Buffy, přemožitelka upírů (TV seriál)

Buffy the Vampire Slayer

Buffy, premožiteľka upírov

Akční / Drama / Fantasy / Romantický / Horor

USA, 1997–2003, 105 h 47 min (Minutáž: 42–80 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield, Marc Blucas, Charisma Carpenter, Michelle Trachtenberg, James Marsters, Amber Benson, Juliet Landau, Kristine Sutherland, Mercedes McNab, Alexis Denisof, Eliza Dushku, Danny Strong, D.B. Woodside, Armin Shimerman, Lindsay Crouse, Clare Kramer, Charlie Weber, Julie Benz, Dominic Keating, Ezra Buzzington, Jack Conley, Alexandra Breckenridge, Rob Nagle, Chaney Kley, Tom Lenk, Amy Adams, Jason Behr, Andy Hallett, Nathan Fillion, Eric Balfour, Harry Groener, Harris Yulin, Leonard Roberts, Azura Skye, Brian Tee, Ivana Milicevic, Shawn Pyfrom, Vincent Schiavelli, Ashanti, Bonita Friedericy, Kal Penn, Amber Tamblyn, Wentworth Miller, Clea DuVall, Michael Bailey Smith, Charles Cyphers, Kavan Reece, Pasha D. Lychnikoff, Andrew Aguilar, Rachel Bilson, Rudolf Martin, Thomas G. Waites, Megahn Perry, Nichole Hiltz, Geoff Meed, Pat Crawford Brown, Joss Whedon, Nicole Prescott, Kathryn Joosten, Carmine Giovinazzo, Wade Williams, Glenn Morshower, Riki Lindhome, Brian Thompson, Jordan Belfi, Kevin Rankin, Shonda Farr, Felicia Day, Megalyn Echikunwoke, Mark Deakins, Susan Ruttan, Nancy Lenehan, Caroline Lagerfelt, Dania Ramirez, Katharine Towne, Indigo, Justin Shilton, Brian Poth, Michael Bacall, Hallie Lambert, Jennifer Slimko, John Ritter, Damani Roberts, Serena Scott Thomas, Gil Birmingham, Nathan Anderson, Gregory Scott Cummins, Noel Gugliemi, Chad Lindberg, Todd Babcock, Lalaine, Channon Roe, John Hawkes, Andy Umberger, Michele Nordin, James Stephens, Michael Manasseri, Jack McGee, Jennifer Sky, Jeremy Ratchford, Brian Gross, Greg Vaughan, Kali Rocha, Adam Kaufman, Musetta Vander, Lee Garlington, Mageina Tovah, Ally Maki, Julia Ling, Mark Ginther, Ryan Browning, Jordana Spiro, Ara Celi, Lorna Scott, JR Reed, Demetra Raven, Josh Jacobson, Christophe Beck, Will Rothhaar, Aldis Hodge, Jeremy Foley, Bianca Lawson, Christopher Wiehl, Bailey Chase, Willie Garson, Jay Michael Ferguson, Ginger Williams, Robin Atkin Downes, Scott Gurney, Phill Lewis, David Haydn-Jones, Lisa Jay, Clayne Crawford, Sarah Hagan, Kristy Wu, Kirsten Nelson, Steve Rankin, John Timmons, Jeff Denton, Jarrad Paul, James Parks, Jeff Kober, Ana Maria Lagasca, Jordi Vilasuso, Jack Plotnick, Walter Jones, Thad Luckinbill, Jennifer Hetrick, Yan England, Persia White, Richard Beatty, Sean Moran, Robin Sachs, Billy Maddox, Marti Noxon, Kaycee Shank, Michael Emanuel, Lindsay Taylor, Kevin Daniels, Keram Malicki-Sánchez, Mark Metcalf, Twyla Banks, Coby Bell, J. Evan Bonifant, Bruno Gunn, Ryan Francis, Rae'Ven Larrymore Kelly, Brent Jennings, Robin Riker, Clara Bryant, Garrett Brawith, Christian Clemenson, Mitch Morris, Alastair Duncan, Ken Lerner, Pedro Pascal, Casey Sander, Richard Herd, Clint Culp, Kevin Weisman, Roger W. Morrissey, Bryan Friday, Todd Stashwick, Brooke Bloom, Angela Sarafyan, Darin Heames, Ravil Isjanov, Karim Prince, Steven W. Bailey, Chad Stahelski, Whitney Dylan, Julia Lee, Keith Allan, Jeremy Howard, David Brisbin, George Wallace, Kevin Carter, Heather Sossaman, David Zepeda, James Wellington, Michael Harney, Rob Boltin, Jeffrey Nicholas Brown, Lance E. Nichols, Rick Zieff, Bryan Cuprill, Elizabeth Anne Allen, David Wells, Amanda Fuller, Loanne Bishop, Brett Moses, Jan Hoag, Darris Love, Suzanne Krull, Andrea Baker, Time Winters, Ethan Erickson, Chi Moui Lo, J Barton, Tom Kiesche, Clayton J. Barber, Brandon Keener, Patrick Belton, Barbara Whinnery, Fab Filippo, Anne Betancourt, Ken Strunk, Lily Knight, David Meunier, Jimmie F. Skaggs, Miriam Flynn, John O'Leary, Michael Warren, Jarrett Lennon, Franc Ross, Jack Donner, Ken Thorley, Carlease Burke, Keith Campbell, Abigail Mavity, Ciaran Hope, David Fury, Mark Gantt, Scott Duthie, Kevin Christy, Susan Chuang, Barbara Pilavin, Adam Paul, Kate Orsini, Paul Gutrecht, Ken Feinberg, Tamara Braun, Oliver Muirhead, Robert Noble, John Ennis, Adam Busch, Justin Urich, Jeremy Roberts, Steven Gilborn, Susan Leslie, Zitto Kazann, Patricia Bethune, Thomas Bellin, Chad Todhunter, Anthony Steven Giordano, Larry Clarke, Cameron Bender, Jack Knight, Scot Zeller, Paul Greenberg, Scott Hamm, Alexandra Johnes, Rob Benedict, Mark Burnham, Douglas Bennett, Ace Mask, Teddy Lane Jr., James Lew, Eion Bailey, Justin Jon Ross, Tom Wyner, Ryan Bittle, Sean Lennon, Mičiko Nišiwaki, Kavan Smith, Larry Bagby, Marjorie Lovett, James MacDonald, James Lurie, Parry Shen, Alice Faye (a.z.), Robert Young (a.z.), Andrew Ducote, Robert Munic, Meredith Salenger, Christopher Gorham, Conchata Ferrell, Shane West, Richard Riehle, K. Todd Freeman, Ian Abercrombie, Nick Cornish, Michael Cudlitz, Ron Roggé, Harris Yulin (a.z.), Norma Michaels, Corey Michael Blake, Mark Metcalf (a.z.), Jack Plotnick (a.z.), Justin Doran, Harry Groener (a.z.), Michael Manasseri (a.z.), K. Todd Freeman (a.z.), Monica Serene Garnich, Robert Catrini, Paige Moss, Doug Jones, John Saint Ryan, James M. Connor, Conor O'Farrell, Nick Chinlund, Debbie Lee Carrington, Abraham Benrubi, Paul Bates, Sujata Day, Asher Glaser, Kelli Garner, Joel Grey, Craig Zimmerman, Robert Vito, Jonathan Goldstein, Matthew R. Anderson, Daniel Hagen, Brent Hinkley, Christopher Emerson, Amy Hathaway, Rachael Bella, Zachery Ty Bryan, AJ Wedding, Charisma Carpenter (a.z.), Robinne Lee, Aimee Mann, Courtnee Draper, Rif Hutton, K.D. Aubert, David Boreanaz (a.z.), Miranda Kwok, Dorian Missick, Roberto Santos, Carlos Jacott, Dean Butler, Wendy Worthington, Mark Ankeny, Pat Skipper, Rick Scarry, Terence Bernie Hines, Tanoai Reed, Jason Dean Hall, Andrew J. Ferchland, Edith Fields, Keith MacKechnie, Jean Speegle Howard, Edward Edwards, Joe Howard, Rick Stear, Don Dowe, Stefan Umstead, Alex Skuby, Camila Griggs, Harrison Young, Jack Stehlin, Mel Fair, Steven M. Porter, Laura Silverman, James Jude Courtney, Brian Turk, Jeff Ricketts, Denise Dowse, Vaughn Armstrong, Paul Darrigo, Jim Lau, Dierdre Holder, Bru Muller, William Forward, Christian Vincent, Kate Rodger, Cynthia LaMontagne, Stacey Scowley, Robia Scott, Josh Braaten

