Buffy, přemožitelka upírů (TV seriál)

Buffy the Vampire Slayer

Buffy, premožiteľka upírov

Akční / Drama / Fantasy / Romantický / Horor

USA, 1997 - 2003, 105 h 47 min (Minutáž: 144x44 min)

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield, Marc Blucas, Charisma Carpenter, Michelle Trachtenberg, James Marsters, Amber Benson, Juliet Landau, Kristine Sutherland, Mercedes McNab, Alexis Denisof, Eliza Dushku, Danny Strong, D.B. Woodside, Armin Shimerman, Lindsay Crouse, Clare Kramer, Charlie Weber, Julie Benz, Dominic Keating, Ezra Buzzington, Jack Conley, Alexandra Breckenridge, Rob Nagle, Chaney Kley, Tom Lenk, Amy Adams, Jason Behr, Andy Hallett, Nathan Fillion, Eric Balfour, Harry Groener, Harris Yulin, Leonard Roberts, Azura Skye, Brian Tee, Ivana Milicevic, Shawn Pyfrom, Vincent Schiavelli, Ashanti, Bonita Friedericy, Kal Penn, Amber Tamblyn, Wentworth Miller, Clea DuVall, Michael Bailey Smith, Charles Cyphers, Kavan Reece, Pasha D. Lychnikoff, Andrew Aguilar, Rachel Bilson, Rudolf Martin, Thomas G. Waites, Megahn Perry, Nichole Hiltz, Geoff Meed, Pat Crawford Brown, Joss Whedon, Nicole Prescott, Kathryn Joosten, Carmine Giovinazzo, Wade Williams, Glenn Morshower, Riki Lindhome, Brian Thompson, Jordan Belfi, Kevin Rankin, Shonda Farr, Felicia Day, Megalyn Echikunwoke, Mark Deakins, Susan Ruttan, Nancy Lenehan, Caroline Lagerfelt, Dania Ramirez, Katharine Towne, Indigo, Justin Shilton, Brian Poth, Michael Bacall, Hallie Lambert, Jennifer Slimko, John Ritter, Damani Roberts, Serena Scott Thomas, Gil Birmingham, Nathan Anderson, Gregory Scott Cummins, Noel Gugliemi, Chad Lindberg, Todd Babcock, Lalaine, Channon Roe, John Hawkes, Andy Umberger, Michele Nordin, James Stephens, Michael Manasseri, Jack McGee, Jennifer Sky, Jeremy Ratchford, Brian Gross, Greg Vaughan, Kali Rocha, Adam Kaufman, Musetta Vander, Lee Garlington, Mageina Tovah, Ally Maki, Julia Ling, Mark Ginther, Ryan Browning, Jordana Spiro, Ara Celi, Lorna Scott, JR Reed, Demetra Raven, Josh Jacobson, Christophe Beck, Will Rothhaar, Aldis Hodge, Jeremy Foley, Bianca Lawson, Christopher Wiehl, Bailey Chase, Willie Garson, Jay Michael Ferguson, Ginger Williams, Robin Atkin Downes, Scott Gurney, Phill Lewis, David Haydn-Jones, Lisa Jay, Clayne Crawford, Sarah Hagan, Kristy Wu, Kirsten Nelson, Steve Rankin, John Timmons, Jeff Denton, Jarrad Paul, James Parks, Jeff Kober, Ana Maria Lagasca, Jordi Vilasuso, Jack Plotnick, Walter Jones, Thad Luckinbill, Jennifer Hetrick, Yan England, Persia White, Richard Beatty, Sean Moran, Robin Sachs, Billy Maddox, Marti Noxon, Kaycee Shank, Michael Emanuel, Lindsay Taylor, Kevin Daniels, Keram Malicki-Sánchez, Mark Metcalf, Twyla Banks, Coby Bell, J. Evan Bonifant, Bruno Gunn, Ryan Francis, Rae'Ven Larrymore Kelly, Brent Jennings, Robin Riker, Clara Bryant, Garrett Brawith, Christian Clemenson, Mitch Morris, Alastair Duncan, Ken Lerner, Pedro Pascal, Casey Sander, Richard Herd, Clint Culp, Kevin Weisman, Roger W. Morrissey, Bryan Friday, Todd Stashwick, Brooke Bloom, Angela Sarafyan, Darin Heames, Ravil Isjanov, Karim Prince, Steven W. Bailey, Chad Stahelski, Whitney Dylan, Julia Lee, Keith Allan, Jeremy Howard, David Brisbin, George Wallace, Kevin Carter, Heather Sossaman, David Zepeda, James Wellington, Michael Harney, Rob Boltin, Jeffrey Nicholas Brown, Lance E. Nichols, Rick Zieff, Bryan Cuprill, Elizabeth Anne Allen, David Wells, Amanda Fuller, Loanne Bishop, Brett Moses, Jan Hoag, Darris Love, Suzanne Krull, Andrea Baker, Time Winters, Ethan Erickson, Chi Moui Lo, J Barton, Tom Kiesche, Clayton J. Barber, Brandon Keener, Patrick Belton, Barbara Whinnery, Fab Filippo, Anne Betancourt, Ken Strunk, Lily Knight, David Meunier, Jimmie F. Skaggs, Miriam Flynn, John O'Leary, Michael Warren, Jarrett Lennon, Franc Ross, Jack Donner, Ken Thorley, Carlease Burke, Keith Campbell, Abigail Mavity, Ciaran Hope, David Fury, Mark Gantt, Scott Duthie, Kevin Christy, Susan Chuang, Barbara Pilavin, Adam Paul, Kate Orsini, Paul Gutrecht, Ken Feinberg, Tamara Braun, Oliver Muirhead, Robert Noble, John Ennis, Adam Busch, Justin Urich, Jeremy Roberts, Steven Gilborn, Susan Leslie, Zitto Kazann, Patricia Bethune, Thomas Bellin, Chad Todhunter, Anthony Steven Giordano, Larry Clarke, Cameron Bender, Jack Knight, Scot Zeller, Paul Greenberg, Scott Hamm, Alexandra Johnes, Rob Benedict, Mark Burnham, Douglas Bennett, Ace Mask, Teddy Lane Jr., James Lew, Eion Bailey, Justin Jon Ross, Tom Wyner, Ryan Bittle, Sean Lennon, Mičiko Nišiwaki, Kavan Smith, Larry Bagby, Marjorie Lovett, James MacDonald, James Lurie, Parry Shen, Alice Faye (a.z.), Robert Young (a.z.), Andrew Ducote, Robert Munic, Meredith Salenger, Christopher Gorham, Conchata Ferrell, Shane West, Richard Riehle, K. Todd Freeman, Ian Abercrombie, Nick Cornish, Michael Cudlitz, Ron Roggé, Harris Yulin (a.z.), Norma Michaels, Corey Michael Blake, Mark Metcalf (a.z.), Jack Plotnick (a.z.), Justin Doran, Harry Groener (a.z.), Michael Manasseri (a.z.), K. Todd Freeman (a.z.), Monica Serene Garnich, Robert Catrini, Paige Moss, Doug Jones, John Saint Ryan, James M. Connor, Conor O'Farrell, Nick Chinlund, Debbie Lee Carrington, Abraham Benrubi, Paul Bates, Sujata Day, Asher Glaser, Kelli Garner, Joel Grey, Craig Zimmerman, Robert Vito, Jonathan Goldstein, Matthew R. Anderson, Daniel Hagen, Brent Hinkley, Christopher Emerson, Amy Hathaway, Rachael Bella, Zachery Ty Bryan, AJ Wedding, Charisma Carpenter (a.z.), Robinne Lee, Aimee Mann, Courtnee Draper, Rif Hutton, K.D. Aubert, David Boreanaz (a.z.), Miranda Kwok, Dorian Missick

