Bigbít (TV seriál)

Dokumentární / Hudební

Česko, 1998, 42x60 min

Vojtěch Lindaur

Petr Skoumal

Vladimír Mišík, Jiří Černý, Radim Hladík st., Petr Janda, Michal Prokop, Jan Rejžek, Jaromír Tůma, Gustáv Husák (a.z.), František Ringo Čech, Viktor Sodoma, Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Milan Knížák, Pavel Chrastina, Jan Antonín Pacák, Daniel Fikejz, Ivan Martin Jirous, Peter Lipa, Karel Gott, Jiří Suchý, Pavel Bobek, Miki Volek, Vilém Čok, Josef Laufer, Milan Mejla Hlavsa, Marian Varga, Filip Topol, Jana Kratochvílová, Marie Rottrová, Pavol Hammel, Jiří Korn, Karel Černoch, Miroslav Žbirka, Jan Burian, Jaroslav Hutka, Jaromír Nohavica, Petr Fiala, Pavel Zajíček, Iva Bittová, Petr Váša, Ivan Hlas, Jáchym Topol, Petr Cibulka, Petr Novák, Lumír Tuček, Peter Nagy, Jan Hrubý, Emil Viklický, Michal Dvořák, Pavel Novák, Kamil Střihavka, Vojtěch Havel, Jiří Chlumecký, Oskar Petr, Bob Frídl, Petr Ulrych, Oldřich Říha, Petr Brožek, Zdeněk Vřešťál, Zuzana Michnová, Ota Petřina, Martin Kučaj, Oldřich Veselý, Martin Němec, Pavel Richter, Tony Ducháček, Zuzana Navarová, Vít Sázavský, Ivo Plicka, Jaroslav Wykrent, Tomáš Kraus, Vladimír Tesařík, Leonid Iljič Brežněv, Lou Fanánek Hagen, Alexander Dubček (a.z.), Tomáš Pergl (a.z.), Kája Saudek, Pavel Lohonka, Pavel Váně, Robo Grigorov, Josef Janíček, Svatopluk Karásek, František Stárek, Jiří Kabeš, Jan Brabec (a.z.), Jan Hedl, Dan Horyna (a.z.), Petr Korál, Blanka Šrůmová, Vladislav Burda, Petr Ryba, Robert Kodym, Vladimír Václavek, Luboš Andršt, Imran Musa Zangi, Jaromír Helešic, Ondřej Konrád, Ivo Pavlík, Petr Ackermann, Joska Skalník, Jan Vozáry, Jiří Schelinger, Vojtěch Lindaur, Václav Bláha, Karel Kahovec, Čestmír Klos, Jožo Ráž, Ivan Bierhanzl

Neskutečně roztahaný dokument o československém rocku alias bigbítu. Rozhodně by neuškodilo sestříhat tak na polovinu dílů a zbytek materiálu třeba vydat knižně. Navíc je seriál natočený klasickou českou dokumentární formou - pamětník sedící před černým plátnem a vyprávějící "příhody z natáčení". Kdyby byly doplněny nějaké záběry z terénu (třeba v této hospodě vznikli Plastici a tady na tom nádraží se je pokusili komančové zaniknout) a výrazně větším množstvím hudebních ukázek, rozhodně by z toho bylo zajímavější dílo. Navíc jsem v závěru došel k názoru, že dokument není objektivní a rozhodně nepokrývá kompletně celou historii našeho bigbítu. Já byl sice s výběrem témat a kapel naprosto spokojen, ale uznávám, že šlo pouze o omezený výsek, většinou pouze nezávislých a undergroundových kapel. Každopádně ale dokument předkládá dost zajímavých informací, pro mě například velmi překvapivé zjištění, že rock'n'roll do Československa přinesli Suchý a Šlitr.(16.1.2010)