Komentáře uživatele Mr.Apache k tomuto TV seriálu

Spike: "Kdyby u ukřižování byl každý upír, který to tvrdí, vypadalo by to tam jak na Woodstocku. Mimochodem, tam jsem byl. Vysál jsem jednoho hipíka, a pak jsem pět hodin pozoroval jak hýbu rukou." I když má tento seriál tu a tam nějaký politicky korektní moment (vznikal ostatně v pozdních 90. letech), občas je velmi potěšující jej sledovat i pro takového 80's-mana, jako jsem já. Než jsem do toho šel, bál jsem se, že půjde o jakousi upírskou variaci na Beverly Hills 902 10 spojenou s feministickou agitkou. Mé obavy se naštěstí ukázaly jako zbytečné. V prvních třech sériích sice některé z postav chodí na střední školu, ale tím podobnost s výše jmenovaným produktem končí. Zatímco v Beverly Hills se řeší neuvěřitelné pitomosti, v Sunnydale má každá z postav nějaký reálný problém, kterému člověk dobře rozumí. A když už se tu řeší věci, málokdy jde o něco menšího než je záchrana světa před Apokalypsou. Láska, vášeň, přátelství a vztahy jsou zde opravdové - žádné vzájemné kurvení se v partě znuděné zlaté mládeže. Feminismus je přítomen pouze v té nejsympatičtější možné podobě. Ženské divačky jistě během seriálu poznají v Buffy sebe samu v různých fázích svého života. Její vývoj od puberťačky ve zralou ženu je podán tak, že i mužům řekne o ženách mnohé, a pomůže jim je lépe vnímat a chápat. Nakonec ani s tou politickou korektností to není tak horké. Sami tvůrci si z těchto praktik dělají legraci, když ústy Buffy ironicky utrousí: "Upír? Není to moc hrubé? Neměla bych raději používat výraz ,nemrtvý Američan'?" BTVS je seriál u něhož budete jen těžko předvídat další děj. Seriál plný napětí, fantazie, dramatických i humorných situací, a v neposlední řadě také velice životných, nečernobílých postav. Jednou z těch nejzajímavějších je maník, který hulí jedno cigáro za druhým, nedělá mu problém praštit si do ženské nebo zabít dítě, cynicky u toho hláškovat a přesto je diváky (obého pohlaví) milován, obdivován a vyhlašován za nejoblíbenější postavu. Když ho v jednom díle vláká do pasti muž, kterému tento chlapík zabil matku, neexistuje jediný divák, který by při závěrečném zúčtování těchto postav fandil onomu spravedlivému mstiteli. Každý drží palce vrahovi jeho matky a modlí se, aby to snad nedejbože tentokrát neprojel. :-) Je velmi mnoho důvodů, proč je Buffy seriál, který stojí za to, a tenhle hrdina (bez uvozovek) je jedním z nich. Kdo nezažil, neuvěří. Jak jste již jistě pochopili, v BTVS zdaleka nejde jen o titulní postavu, obyčenou dívku, která byla vybrána mystickými silami, aby nesla břímě Přemožitelky. Jde také o její přátele, rodinu, spojence, protivníky - všechny ty, kteří jsou nějak vtaženi do hry. Díky nim získává seriál další rozměr a tolik oddaných fanoušků po celém světě. Buffy totiž není levná akční série o superhrdinské sexy bojovnici, ale osudová fantasy sága, srovnatelná s Pánem prstenů. Je to charismatická týmovka, hýřící vtipem a fascinující svou nápaditostí. Po (minimálně) dvojím zhlédnutí většiny dílů musím konstatovat, že v běžné seriálové produkci jsem nic lepšího neviděl. Jsem si naprosto jist, že většina diváků, která Buffy odsoudila po uvedení prvních řad na Primě nebo několika náhodně zhlédnutých epizodách, by za příhodnějších okolností radikálně změnila názor. Každý, kdo neviděl seriál komplet, si ke svému hodnocení může s klidem přidat alespoň dvě hvězdičky. - - - - - Jak hodnotím jednotlivé série: Season 1: ***; Season 2: ****; Season 3: *****; Season 4: ****; Season 5: ***; Season 6: ****; Season 7: ****. - - - - - Český dabing: odpad! - - - - - 25 BEST EPISODES: Season 1: Prophecy Girl; Season 2: School Hard / Halloween / Lie to Me / Passion / Becoming - Part 1 & 2; Season 3: Anne / Lovers Walk / The Wish / The Zeppo / Doppelgangland / The Prom / Graduation Day - Part 1 & 2; Season 4: The Harsh Light of Day / Hush / Restless; Season 5: Fool for Love / Checkpoint; Season 6: Once More, with Feeling / Normal Again / Seeing Red; Season 7: Same Time, Same Place / Lies My Parents Told Me / Dirty Girls / Chosen. - - - - - Oblíbené postavy: [1.] Alexander "Alex" Harris (Xander); [2.] Spike alias William the Bloody; [3.] Rupert Giles aka Ripper; [4.] Willow Rosenberg. - - - - - Další oblíbené postavy: ředitel Snyder, starosta Richard Wilkins III, Caleb, Anya, Oz, Andrew, Jonathan, Larry.(19.12.2007)

