Buffy, přemožitelka upírů

• USA Buffy the Vampire Slayer (více)
USA, (1997–2003), 105 h 50 min (Minutáž: 42–83 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield Ford, Marc Blucas, Charisma Carpenter (více)

Série(7) / Epizody(143)

V každém pokolení je jedna vyvolená. Vyvolená, aby bojovala proti upírům, démonům a jiným zlým silám. A aby s nimi navždy skoncovala... je to přemožitelka.  Buffy je na první pohled obyčejná holka, která se od svých spolužáků liší tím, že je vyvolená pro boj s upíry. K tomu aby přeprala a zlikvidovala všechny démony potřebuje pomoc školního knihovníka Gilese, napraveného upíra Angela, nejlepší kamarádky Willow a kamaráda Alexe. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Milano33 k tomuto seriálu (107)

Faktor Yoko (2000) (S04E20)

Na Rileyho je toho skrátka veľa, ťažko nesie tú celú záležitosť s Angelom a ani rozhovor so Xanderom tomu moc nepomohol. A návrat Angela síce mnohé veci skomplikoval, ale aj príjemne potešil a ich vzájomný súboj bol vážne ohromujúci. Buffy a Angel mali nezhody, pohádali sa a preto návrat Angela bol pochopiteľný. Chcel uviesť veci na pravú mieru, všetko si vyrozprávať. Som rád, že sa nakoniec aj udobrili. Spike je génius, vskutku ide o perfektného manipulátora. On proste vie, ako rozhádať priateľov. Prekrúca pravdu, umelo vytvára konflikty, rôznymi myšlienkovými hrami sa snaží im dostať do hlavy a pod kožu. Týmito metódami sa mu podarilo poštvať všetkých proti sebe a záver bol tomu živým dôkazom. A až tak brilantne ich všetkých dokázal vyviesť z miery, že si ani neuvedomili, že ich zradil. ()

Prvotní (2000) (S04E21)

Úchvatná podívaná! Po minulej hádke sa priateľstvo našich postáv otriasalo v základoch. Spike z toho samozrejme profitoval. Ale iba do momentu, kedy sa ukázalo, že jeho dokonalý plán nie je až taký bezchybný, ako si pôvodne myslel. Síce zradil Scooby Gang, ale aj tak sa nakoniec pridal k správnej strane. Len to prevedenie nejako udrelo do očí, uprostred krutých bojov naaranžoval, že ich akože zachránil. Tá scéna vážne pobavila. Celá tá záverečná akčná sekvencia bola naprosto epická. Vskutku išlo o pôsobivý zážitok plný pompéznych bojových scén. Adama napokon porazilo to, čoho sa najviac obával a tým bola sila, ktorá plynie zo znovu ucelené priateľstvo medzi Buffy, Xanderom, Willow a Gilesom. Som skutočne rád, že sa všetci udobrili. A scéna medzi Xanderom a Anyankou bola nesmierne pekná. ()

Neklidní (2000) (S04E22)

Toto bola riadne šialená a bizarná epizóda. Vskutku išlo o silne audiovizuálne pojatú podívanu, ktorá vynikala svojou precíznou technickou stránkou. Vážne sa jednalo o akúsi kuriozitu a ku podivu sa mi neskutočne páčila. Táto surreálna epizóda nás zavedie do intímneho a nekonečného sveta snov, kde dávame priestor svojej bujnej fantázii. Tiež sa skvelo rozširuje mytológia. Mystická atmosférou je úžasná. Celková vizualizácia, hra so svetlom a tieňom, osvetlenie, kolorizácia, paleta farieb, veľkolepé obrazy, prenikavé ozvučenie, to všetko utvára túto snovú prechádzku v mysliach každého z Scooby Gangu. Vyzdvihnúť by som chcel pasáže, kde nastane zrazu z ničoho nič hromové ticho kvôli stlmeniu zvuku, čiernobiele a tepelne sfarbené scény. A tiež Gilesovo hudobné číslo určite stojí za pozornosť. “You think you know ... what's to come ... what you are. You haven't even begun.“ ()