Když jsem byl mladší, tak jsem to dost sledoval + krásná Sarah Michelle Gellar = 5 hvězd. Kdo má rád upíry, upírky, kolíky a podobné věci, tak si přijde na své :). Z vedlejší postav je jasně nejlepší upír Spike (jak zlý - tak i hlavně hodný). Seriál je o 3 třídy lepší než film. Důležité je ještě zmínit, že první série určitě není na 5 hvězd, ale každá série byla lepší a lepší, proto tedy 5 hvězd - kdo viděl jen pár dílů, tak nejspíš nepochopí vnitřní svět seriálu (ale to určitě každého netrápí :-D).(24.9.2007)

První dvě řady jsou fakt o ničem,ale počátkem 4.řady se z Buffy začíná stávat velkolepá sága .Nízké hodnocení na csfd způsobuje jen a pouze u nás odvysílání tří sezón z celkových sedmi.Musím říct,že novější řady už jsou kvalitou úplně někde jinde.Naše milá TV Nova je nezakoupila.A tím u nás seriál pohřbila. Všem chytrákům,kteřé dali tři a méně hvězdiček bych dal povinně nakoukat 4. - 7.řadu. 1.řada: 40 % 2.řada: 50 % 3.řada: 55 % 4.řada: 80 % 5.řada: 90 % 6.řada: 95 % 7.řada: 85 %....Hodnocení na IMDB hovoří jasně Spike Rules !!!(5.5.2007)