Pro tenhle rozverný čarodějnický díl mám docela slabost. Je tam ožralá roztleskávačka Buffy. To už v seriálu neuvidíte. Teda opilou Buffy uvidíte ještě několikrát, ale Buffy jako roztleskávačku naštěstí poprvé a naposledy. (Giles: "Necháš se zotročit nějakým kultem?")(5.9.2017)

Celá ta záležitost s Owenem mě velmi pobavila. Myslím, že právě tento díl je prvním jasným ukazovatelem toho, co se později plně potvrdí: Totiž že právě humor bude jednou z nejsilnějších stránek seriálu... A poslední záběr je docela šok.(5.9.2017)

Snyder (!) aneb nejzábavnější ředitel v historii sunnydalské střední konečně přichází. Mimochodem, jediný díl, kde během závěrečných titulků běží hraná scénka.(25.5.2018)

• Vlastní montáž nutná (S02E02) (epizoda) (1997)

I v těch nejblbějších a nejzbytečnějších dílech prvních sérií se vždy objeví něco, co zaručeně pobaví. V tomto případě je to např. scéna, kdy si Cordelie stěžuje partě: "Why are these terrible things always happening to me?" Nato Alex (s falešným kýchnutím) pohotově reaguje: "Karma!" Možná by neškodilo nahradit zde onen "romantický" žánr komedií. Během pár libovolných epizod Buffy se člověk zasměje víc než u celé série kdovíjak populárního sitcomu.(6.9.2017)

Jedna z nejvíce nápaditých epizod prvních sérií a rozhodně nejlepší halloweenský díl. A to ty zbývající halloweenské rozhodně nejsou žádné béčka! Příznivci Gilese budou nadšeni. Ukazuje se totiž, že minulost anglického knihovníka zřejmě nebyla tak nudná, jak by se mohlo povrchnímu pozorovateli zdát. Právě naopak: Když ho zde Ethan Rayne poprvé v seriálu osloví jako Rippera a Giles ho skolí několika pohotovými ranami, je vám jasné, že Rupertova minulost skrývá temná tajemství, která možná ani nechcete znát. (Heh, jasně že chcete!) "Vědí ty dětičky kdo vůbec jsi? Kdo jsi doopravdy?" ptá se Ethan a nám jsou v tu chvíli jasné dvě věci: Giles je borec a Halloween je zatraceně zábavný díl.(6.9.2017)

Tento seriál používá fantasy základy jako metaforu ke skutečným problémům reálného života. Nejpozději někdy v této epizodě o kultu vyznavačů upírů (která by jistě snesla přiléhavější název Můžete mi lhát) vám to už musí dojít.(5.9.2017)

Oz rulez.(5.9.2017)

Dvojdílů je v téhle show hned několik. A většinou velmi dobrých. Becoming je z nich asi úplně nejlepší a nejvíce osudový. První část má vynikající tragický závěr a dokonale navnadí na pokračování.(5.9.2017)

Antická tragédie vrcholí velkolepým finále, v němž Buffy udělá něco, co byste nečekali nejspíš ani omylem. Je velká pravděpodobnost, že budete v šoku. (Buďto z její nečekané akce, nebo z celkového vývoje seriálu.)(5.9.2017)

Můj asi třetí nejoblíbenější díl je zároveň nejvíce levicovou epizodou seriálu. Anne si bere na paškál vykořisťovatelské praktiky na výrobních linkách (v pekle) a provokuje zřetelnými komunistickými symboly. (Při souboji s utiskovately používá Buffy jako zbraně srp a kladivo.) Samozřejmě, sociální kritika a máchání politickými symboly není nic nového, ale ruku na srdce: Hledali byste něco podobného v tak podceňovaném seriálu?(5.9.2017)

• Noc oživlých mrtvol (S03E02) (epizoda) (1998)

Kdyby Dead Man's Party neexistovala, nikdo by si toho ani nevšiml. Nestalo by se vůbec nic krom toho, že třetí řada Buffy by měla "jen" jedenadvacet vysoce kvalitních dílů. Zbytečnější epizodu aby pohledal.(6.9.2017)

Znalci už vědí, že Víra, Naděje a Trik jsou tři postavy, které se zde v seriálu objeví úplně poprvé. Slečna Faith a pan Trick budou (minimálně pro tuto sérii) dost důležití. Ale vzpomene si někdo, kdo to byl Scott Hope?(5.9.2017)

