Buffy, přemožitelka upírů

• USA Buffy the Vampire Slayer (více)
USA, (1997–2003), 105 h 50 min (Minutáž: 42–83 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield Ford, Marc Blucas, Charisma Carpenter (více)

Série(7) / Epizody(143)

V každém pokolení je jedna vyvolená. Vyvolená, aby bojovala proti upírům, démonům a jiným zlým silám. A aby s nimi navždy skoncovala... je to přemožitelka.  Buffy je na první pohled obyčejná holka, která se od svých spolužáků liší tím, že je vyvolená pro boj s upíry. K tomu aby přeprala a zlikvidovala všechny démony potřebuje pomoc školního knihovníka Gilese, napraveného upíra Angela, nejlepší kamarádky Willow a kamaráda Alexe. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Mr.Apache k tomuto seriálu (52)

Buffy, přemožitelka upírů (1997)

Spike: "Kdyby u ukřižování byl každý upír, který to tvrdí, vypadalo by to tam jak na Woodstocku. Mimochodem, tam jsem byl. Vysál jsem jednoho hipíka, a pak jsem pět hodin pozoroval jak hýbu rukou." I když má tento seriál tu a tam nějaký politicky korektní moment (vznikal ostatně v pozdních 90. letech), občas je velmi potěšující jej sledovat i pro takového 80's-mana, jako jsem já. Než jsem do toho šel, bál jsem se, že půjde o jakousi upírskou variaci na Beverly Hills 902 10 spojenou s feministickou agitkou. Mé obavy se naštěstí ukázaly jako zbytečné. V prvních třech sériích sice některé z postav chodí na střední školu, ale tím podobnost s výše jmenovaným produktem končí. Zatímco v Beverly Hills se řeší neuvěřitelné pitomosti, v Sunnydale má každá z postav nějaký reálný problém, kterému člověk dobře rozumí. A když už se tu řeší věci, málokdy jde o něco menšího než je záchrana světa před Apokalypsou. Láska, vášeň, přátelství a vztahy jsou zde opravdové - žádné vzájemné kurvení se v partě znuděné zlaté mládeže. Feminismus je přítomen pouze v té nejsympatičtější možné podobě. Ženské divačky jistě během seriálu poznají v Buffy sebe samu v různých fázích svého života. Její vývoj od puberťačky ve zralou ženu je podán tak, že i mužům řekne o ženách mnohé, a pomůže jim je lépe vnímat a chápat. Nakonec ani s tou politickou korektností to není tak horké. Sami tvůrci si z těchto praktik dělají legraci, když ústy Buffy ironicky utrousí: "Upír? Není to moc hrubé? Neměla bych raději používat výraz ,nemrtvý Američan'?" BTVS je seriál u něhož budete jen těžko předvídat další děj. Seriál plný napětí, fantazie, dramatických i humorných situací, a v neposlední řadě také velice životných, nečernobílých postav. Jednou z těch nejzajímavějších je maník, který hulí jedno cigáro za druhým, nedělá mu problém praštit si do ženské nebo zabít dítě, cynicky u toho hláškovat a přesto je diváky (obého pohlaví) milován, obdivován a vyhlašován za nejoblíbenější postavu. Když ho v jednom díle vláká do pasti muž, kterému tento chlapík zabil matku, neexistuje jediný divák, který by při závěrečném zúčtování těchto postav fandil onomu spravedlivému mstiteli. Každý drží palce vrahovi jeho matky a modlí se, aby to snad nedejbože tentokrát neprojel. :-) Je velmi mnoho důvodů, proč je Buffy seriál, který stojí za to, a tenhle hrdina (bez uvozovek) je jedním z nich. Kdo nezažil, neuvěří. Jak jste již jistě pochopili, v BTVS zdaleka nejde jen o titulní postavu, obyčenou dívku, která byla vybrána mystickými silami, aby nesla břímě Přemožitelky. Jde také o její přátele, rodinu, spojence, protivníky - všechny ty, kteří jsou nějak vtaženi do hry. Díky nim získává seriál další rozměr a tolik oddaných fanoušků po celém světě. Buffy totiž není levná akční série o superhrdinské sexy bojovnici, ale osudová fantasy sága, srovnatelná s Pánem prstenů. Je to charismatická týmovka, hýřící vtipem a fascinující svou nápaditostí. Po (minimálně) dvojím zhlédnutí většiny dílů musím konstatovat, že v běžné seriálové produkci jsem nic lepšího neviděl. Jsem si naprosto jist, že většina diváků, která Buffy odsoudila po uvedení prvních řad na Primě nebo několika náhodně zhlédnutých epizodách, by za příhodnějších okolností radikálně změnila názor. Každý, kdo neviděl seriál komplet, si ke svému hodnocení může s klidem přidat alespoň dvě hvězdičky. - - - - - Jak hodnotím jednotlivé série: Season 1: ***; Season 2: ****; Season 3: *****; Season 4: ****; Season 5: ***; Season 6: ****; Season 7: ****. - - - - - Český dabing: odpad! - - - - - 25 BEST EPISODES: Season 1: Prophecy Girl; Season 2: School Hard / Halloween / Lie to Me / Passion / Becoming - Part 1 & 2; Season 3: Anne / Lovers Walk / The Wish / The Zeppo / Doppelgangland / The Prom / Graduation Day - Part 1 & 2; Season 4: The Harsh Light of Day / Hush / Restless; Season 5: Fool for Love / Checkpoint; Season 6: Once More, with Feeling / Normal Again / Seeing Red; Season 7: Same Time, Same Place / Lies My Parents Told Me / Dirty Girls / Chosen. - - - - - Oblíbené postavy: [1.] Alexander "Alex" Harris (Xander); [2.] Spike alias William the Bloody; [3.] Rupert Giles aka Ripper; [4.] Willow Rosenberg. - - - - - Další oblíbené postavy: ředitel Snyder, starosta Richard Wilkins III, Caleb, Anya, Oz, Andrew, Jonathan, Larry. () (méně) (více)

