Bigbít (TV seriál)

Dokumentární / Hudební

Česko, 1998, 42x60 min

Vojtěch Lindaur

Petr Skoumal

Vladimír Mišík, Jiří Černý, Radim Hladík st., Petr Janda, Michal Prokop, Jan Rejžek, Jaromír Tůma, Gustáv Husák (a.z.), František Ringo Čech, Viktor Sodoma, Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Milan Knížák, Pavel Chrastina, Jan Antonín Pacák, Daniel Fikejz, Ivan Martin Jirous, Peter Lipa, Karel Gott, Jiří Suchý, Pavel Bobek, Miki Volek, Vilém Čok, Josef Laufer, Milan Mejla Hlavsa, Marian Varga, Filip Topol, Jana Kratochvílová, Marie Rottrová, Pavol Hammel, Jiří Korn, Karel Černoch, Miroslav Žbirka, Jan Burian, Jaroslav Hutka, Jaromír Nohavica, Petr Fiala, Pavel Zajíček, Iva Bittová, Petr Váša, Ivan Hlas, Jáchym Topol, Petr Cibulka, Petr Novák, Lumír Tuček, Peter Nagy, Jan Hrubý, Emil Viklický, Michal Dvořák, Pavel Novák, Kamil Střihavka, Vojtěch Havel, Jiří Chlumecký, Oskar Petr, Bob Frídl, Petr Ulrych, Oldřich Říha, Petr Brožek, Zdeněk Vřešťál, Zuzana Michnová, Ota Petřina, Martin Kučaj, Oldřich Veselý, Martin Němec, Pavel Richter, Tony Ducháček, Zuzana Navarová, Vít Sázavský, Ivo Plicka, Jaroslav Wykrent, Tomáš Kraus, Vladimír Tesařík, Leonid Iljič Brežněv, Lou Fanánek Hagen, Alexander Dubček (a.z.), Tomáš Pergl (a.z.), Kája Saudek, Pavel Lohonka, Pavel Váně, Robo Grigorov, Josef Janíček, Svatopluk Karásek, František Stárek, Jiří Kabeš, Jan Brabec (a.z.), Jan Hedl, Dan Horyna (a.z.), Petr Korál, Blanka Šrůmová, Vladislav Burda, Petr Ryba, Robert Kodym, Vladimír Václavek, Luboš Andršt, Imran Musa Zangi, Jaromír Helešic, Ondřej Konrád, Ivo Pavlík, Petr Ackermann, Joska Skalník, Jan Vozáry, Jiří Schelinger, Vojtěch Lindaur, Václav Bláha, Karel Kahovec, Čestmír Klos, Jožo Ráž, Ivan Bierhanzl, Zdeněk Kluka, Jaroslav Jeroným Neduha, Mikoláš Chadima, Pavel Fajt

Komentáře uživatelů k TV seriálu (83)

Jako jednoznačný klad bych viděla dlouhou stopáž, čili od kapel uslyšíme něco jiného než v tradičních dokumentech, kde stihnou leda tak "Jo jo, to bejvaly časy" a zbytek skončí ve střižně. Pro mě, nepamětníka, jedinečné nakouknutí do světa, který už neexistuje.(1.6.2010)

Naprosto dokonalý dokument o historii Československého bigbítu. Jeho výborné zpracování však není tak úplně důležité. Díky r.v. 1998 se totiž máme ještě setkat s mnoha lidmi, kteří tu již s námi dnes nejsou a v tom je skutečná hodnota seriálu.(23.8.2010)

Za tento seriál jako milovník nejen bigbítu dávám **********, což je dvojnásobek povolené hodnoty. Některé díly jsem viděl až 4x. Bravo Křístku, Suchý a Tyci. Inspirován seriálem jsem si pořídil ranné Synkopy, Matadors, Blue Effect a Božského Deža!(22.9.2010)

Hudebni nostalgie.(21.10.2014)

Mno tak hlavně ta část o punku, že jo. Die Toten Hosen, štěrk na Michala Davida a undergroundovky!(24.2.2015)

Není co vytknout. Perfektní, velice obsáhlý dokumentární cyklus...(28.5.2010)