Viděl jsem zatím první dva díly a jsem nadšen. Viz komentář Radek99. Bylo by také zajímavé uvést, co dělaly a dělají bývalé hvězdy kapel poté, co se jejich slavná tělesa rozpadla. 100%. Vracím se k hodnocení po shlédnutí kompletního seriálu. Pro mě je to skutečně velká encyklopedie česko-slovenské hudby zasazená do totalitní doby, tedy přínos ve dvou rovinách. Některé díly byly opravdu na 100%, ale pár jich zase bylo o dost slabších. Tu kvalitu ale beru především podle hudby, která tam zazněla. Pro mě je bigbít synonymem pro rock, hard rock, rock and roll, heavy metal, punk, rozhodně ale ne pro folk, písničkáře apod. Pokud se tam objeví kapely jako Oceán apod., je to pro mě spíš odpad. Jako velké minus je třeba hodnotit téměř absenci našeho největšího rockera Jirky Schelingera - byla o něm jen velmi krátká zmínka a nepochopitelně ukázky z jeho popových buble-gumů, aniž by pustily jeho pravý bigbít. První část seriálu byla pro mě rozhodně zajímavější, neboť i hudba šedesátých let je prostě nepřekonatelná (obecně). 70. léta ještě po hudební stránce ujdou, ale 80. léta to už za moc nestojí. Chyběla mi zde i zmínka o tehdy dost populární skupině Kern. Celkově tedy opravdu výborný seriál, ale hodnocení musím snížit na 90% (cca první polovina kolem 100%, druhá kolem 80%, ovšem některé díly jsem se i nudil a trápil, ty bych hodnotil stěží 60%). 28.11.10.(13.1.2010)

Klipy, hudební informace, zpovědi a výpovědi, to vše v této televizní nádheře, nejen pro znalé televizní diváky (z oblasti populární hudby), z doby kdy světu vládl ještě big-beat. Hudební skupiny známé, málo známe nebo dokonce dnes už úplně neznámé a zapomenuté. Mejla Hlavsa a Plastici nebo Dežo Ursini, nejlepší jednoznačně tvorba z 60 let, doba Normalizační a proměna celé této oblasti mě už nikdy tolik nebrala. Takových to pořadů by to chtělo jednoznačně víc, a proto naléhám na tvůrce pořadu s prosbou že kdyby to jen alespoň trochu šlo a bylo to v jejich možnostech, tak by nebylo vůbec na škodu, udělat ještě podobný pořad alespoň v tomto duchu ale o světovém beatu a bigbeatu. Jako celek ovšem vynikající a na našich obrazovkách téměř ojedinělý hudební projekt, srovnatelný snad jen s "Manželskými etudami", "Teleautomatem", "Hledáním ztraceného času" nebo s "Mistry Českého animovaného filmu". Za 5* jednoznačně.(7.3.2007)

Jeden z nejlepších a nejucelenějších televizních dokumentárních projektů na česko(slovenských) obrazovkách. Jeho rozsáhlost a kompaktnost z něj dělá svého druhu televizní encyklopedii. Škoda že k ní není přístup v jiném než televizním formátu, řekněme na DVD. Ale jinak obrovská poklona tvůrcům v čele s producentem Čestmírem Kopeckým a režiséry Zdeňkem Suchým a Václavem Křístkem... Uctivě smekám!(26.2.2007)

Skvělý dokumentární seriál sledující vývoj Rock'n Rollu a Bigbítu v zemi ovládané omezenou komunistickou diktaturou. Seriál má sice větší hodnotu pro pamětníky doby a fanoušky žánru (pro ostatní může být přeci jenom zdlouhavý...), ale přesto bych ho doporučil všem, kteří dobu nezažlili, nebo těm, kteří zapomněli na její nesvobodu a zoufalství.(6.9.2013)

• - Seriál získal cenu TýTý za rok 1998 pro nejlepší pořad dle kritiky. (Olík)

• - Garantem celého projektu byl legendární hudebník Radim Hladík a odbornými poradci se stali hudební publicisté Aleš Opekar a Vojtěch Lindaur. (Olík)