Série 5 (2000) (S05)

Fantastická séria plná srdcervúcich momentov! Túto sezónu som naplnoo vychutnal od začiatku až do konca. Top postavy série: Spike, Buffy, Xander, Anyanka, Dawn, Glory, Harmony Silné stránky: dychberúci príbeh, skvelá výprava, kontinuita, Spuffy, sesterský vzťah medzi Buffy a Dawn, emocionálne a srdcervúce momenty, nabudenie pocitu beznádeje, ponorenie sa do Slayer histórie, rozvíjanie Lore-u, vysoká úroveň mágie, Glory ako Big Bad Slabé stránky: žiadne Najlepšie epizódy: Family, Fool for Love, Into the Woods, Checkpoint, Crush, The Body, Intervention, Tough Love, Spiral, The Gift ()

Buffy proti Drákulovi (2000) (S05E01)

Na scéne sa objavuje legendárny Dracula, ktorého schopnosti sú naprosto pozoruhodné. Narozdiel od iných upírov, nepoužíva silu na to, aby porazil svojich protivníkov. Využíva citovú manipuláciu, kontrolu myšlienok tak, aby po ňom túžili. Konflikt sa tým pádom stáva do značnej miery psychickým, zvíťaziť sa dá nad ním iba silou svojej vlastnej mysle a vôle. Pre Buffy, ktorú tiež dokázal okúzliť, nebolo vôbec ľahké mu odolať. S jeho prítomnosťou bola vždy spiatý aj nádych mystična. Príbeh nám okrem iného aj krásne načrtol stále sa prehlbujúcu mytológiu okolo Slayer. A Xander tiež pobavil. Buffy túži porozumieť svojej temnej stránke a preto sa obracia na Gilesa s prosbou, aby sa znovu stal jej Watcherom. A ten záver bol vážne nečakaný. Takže sa ukázalo, že Buffy má prekvapivo sestru Dawn. ()

Mé skutečné já (2000) (S05E02)

Dawn je naprosto božia! Ihneď som si ju naplno obľúbil a vytvoril som si k nej citový vzťah. Dawn je veľmi roztomilá až rozkošná, domýšľavá a miestami aj tvrdohlavá Buffyina mladšia sestra. Chémia medzi nimi funguje na výbornú, vskutku to pôsobí, ako keby boli odjakživa svoje sestry. Neustále sú voči sebe nevraživé, navzájom sa iritujú a hádajú, ale napriek tomu všetkému je z nich cítiť ta pravá sesterská láska. Buffy to s ňou myslí dobre, chce ju iba chrániť a Dawn to pochopiteľne nevie až tak oceniť, má z toho všetkého dojem, že si ju nikto nevšíma, ako keby ani neexistovala. Skrátka nevie vyjsť z tieňa svojho súrodenca. Ako je možné, že sa z čista jasna objavila v Buffyinom živote. to sa ešte len dozvieme. Aj keď na druhú stranu doňho vskutku skvelo zapadla. Harmony a jej gang pobavili. ()

Záměna (2000) (S05E03)

Naozaj pobavilo sledovať oboch Xanderov, ako si počínajú s tým, že ten druhý mu akože ukradol identitu. Až neskôr si uvedomia, že ani jeden nemôže existovať bez toho druhého. A bolo vážne podarené, keď na konci našli spoločnú reč a zistili, že sú praktický rovnaký. Anyankine poznámky a narážky boli tiež veľmi podarené. A celé nám to skončilo celkom skleslým rozhovorom medzi Rileym a Xander, kde Riley si je vedomí toho, že ho Buffy v skutočnosti nemiluje. Táto scéna drastický zmenila celkový zábavný tón tejto epizódy. ()

Šílenství (2000) (S05E04)