Tento seriál rozhodně patří mezi moje nejoblíbenější a důvodů je plno, začnu asi tak to ve srovnání s běžnou americkou produkcí se tento seriál značně liší a to především svojí originalitou, sarkastickým humorem, který i po letech zůstává vtipný a hlavně obsazením hlavních rolí velice zajímavými typy herců a hereček a to do postav ke kterým se přesně hodí, zároveň příběhy jednotlivých epizod jsou dokonale promyšlené a i ty méně podařené se dají s klidem hodnotit jako kvalitní zábava, provázanost jednotlivých epizod, všech sedmi sérií a v podstatě celého seriálu je až neuvěřitelně silná. Charaktery postav jsou nejen skvěle napsané ale i úžasně zahrané a každý si najde svou oblíbenou postavu, které fandí ať už je to samotná přemožitelka Buffy nebo třeba charismatický upír Spike, první láska Buffy, upír z duší Angel mezi kterými probíhá v podstatě takový milostný trojúhelník který je jak zábavný tak smutný, nebo třeba komická figurka Alex, bývalá démonka pomsty Anya, čarodějka Willow, které se zamiluje do čarodějky Tary, další přemožitelka Faith, která se ale obrátí na stranu zla ale nakonec se jí podaří vrátit zpět, sestra Buffy, Dawn která je ale více než jen to a nakonec buffyina pozorovatele a strážce Gilese který jí a její sestře v podstatě nahrazuje otce a mnoho dalších postav, které se v seriálu objevily a některé v průběhu děje zemřeli nebo odešli pryč, to se týká především postavy Angela který se po třetí sérii Buffy rozhodl odejít do Los Angeles a tam se začalo odehrávat jeho samostatné dobrodružství v jeho vlastním seriálu pojmenovaný jednoduše Angel, ale i tak se stále v Buffy objevoval a to i v závěrečném díle sedmé série, který byl posledním natočeným dílem tohoto seriálu. Celý seriál se neuvěřitelně vyvíjí a postupně se ze zábavného teenagerského seriálu stane osudové drama plné nezapomenutelných a silných okamžiků kdy se nevyhneme těžkým rozhodnutím, které vám mohou v okamžiku změnit život ale i nečekaným ztrátám se kterými je ale potřeba se vyrovnat protože život jde dál, upíři a démoni všeho druhy nepočkají a pekelná brána také nikdy nespí. Buffy, přemožitelka upíru bude už navždycky patřit mezi nejlepší seriály, co kdy vznikli a na tom se jednoznačně nic nezmění!(22.9.2009)

