Buffy, přemožitelka upírů (TV seriál)

Buffy the Vampire Slayer

Buffy, premožiteľka upírov

Akční / Drama / Fantasy / Romantický / Horor

USA, 1997–2003, 105 h 47 min (Minutáž: 42–80 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield Ford, Marc Blucas, Charisma Carpenter, Michelle Trachtenberg, James Marsters, Amber Benson, Juliet Landau, Kristine Sutherland, Mercedes McNab, Alexis Denisof, Eliza Dushku, Danny Strong, D.B. Woodside, Armin Shimerman, Lindsay Crouse, Clare Kramer, Charlie Weber, Julie Benz, Dominic Keating, Ezra Buzzington, Jack Conley, Alexandra Breckenridge, Rob Nagle, Chaney Kley, Tom Lenk, Amy Adams, Jason Behr, Andy Hallett, Nathan Fillion, Eric Balfour, Harry Groener, Harris Yulin, Leonard Roberts, Azura Skye, Brian Tee, Ivana Milicevic, Shawn Pyfrom, Vincent Schiavelli, Ashanti, Bonita Friedericy, Kal Penn, Amber Tamblyn, Wentworth Miller, Clea DuVall, Michael Bailey Smith, Charles Cyphers, Kavan Reece, Pasha D. Lychnikoff, Andrew Aguilar, Rachel Bilson, Rudolf Martin, Thomas G. Waites, Megahn Perry, Nichole Hiltz, Geoff Meed, Pat Crawford Brown, Joss Whedon, Nicole Prescott, Kathryn Joosten, Carmine Giovinazzo, Wade Williams, Glenn Morshower, Riki Lindhome, Brian Thompson, Jordan Belfi, Kevin Rankin, Shonda Farr, Felicia Day, Megalyn Echikunwoke, Mark Deakins, Susan Ruttan, Nancy Lenehan, Caroline Lagerfelt, Dania Ramirez, Katharine Towne, Indigo, Justin Shilton, Brian Poth, Michael Bacall, Hallie Lambert, Jennifer Slimko, John Ritter, Damani Roberts, Serena Scott Thomas, Gil Birmingham, Nathan Anderson, Gregory Scott Cummins, Noel Gugliemi, Chad Lindberg, Todd Babcock, Lalaine, Channon Roe, John Hawkes, Andy Umberger, Michele Nordin, James Stephens, Michael Manasseri, Jack McGee, Jennifer Sky, Jeremy Ratchford, Brian Gross, Greg Vaughan, Kali Rocha, Adam Kaufman, Musetta Vander, Lee Garlington, Mageina Tovah, Ally Maki, Julia Ling, Mark Ginther, Ryan Browning, Jordana Spiro, Ara Celi, Lorna Scott, JR Reed, Demetra Raven, Josh Jacobson, Christophe Beck, Will Rothhaar, Aldis Hodge, Jeremy Foley, Bianca Lawson, Christopher Wiehl, Bailey Chase, Willie Garson, Jay Michael Ferguson, Ginger Williams, Robin Atkin Downes, Scott Gurney, Phill Lewis, David Haydn-Jones, Lisa Jay, Clayne Crawford, Sarah Hagan, Kristy Wu, Kirsten Nelson, Steve Rankin, John Timmons, Jeff Denton, Jarrad Paul, James Parks, Jeff Kober, Ana Maria Lagasca, Jordi Vilasuso, Jack Plotnick, Walter Jones, Thad Luckinbill, Jennifer Hetrick, Yan England, Persia White, Richard Beatty, Sean Moran, Robin Sachs, Billy Maddox, Marti Noxon, Kaycee Shank, Michael Emanuel, Lindsay Taylor, Kevin Daniels, Keram Malicki-Sánchez, Mark Metcalf, Twyla Banks, Coby Bell, J. Evan Bonifant, Bruno Gunn, Ryan Francis, Rae'Ven Larrymore Kelly, Brent Jennings, Robin Riker, Clara Bryant, Garrett Brawith, Christian Clemenson, Mitch Morris, Alastair Duncan, Ken Lerner, Pedro Pascal, Casey Sander, Richard Herd, Clint Culp, Kevin Weisman, Roger W. Morrissey, Bryan Friday, Todd Stashwick, Brooke Bloom, Angela Sarafyan, Darin Heames, Ravil Isjanov, Karim Prince, Steven W. Bailey, Chad Stahelski, Whitney Dylan, Julia Lee, Keith Allan, Jeremy