Čarodějnice (1997) (S01E03)

Pro tenhle rozverný čarodějnický díl mám docela slabost. Je tam ožralá roztleskávačka Buffy. To už v seriálu neuvidíte. Teda opilou Buffy uvidíte ještě několikrát, ale Buffy jako roztleskávačku naštěstí poprvé a naposledy. (Giles: "Necháš se zotročit nějakým kultem?") ()

Nikdy nezabíjej kluka na prvním rande (1997) (S01E05)

Celá ta záležitost s Owenem mě velmi pobavila. Myslím, že právě tento díl je prvním jasným ukazovatelem toho, co se později plně potvrdí: Totiž že právě humor bude jednou z nejsilnějších stránek seriálu... A poslední záběr je docela šok. ()

Loutkohra (1997) (S01E09)

Snyder (!) aneb nejzábavnější ředitel v historii sunnydalské střední konečně přichází. Mimochodem, jediný díl, kde během závěrečných titulků běží hraná scénka. ()

Vlastní montáž nutná (1997) (S02E02)

I v těch nejblbějších a nejzbytečnějších dílech prvních sérií se vždy objeví něco, co zaručeně pobaví. V tomto případě je to např. scéna, kdy si Cordelie stěžuje partě: "Why are these terrible things always happening to me?" Nato Alex (s falešným kýchnutím) pohotově reaguje: "Karma!" Možná by neškodilo nahradit zde onen "romantický" žánr komedií. Během pár libovolných epizod Buffy se člověk zasměje víc než u celé série kdovíjak populárního sitcomu. ()

Halloween (1997) (S02E06)