Konkurence. To je nejpřiléhavější alternativní název pro tuto epizodu. Buffy konkuruje Cordelii v popularitě a upíři konkurují lidem (a tvorům s ostnatou hlavou) v Honu na Přemožitelky. Ten svou zábavností zase konkuruje školnímu plesu, na němž Giles shání chlebíčky a prankuje Alexe s Willow. Starostovi je pak jasné, že nápaditou konkurenci, kterou pro něj v Sunnydale představuje Mr. Trick, je třeba buďto zlikvidovat nebo přetáhnout na svoji stranu. "Dámy, pánové a tvorové s ostnatou hlavou, vítejte na Slayerfestu '98!"(6.9.2017)

Dnes jsem zjistil, že odborníci rozdělují epizody Buffy podle různých kritérií. Např. podle toho, zda jde o dvojdíly, halloweenské epizody, narozeninové díly a tak všelijak podobně. Jedním z významných kritérií je třeba to, zda daný díl pojednává primárně o nějaké jiné postavě než je Buffy. To jsou tzv. "centrické" epizody. Např. díly o Willow jsou Willow-centrické, díly o Gilesovi zase Giles-centrické, Ozovi věnované epizody jsou Oz-centrické, atd, atd. Scénárista Dan Webber, který jinak tvořil hlavně pro seriál Futurama, napsal pro Buffy pouze dvě epizody - The Zeppo a právě Lovers Walk. Shodou okolností jsou obě "centrické" (ta první je o Alexovi, druhá o Spikovi) a hlavně: obě jsou přímo vynikající. Z mého pohledu se s přehledem umísťují v první dvacítce těch nejlepších; The Zeppo je dokonce moje druhá nejoblíbenější epizoda vůbec. Dan Webber se tak s pouhými dvěma díly na kontě řadí v mých očích spolehlivě mezi nejlepší scénáristy Buffy. Lovers Walk má ovšem mezi všemi díly třetí série výsadní postavení. Je totiž jediný, v němž vystupuje Spike. Jestli jste si tohoto rebelského antihrdinu nezamilovali už v druhé sérii, kde byl podle některých hlavním záporákem (s čímž osobně nesouhlasím - tím byla totiž jednoznačně postava začínající na A.), pak se to nejspíš stane tady. (A ti zbývající, kteří Spika pořád ještě nepochopili, podlehnou jeho charismatu stejně nejpozději během čtvrté řady.) Už začátek dokonale parafrázuje předtitulkovou scénu ze School Hard, kde se William Krvavý objevil poprvé. Zase tu máme památnou ceduli "Vítejte v Sunnydale", auto a tvrdou muziku v podkresu. A ze Spikových úst opět zazní ono legendární "Home Sweet Home". Jenže tentokrát je vše trochu jinak. :-) Každopádně, během této krátké návštěvy dokáže William natropit tolik marasu, že se z toho někteří budou vzpamatovávat ještě hodně dlouho. A někteří už se možná nevzpamatují vůbec. Jako třeba jedna z hlavních postav, která... Ale dosti hřbitovních řečí - smutku si divák ostatně na konci užije až až. Přes všechny slzy ale vydržte až do úplného závěru. Zazní v něm Sex Pistols a my budeme svědky jednoho z nejskvělejších zakončení epizody v celé historii seriálu. ... "And now, the end is near - And so I face the final curtain - You cunt, I'm not a queer - I'll state my case of which I'm certain - I've lived a life that's full - And each and every highway - And that, much more than this - I did it myyyy waaaay!"(12.9.2017)

První zjevení Anyanky, démona pomsty, později mnohem známějšího pod svým lidským jménem. Z větší části je tahle speciální epizoda orientovaná na Cordelii, i když ve skutečnosti se zabývá daleko širší tématikou. Určitě jde do té doby o jeden z nejvíce překvapivých dílů, a nutno dodat, že tvůrci (scénaristka Marti Noxon a režisér David Greenwalt) se tady opravdu odvázali. Dali světu fantastickou, příjemně šokující epizodu, na jakou se nezapomíná. Mimo jiné proto, že mnohé z událostí, jež se kolem stvoření alternativního Sunnydale odehrají, mohou mít v budoucnu velmi zajímavý dopad na hlavní dějovou linii.(18.9.2017)

Druhý nejlepší díl a zároveň jedna z nejvtipnějších epizod seriálu. Pohled na svět Buffy očima "postradatelného" člena jejího týmu. (Správný český název: Nýmand.)(5.9.2017)

D'Hoffryn: ”Tvůj čas vypršel. Budeš žít svůj život a zemřeš.” Naplní se jeho proroctví? V tuto chvíli je vám to možná jedno. Ale bude vám to fuk i o několik sérií později? Doppelgangland je (ne)přímým pokračováním o sedm dílů starší epizody The Wish. Whedonovi se tento scénáristický příspěvek Marti Noxonové líbil natolik, že se k němu rozhodl natočit ještě "dvojku“. A nutno uznat, že se mu nadmíru povedla. Událostí kolem Přání přitom využil pro svou vlastní variantu přímo fantasticky. Zatímco "jednička“ se z velké části točila kolem Cordelie, aby postupně nabrala vlastní směr, tento sequel je pro změnu Willow-centrický. Ostatně, můj alternativní název Willow z podsvětí zní určitě líp než Dojnice. ... (Moment… Tak nic.) Mimochodem, originální název odkazuje k pověstem o doppelgangerech, což jsou zlí duchové, kteří na sebe berou podobu živého člověka. Whedon se nejen skvěle odráží od námětu Noxonové, ale zapojuje do hry i většinu zajímavých elementů, jež s sebou její Přání přineslo. Přitom s naprostou samozřejmostí využívá událostí, které se odehrály v mezičase, a dále je rozvíjí. Do hry znovu vstupuje Anyanka, která se už pod svým lidským jménem Anya Christina Emmanuella Jenkins brzy stane hodně důležitou postavou. Mimochodem je zde naznačena i skutečná orientace jiné důležité postavy, o níž jsme si mysleli, že už ji dobře známe. A pozor... Máme tu jednu z absolutně nejvtipnějších scén seriálu. (Která to je, na to už zkuste přijít sami. Napovím: Odehrává se v knihovně.) I když je hlavní dobrodružná linka třetí řady dostatečně nosná a kvalitně podaná, různé speciální a (mnohdy jen zdálnlivě) výplňkové díly ji povyšují rovnou na klenot. ... Sedí vám jednou takhle Anya v baru a říká číšníkovi: „To byl ale den. Dej mi pivo.“ Číšník na to: „Občanku.“ Anya na něj znechuceně zírá. „Občanku,“ opakuje číšník. To už nad sebou holka ztratí kontrolu: „Je mi jedentisícstodvacet let, tak už mi dej to zatracené pivo!!“ zařve. „Občanku,“ opáčí s klidem číšník. Anya rezignuje: „Dej mi colu.“(18.9.2017)

