Buffy, přemožitelka upírů (TV seriál)

Buffy the Vampire Slayer

Buffy, premožiteľka upírov

Akční / Drama / Fantasy / Romantický / Horor

USA, 1997–2003, 105 h 47 min (Minutáž: 42–80 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield Ford, Marc Blucas, Charisma Carpenter, Michelle Trachtenberg, James Marsters, Amber Benson, Juliet Landau, Kristine Sutherland, Mercedes McNab, Alexis Denisof, Eliza Dushku, Danny Strong, D.B. Woodside, Armin Shimerman, Lindsay Crouse, Clare Kramer, Charlie Weber, Julie Benz, Dominic Keating, Ezra Buzzington, Jack Conley, Alexandra Breckenridge, Rob Nagle, Chaney Kley, Tom Lenk, Amy Adams, Jason Behr, Andy Hallett, Nathan Fillion, Eric Balfour, Harry Groener, Harris Yulin, Leonard Roberts, Azura Skye, Brian Tee, Ivana Milicevic, Shawn Pyfrom, Vincent Schiavelli, Ashanti, Bonita Friedericy, Kal Penn, Amber Tamblyn, Wentworth Miller, Clea DuVall, Michael Bailey Smith, Charles Cyphers, Kavan Reece, Pasha D. Lychnikoff, Andrew Aguilar, Rachel Bilson, Rudolf Martin, Thomas G. Waites, Megahn Perry, Nichole Hiltz, Geoff Meed, Pat Crawford Brown, Joss Whedon, Nicole Prescott, Kathryn Joosten, Carmine Giovinazzo, Wade Williams, Glenn Morshower, Riki Lindhome, Brian Thompson, Jordan Belfi, Kevin Rankin, Shonda Farr, Felicia Day, Megalyn Echikunwoke, Mark Deakins, Susan Ruttan, Nancy Lenehan, Caroline Lagerfelt, Dania Ramirez, Katharine Towne, Indigo, Justin Shilton, Brian Poth, Michael Bacall, Hallie Lambert, Jennifer Slimko, John Ritter, Damani Roberts, Serena Scott Thomas, Gil Birmingham, Nathan Anderson, Gregory Scott Cummins, Noel Gugliemi, Chad Lindberg, Todd Babcock, Lalaine, Channon Roe, John Hawkes, Andy Umberger, Michele Nordin, James Stephens, Michael Manasseri, Jack McGee, Jennifer Sky, Jeremy Ratchford, Brian Gross, Greg Vaughan, Kali Rocha, Adam Kaufman, Musetta Vander, Lee Garlington, Mageina Tovah, Ally Maki, Julia Ling, Mark Ginther, Ryan Browning, Jordana Spiro, Ara Celi, Lorna Scott, JR Reed, Demetra Raven, Josh Jacobson, Christophe Beck, Will Rothhaar, Aldis Hodge, Jeremy Foley, Bianca Lawson, Christopher Wiehl, Bailey Chase, Willie Garson, Jay Michael Ferguson, Ginger Williams, Robin Atkin Downes, Scott Gurney, Phill Lewis, David Haydn-Jones, Lisa Jay, Clayne Crawford, Sarah Hagan, Kristy Wu, Kirsten Nelson, Steve Rankin, John Timmons, Jeff Denton, Jarrad Paul, James Parks, Jeff Kober, Ana Maria Lagasca, Jordi Vilasuso, Jack Plotnick, Walter Jones, Thad Luckinbill, Jennifer Hetrick, Yan England, Persia White, Richard Beatty, Sean Moran, Robin Sachs, Billy Maddox, Marti Noxon, Kaycee Shank, Michael Emanuel, Lindsay Taylor, Kevin Daniels, Keram Malicki-Sánchez, Mark Metcalf, Twyla Banks, Coby Bell, J. Evan Bonifant, Bruno Gunn, Ryan Francis, Rae'Ven Larrymore Kelly, Brent Jennings, Robin Riker, Clara Bryant, Garrett Brawith, Christian Clemenson, Mitch Morris, Alastair Duncan, Ken Lerner, Pedro Pascal, Casey Sander, Richard Herd, Clint Culp, Kevin Weisman, Roger W. Morrissey, Bryan Friday, Todd Stashwick, Brooke Bloom, Angela Sarafyan, Darin Heames, Ravil Isjanov, Karim Prince, Steven W. Bailey, Chad Stahelski, Whitney Dylan, Julia Lee, Keith Allan, Jeremy Howard, David