Jedna z nejvíce nápaditých epizod prvních sérií a rozhodně nejlepší halloweenský díl. A to ty zbývající halloweenské rozhodně nejsou žádné béčka! Příznivci Gilese budou nadšeni. Ukazuje se totiž, že minulost anglického knihovníka zřejmě nebyla tak nudná, jak by se mohlo povrchnímu pozorovateli zdát. Právě naopak: Když ho zde Ethan Rayne poprvé v seriálu osloví jako Rippera a Giles ho skolí několika pohotovými ranami, je vám jasné, že Rupertova minulost skrývá temná tajemství, která možná ani nechcete znát. (Heh, jasně že chcete!) "Vědí ty dětičky kdo vůbec jsi? Kdo jsi doopravdy?" ptá se Ethan a nám jsou v tu chvíli jasné dvě věci: Giles je borec a Halloween je zatraceně zábavný díl. ()

Lžete mi (1997) (S02E07)

Tento seriál používá fantasy základy jako metaforu ke skutečným problémům reálného života. Nejpozději někdy v této epizodě o kultu vyznavačů upírů (která by jistě snesla přiléhavější název Můžete mi lhát) vám to už musí dojít. ()

Proměna 1/2 (1998) (S02E21)

Dvojdílů je v téhle show hned několik. A většinou velmi dobrých. Becoming je z nich asi úplně nejlepší a nejvíce osudový. První část má vynikající tragický závěr a dokonale navnadí na pokračování. ()

Proměna 2/2 (1998) (S02E22)

Antická tragédie vrcholí velkolepým finále, v němž Buffy udělá něco, co byste nečekali nejspíš ani omylem. Je velká pravděpodobnost, že budete v šoku. (Buďto z její nečekané akce, nebo z celkového vývoje seriálu.) ()

Anne (1998) (S03E01)

Můj asi třetí nejoblíbenější díl je zároveň nejvíce levicovou epizodou seriálu. Anne si bere na paškál vykořisťovatelské praktiky na výrobních linkách (v pekle) a provokuje zřetelnými komunistickými symboly. (Při souboji s utiskovately používá Buffy jako zbraně srp a kladivo.) Samozřejmě, sociální kritika a máchání politickými symboly není nic nového, ale ruku na srdce: Hledali byste něco podobného v tak podceňovaném seriálu? ()

Noc oživlých mrtvol (1998) (S03E02)

Kdyby Dead Man's Party neexistovala, nikdo by si toho ani nevšiml. Nestalo by se vůbec nic krom toho, že třetí řada Buffy by měla "jen" jedenadvacet vysoce kvalitních dílů. Zbytečnější epizodu aby pohledal. ()

Faith, Hope a Trick (1998) (S03E03)

Znalci už vědí, že Víra, Naděje a Trik jsou tři postavy, které se zde v seriálu objeví úplně poprvé. Slečna Faith a pan Trick budou (minimálně pro tuto sérii) dost důležití. Ale vzpomene si někdo, kdo to byl Scott Hope? ()

Školní ples (1998) (S03E05)

Konkurence. To je nejpřiléhavější alternativní název pro tuto epizodu. Buffy konkuruje Cordelii v popularitě a upíři konkurují lidem (a tvorům s ostnatou hlavou) v Honu na Přemožitelky. Ten svou zábavností zase konkuruje školnímu plesu, na němž Giles shání chlebíčky a prankuje Alexe s Willow. Starostovi je pak jasné, že nápaditou konkurenci, kterou pro něj v Sunnydale představuje Mr. Trick, je třeba buďto zlikvidovat nebo přetáhnout na svoji stranu. "Dámy, pánové a tvorové s ostnatou hlavou, vítejte na Slayerfestu '98!" ()

Cesty lásky (1998) (S03E08)