Howard, David Brisbin, George Wallace, Kevin Carter, Heather Sossaman, David Zepeda, James Wellington, Michael Harney, Rob Boltin, Jeffrey Nicholas Brown, Lance E. Nichols, Rick Zieff, Bryan Cuprill, Elizabeth Anne Allen, David Wells, Amanda Fuller, Loanne Bishop, Brett Moses, Jan Hoag, Darris Love, Suzanne Krull, Andrea Baker, Time Winters, Ethan Erickson, Chi Moui Lo, J Barton, Tom Kiesche, Clayton J. Barber, Brandon Keener, Patrick Belton, Barbara Whinnery, Fab Filippo, Anne Betancourt, Ken Strunk, Lily Knight, David Meunier, Jimmie F. Skaggs, Miriam Flynn, John O'Leary, Michael Warren, Jarrett Lennon, Franc Ross, Jack Donner, Ken Thorley, Carlease Burke, Keith Campbell, Abigail Mavity, Ciaran Hope, David Fury, Mark Gantt, Scott Duthie, Kevin Christy, Susan Chuang, Barbara Pilavin, Adam Paul, Kate Orsini, Paul Gutrecht, Ken Feinberg, Tamara Braun, Oliver Muirhead, Robert Noble, John Ennis, Adam Busch, Justin Urich, Jeremy Roberts, Steven Gilborn, Susan Leslie, Zitto Kazann, Patricia Bethune, Thomas Bellin, Chad Todhunter, Anthony Steven Giordano, Larry Clarke, Cameron Bender, Jack Knight, Scot Zeller, Paul Greenberg, Scott Hamm, Alexandra Johnes, Rob Benedict, Mark Burnham, Douglas Bennett, Ace Mask, Teddy Lane Jr., James Lew, Eion Bailey, Justin Jon Ross, Tom Wyner, Ryan Bittle, Sean Lennon, Mičiko Nišiwaki, Kavan Smith, Larry Bagby, Marjorie Lovett, James MacDonald, James Lurie, Parry Shen, Alice Faye (a.z.), Robert Young (a.z.), Andrew Ducote, Robert Munic, Meredith Salenger, Christopher Gorham, Conchata Ferrell, Shane West, Richard Riehle, K. Todd Freeman, Ian Abercrombie, Nick Cornish, Michael Cudlitz, Ron Roggé, Harris Yulin (a.z.), Norma Michaels, Corey Michael Blake, Mark Metcalf (a.z.), Jack Plotnick (a.z.), Justin Doran, Harry Groener (a.z.), Michael Manasseri (a.z.), K. Todd Freeman (a.z.), Monica Serene Garnich, Robert Catrini, Paige Moss, Doug Jones, John Saint Ryan, James M. Connor, Conor O'Farrell, Nick Chinlund, Debbie Lee Carrington, Abraham Benrubi, Paul Bates, Sujata Day, Asher Glaser, Kelli Garner, Joel Grey, Craig Zimmerman, Robert Vito, Jonathan Goldstein, Matthew R. Anderson, Daniel Hagen, Brent Hinkley, Christopher Emerson, Amy Hathaway, Rachael Bella, Zachery Ty Bryan, AJ Wedding, Charisma Carpenter (a.z.), Robinne Lee, Aimee Mann, Courtnee Draper, Rif Hutton, K.D. Aubert, David Boreanaz (a.z.), Miranda Kwok, Dorian Missick, Roberto Santos, Carlos Jacott, Dean Butler, Wendy Worthington, Mark Ankeny, Pat Skipper, Rick Scarry, Terence Bernie Hines, Tanoai Reed, Jason Dean Hall, Andrew J. Ferchland, Edith Fields, Keith MacKechnie, Jean Speegle Howard, Edward Edwards, Joe Howard, Rick Stear, Don Dowe, Stefan Umstead, Alex Skuby, Camila Griggs, Harrison Young, Jack Stehlin, Mel Fair, Steven M. Porter, Laura Silverman, James Jude Courtney, Brian Turk, Jeff Ricketts, Denise Dowse, Vaughn Armstrong, Paul Darrigo, Jim Lau, Dierdre Holder, Bru Muller, William Forward, Christian Vincent, Kate Rodger, Cynthia LaMontagne, Stacey Scowley, Robia Scott, Josh Braaten, Ed Francis Martin, Victor Z. Isaac, Nicole Bilderback, Chet Grissom, Iyari Limon, Mike Kimmel, Patricia Place