Brisbin, George Wallace, Kevin Carter, Heather Sossaman, David Zepeda, James Wellington, Michael Harney, Rob Boltin, Jeffrey Nicholas Brown, Lance E. Nichols, Rick Zieff, Bryan Cuprill, Elizabeth Anne Allen, David Wells, Amanda Fuller, Loanne Bishop, Brett Moses, Jan Hoag, Darris Love, Suzanne Krull, Andrea Baker, Time Winters, Ethan Erickson, Chi Moui Lo, J Barton, Tom Kiesche, Clayton J. Barber, Brandon Keener, Patrick Belton, Barbara Whinnery, Fab Filippo, Anne Betancourt, Ken Strunk, Lily Knight, David Meunier, Jimmie F. Skaggs, Miriam Flynn, John O'Leary, Michael Warren, Jarrett Lennon, Franc Ross, Jack Donner, Ken Thorley, Carlease Burke, Keith Campbell, Abigail Mavity, Ciaran Hope, David Fury, Mark Gantt, Scott Duthie, Kevin Christy, Susan Chuang, Barbara Pilavin, Adam Paul, Kate Orsini, Paul Gutrecht, Ken Feinberg, Tamara Braun, Oliver Muirhead, Robert Noble, John Ennis, Adam Busch, Justin Urich, Jeremy Roberts, Steven Gilborn, Susan Leslie, Zitto Kazann, Patricia Bethune, Thomas Bellin, Chad Todhunter, Anthony Steven Giordano, Larry Clarke, Cameron Bender, Jack Knight, Scot Zeller, Paul Greenberg, Scott Hamm, Alexandra Johnes, Rob Benedict, Mark Burnham, Douglas Bennett, Ace Mask, Teddy Lane Jr., James Lew, Eion Bailey, Justin Jon Ross, Tom Wyner, Ryan Bittle, Sean Lennon, Mičiko Nišiwaki, Kavan Smith, Larry Bagby, Marjorie Lovett, James MacDonald, James Lurie, Parry Shen, Alice Faye (a.z.), Robert Young (a.z.), Andrew Ducote, Robert Munic, Meredith Salenger, Christopher Gorham, Conchata Ferrell, Shane West, Richard Riehle, K. Todd Freeman, Ian Abercrombie, Nick Cornish, Michael Cudlitz, Ron Roggé, Harris Yulin (a.z.), Norma Michaels, Corey Michael Blake, Mark Metcalf (a.z.), Jack Plotnick (a.z.), Justin Doran, Harry Groener (a.z.), Michael Manasseri (a.z.), K. Todd Freeman (a.z.), Monica Serene Garnich, Robert Catrini, Paige Moss, Doug Jones, John Saint Ryan, James M. Connor, Conor O'Farrell, Nick Chinlund, Debbie Lee Carrington, Abraham Benrubi, Paul Bates, Sujata Day, Asher Glaser, Kelli Garner, Joel Grey, Craig Zimmerman, Robert Vito, Jonathan Goldstein, Matthew R. Anderson, Daniel Hagen, Brent Hinkley, Christopher Emerson, Amy Hathaway, Rachael Bella, Zachery Ty Bryan, AJ Wedding, Charisma Carpenter (a.z.), Robinne Lee, Aimee Mann, Courtnee Draper, Rif Hutton, K.D. Aubert, David Boreanaz (a.z.), Miranda Kwok, Dorian Missick, Roberto Santos, Carlos Jacott, Dean Butler, Wendy Worthington, Mark Ankeny, Pat Skipper, Rick Scarry, Terence Bernie Hines, Tanoai Reed, Jason Dean Hall, Andrew J. Ferchland, Edith Fields, Keith MacKechnie, Jean Speegle Howard, Edward Edwards, Joe Howard, Rick Stear, Don Dowe, Stefan Umstead, Alex Skuby, Camila Griggs, Harrison Young, Jack Stehlin, Mel Fair, Steven M. Porter, Laura Silverman, James Jude Courtney, Brian Turk, Jeff Ricketts, Denise Dowse, Vaughn Armstrong, Paul Darrigo, Jim Lau, Dierdre Holder, Bru Muller, William Forward, Christian Vincent, Kate Rodger, Cynthia LaMontagne, Stacey Scowley, Robia Scott, Josh Braaten, Ed Francis Martin, Victor Z. Isaac, Nicole Bilderback, Chet Grissom, Iyari Limon, Mike Kimmel, Patricia Place, Gary Imhoff, Christopher May, Robert Covarrubias