Dnes jsem zjistil, že odborníci rozdělují epizody Buffy podle různých kritérií. Např. podle toho, zda jde o dvojdíly, halloweenské epizody, narozeninové díly a tak všelijak podobně. Jedním z významných kritérií je třeba to, zda daný díl pojednává primárně o nějaké jiné postavě než je Buffy. To jsou tzv. "centrické" epizody. Např. díly o Willow jsou Willow-centrické, díly o Gilesovi zase Giles-centrické, Ozovi věnované epizody jsou Oz-centrické, atd, atd. Scénárista Dan Webber, který jinak tvořil hlavně pro seriál Futurama, napsal pro Buffy pouze dvě epizody - The Zeppo a právě Lovers Walk. Shodou okolností jsou obě "centrické" (ta první je o Alexovi, druhá o Spikovi) a hlavně: obě jsou přímo vynikající. Z mého pohledu se s přehledem umísťují v první dvacítce těch nejlepších; The Zeppo je dokonce moje druhá nejoblíbenější epizoda vůbec. Dan Webber se tak s pouhými dvěma díly na kontě řadí v mých očích spolehlivě mezi nejlepší scénáristy Buffy. Lovers Walk má ovšem mezi všemi díly třetí série výsadní postavení. Je totiž jediný, v němž vystupuje Spike. Jestli jste si tohoto rebelského antihrdinu nezamilovali už v druhé sérii, kde byl podle některých hlavním záporákem (s čímž osobně nesouhlasím - tím byla totiž jednoznačně postava začínající na A.), pak se to nejspíš stane tady. (A ti zbývající, kteří Spika pořád ještě nepochopili, podlehnou jeho charismatu stejně nejpozději během čtvrté řady.) Už začátek dokonale parafrázuje předtitulkovou scénu ze School Hard, kde se William Krvavý objevil poprvé. Zase tu máme památnou ceduli "Vítejte v Sunnydale", auto a tvrdou muziku v podkresu. A ze Spikových úst opět zazní ono legendární "Home Sweet Home". Jenže tentokrát je vše trochu jinak. :-) Každopádně, během této krátké návštěvy dokáže William natropit tolik marasu, že se z toho někteří budou vzpamatovávat ještě hodně dlouho. A někteří už se možná nevzpamatují vůbec. Jako třeba jedna z hlavních postav, která... Ale dosti hřbitovních řečí - smutku si divák ostatně na konci užije až až. Přes všechny slzy ale vydržte až do úplného závěru. Zazní v něm Sex Pistols a my budeme svědky jednoho z nejskvělejších zakončení epizody v celé historii seriálu. ... "And now, the end is near - And so I face the final curtain - You cunt, I'm not a queer - I'll state my case of which I'm certain - I've lived a life that's full - And each and every highway - And that, much more than this - I did it myyyy waaaay!" ()

Přání (1998) (S03E09)

První zjevení Anyanky, démona pomsty, později mnohem známějšího pod svým lidským jménem. Z větší části je tahle speciální epizoda orientovaná na Cordelii, i když ve skutečnosti se zabývá daleko širší tématikou. Určitě jde do té doby o jeden z nejvíce překvapivých dílů, a nutno dodat, že tvůrci (scénaristka Marti Noxon a režisér David Greenwalt) se tady opravdu odvázali. Dali světu fantastickou, příjemně šokující epizodu, na jakou se nezapomíná. Mimo jiné proto, že mnohé z událostí, jež se kolem stvoření alternativního Sunnydale odehrají, mohou mít v budoucnu velmi zajímavý dopad na hlavní dějovou linii. ()

Outsider (1999) (S03E13)

Druhý nejlepší díl a zároveň jedna z nejvtipnějších epizod seriálu. Pohled na svět Buffy očima "postradatelného" člena jejího týmu. ()

Dvojnice (1999) (S03E16)