Jelikož dost často vzpomínám na slova jednoho recenzeta na IMDB vztahující se k seriálu Xena ("This is an intelligent show, pretending to be dumb. I'm OK with that.") a jelikož něco podobného cítím i zde, rozhodl jsem se dát tomuto seriálu, z něhož jsem nikdy neviděl ani minutu, na stará kolena šanci. Inteligentnějšímu čitateli zdejších recenzí totiž musí po jejich pročtení začít být nápadné, že recenzenti, kteří viděli všech 7 sezón seriálu hodnotí v převážné většině pěti hvězdičkami (a nemálo z nich prohlašuje, že se jedná o nejlepší seriál všech dob), zatímco ti povrchnější, vzpomínající na doby kdy jako teenageři či děti zahlédli několik epizod v televizi v nadabované verzi, většinou toto dílko házejí do odpadu. Jedná se tedy o podobný případ jako Xena? Je tohle skvělý a inteligentní seriál, který pouze předstírá, že se jedná o teenagerský blábol o prsaté blondýnce nakopávající prdel postavám v ohyzdných maskách? Jsem zvědav na výsledek. 1. SÉRIE: Začátek není nezajímavý, hlášky občas skřípou, občasné výborné nápady a situace. Vcelku koukatelné.... Ke konci mírné zlepšení, epizoda The Puppet Master výborná. "Chucky" mě prostě dostal... Verdikt: Zatím řekněme ***1/2. 2. SÉRIE: Začátek super, první epizoda překonala zatím všechny dřívější. Hustá atmosféra a super hlášky. Jen tak dál... Dál mají díly celkem kolísavou úroveň, třeba Reptile Boy fakt nic moc, ale Lie To Me super. Po přelomovém dvoudílu Surprise/Innocence nabral seriál ty správné grády. Závěrečný dvoudíl Totální nářez. Celkově byla druhá série nesrovnatelně lepší než první, nebýt fillerových dílů, je to nářez od začátku do konce. Ale i tak hodnotím za *****. Nekompromisně. Hurá na trojku... 3. SÉRIE: Well, začátek přinesl mírné zklamání. Ale není divu, protože druhá půlka 2. sezony nastavila laťku proklatě vysoko a navíc jsme přišli o tři zásadní postavy, které se dosud staraly o zábavu. Ale snad se blýská na lepší časy, díl Homecoming byl zatím jedním z nejlepších vůbec... Tak jo, třetí sezona skončila celkem kataklysmaticky, k čemuž se schylovalo už tak od půlky série, což jí přidalo na půvabu, protože v podstatě skončily vycpávkové díly. Musím se ale přiznat, že druhá sezona mě brala víc. No jo, my romantici... Celkově **** 4.SÉRIE: Začátky na vysoké škole jsou pro Buffy velmi rozpačité a celkem rozpačitý je i začátek 4. sezóny a musím se přiznat, že o malinko víc mě baví poněkud temnější spinoff Angel, který jsem začal paralelně sledovat. Nejlepší díl zatím "o začarovaném domě". Jeden z nejatmosféričtějších dílů vůbec. Jen tak dál... Epizoda 7 výborná. Samozřejmě zejména díky Spikovi. Události nabraly poměrně zajímavý směr, zase se dost těším na pokračování.... Tak jo, Spike je zpě zřejmě natrvalo a seriálu to určitě svědčí. 409 výborná, ovšem 410, tedy "nemluvící" epizoda, ta byla naprosto geniální. 