Rileyho zdravotný stav sa prudko zhoršuje a čo je horšie, nechce si to ani pripustiť. Scéna v jaskyni, kde sa ho Buffy snaží za každú cenu presvedčiť, bola vážne silná a predstaviteľka Buffy do toho dávala úplne všetko. Roztomilá Dawn bola tiež skvelá. A náš Spike sa zas a znovu naplno predviedol potom, čo k nemu opäť zavítala Harmony, ktorá hľadala uňho azyl. Spikey sa s jej pomocou pokúsil odstrániť svoj čip a tým celú situáciu ešte viacej skomplikoval. A najviac pobavila bezpochyby záverečná scéna medzi ním a Buffy, kde sa obidvaja nechali uniesť chvíľou. A ten Spikeov výraz, keď sa prebudil, bol skutočne nezabudnuteľný. Takže celá jeho nenávisť voči nej premení z toho, že k nej niečo cíti. Naš Spikey sa zamiloval a od tejto chvíle začína jeho chorá posadnutosť láskou k Buffy. ()

Všude dobře, doma nejlíp (2000) (S05E05)

Medzi Buffy a Dawn panuje sesterská nevraživosť. Dawn mi je veľmi sympatická, aj keď uznávam, že z pohľadu Buffy sa jedná o otravnú mladšiu sestru, ale tak to proste chodí. Glory sa nám parádne predviedla, jej nástup na scénu bol senzačný. Je síce trošku pojašená a bláznivá, ale aj tak som si ju hneď obľúbil. Súboj medzi Glory a Buffy bol naozaj pôsobivý. Buffy sa konečne dozvedá o skutočnom Dawninom pôvode, ukázalo sa, že ona je ten kľúč a všetkých spomienky na ňu boli umelo vytvorené. Záverečná scéna medzi Buffy a Dawn bola neskutočne silná, dojemná a som rád, že sa Buffy rozhodla ju akceptovať, ako svoju sestru. Uvedomila si, že bezmocná Dawn je v tom nevinne. A keď sa náš zamilovaný Spike stretol s Buffy. :D Buffy: "Five words or less." Spike: "Out... for... a... walk... bitch." ()

Rodina (2000) (S05E06)

Pekná epizóda, kde Tara skutočne zistila, kto sú jej pravý priatelia, kto je jej skutočná rodina. Buffy a spolok si až pri príležitosti jej narodenín uvedomili, ako málo o Tare vedia. Tara sa zase obávala toho, že by jej priatelia mohli prísť na jej skrytú temnú stránku a preto uvrhla na nich kúzlo, aby to aj tak zostalo. Ale aj napriek tomu, čo Tara svojím konaním spôsobila, všetci sa jej krásne zastali. To bol naozaj silný a krásny moment. Akonáhle sa Spike dozvedel o bezprostrednom nebezpečí, ktoré hrozilo Buffy, ihneď sa ponáhľal prísť jej na pomoc. Síce plne nechápal, prečo jej vlastne pomáha, ale láska robí divy. A ako Spikey otestoval Taru, či je v nej niečo démonské, nemalo chybu. “I saw myself in more of a…patriarchal sort of role. You know, lots of pointing and scowling.” ()

Šíleně zamilován (2000) (S05E07)

Po nehode, ktorá sa prihodila Buffy, sa potrebovala na niekoho obrátiť a nebol to nikto iný, než Spike, ktorý má s týmto bohatú skúsenosť. Konfrontácia medzi Buffy a Spikeom bola natočená velice podmanivo a to najmä kvôli zaujímavým flashbackom zameraných na Spikeovu minulosť, ktoré sa chytro a pôsobivo prelínajú so súčasnosťou. Minulosť sa krásne odzrkadľovala na prítomnosti a výsledkom bol vážne úchvatný kontrast. Pre Spikea nebolo vôbec jednoduché držať v sebe všetky tie emócie, ktoré prechováva k Buffy. Skoro jej neodolal, keď sa ju pokúsil pobozkať. Už sa takmer neovládol. Následná Buffyina voľba slov sa Spikea dotkla a neniesol to práve najlepšie. Ale v momente, keď uvidel trúchliacu Buffy, prejavila sa uňho empatia a začal s ňou súcitiť. Zakončenie bolo pekné, tiché a dojemné. ()

