceného času" nebo s "Mistry Českého animovaného filmu". Za 5* jednoznačně.(7.3.2007)

Nepsaným pravidlem českého bigbítu by klidně mohlo být: Raději upadnout v nemilost, než v zapomnění. Snad nelze takovou sféru definovat jinak. Kdo se toho lehce dotkl, kdo to zažil, kdo poctivě nastudoval všechny díly tohoto seriálu, dá mi jistě za pravdu. Tvůrci nahlížejí do obýváků legendárních muzikantů, kamerou švenkují i do kuchyně, kde všechny ty rokenroly vznikaly. Díky pořadu se člověk docela spolehlivě eruduje a nasává onu fantastickou atmosféru. Narazíme i na různé holedbavé kanonýry i na hudbu docela špatnou. A zdaleka ne na všechny se dostane. Jedná se ovšem o jedinečný projekt České televize. Ovšem velký projekt má jen tehdy doopravdy naději, spojí-li se s nosnou myšlenkou. Tu zde zastupuje láska k muzice.(18.1.2014)

Jako jednoznačný klad bych viděla dlouhou stopáž, čili od kapel uslyšíme něco jiného než v tradičních dokumentech, kde stihnou leda tak "Jo jo, to bejvaly časy" a zbytek skončí ve střižně. Pro mě, nepamětníka, jedinečné nakouknutí do světa, který už neexistuje.(1.6.2010)

Tak tohle je něco, pozoruhodný projekt o existenci známějších i méně známých bigbeatových skupin v době socialismu. Televizní zpracování, kterému nelze nic vytknout a jejímž prostřednictvím je vzdávána pocta bigbeatové hudbě v Československu. Tím spíše, že i dnes, po mnoha letech se to stále dobře poslouchá. Namátkou třeba hity, Náhrobní kámen, Povídej, Svou lásku jsem rozdal, Zlatý důl a podobně. Skupiny jako George and Beatovens, The Primitives Group, Hells Devils, Matadors, Juventus, Flamengo, Olympic či slovenská kapela The Beatmen samozřejmě válely. Netřeba snad ani dodávat, že Česká televize tyto skupiny zajímavě přiblížila těm, kteří je sami nezažili. Tak za tohle jim patří můj velký dík.(22.11.2014)

Pěkná práce s archivem a pamětníky, to se cení:-))(8.5.2010)

Dokumentární TV-seriál. | Průměr všech zhlédnutých epizod: 65% (3*) |(18.7.2013)

casy punku a undergroundu ma proste donutili hltat tento serial, ako nic ine. moc informacii, moc dobrych informacii. pecka(16.3.2007)

Dokumentární seriál, který množstvím informací a způsobem jejich podání nemá v naší televizní tvorbě věnované hudbě obdoby.(7.10.2007)

Tenhle dokument určitě není absolutně dokonalý. Ale plný počet hvězd ode mne musí dostat už jenom proto, že JE.(8.5.2010)

old school big bít mi buší srdcem,děkuji matce a otci,že mé srdce patří bigboši!naprsto super pořad za který jsem moc vděčnej.(5.1.2011)

Velká škoda , že tento pořad už není na TV. Opravdu jeden z mála hudebně zaměřených pořadů nedbající na komerci a mainstream.(1.1.2009)

Neviděla jsem sice všechny díly (bohužel), ale dokumentární seriál mě velmi zaujal. Dobře zpracovaný, hodně vypovídající o době i o lidech.(30.8.2012)

Můj tip: Gattch.(28.5.2010)

Kdo je praotcem československého bigbítu - na to se dá odpovědět jenom jedním jediným způsobem: Švanda Dudák (pravil Jan Spálený).(29.11.2013)

Obsáhlý průvodce rockovou hudbou druhé poloviny dvacátého století u nás. Pár chybiček by se našlo, ale přesto je to výborné.(18.1.2003)

Tak tohle jde hodně mimo mě, ale chápu, že mnoha lidem se to fakt líbí.(9.7.2010)

Co sem viděl, to mě zaujalo - a nejsem v tomto bíigbíťáckým směru žádný hudební fajnšmekr.(25.3.2012)

<< předchozí 1 2 3 4 5