4. série se doufejme definitivně zvedla a kráčí k pětihvězdičkovým výšinám....... tak a 4. sezona je ukonce. Celkově se dá říct, že byla mírně rozháraná a nevyrovnaná, ale vyznačovala se skvělými epizodami, z nichž možná úplně nejlepší byla ta poslední, připomínající městečko Twin Peaks. A hvězdičky? asi ****. 5. SÉRIE začala parádně. První díl, Dracula, to byla chuťovka a ve druhém zase hraje prim (POZOR SPOILER) Buffyina sestra.... v čem ale zatím tato sezona opravdu vyniká, je pohrávání si s očekáváním diváka, kdy v příští chvíli přijde něco, co člověk naprosto nečeká. Jen tak dál, Buffy mě opět hodně, hodně baví.... Co říct k dílu "Fool For Love"? Snad jenom to, že pátou sérii bych fakt přál vidět všem těm chytrákům, co dali Buffy odpad nebo jednu hvězdičku. Nebo dvě. Nebo tři. Pátá série se skvělá... Po 10. díle... napadlo mě, že tento seriál konečně dospěl... po porodních bolestech v první sérii, po dalších sériích dospívání je tady to pravé. Suveréně nejlepší série... A myslím, že epizoda 516 - The Body - moje slova do puntíku potvrdila. Freaking awesome. No a závěr této série trumfnul všechno, co tady zatím bylo. Nemám slov. ***** Po úvodním dvoudílu je Buffy zpět a 6. SÉRIE může začít. A začíná poměrně vlažně. Jako by tvůrci trošku tápali, kam vlastně teď mají směřovat. Až... až přišla muzikální epizoda číslo 7. Těšil jsem se na ni hodně, ale výsledek předčil mé očekávání. Čekal jsem takovou zajímavou výplň a dočkal jsem se epizody, která děj seriálu posunula zatím nejvíc vpřed ze všech epizod této série. Vše naprosto geniálně podané jako muzikál. Hned jsem si musel pustit další epizodu, která rozhodně nezklamala. Naopak. Sedmička a osmička zatím nejlepší. A u toho už zůstalo. 6. sezóna působí tak trošku dojmem zbytečné nástavby, kdy tvůrci poměrně tápou a i když jse jedná o nejtemnější a nedrsnější řadu, nevyskytuje se zde vlastně trošku paradoxně žádný pořádný záporák, tedy až na trio nerdů, které působí většinou hodně směšně. Řekněme ***1/2. 7. SÉRIE znamená tak trošku návrat ke kořenům. Ze začátku velmi rozverné, dokonce je zpátky i Sunnydale High a člověk nemůže nezamáčknout slzičku nostalgie. Epizody nikam moc nesměřují, jsem zvědav, kdy příjde nějaký zvrat nebo tak něco. Uvidíme... Tak zvrat se úplně nekonal, nicméně od chvíle, kdy začlo vše směřovat ke kataklysmatickému finále, nabrala Buffy zase grády a poněkud napravila neodbytný pocit, že by bylo lepší, kdyby všechno skončilo 5. sérií a poslední dvě se vůbc nekonaly. Nakonec jsem ale rád, že natočeny byly a líbilo se mi i finále s poměrně otevřeným koncem, na který navazuje komiks od Josse Whedona, což už je ale jiná písnička. Takže ze **** FINÁLNÍ VERDIKT: Možná se nejedná o nejlepší seriál, který byl kdy natočen, ale jeden z nejlepších určitě. Můžu jenom litovat, že jsem ho nesledoval v době, kdy byl vysílán. Ovšem i takto, po mnoha letech, má kouzlo a šmrnc a na spoustu dílů se určitě podívám znovu, protože postavy jako Buffy, Willow, Giles, Xander nebo Dawn jsou nezapomenutelné..(1.11.2009)