Jestli mi tahle řada Buffy něco připomíná, tak jsou to nejlepší dobrodružné knihy, jaké kdy byly sepsány: Tři mušketýři a zejména Tři mušketýři po dvaceti letech. V této epizodě je podobnost s Dumasovou klasikou obzvlášť markantní. Když Buffy a spol vstupují na území nepřítele, aby se zmocnili Gavrokovy skříňky, má člověk podobné pocity, jako když se d'Artagnan a jeho přátelé pokoušejí zachránit anglického krále před popravou. Konfrontace Willow a Faith je naprosto úžasná. Starosta je nejlepší a nejzábavnější záporák, jaký se v seriálu vyskytl. Hádka mezi Scoobies o to, zda přistoupit na nabízenou výměnu, je vyhrocená až po okraj. A pak... Noční setkání s nepřítelem. Pavouci. Dýka. Snyder! Další velké finále se blíží, karty jsou rozdány přímo fantasticky a příběh graduje. Prostě parádní týmovka. Jako ti Mušketýři.(6.9.2017)

Krása a dojetí. Poslední čtvrthodinu se už člověk prostě jen usmívá skrz pohnutí. Wild Horses od Stounů (v tomto případě jde o poměrně vkusnou 90's coververzi s ženským zpěvem) v závěru sedne jak ulitá. Co dodat? Snad jen jednu z nejlepších hlášek seriálu, jejímž autorem tentokrát výjimečně není Alex. (Modří budou vědět. ;-) Tak tedy: "Zombie!" "Hyení lidé!" (...) "Snyder!"(6.9.2017)

Ne každá epizoda, kterou napsal a režíroval Joss Whedon, je bomba. I když pravda, většina z nich si tohle označení zaslouží. The Freshman je jako úvod do čtvrté sezóny docela rozpačitý a vyvolává mnoho otázek. Např.: Kam se poděla Cordelie? Proč Buffy a Willow nebydlí na kolejích spolu? Jak to, že je Buffy najednou tak zesláblá, že si nedokáže poradit s jednou nabubřelou upíří kravkou a její partou zoufalců? Na všechny otázky se dá odpovědět, ale musíte k tomu být vybaveni určitými znalostmi (Cordelie odjela zkusit štěstí do Los Angeles a nyní vystupuje v seriálu Angel), případně si to nějak dovysvětlit sami (Buffy je coby vysokoškolský nováček natolik stresovaná z nového prostředí, že se nedokáže při boji soustředit), atd. Jakmile se na úvodní díl čtvrté řady díváte vybaveni těmito informacemi (mimochodem, první zmínka o Cordelii padne až po dalších sedmi epizodách), je to přece jen lepší. I když ne tak dobré, jak by se dalo čekat. Pro hlavní dějovou linku není Nováček nijak podstatný. Na druhou stranu se dozvíte, jak dopadl ten deštníček, který Buffy dostala od vděčných spolužáků jako dárek na maturitním plese.(11.9.2017)

• Životní podmínky (S04E02) (epizoda) (1999)

Tak tohle bylo hodně auvajs. Asi ještě zbytečnější než Dead Man's Party z třetí řady. V podstatě by to bylo na úrovni nejslabších výplňkových dílů z prvních sérií, nebýt otravné písně Cher (umělohmotným robotím vokálem "zkrášlené" Believe), kterou si tu dokolečka pouští Buffyina neméně otravná spolubydlící... Tak. A teď jsem právě vysvětlil, proč Buffy a Willow začaly (konečně!) bydlet spolu. Věřte mi, že čtvrtá řada seriálu doopravdy začíná až následujícím dílem.(11.9.2017)

Spike is back and he's a bloody animal! Tohle je teprve ten pravý fajnšmekrovský start, jaký si čtvrtá série zasloužila. Klidně přeskočte dvě slabší úvodní epizody a začněte tímhle nářezem. To kruté světlo dne je jednoznačně na úrovni nejlepších epizod třetí řady, v níž Spike paradoxně téměř absentoval. V této sérii však už dostane prostor jaký si zaslouží. (Harmony: "Ty máš ten tunel raději než mě. Spike: "I syfilis mám raději než tebe." A i když úplně vynecháme chvalozpěv na rebelského krvesaje, pořád tady máme výživné drobnůstky, jako když Scoobies šmejdí po Gilesově bytě a objevují důkazy o jeho "povrchnosti" (televize) či na ex-Pozorovatele poněkud nečekané artefakty (sbírka vinylových desek). Jeden z nejlepších vtípků ovšem padne, když Alex pomáhá Gilesovi řadit svazky v jeho knihovně a stěžuje si: "Já nechápu ten váš šílený systém." Giles: "Systém? To je abeceda." A jen tak na okraj, abychom snad pro samé přehršle vtipných dialogů nezapomněli na akci: Nejlepší souboj Buffy vs Spike hledejte právě zde.(11.9.2017)

Oz always rulez. But now... Goodbye to Oz.(11.9.2017)

Osvěžení v podobě Iniciativy - tedy jakési zrealističtění pomocí sci-fi motivu, to je přesně to, co fantasy svět Sunnydale potřeboval k větší uvěřitelnosti. Už ve druhé a třetí sérii bylo pomocí jednání několika postav (Snyder, šéf policie, starosta) naznačeno, že zdejší autority jsou ohledně Pekelné brány zasvěceny. Avšak teprve s Iniciativou to všechno nabírá na té správné přesvědčivosti. V mnoha ohledech je The Initiative zlomová epizoda, plná nečekaných překvapení. A i když v Buffy nebyla o nějaké to překvápko nikdy nouze (dějově jde dodnes o jeden z nejméně předvídatelných seriálů), tady přichází v pozitivním slova smyslu pořádné nakopnutí hlavní dějové linky, doposud srovnatelné snad jen s nástupem Spika a Angelovou proměnou. Mimochodem, nejsrandovnější souboj celého seriálu (Alex vs Harmony) hledejte právě zde.(10.9.2017)