Jelikož dost často vzpomínám na slova jednoho recenzeta na IMDB vztahující se k seriálu Xena ("This is an intelligent show, pretending to be dumb. I'm OK with that.") a jelikož něco podobného cítím i zde, rozhodl jsem se dát tomuto seriálu, z něhož jsem nikdy neviděl ani minutu, na stará kolena šanci. Inteligentnějšímu čitateli zdejších recenzí totiž musí po jejich pročtení začít být nápadné, že recenzenti, kteří viděli všech 7 sezón seriálu hodnotí v převážné většině pěti hvězdičkami (a nemálo z nich prohlašuje, že se jedná o nejlepší seriál všech dob), zatímco ti povrchnější, vzpomínající na doby kdy jako teenageři či děti zahlédli několik epizod v televizi v nadabované verzi, většinou toto dílko házejí do odpadu. Jedná se tedy o podobný případ jako Xena? Je tohle skvělý a inteligentní seriál, který pouze předstírá, že se jedná o teenagerský blábol o prsaté blondýnce nakopávající prdel postavám v ohyzdných maskách? Jsem zvědav na výsledek. 1. SÉRIE: Začátek není nezajímavý, hlášky občas skřípou, občasné výborné nápady a situace. Vcelku koukatelné.... Ke konci mírné zlepšení, epizoda The Puppet Master výborná. "Chucky" mě prostě dostal... Verdikt: Zatím řekněme ***1/2. 2. SÉRIE: Začátek super, první epizoda překonala zatím všechny dřívější. Hustá atmosféra a super hlášky. Jen tak dál... Dál mají díly celkem kolísavou úroveň, třeba Reptile Boy fakt nic moc, ale Lie To Me super. Po přelomovém dvoudílu Surprise/Innocence nabral seriál ty správné grády. Závěrečný dvoudíl Totální nářez. Celkově byla druhá série nesrovnatelně lepší než první, nebýt fillerových dílů, je to nářez od začátku do konce. Ale i tak hodnotím za *****. Nekompromisně. Hurá na trojku... 3. SÉRIE: Well, začátek přinesl mírné zklamání. Ale není divu, protože druhá půlka 2. sezony nastavila laťku proklatě vysoko a navíc jsme přišli o tři zásadní postavy, které se dosud staraly o zábavu. Ale snad se blýská na lepší časy, díl Homecoming byl zatím jedním z nejlepších vůbec... Tak jo, třetí sezona skončila celkem kataklysmaticky, k čemuž se schylovalo už tak od půlky série, což jí přidalo na půvabu, protože v podstatě skončily vycpávkové díly. Musím se ale přiznat, že druhá sezona mě brala víc. No jo, my romantici... Celkově **** 4.SÉRIE: Začátky na vysoké škole jsou pro Buffy velmi rozpačité a celkem rozpačitý je i začátek 4. sezóny a musím se přiznat, že o malinko víc mě baví poněkud temnější spinoff Angel, který jsem začal paralelně sledovat. Nejlepší díl zatím "o začarovaném domě". Jeden z nejatmosféričtějších dílů vůbec. Jen tak dál... Epizoda 7 výborná. Samozřejmě zejména díky Spikovi. Události nabraly poměrně zajímavý směr, zase se dost těším na pokračování.... Tak jo, Spike je zpě zřejmě natrvalo a seriálu to určitě svědčí. 409 výborná, ovšem 410, tedy "nemluvící" epizoda, ta byla naprosto geniální. 4. série se doufejme definitivně zvedla a kráčí k pětihvězdičkovým výšinám....... tak a 4. sezona je ukonce. Celkově se dá říct, že byla mírně rozháraná a nevyrovnaná, ale vyznačovala se skvělými epizodami, z nichž možná úplně nejlepší byla ta poslední, připomínající městečko Twin Peaks. A hvězdičky? asi ****. 5. SÉRIE začala parádně. První díl, Dracula, to byla chuťovka a ve druhém zase hraje prim (POZOR SPOILER) Buffyina sestra.... v čem ale zatím tato sezona opravdu vyniká, je pohrávání si s očekáváním diváka, kdy v příští chvíli přijde něco, co člověk naprosto nečeká. Jen tak dál, Buffy mě opět hodně, hodně baví.... Co říct k dílu "Fool For Love"? Snad jenom to, že pátou sérii bych fakt přál vidět všem těm chytrákům, co dali Buffy odpad nebo jednu hvězdičku. Nebo dvě. Nebo tři. Pátá série se skvělá... Po 10. díle... napadlo mě, že tento seriál konečně dospěl... po porodních bolestech v první sérii, po dalších sériích dospívání je tady to pravé. Suveréně nejlepší série... A myslím, že epizoda 516 - The Body - moje slova do puntíku potvrdila. Freaking awesome. No a závěr této série trumfnul všechno, co tady zatím bylo. Nemám slov. ***** Po úvodním dvoudílu je Buffy zpět a 6. SÉRIE může začít. A začíná poměrně vlažně. Jako by tvůrci trošku tápali, kam vlastně teď mají směřovat. Až... až přišla muzikální epizoda číslo 7. Těšil jsem se na ni hodně, ale výsledek předčil mé očekávání. Čekal jsem takovou zajímavou výplň a dočkal jsem se epizody, která děj seriálu posunula zatím nejvíc vpřed ze všech epizod této série. Vše naprosto geniálně podané jako muzikál. Hned jsem si musel pustit další epizodu, která rozhodně nezklamala. Naopak. Sedmička a osmička zatím nejlepší. A u toho už zůstalo. 6. sezóna působí tak trošku dojmem zbytečné nástavby, kdy tvůrci poměrně tápou a i když jse jedná o nejtemnější a nedrsnější řadu, nevyskytuje se zde vlastně trošku paradoxně žádný pořádný záporák, tedy až na trio nerdů, které působí většinou hodně směšně. Řekněme ***1/2. 7. SÉRIE znamená tak trošku návrat ke kořenům. Ze začátku velmi rozverné, dokonce je zpátky i Sunnydale High a člověk nemůže nezamáčknout slzičku nostalgie. Epizody nikam moc nesměřují, jsem zvědav, kdy příjde nějaký zvrat nebo tak něco. Uvidíme... Tak zvrat se úplně nekonal, nicméně od chvíle, kdy začlo vše směřovat ke kataklysmatickému finále, nabrala Buffy zase grády a poněkud napravila neodbytný pocit, že by bylo lepší, kdyby všechno skončilo 5. sérií a poslední dvě se vůbc nekonaly. Nakonec jsem ale rád, že natočeny byly a líbilo se mi i finále s poměrně otevřeným koncem, na který navazuje komiks od Josse Whedona, což už je ale jiná písnička. Takže ze **** FINÁLNÍ VERDIKT: Možná se nejedná o nejlepší seriál, který byl kdy natočen, ale jeden z nejlepších určitě. Můžu jenom litovat, že jsem ho nesledoval v době, kdy byl vysílán. Ovšem i takto, po mnoha letech, má kouzlo a šmrnc a na spoustu dílů se určitě podívám znovu, protože postavy jako Buffy, Willow, Giles, Xander nebo Dawn jsou nezapomenutelné..(1.11.2009)