Stín (2000) (S05E08)

Veľmi ponurá a chúlostivá epizóda. Z každej jednej scény bolo cítiť toľko emócií. Chudák Buffy a Dawn, obe si prechádzajú náročným obdobím. Ich mama, Joyce, nie je na tom moc dobre a pre nich musí byť určite ťažké sa s tým vyrovnať. Riley sa čoraz viacej vzďaľuje od Buffy, pretože sa pokladý za menej cenného. A scéna, kde Riley nachytal Spikea v Buffyinej izbe, nemala chybu. Anyanka bola vážne senzačná, jej hlášky boli nesmierne vtipné. Bola to práve ona, ktorá si uvedomila, že Giles nechtiac pomohol Glory, keď jej predal ingrediencie na rituál. Glorificus sa pokúsila premeniť hada v desivé monštrum. Toto hadie monštrum zistilo, že Dawn je tým kľúčom a preto bolo pre Buffy nevyhnutné ho zastaviť, čo sa jej aj ku koncu podarilo. ()

Naslouchat strachu (2000) (S05E09)

Vskutku skvelá Sci-Fi zápletka, ktorá sa točila okolo mimozemského tvora, ktorý pristál na Zem. Dawn mi bolo velice ľúto, musí si prechádzať mnohým kvôli tomu, čo o nej vkuse všetci hovoria. Je viac než len zrejmé, že pociťuje neistotu. Aspoňže Buffy ju podržala a súcití s ňou. Ich spoločná scéna bola krásna a dojemná. Záverečná akčno-hororová sekvencia bola naprosto parádna. Najmä kvôli úžasnému príchodu Spikea na scénu. Bolo naozaj príjemné sledovať spoluprácu medzi Spikeom a Buffy, najmä kvôli Spikovim skrytým citom. ()

Do lesů (2000) (S05E10)

Pre Spikea nebolo príliš príjemné sledovať to, čo majú medzi sebou Buffy a Riley. Spike dobre vedel, že pokiaľ ukáže Buffy to, do čoho sa Riley zaplietol, môže jej zlomiť srdce. Riley svojim chovaním ranil Buffyine city. On nebol úplne úprimný vo vzťahu, ktorý mal s Buffy a často sa choval sebecky a nerozvážne. Ale na druhú stranu sa dalo Rileyho pochopiť, cítil sa menej cenný a nemal pocit, že ho Buffy potrebuje. Preto učinil dôležité rozhodnutie ohľadom ich vzťahu. Najsilnejším aspektom tejto epizódy bol bezpochyby Xander, ten si to vďaka záveru ukradol celé pre seba. Jeho voľba slov bola veľmi silná, ako aj pri scéne s Buffy, tak aj s Anyou. Anyankine hlášky boli nesmierne zábavné. Koniec bol dojemný a srdcervúci, žiaľ, Buffy to nakoniec nestihla včas. ”I've gotta say something, 'cause I don't think I've made it clear... I'm in love with you... Powerfully, painfully in love. The things you do. The way you think. The way you move... I get excited every time I'm about to see you... You make me feel like I've never felt before in my life... Like a man... I just thought you might wanna know.” ()

Trojúhelník (2001) (S05E11)