Seriál s najlepšími hláškami všetkých čias. Je obdivuhodné čo všetko sa Whedonovi podarilo v seriály dosiahnuť- postavy prejdú vývojom ako v máloktorom inom (najjasnejší príklad je Willow) a láme vsáď všetky možné klišé (netvora ktorého x dielov vyvolávajú zabije jednou strelou s bazooky...). Kto dal tomuto seriálu iné hodnetenie ako 10/10 tak ho proste nepochopil:-). P.S: Sarah je vážne hot.(18.5.2006)

Povrchním čtením se divák dostane k blonďaté krásce, která chodí na střední školu, občas zabije nějakého toho upíra, prožívá trable v lásce a tak dál a tak dál. Jenže bylo by škoda setrvat jen v této jedné rovině (byť zábavné, plné výborných akčních scén i dojemných romantických dramat) a nezaměřit se na ostatní vrstvy. Buffy totiž v sedmi sériích (a pokračující osmé komiksové) obsáhne takřka veškerá témata, která postihují dívky od dospívání k dospělosti, rozvine metafory k současnému životu Američanů i kritiku policie, armády, lékařství – no prostě veškerých autorit včetně těch rodičovských. Stylově obsáhne klasický Hollywood s bohatou hloubkovou kompozicí i lékařské drama s rychlými střihy. Dochází i k neskutečné práci se žánrem – od hororové premisy k teenagerskému dramatu, které je ovšem neustále záměrně narušováno. Z hlediska vyprávění diváka urazí na začátku páté série příchodem Dawn a poté ho dorazí zpochybňující epizodou Normal again. Navíc nabídne psychologicky propracované (a narušené) postavy v čele s Buffy, která bere svoje poslání jako práci, ale stejně ji to stahuje níže do temnoty a brzdí v normálním rozvoji. Je zde hláškující upír Spike, knihovník s minulostí Rozparovače Giles, roztomilá lesbická dvojice Willow a Tara, geek a filmový amatér Andrew a poprvé se zde objevuje i Wesley, který se ve spin offu Angel stane nejtragičtější postavou obou seriálů. Žádná epizoda není zbytečná a každá série má kromě hlavního „Zla“ i jiné ladění a zabývá se určitou tematickou linií. Výborné herecky, výpravou, propracovanou mytologií, může sloužit i jako učebnice popkultury. Prostě a jednoduše - Buffy je výjimečné dílo a Joss Whedon bůh.(27.8.2010)

Neplánuju seriál hodnotit z hlediska uměleckého, nebo kolik moudra mi jeho díly přinesly ( i když, teď už vím, že na upíry se musí dřevěným kůlem, a to je nejspíše dost důležité, hlavně v téhle době), ale prostě podle toho, jak mě kdysi bavil. A to dost. S bráchou jsme sledovali každý díl, a i když se pak ke konci tvůrci sami trochu kopírovali, nikdy jsme se nepřestali bavit..Je to pro teenagery, no a? Já jedním takovým byl. A Sarah Michelle Gellar je kouzelná(27.5.2009)

Bezpochyby a bez řečí můj dětský hororový seriál číslo jedna. Každý všední den stejný rituál ve fandění u televizní obrazovky hezké a zároveň sympatické Sarah M. Gellar v přemáhání všemožných pekelných stvoření. Co si budeme nalhávat nejvíce sem však zbožňoval upíry. Škoda jen že s přibývajícími sériemi už seriál ztrácel zároveň i dech. Poslední série už si zkoušely hrát na trochu dospěláckou notu a ta studentská zábava a nadhled co jsem zbožňoval se pomalu bohužel ztrácela. Každopádně postava upíra Spikeho úroveň držela dostatečně nahoře, abych u seriálu přetrvával do jeho zakončení. Nesmím ani opomenout na tu dobu luxusně sestavený soundtrack a povedené grafické efekty. Lepší zpopelnění upírů jsem snad viděl jen u filmů Blade. I když mé ohodnocení hodně vychází z nostalgie, to se přiznám, tak pod čtyři hvězdy bych tak či tak tenhle dle mého na svou dobu hodně povedený seriál neznámkoval...(2.10.2014)

Ačkoliv nejsem příznivcem podobných seriálů, tak tento seriál mě nadchnul a vnořil do děje. Téma zneškodňování upírů a dalších nestvůr na mě natolik zapůsobilo, že když se řekne slovo upír, tak se mi vybaví dřevěný kolík zabodnutý do srdce a následný prach. Shlédnul jsem všech 7 sérií, a musim říct, že ty první 3 série se mi líbily více, než ty další. Nejspíš to bude tím, že ty další série jsou už daleko temnější a zlo je čím dál větší. V každé sérii je jeden hlavní nepřítel, proti kterému se bojuje... Když to shrnu, tak jde o velmi podařený seriál. Nejoblíbenější postava: Spike.(18.1.2011)

• - Když v 10. epizodě 4. série "Ticho" Alex (Nicholas Brendon) volá Buffy (Sarah Michelle Gellar), můžeme vidět špatně zamaskované tetování Nicholase Brendona na rameni. (GreatestFan)

• - Když v 9. epizodě 4. série "Něco modrého" Buffy (Sarah Michelle Gellar) udeří Spika (James Marsters) do čela, Spike se bolestí chytne za nos. (GreatestFan)

• - V 15. epizodě 3. série "Následky" se detekviv Stein (James MacDonald) ženy zeptá na její svědectví vraždy Allana Finche (Jack Plotnick) a ona řekne, že slyšela křik, jenže jak jsme v předchózí epizodě viděli, Finch před probotnutím kolíkem ani nestihl zakříčet. (GreatestFan)