Taškařice, která snad ani nemusela vzniknout. (Ale je tady a s odstupem i pobaví.) Na druhou stranu jeden z nejlepších outtaků (= výplňkových dílů).(11.9.2017)

Nejlepší a nejvíce horrorová epizoda v jednom. Díl, ve kterém se od určitého momentu vůbec nemluví. (Správný český název: Mlčení.) Chcete-li někoho navnadit na sledování Buffy, pusťte mu právě tuto epizodu.(5.9.2017)

"I'm back and I'm a bloody animal!" zařval Spike a vrhl se do boje s démony. Tento díl začíná přesně tam, kde ten minulý skončil. A to je jediná, ale obrovská nevýhoda jinak prvotřídního Doomed: Vždy zůstane ve stínu Hush, svého geniálního předchůdce. Obstojí však se ctí. A může za to právě Spike, který už si v tuto chvíli krade celý seriál jednoznačně pro sebe. (Heh, kolikrát jste tuhle Spikovu charakteristiku asi tak četli? Je to už v podstatě stejné klišé jako "druhé housle" v případě posledního Mad Maxe. Ovšem s tím rozdílem, že to o tom Spikovi se pravdě blíží přece jen trochu víc.) Zdánlivě vyřízený ex-zabiják se tu promenáduje v kraťasech a květované košili, neúspěšně se pokouší sejmout Alexe hasákem, páchá sebevraždu skokem na kůly, pohotově stírá Scoobies a (hlavně!) objevuje schopnost - i když podmíněnou - znovu bojovat. Jeho závěrečné naléhání na Willow a Alexe, sledující TV, aby okamžitě společně vyrazili zabíjet monstra ve jménu Vánoc a bezpečnosti štěňátek (či tak něco) je prostě neodolatelné.(11.9.2017)

Vždycky jsem tvrdil, že seriál o Gilesově mládí by mohl být opravdová pecka. Když jsou tady Ethan s Gilesem na pivu, řeč se stočí na dávné časy, kdy byli oba ještě na stejné lodi, Rupert byl Ripper a zažíval s Ethanem temná dobrodružství... Ale ty staré časy jsou dávno pryč. Ethan Rayne je magor uctívající Chaos a Giles je v pěkné šlamastyce. Během ní ale rozhodně sbírá další body, např. za bezchybné vystrašení "babizny" Walshové. Nakonec se ukazuje, že jeho bývalý přítel bude možná jedním z mála civilistů, schopný popsat slavnou nevadskou Oblast 51 zevnitř. PS: Tzv. cliffhangery (tedy konce v nejnapínavějším momentu) se v seriálu s výjimkou několika navazujících dvojdílů dosud příliš nevyužívaly. Závěr této epizody, kdy Maggie otevírá dveře označené číslem "314" (oním tajemným numerem, o němž Ethan tvrdí, že se ho bojí dokonce i démoni), naznačuje, že věci se v tomto ohledu začínají pomalu měnit.(11.9.2017)

Jedinec v týmu je další brilantní díl. Zjišťujeme v něm, jak Buffy svým svobodným duchem absolutně nezapadá mezi vojenské roboty, zvyklé plnit rozkazy a na nic se neptat. Někomu tady spadne maska a věci se správně vyhrotí. Závěrečná řeč k nepříteli pak nemá chybu: "Jestli si myslíte, že je tak snadné mě zabít, pak opravdu nechápete, co je Přemožitelka. Věřte mi, když vám řeknu, že to zjistíte."(11.9.2017)

• Tam, kde žijí divočiny (S04E18) (epizoda) (2000)

Další jasný outtake, čili kandidát na vyhození. Ano, čtvrtá řada jich má poměrně dost. Naštěstí vyloženě skvostných epizod má ještě víc. Tohle by ovšem byl téměř propadák, kdyby neobsahoval jednu fenomenální scénu. Tedy minimálně pro ty, kdo mají rádi Gilese. (Kytara a zpěv: Ripper! Oh yeah.) Jasně, je to ta scéna, kdy Scoobies přistihnou pana ex-Pozorovatele v klubu takříkajíc "při činu". Zvláště zírající Willow je nezapomenutelná. Jinak bohužel, dosti slabé.(11.9.2017)

A pak že Riley není dobrej... Plukovník: "Místo plnění rozkazů se taháte s Přemožitelkou a její partou anarchistů. Co jste zač, vojáku?" O něco později: "Jste mrtvý muž, Finne!" Riley: "Ne, pane. Jsem anarchista." (BTW, Goodbye to Oz, part 2. We will remember.)(11.9.2017)

Primeval obsahuje významné části skládačky zvané mytologie Přemožitelky. Společně s indiciemi v následné epizodě Restless do jisté míry osvětluje sílu a výjimečnost Buffy v historii přemožitelské linie. Jak se později ukáže, porušení zákonů, stanovených dávno před civilizací, je prvotním krokem k revoluci, která vyvrcholí během finální bitvy celého seriálu. Revoluci, kterou nevědomky započala jedna blonďatá puberťačka, když se navzdory pradávným regulím obklopila přáteli a zapříčinila tak vznik Velké čtyřky. A právě díky splynutí těchto čtyř duší získává moc, která daleko přesahuje sílu řadové Přemožitelky. Neboť každý z čtveřice má svou kartu v rukávu. A nyní nastal čas vyložit je všechny na stůl. Spiritus, Animus, Sophus... Manus. Dokonáno jest!(10.9.2017)