Giles iba na chvíľku odíde a hneď sa v momente všetko pokazí. Buffy sa snaží preniesť cez to, že ju Riley opustil. Spike skúša svoje šance, ale moc mu to nejde. Pre Buffy je Spike do značnej miery odpudivý a on to nenesie moc dobre. On by tak úpenlivo chcel upútať jej pozornosť, ale vôbec sa mu to nedarí. Zatiaľ čo Xander sa ocitá uprostred sporu medzi Anyankou, jeho láskou, a Willow, jeho najlepšou priateľkou. A keď sa dostane do situácie, kedy si ma vybrať medzi nimi, nezvolí si ani jednu. Bolo zábavné, ako so Spikeom našli spoločnú reč a tiež pobavilo aj spoločné dobrodružstvo Anyi, Willow a trola. Ich vzájomný odpor nakoniec premohli city, ktoré chovajú ku Xanderovi a ku koncu sa ako tak uzmierili. A na záver sa Dawn dozvedela, že niečo nie je s ňou v poriadku. Olaf: You there! Do you know where there are babies? Spike: What do ya think, the hospital? Xander: What? Shut up! ()

Bod obratu (2001) (S05E12)

Watchers Council zamierili do Sunnydaleu a Buffy z tohto nie je moc nadšená. Pripravia si na ňu a na jej priateľov mnoho skúšok, ktorými musia prejsť. Najviac zábavný bol rozhodne výsluch jej priateľov, Willow a Tara im prezradili o svojom vzťahu, Anyanka sa snažila zakryť fakt, že je ex-demon a Xander a Spike boli tiež k popukaniu. Spike sa snaží všemožným spôsobom zavďačiť Buffy, aj keď ona to nedokáže spätne oceniť. Až do chvíle, kedy za ňou uvítala samotná Glory. Glory bola skutočne podarená a jej rozhovor s Buffy bol vypätý až do konca. Prítomnosť Dawn vyvolala u Buffy strach a neistotu. Ale pôvabnej Glory sa celkom zapáčila roztomilá Dawn. Preto sa Buffy rozhodla požiadať o pomoc Spikea, ktorý si ju aspoň takto chcel získať. A Buffyina reakcia na to, že Glory je Boh, bola perfektná. “I've had a lot of people talking at me the last few days. Everyone just lining up to tell me how unimportant I am. And I've finally figured out why. Power. I have it. They don't. This bothers them. Glory ... came to my home today.“ ()

Krevní pouta (2001) (S05E13)

Po zistení, že Dawn kľúč, sa všetci v jej okolí začali chovať divno. Nadobudla podozrenie a tak zlákala Spikea k malému dobrodružstvu. Spikey a Dawnie boli skvelá dvojka. Avšak potom, čo zistila, sa jej pohľad na svoju existenciu úplne zmenil. Prechádzala si naozaj náročným obdobím. Chcela sa dozvedieť o sebe čo najviac, odkiaľ pochádza a čo je presne zač. Cítila sa z toho všetkého mizerne a preto vyhľadávala samotu. Buffy si z počiatku myslela, že Spike to cele zinscenoval, pretože si myslí, že až tak ju nevidí, aj keď opak je pravdou. Po spoločnej spolupráci pri hľadaní Dawn sa mu však ospravedlnila. Medzitým viedli medzi sebou rozhovory vydesená Downie spolu so šialenou Glory. Našťastie prichádzajú Buffy a jej priatelia na pomoc. Záverečná scéna medzi Buffy a Dawn bola nesmierne silná. ()

Poblouznění (2001) (S05E14)

Chudák Spike. Všemožne sa snaží upútať Buffyinu pozornosť, zlepšiť jej náladu a chová sa k nej slušne a nežne. Ale Buffy zrejme nejaví oňho záujem. Spike si jednoducho nevie pomôcť, city, ktoré k nej prechováva, proste len tak nezmiznú. Dawnie trávi čoraz viacej času so Spikeym a očividne sa doňho trošku zaľúbila, aj keď on má oči pre inú. Buffy pochopiteľne z toho nemá radosť a ešte viac ju znechutil fakt, že ju Spike miluje. Síce si to Buffy doteraz nevšimla, ale po krátkej dobe, čo strávila so Spikeom, jej to došlo. Buffy bola z tej predstavy vážne zdesená a rozhodla sa to zaraziť skôr, než niečo vyvedie. Ale Spike to odmietal akceptovať a pokúsil sa vyznať svoje city. To, akým zvrhlým spôsobom to previedol, sa jej iba hnusilo. A ten Spikeov skleslý pohľad na záver bol poľutovaniahodný. Spike: Aaaarrrggghh! Gaaagggghhhhhh! What the bleeding hell is wrong with you bloody women? What the hell does it take? Why do you bitches torture me? Buffy: Which question do you want me to answer first? ()