Skvělý dokumentární seriál sledující vývoj Rock'n Rollu a Bigbítu v zemi ovládané omezenou komunistickou diktaturou. Seriál má sice větší hodnotu pro pamětníky doby a fanoušky žánru (pro ostatní může být přeci jenom zdlouhavý...), ale přesto bych ho doporučil všem, kteří dobu nezažlili, nebo těm, kteří zapomněli na její nesvobodu a zoufalství.(6.9.2013)

On je to vlastně i sociologický průřez dobou.Za to že projekt spatřil světlo světa*****. Mohu mít výhrady,zvlášť stále stejné záběry, když koukáte na seriál v jednom zátahu, lezou na nervy-je mi jasně že v archívech toho asi více nebylo....(8.5.2010)

Jeden z nejlepších dokumentů k danému tématu. Výborné, věcné, poučné, nenápadné a přitom tak obrovské.(5.1.2010)

Výborný hudobný dokument. Veľa si už s toho pamätám. Mojím deťom stále hovorím, že 60 roky , to je najkrajšia hudba. Je to sloboda v hudbe a to strašne cítíť. Výborné....95%.(5.4.2010)

Za všechnu tu mravenčí práci, která se ve výsledku transformuje v radost diváka, potažmo posluchače.(26.9.2010)

Neskutečně roztahaný dokument o československém rocku alias bigbítu. Rozhodně by neuškodilo sestříhat tak na polovinu dílů a zbytek materiálu třeba vydat knižně. Navíc je seriál natočený klasickou českou dokumentární formou - pamětník sedící před černým plátnem a vyprávějící "příhody z natáčení". Kdyby byly doplněny nějaké záběry z terénu (třeba v této hospodě vznikli Plastici a tady na tom nádraží se je pokusili komančové zaniknout) a výrazně větším množstvím hudebních ukázek, rozhodně by z toho bylo zajímavější dílo. Navíc jsem v závěru došel k názoru, že dokument není objektivní a rozhodně nepokrývá kompletně celou historii našeho bigbítu. Já byl sice s výběrem témat a kapel naprosto spokojen, ale uznávám, že šlo pouze o omezený výsek, většinou pouze nezávislých a undergroundových kapel. Každopádně ale dokument předkládá dost zajímavých informací, pro mě například velmi překvapivé zjištění, že rock'n'roll do Československa přinesli Suchý a Šlitr.(16.1.2010)

Jedinecny a obsiahly dokument, pre muzikanta poklad...(29.8.2010)

Historie českého bigbítu! Spousta rozhovorů a zajímavostí. Nejsem pravidelným divákem, ale když jsem na to narazil, nepřepnul jsem..(2.12.2010)

Kdo se chce někdo něco dozvědět o bigbítu tohle není špatný dokumentární a vlastně také hudební seriál.(30.9.2013)

Jeden z nejlepších projektů ČT. Pro mládež narozenou po 89´ asi jen těžko pochopitelné dobrodružství rock/popu v Československu. Tolik zajímavých výpovědí, filmových záběrů, souvislostí a hlavně skvělé muziky. Perfektně sestříháno a celá koncepce seriálu je opravdu povedená.(19.3.2014)

Geniálna vec pre mnoho generácií. Nadčasové dielo, 42 hodín skvelých príbehov, faktov, piesní a úžasne zachytenej atmosféry.(23.11.2017)

MImořádný počin, díky za něj! O hvězdičku méně proto, že seriál je až příliš rozvláčný a některé díly, zabývající se přece jen měné zajímavými kapelami bych klidně oželel. Jinak ale palec jasně nahoru!(31.1.2019)

Viděl jsem asi dvě třetiny dílů, ale velká pochvala. Fundované, dostatečně kritické a zároveň očividně srdcem dělané. Zohle bych si vyloženě dal na DVD. Chopíte se toho někdo, prosím?(23.7.2009)

Není dokonalý, ale i tak je jedinečný.(8.6.2010)

Vynikající, obsáhlý a neuvěřitelně zajímavě udělaný dokument, nejen pro fanoušky žánru.(8.6.2010)