Speciální, hodně surreálný, ale ohledně přemožitelské mytologie nezbytný díl. Restless vyniká LSD barvami, velkolepými obrazy, mystickou atmosférou, svižností a vtipnými reminiscencemi na minulost, přítomnost i budoucnost. V snové procházce myslí každého z Velké čtyřky se objeví téměř všechny postavy, s nimiž jsme zatím měli tu čest. A i když se v podstatě jedná jen o jakýsi dovětek k dosud řečenému, případně o intermezzo, zajímavým způsobem dělící seriál v jeho půli, patří tato nejednoznačně přijímaná epizoda k tomu nejlepšímu, co v rámci Buffy vzniklo.(10.9.2017)

Mniši, Bestie a Klíč. Tak bych to nazval já. Konečně je vysvětlen původ Dawn a také tu proběhne jeden vcelku památný dialog. (Buffy: "What are you doing here?" Spike: "Look..." Buffy: "Five words or less!" Spike (počítá slova na prstech): "Out... for... a... walk. ... Bitch."(7.9.2017)

Pro fanoušky Spika je tento díl jasná povinnost. Konfrontace blonďatého upíra a Buffy je natočena velmi podmanivě, zejména díky flashbackům ze Spikova (ne)života, jež se chytře prolínají se současností. Už předtitulková scéna (Buffy Vs. "Slash") vyrazí dech poměrně neobvyklým vyústěním. To však není nic proti tomu, co následuje. V epických flashbacích navštívíme Čínu v roce 1900 a New York roku 1977, kde uvidíme, jak Spike zabije své dvě Přemožitelky. Londýn léta Páně 1880 nám odhalí čím byl jako člověk, a také jaký byl, než se stal upírem. V mezičase se o zábavu starají zbývající Scoobies, kteří pod vedením Rileyho odhalí upírské hnízdo na hřbitově. Posmutnělý závěr působí trochu jako antiklimax; velkolepé dojmy z předchozího však přebít nedokáže.(5.9.2017)

Hrůza z vesmíru. Tak bych nazval tenhle díl já. Protože přesně o tom to je. Po delší době zas jeden strašidelnější kousek. Vyloženě horrorových dílů není v Buffy nějak moc, ty povedenější bývají proto vítaným zpestřením. Sice nejde o žádný zázrak, ovšem několik působivých, plíživě děsivých scén Listening to Fear rozhodně upřít nemohu.(22.9.2017)

Jeden z nejlepších upířích multi-killů, korunovaný jedním efektním zabitím na dálku, pak naprosto skvělá Alexova přesvědčovací řeč k Buffy a následně jeden z Buffyiných slavných osudových běhů. Tento díl má autorsky plně na svědomí Marti Noxonová (scénář + režie) a ženská ruka je tu znát. Je to a lásce a smutku a je to hodně ze života. Bravo, Marti!(22.9.2017)

Snaha navázat na tradici těch veselejších, až komediálních dílů, kterými se tak dobře dařilo odlehčovat atmosféru zejména ve třetí sérii. Špičkování mezi Anyou a Willow je zábavné, ale celkově zůstal výsledek někde na půli cesty.(22.9.2017)

Buffy: "Budu pokračovat ve své práci s pomocí mých přátel." Lydia: "Vždyť jsou to civilisté. Vlastně tady mluvíme o dětech." Buffy: "Já mluvím o dvou mocných čarodějkách a jednom tisíc let starém démonovi." Anya: "Willow je démon?" Naprosto esenciální epizoda, v této sérii možná úplně nejlepší. Scénáristé Jane Espenson a Douglas Petrie odvedli skvělou práci. Celý díl je nadprůměrný (např. vpád hlavního záporáka do Buffyina domu už nemohl být vzhledem k přítomnosti Dawn napínavější), závěrečný proslov Přemožitelky je pak vyložená bomba. A buďte si jisti, že úplně poslední slovo, které tu zazní, vám vyrazí dech. Prozradím jen, že to slovo je Bůh.(22.9.2017)

Spike a všechny jeho ženy.(22.9.2017)

Z velké části poměrně jasná parafráze na legendární western Johna Forda Stagecoach (Dostavník), který je u nás známý jako Přepadení. Kdyby si toho na TV Nova - nebo kde to vlastně opatřili těmi názvy - všimli, mohli využít příležitosti a pojmenovat tuhle epizodu třeba... Přepadení. Což by se mi líbilo víc než otrocké přeložení původního názvu, nad jehož významem momentálně tápu. Zajímavé je, že třeba díl Phases se nemohl jmenovat prostě Fáze (rozuměj: měsíční fáze), ale musel to být Vlkodlak ze Sunnydale. Což je o poznání méně sofistikované. Ale zpátky ke Stagecoach. Tedy vlastně k Spiral čili Přepadení. Ano, máme tady westernovou epizodu Buffy! Jen místo dostavníku je tu karavan a Indiány nahradili rytíři. Trochu bizarní, ale velice zábavné. No, alespoň já si pošmákl.(5.9.2017)

Tradičně silný halloweenský díl, tentokrát zaměřený na Dawn. Giles zase po dlouhé době ukáže, zač je Rippera loket a vyřídí tu nejvíce upírů ze všech. Perličky: Buffy zabije jednoho upíra dveřmi od auta, což mnohem později okopírovali tvůrci The Walking Dead, a Alexe tu poprvé spatříme s pirátskou páskou přes oko. Ta se, jak fanoušci dobře vědí, stane v závěru seriálu nezbytnou součástí jeho image.(25.5.2018)

Je chyba pouštět si tuto speciální epizodu jako první jen na základě hodnocení na IMDb. Divák neznalý kontextu ji absolutně nemůže pochopit. Natožpak docenit. (Srdce starého fanouška ovšem plesá.)(5.9.2017)

Kdo by řekl, že díl s tak dobrým názvem a tak slibným tématem, se nakonec bude ze všeho nejvíc podobat svatební epizodě z Arabely? Té, jak se tam novomanželé změnili na pračku a ovci, nebo tak něco. Fuj, to jsou ale paralely, Arabely. A do toho ještě Mekota, Jekota, Fekota... Do you remember igi B?(24.5.2018)

