Bigbít (TV seriál)

Dokumentární / Hudební

Česko, 1998, 42x60 min

Vojtěch Lindaur

Petr Skoumal

Vladimír Mišík, Jiří Černý, Radim Hladík st., Petr Janda, Michal Prokop, Jan Rejžek, Jaromír Tůma, Gustáv Husák (a.z.), František Ringo Čech, Viktor Sodoma, Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Milan Knížák, Pavel Chrastina, Jan Antonín Pacák, Daniel Fikejz, Ivan Martin Jirous, Peter Lipa, Karel Gott, Jiří Suchý, Pavel Bobek, Miki Volek, Vilém Čok, Josef Laufer, Milan Mejla Hlavsa, Marian Varga, Filip Topol, Jana Kratochvílová, Marie Rottrová, Pavol Hammel, Jiří Korn, Karel Černoch, Miroslav Žbirka, Jan Burian, Jaroslav Hutka, Jaromír Nohavica, Petr Fiala, Pavel Zajíček, Iva Bittová, Petr Váša, Ivan Hlas, Jáchym Topol, Petr Cibulka, Petr Novák, Lumír Tuček, Peter Nagy, Jan Hrubý, Emil Viklický, Michal Dvořák, Pavel Novák, Kamil Střihavka, Vojtěch Havel, Jiří Chlumecký, Oskar Petr, Bob Frídl, Petr Ulrych, Oldřich Říha, Petr Brožek, Zdeněk Vřešťál, Zuzana Michnová, Ota Petřina, Martin Kučaj, Oldřich Veselý, Martin Němec, Pavel Richter, Tony Ducháček, Zuzana Navarová, Vít Sázavský, Ivo Plicka, Jaroslav Wykrent, Tomáš Kraus, Vladimír Tesařík, Leonid Iljič Brežněv, Lou Fanánek Hagen, Alexander Dubček (a.z.), Tomáš Pergl (a.z.), Kája Saudek, Pavel Lohonka, Pavel Váně, Robo Grigorov, Josef Janíček, Svatopluk Karásek, František Stárek, Jiří Kabeš, Jan Brabec (a.z.), Jan Hedl, Dan Horyna (a.z.), Petr Korál, Blanka Šrůmová, Vladislav Burda, Petr Ryba, Robert Kodym, Vladimír Václavek, Luboš Andršt, Imran Musa Zangi, Jaromír Helešic, Ondřej Konrád, Ivo Pavlík, Petr Ackermann, Joska Skalník, Jan Vozáry, Jiří Schelinger, Vojtěch Lindaur, Václav Bláha, Karel Kahovec

Plné hodnocení patří autorům tohoto seriálu, který se snažil jedněm připomenout, a druhým ukázat, jak těžké to měly kapely, které se odlišovaly od hlavního proudu nejen hudbou, ale i svou filozofií. Seriál mapuje všechny novovlnné spolky, punk, bigbeat, a věnuje jim prostor, který si rozhodně zaslouží. Kde jsou ty časy Létajících břitev, Mrtvých maminek, Odvážných bobříků a Třírychlostních Pepíčků.. :)(8.6.2007)

Profesionálně odvedená práce při výrobě tohoto projektu je cítit v každé minutě. V dokumentární práci patříme bez nadsázky mezi světové špičky. Lehkým zpravodajským způsobem seriál mapuje vznik hudebního žánru zvaný Big Beat, na našem území. V prvním díle se věnujeme Rock and Rollu a tvůrci zpovídají různé lidi, kteří jsou odpovědní za prezentaci tohoto stylu u nás v naší republice. Dokumentární seriál obsahuje neuvěřitelných čtyřicet dva pokračování, a já za sebe mužů říci, že Big Bít snese hravě srovnání s jinými dokumentárními hudebními pořady světového formátu, jako jsou produkty např. stanice BBC.(5.1.2010)

Viděl jsem zatím první dva díly a jsem nadšen. Viz komentář Radek99. Bylo by také zajímavé uvést, co dělaly a dělají bývalé hvězdy kapel poté, co se jejich slavná tělesa rozpadla. 100%. Vracím se k hodnocení po shlédnutí kompletního seriálu. Pro mě je to skutečně velká encyklopedie česko-slovenské hudby zasazená do totalitní doby, tedy přínos ve dvou rovinách. Některé díly byly opravdu na 100%, ale pár jich zase bylo o dost slabších. Tu kvalitu ale beru především podle hudby, která tam zazněla. Pro mě je bigbít synonymem pro rock, hard rock, rock and roll, heavy metal, punk, rozhodně ale ne pro folk, písničkáře apod. Pokud se tam objeví kapely jako Oceán apod., je to pro mě spíš odpad. Jako velké minus je třeba hodnotit téměř absenci našeho největšího rockera Jirky Schelingera - byla o něm jen velmi krátká zmínka a nepochopitelně ukázky z jeho popových buble-gumů, aniž by pustily jeho pravý bigbít. První část seriálu byla pro mě rozhodně zajímavější, neboť i hudba šedesátých let je prostě nepřekonatelná (obecně). 70. léta ještě po hudební stránce ujdou, ale 80. léta to už za moc nestojí. Chyběla mi zde i zmínka o tehdy dost populární skupině Kern. Celkově tedy opravdu výborný seriál, ale hodnocení musím snížit na 90% (cca první polovina kolem 100%, druhá kolem 80%, ovšem některé díly jsem se i nudil a trápil, ty bych hodnotil stěží 60%). 28.11.10.(13.1.2010)

Tak tohle je něco, pozoruhodný projekt o existenci známějších i méně známých bigbeatových skupin v době socialismu. Televizní zpracování, kterému nelze nic vytknout a jejímž prostřednictvím je vzdávána pocta bigbeatové hudbě v Československu. Tím spíše, že i dnes, po mnoha letech se to stále dobře poslouchá. Namátkou třeba hity, Náhrobní kámen, Povídej, Svou lásku jsem rozdal, Zlatý důl a podobně. Skupiny jako George and Beatovens, The Primitives Group, Hells Devils, Matadors, Juventus, Flamengo, Olympic či slovenská kapela The Beatmen samozřejmě válely. Netřeba snad ani dodávat, že Česká televize tyto skupiny zajímavě přiblížila těm, kteří je sami nezažili. Tak za tohle jim patří můj velký dík.(22.11.2014)

Jeden z nejlepších a nejucelenějších televizních dokumentárních projektů na česko(slovenských) obrazovkách. Jeho rozsáhlost a kompaktnost z něj dělá svého druhu televizní encyklopedii. Škoda že k ní není přístup v jiném než televizním formátu, řekněme na DVD. Ale jinak obrovská poklona tvůrcům v čele s producentem Čestmírem Kopeckým a režiséry Zdeňkem Suchým a Václavem Křístkem... Uctivě smekám!(26.2.2007)

• - Garantem celého projektu byl legendární hudebník Radim Hladík a odbornými poradci se stali hudební publicisté Aleš Opekar a Vojtěch Lindaur. (Olík)

• - Seriál získal cenu TýTý za rok 1998 pro nejlepší pořad dle kritiky. (Olík)