Opravdu mě zaráží zdejší hodnocení. Je dáno idiocií některých uživatelů, kteří vidí půlku dílu v televizi s dabingem, je tam blondýna co zabíjí upíry kolíkem, tak sem jdou rychle hodit odpad a napsat duchaplný komentář o tom jak v životě neviděli větší sračku. Jsem si téměř jistý, že kdyby se všichni, co hodnotili dvěma a méně hvězdama, podívali na celých sedm sérii v originále, tak tu bude hodnocení minimálně o 20% lepší. Teď k samotnému seriálu. To na čem Buffy stojí především jsou skvělé charaktery - nemluvím jen o hlavním trojlístku Buffy, Xander, Willow, ale především o vedlejších postavách, které jsou v Buffy napsané jako asi v žádném jiném seriálu - ať už je to vždy sarkastická Cordelie, mentálně narušená upírka Drusilla, nekonvenční ex-démonka pomsty Anya, problémová Faith, melancholický Angel či naprosto tupá Harmony. Nade všemi potom ční Spike, jedna z nejlepších seriálových postav vůbec. Jeho několik sérií trvající přerod z brutálního vraha v hrdinu ochotného položit život za ostatní, byl skutečně famózní. Kromě charakterů jsou pro Buffy specifické také výborné scénáře k jednotlivým epizodám, psané s nadsázkou a hlavně nabité obrovským množstvím hlášek. Další věc, kterou velmi oceňuji je, že Buffy nezapomínala na předchozí děj. To je velký problém řady dnešních teen seriálů (Pretty Little Liars, Vampire Diaries..), kde co se stane v jedné epizodě v té epizodě často také zůstane a události nemají vliv na pozdější děj, či vývoj postav. V Buffy je naopak vše krásně propojené a na minulý děj se často různě odkazuje + vše co se stane se nějakým způsobem promítne do vývoje charakterů. Samozřejmě Buffy není dokonalá, i zde se najde velké množství průměrných epizod, slabší je pak především první rozjezdová série, úvodní titulková sekvence je z těch bídnějších, efekty také nejsou z nejlepších, občas vykoukne na povrch patetická "devadesátkovitost". Osobně za největší Wheedonův přešlap považuji postavu Rileyho Finna, která se mi v průběhu času strašně zprotivila. Navíc Marc Blucas je herecký dřevo. To všechno jsou však jen relativně drobné vady jinak výborného seriálu. 1. Série - 70%, 2. Série - 80%, 3. Série - 80%, 4. Série - 70%, 5. Série - 100%, 6. Série - 90%, 7. Série - 90%. Čistých 5* to není, ale vzhledem k těm 51% co tu jsou zaokroulím nahoru.(29.6.2012)

• - Spikovo (James Marsters) pravé lidské jméno je William Pratt. (GreatestFan)

• - Ve 3. epizodě 4. série "Nelítostné denní světlo" se řetízek, o kterém si Spike (James Marsters) myslel, že to je drahokam Amara, objeví na jeho krku poté, co ho zahodil. (GreatestFan)

• - Když se v 16. epizodě 3. série "Dvojnice" upírka Willow (Alyson Hannigan) prochází ulicí, můžeme nahoře vidět jeřáb osvětlující ulici. (GreatestFan)