Byla jsem stvořena, abych tě milovala (2001) (S05E15)

Akože zápletka s robotom moc nenadchla, ale aspoň sa Buffy mala do koho vcítiť. Metaforické znázornenie a pripodobnenie ku Buffy fungovala naozaj dobre. Scény medzi Buffy a Xander sa mi veľmi páčili, veľmi krásne Xander o nej hovoril. Spike naďalej prechováva city k Buffy, aj napriek opakovanému odmietnutiu zo strany Buffy. Proti Spikeovi sa obrátili jej priatelia, dokonca aj Dawn. Musím uznať, že Giles bol riadne rázny. Tiež nám bol predstavený do budúca veľmi znepokojujúci, zvrhlý a narušený záporak Warren, ktorý toho ešte len veľa napácha. A ten koniec, to bol teda šok. Všetko naraz utíchlo. Wow! Perfektný nábeh na jednú z najviac dramatických epizód, aké som kedy videl a to epizódu s názvom The Body. Práve The Body nám ukáže, ako neskutočne silný je seriál v dramatickej rovine. ()

Tělo (2001) (S05E16)

Neskutočne depresívna, smutná a ponurá epizóda. Nemám slov. Tu neexistuje možnosť, aby ste pri sledovaní tejto epizóde neuronili slzu. Hneď úvod bol nesmierne emocionálne silný, stačí sa iba pozrieť na ten skleslý výraz Buffy, ten hovorí za všetko. Buffy bola naprosto v šoku, keď objavila Joyceine mŕtve telo. A reakcia Dawn bola ešte o niečo silnejšia, úplne sa z toho zložila. Celá táto chúlostivá záležitosť bola naprosto ubíjajúca a deprimujúca, ako aj pre postavy, tak aj pre diváka. Predstavitelia jednotlivých postáv dali do svojich hereckých výkonov maximum a je to neuveriteľne cítiť z každej jednej scény. Excelentne sa pracuje so zvukom, ktorý v mnohých scénach sa úplne stlmí a všetko náhle utíchne. Emócie sú intenzívne po celú dobu, vskutku išlo o emocionálnu horskú dráhu! :'( “But I don’t understand! I don’t understand how this all happens. How we go through this. I knew her, and then she’s – there’s just a body, and I don’t understand why she just can’t get back in it and not be dead…anymore! It’s stupid! It’s mortal and stupid! And…and Xander’s crying and not talking, and…and I was having fruit punch, and I thought, well, Joyce will never have any more fruit punch, ever, and she’ll never have eggs, or yawn, or brush her hair, not ever, and no one will explain to me why!” ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (více)

Buffy čeká restart

Buffy čeká restart

22.07.2018

Kultovní seriál Buffy, přemožitelka upírů se dočká rebootu. Studio Fox ve spolupráci s tvůrcem původního seriálu Jossem Whedonem (Avengers 1, 2) v roli producenta hodlá seriál restartovat s černou… (více)

Joss Whedon se vrací do televize

Joss Whedon se vrací do televize

15.07.2018

Režisér prvních dvou Avengers Joss Whedon se mezi geeky poprvé proslavil díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Od té doby měla jeho kariéra jenom vzestupnou tendenci, jenže pak přišlo zklamání řady… (více)

Spielbergova apokalypsa se blíží

Spielbergova apokalypsa se blíží

30.09.2012

Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho… (více)