D'Hoffryn: ”Tvůj čas vypršel. Budeš žít svůj život a zemřeš.” Naplní se jeho proroctví? V tuto chvíli je vám to možná jedno. Ale bude vám to fuk i o několik sérií později? Doppelgangland je (ne)přímým pokračováním o sedm dílů starší epizody The Wish. Whedonovi se tento scénáristický příspěvek Marti Noxonové líbil natolik, že se k němu rozhodl natočit ještě "dvojku“. A nutno uznat, že se mu nadmíru povedla. Událostí kolem Přání přitom využil pro svou vlastní variantu přímo fantasticky. Zatímco "jednička“ se z velké části točila kolem Cordelie, aby postupně nabrala vlastní směr, tento sequel je pro změnu Willow-centrický. Ostatně, můj alternativní název Willow z podsvětí zní určitě líp než Dojnice. ... (Moment… Tak nic.) Mimochodem, originální název odkazuje k pověstem o doppelgangerech, což jsou zlí duchové, kteří na sebe berou podobu živého člověka. Whedon se nejen skvěle odráží od námětu Noxonové, ale zapojuje do hry i většinu zajímavých elementů, jež s sebou její Přání přineslo. Přitom s naprostou samozřejmostí využívá událostí, které se odehrály v mezičase, a dále je rozvíjí. Do hry znovu vstupuje Anyanka, která se už pod svým lidským jménem Anya Christina Emmanuella Jenkins brzy stane hodně důležitou postavou. Mimochodem je zde naznačena i skutečná orientace jiné důležité postavy, o níž jsme si mysleli, že už ji dobře známe. A pozor... Máme tu jednu z absolutně nejvtipnějších scén seriálu. (Která to je, na to už zkuste přijít sami. Napovím: Odehrává se v knihovně.) I když je hlavní dobrodružná linka třetí řady dostatečně nosná a kvalitně podaná, různé speciální a (mnohdy jen zdálnlivě) výplňkové díly ji povyšují rovnou na klenot. ... Sedí vám jednou takhle Anya v baru a říká číšníkovi: „To byl ale den. Dej mi pivo.“ Číšník na to: „Občanku.“ Anya na něj znechuceně zírá. „Občanku,“ opakuje číšník. To už nad sebou holka ztratí kontrolu: „Je mi jedentisícstodvacet let, tak už mi dej to zatracené pivo!!“ zařve. „Občanku,“ opáčí s klidem číšník. Anya rezignuje: „Dej mi colu.“ ()

Volby (1999) (S03E19)

Jestli mi tahle řada Buffy něco připomíná, tak jsou to nejlepší dobrodružné knihy, jaké kdy byly sepsány: Tři mušketýři a zejména Tři mušketýři po dvaceti letech. V této epizodě je podobnost s Dumasovou klasikou obzvlášť markantní. Když Buffy a spol vstupují na území nepřítele, aby se zmocnili Gavrokovy skříňky, má člověk podobné pocity, jako když se d'Artagnan a jeho přátelé pokoušejí zachránit anglického krále před popravou. Konfrontace Willow a Faith je naprosto úžasná. Starosta je nejlepší a nejzábavnější záporák, jaký se v seriálu vyskytl. Hádka mezi Scoobies o to, zda přistoupit na nabízenou výměnu, je vyhrocená až po okraj. A pak... Noční setkání s nepřítelem. Pavouci. Dýka. Snyder! Další velké finále se blíží, karty jsou rozdány přímo fantasticky a příběh graduje. Prostě parádní týmovka. Jako ti Mušketýři. ()

Maturitní ples (1999) (S03E20)

Krása a dojetí. Poslední čtvrthodinu se už člověk prostě jen usmívá skrz pohnutí. Wild Horses od Stounů (v tomto případě jde o poměrně vkusnou 90's coververzi s ženským zpěvem) v závěru sedne jak ulitá. Co dodat? Snad jen jednu z nejlepších hlášek seriálu, jejímž autorem tentokrát výjimečně není Alex. (Modří budou vědět. ;-) Tak tedy: "Zombie!" "Hyení lidé!" (...) "Snyder!" ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (více)

Buffy čeká restart

Buffy čeká restart

22.07.2018

Kultovní seriál Buffy, přemožitelka upírů se dočká rebootu. Studio Fox ve spolupráci s tvůrcem původního seriálu Jossem Whedonem (Avengers 1, 2) v roli producenta hodlá seriál restartovat s černou… (více)

Joss Whedon se vrací do televize

Joss Whedon se vrací do televize

15.07.2018

Režisér prvních dvou Avengers Joss Whedon se mezi geeky poprvé proslavil díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Od té doby měla jeho kariéra jenom vzestupnou tendenci, jenže pak přišlo zklamání řady… (více)

Spielbergova apokalypsa se blíží

Spielbergova apokalypsa se blíží

30.09.2012

Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho… (více)