Nejvíce WTF díl? Nejodvážnější epizoda? Nebo snad nejchytřejší? Nejvíce znepokojující díl, jenž obrací vše naruby? Nebo jde naopak o návrat k normálu, jak tvrdí název? Ať tak nebo jinak, nejdůležitější je to, jak se na závěr rozhodne Buffy. Jenom ona si může vybrat. A vy doufejte, že si vybere správně... Diego Gutierrez přispěl mimořádně zajímavým scénářem, který Joss Whedon označil jako "ultimate postmodern look at the concept of a writer writing a show". Děj ponechává divákovi možnost volné interpretace a Whedon dodává: "Chcete-li, celý seriál se odehrává v mysli šílence, drženého pod zámkem kdesi v Los Angeles... A ten blázen jsem já."(25.9.2017)

Zlomová epizoda šesté řady. V první třetině velice zábavné a vtipné, zvláště díky konečnému zúčtování s Triem (Warren: "Say good night, bitch." Buffy: "Good night, bitch."), ve druhé třetině pak hodně zneklidňující (pokus o znásilnění). Ale jsou to především poslední minuty, proč na Seeing Red nezapomenete. Ta scéna, kdy Alex a Buffy hovoří na lavičce před domem jako staří přátelé, nahoře za oknem se objímají Tara s Willow, a k domu se blíží vrah s pistolí v ruce a odhodláním v očích. Jakmile začne pálit, tři z výše jmenovaných postav půjdou k zemi. A minimálně jedna to nepřežije. Potom se konečně podíváte do rudých očí skutečného hlavního záporáka této série.(27.9.2017)

Time when Dark Willow rulez, part 1.(27.9.2017)

Time when Dark Willow rulez, part 2. (W: "Teď už to chápu. Celá ta přemožitelská věc opravdu není o násilí. Je to o moci. A na světě není nikdo, kdo by měl moc mě zastavit." G: "Rád bych si tuto teorii ověřil."(27.9.2017)

Same Time, Same Place je po Hush asi nejstrašidelnější epizoda Buffy vůbec. Možná by při této příležitosti neškodilo projít si historii horrorových dílů v seriálu. Není jich nakonec zas až tak moc, protože Buffy the Vampire Slyer je primárně fantasy seriál, jenž horrorové propriety využívá zejména k budování funkčnosti vlastního fantasy universa a jen málokdy je staví do hlavního centra pozornosti. Když pomineme průměrné (Nightmares) a občas i dost špatné (např. Bad Eggs) výplňkové epizody z prvních dvou sérií, zjistíme, že nám těch opravdu kvalitních horrorových dílů moc nezůstane. Třetí řada nemá (snad krom zombie ve své druhé - a jediné špatné - epizodě) na hrůzu čas. Ta má svou hlavní dobrodružnou linku, kterou prokládá mimořádně nápaditými speciálními díly. Čtvrtá série nabídne zdařilý halloweenský Fear, Itself a samozřejmě absolutního krále, Hush. V páté jsou to hlavně hrůzostrašní vesmírní paraziti v Listening to Fear. Šestá má jen sem tam nějaké náznaky, ale krom úvodu halloweenského All the Way nic regulérního. Teprve sedmá řada nabízí v tomto směru po dlouhé době jisté zadostiučinění. Vyzdvihovaná Conversations with Dead People napadne mnohého fanouška asi jako první. Ale Same Time, Same Place má hned po Gentlemanech na skladě nejoriginálnější a nejvíce creepy strašidlo seriálu: Gnarla. Kvalita této epizody však nespočívá jen ve vemlouvavé, slizce zákeřné strašidelnosti Gnarla, ale v celkové originalitě příběhu. V jeho záhadnosti, v perfektně mysteriózním timingu, kdy se lidé, toužící po setkání ve stejném čase na stejném místě, zcela nepochopitelně míjejí. Úžas diváka nad tou promyšlenou podivností, soucit s utrpením a osamělostí Willow, napětí a strach - všechny ty silné emoce jsou (jak už je v Buffy dobrým zvykem) s nenucenou elegancí vyvažovány kvalitním vtipem a trefnými hláškami. Same Time, Same Place je nejen jedním z nejlepších dílů vyrovnané a mimořádně kvalitní sedmé série, ale jeden z vůbec nejlepších dílů celého seriálu. Poděkování za něj patří scénáristce Jane Espensonové a režiséru Jamesi A. Contnerovi, dvěma zkušeným veteránům tvůrčího týmu Buffy.(12.9.2017)

Nejdrsnější epizoda Buffy? Dost možná právě Dirty Girls. V jednom z dřívějších komentářů jsem zmínil, že třetí série má nejlepšího a nejzábavnějšího záporáka seriálu. Sedmá pak disponuje záporákem nejtvrdším a nejúchylnějším, i když ne hlavním. Caleb (hraje ho sympaťák Nathan Fillion, známý jako kapitán Firefly nebo taky Castle na zabití) je fanatický kněz, který do té doby, než si ho vybralo První zlo jako svou pravou ruku, okouzloval dobré křesťanky zapálenými teologickými disputacemi, aby je pak v zákristii se sadistickou rozkoší porcoval na kousky. Nyní přijíždí temnou nocí do Sunnydale, aby poskytl "rozhřešení" dívkám z Přemožitelčina týmu. A nutno uznat, že věru nezahálí. Zatímco s pobaveným úšklebkem káže o děvkách babylonských, jeho dýka nemilosrdně rozsévá zkázu. Buffy a spol okamžitě podnikají odvetnou výpravu na místní faru, kde se Caleb usídlil. Ve sklepení, plném sudů s mešním vínem, se pak s šíleným knězem utkají v otevřeném boji. Výsledkem je totální katastrofa, plná mrtvých a těžce zraněných na straně dobra. "Haleluja!" volá radostně Caleb a noří chladnou čepel do těla mladé dívky. "Cesty Páně jsou nevyzpytatelné," ušklíbne se a tu láme někomu končetinu, tam zas jinému s potěšením vydloubne oko. Největší masakr a fiasko v dějinách Buffy hledejte právě zde. "Komu sloužíš? Satanovi?" ptá se Caleba na začátku jedna z jeho obětí. Ten se jen usměje: Satan? To je malý pán." A Dirty Girls je epizoda, na níž díky tomuhle ujetému zabijákovi rozhodně nezapomenete.(12.9.2017)