V českých končinách děsně nedoceněná záležitost, na kterou většina diváků zanevřela po průměrné první "rozjížděcí" sezóně. Kdo však vydržel, dočkal se odměny. Od druhé série se psychologie i dějové linie silně prohlubují, vše získává mnohem větší rozmach a z Buffy se stává neskutečný nářez složený ze slušných akčních scén, dojemných romantických linií a především propracované zápletky, jež se netáhne jen jednou sérií, ale rovnou celým seriálem. Postupem času navíc Whedon upustil od nevázaného teenage-looku, Buffy potemněla a ze seriálu se stala dokonalá ukázka depresivní podívané, u níž kolikrát nemáte tušení, jestli nakonec dopadne dobře. P.S.: Marstersův Spike je snad nejlepší seriálová postava vůbec.(10.6.2006)

Žádná extra kvalita. Ona i ta Buffy po nějáké té 4té sérii a možná i dříve začne blednout a to,že polovinu upírů pozabíjí a s druhou se milískuje mi docela vadilo. Liskla bych Spikea za jeho stupidní xicht a chování. Jenže tohle je nenáročná věc, která nepotřebuje nějáké extra scény či co - dost to vynahradí takové ty honby za upíry, bitky s nima, fantasy problémy a pár těch mouder které ze sebe postavy sypou. Dost mi vadí konec seriálu ale s tím nic nezmůžu ovšem mnohem více mi byl trnem v oku seriál Angel.Buffy beru jako start Sarah Michelle Gellar a Davida Boreanaze a tím si to ode mě zaslouží 3/5.(13.9.2012)

První dvě řady jsou fakt o ničem,ale počátkem 4.řady se z Buffy začíná stávat velkolepá sága .Nízké hodnocení na csfd způsobuje jen a pouze u nás odvysílání tří sezón z celkových sedmi.Musím říct,že novější řady už jsou kvalitou úplně někde jinde.Naše milá TV Nova je nezakoupila.A tím u nás seriál pohřbila. Všem chytrákům,kteřé dali tři a méně hvězdiček bych dal povinně nakoukat 4. - 7.řadu. 1.řada: 40 % 2.řada: 50 % 3.řada: 55 % 4.řada: 80 % 5.řada: 90 % 6.řada: 95 % 7.řada: 85 %....Hodnocení na IMDB hovoří jasně Spike Rules !!!(5.5.2007)

Je zábavné sledovat, jak se mladičká a neohrabaná baculka Sarah Michelle Gellar pomalu mění ve vypracovanou, krásně tvarovanou, půvabnou slečinku, které neodolá ani její upíří protějšek. A podobně je to i se seriálem a jeho televizní evolucí. Čím pozdější díl, tím dospělejší a vyzrálejší. Ze seriálu původně určenému mladšímu publiku se tak stává studnice zábavy i otrlejšího diváka. Rozmanitost hlavních postav, slovní humor, nezapomenutelné hlášky, Spike, něžná tvářička a hlavně bujaré poprsí SMG tak daly vzniknout opravdovému kultu. Joss Whedon odvedl kus skutečně kvalitní práce.(4.1.2006)

• - Ve 12. epizodě 4. série "Nový muž" Spike (James Marsters) zvedne Alexovo (Nicholas Brendon) rádio levou rukou, pak je pohled z jiného úhlu a Spike drží rádio v pravé ruce. (GreatestFan)

• - Všetky tetovania, ktoré má na sebe Faith (Eliza Dushku), sú falošné. (Kristine1)

• - Sarah Michelle Gellar o svojí postavě Buffy řekla: "Osm let jsem měla tu čest hrát postavu, která byla přesnou definicí silné ženy. Dle mého názoru jde o jeden z nejlepších příkladů v historii zábavy." (GreatestFan)