Reklama

Reklama

Červený Bedrník - Série 1 (1999) (série)


Červený bedrník (S01E01)

(epizoda)
  • Velká Británie The Scarlet Pimpernel

Obsahy(1)

Už léta bojuje sir Percy s nelítostnou a stále nenasytnější hydrou revoluce. V převleku, inkognito, nepoznán. Bez nároků na vděčnost zachráněných a světskou slávu. To ovšem neznamená, že by mu nezáleželo na dobrém jméně svém i Bedrníka, byť tyto dvě postavy zatím nikdo nespojuje. A tak není divu, že se ve chvíli, kdy je pověst obou těchto osob ohrožena, znovu po hlavě vrhá do možná největšího dobrodružství své kariéry. Neboť revoluce si žádá stále nové oběti a její přisluhovači jsou čím dál nebezpečnější ... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (41)

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Britský šestidílný historický seriál natočený podle románu E. Orczyové, jenž se odehrává během francouzské revoluce převážně v krvavém roce 1793 a hlavní hrdina anglický šlechtic sir Percy Blakeney spolu se svojí půvabnou manželkou Marguerite (E. McGovern), původem Francouzkou, zachraňují během Robespierrova teroru francouzské aristokraty před gilotinou. Netradiční název seriálu je odvozen od malého kvítku, jehož sir Blakeney (Richard E. Grant, narozený v Mbabane) používá jako svůj znak i jako přezdívku. Jeho protivníkem je francouzský republikánský šéf tajné policie Chauvelin, Robespierrova pravá ruka a současně muž uvažující ve svůj osobní prospěch, jehož ztvárnil vynikajícím způsobem M. Shaw, známý z legendárního britského seriálu Profesionálové. Vynikající herectví obou rivalů a jejich nepřehlédnutelné charisma a současně diametrálně odlišné chování, tedy vždy usměvavý, nápaditý a odvážný sir Blakeney a ledově chladný a zachmuřený občan Chauvelin, poskytuje to nejzajímavější z celého seriálu. Zajímavostí na tomto seriálu je, že se některé scény natáčely v Česku, jmenovitě v prostorách zámku ve Slavkově u Brna a jeho okolí a v šestém dílu je použita známá scenérie z Kutné hory. Bohužel zmíněný M. Shaw a E. McGovern se v seriálu objevovaly přesně pouze do poloviny, neboť poté byly nahrazeny jinými postavami a naštěstí se nedá říci, že by kvalita seriálu těmito změnami nějak vážně utrpěla. Postava Maximiliena Robespierra (1758-1794), čelního představitele francouzské revoluce a jakobínského teroru, v průběhu seriálu dostávající stále více prostoru, ztvárněná R. Vibertem, zaslouží rovněž uznání. Do malých, spíše nepatrných rolí byli obsazeni i někteří čeští herci, mezi nimiž se mi podařilo rozpoznat M. Táborského, P. Kříže, D. Rouse, K. Rodena, Z. Srstku či J. Knota. Smyšlená dobrodružství hrdinného sira Blakeneyho, jenž během krvelačné francouzské revoluce bez problémů cestoval mezi horkou francouzskou půdou a svým domovem v Anglii, jsou natočena na pozadí skutečných historických událostí, jako například v druhém díle, kdy zachraňoval dceru západofrancouzského šlechtice během royalistického povstání ve Vendée. Po počáteční nedůvěře k seriálu, jež vzbuzoval mimo jiné svým podivným názvem, jsem tomuto velkolepému historickému dílu z neuspořádaného a krvavého období přišel na chuť, a neváhám proto udělit nadprůměrné hodnocení. ()

viperblade 

všechny recenze uživatele

Hodnoceno po zhlédnutí všech šesti epizod. Červený Bedrník je opravdu skvělý seriál. Hlavní zásluhu na tom má bezpochyby Richard E. Grant, jehož Percy je dokonalý prototyp anglického floutka, který občas vypadá, že neumí napočítat ani do pěti. Jenže stačí, když se trochu namaskuje a máme z něj hrdinu - Červeného Bedrníka! A ten mi občas přišel jako takový "James Bond francouzské revoluce". Je sice ženatý, ale jinak po něm ženy touží, on trousí jednu vtipnou poznámku za druhou a bojuje s elegancí a vždy jen proti tyranům. A když k němu přidáte skvělého protivníka Šavlouna (ehm, pardon, Chauvelina), kterého hraje Martin Show, je o zábavu postaráno. SPOILERY!!! Dá se vlastně říct, že jediné, co mě trochu zklamalo, bylo právě náhle zmizení Šavlouna (jestli si dobře pamatuju, tak snad nezemřel, ne?) a smrt Bedrníkovi ženy. Ale to druhé chápu, i když to byl docela šok. KONEC SPOILERŮ! Tento seriál můžu opravdu doporučit všem, kteří mají rádi výpravné seriály (např. pokud se vám líbil Hrabě Monte Cristo, tak Bedrník je správná volba) a anglický humor. P. S. A mimochodem, zde ještě můžeme narazit na něco, co je v dnešní době poměrně vzácné - skvělý český dabing. ()

Reklama

Gurtha 

všechny recenze uživatele

Miluji oslnivého sira Percyho, jež pohlavkuje Francouze na potkání svým snobstvím a Bedrníka, který míchá kartami osudu nehledě na zákony republiky (nemluvě o vsuvkách famózního dua Lady&Sir Blakeney). Chauvelin navíc představuje dokonale charismatického protivníka, který se nechá řádně zostudit, aniž by byl zahanben. A to nejsou všechny trumfy: takový sir Andrew, pravý sekundant, očividně vhodný pouze k pózování, a řada milých překvapení v podobě známých míst, která se dají luštit v chvílích, kdy děj nezaujme (přece jen doba výroby a stopáž mluví za vše). Převlekové akce mě tolik nebaví a druhá série pro ně zůstává jen stínem slavné éry, stejně jako Percy uvadá (sic ho za to mám radši), ač se tu a tam tolik snaží nasadit své žoviální já – možná i proto u mě v druhé polovině vítězí prohrávající Robspierre - a tak si kladu otázku, zda je morální obdivovat takového hrdinu? ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Původně jsem dal ****. Pak *****. Po druhém díle jsem shledal, že je to opravdu spíše na ty ****, ale měnit už to nebudu, protože Červený bedrník si plné hodnocení prostě zaslouží. Zaslouží si je za vynikající hudbu Michala Pavlíčka, za skvělou výpravu, atmosféru, příběh. Zaslouží si je za naprosto fantastický humor, za dabing, za Richarda E. Granta, za Martina Shawa... Zaslouží si je za spád, za napětí, za eleganci a prostě za všechno. Prostě je to paráda. Historická látka podaná s noblesou, jak to umí jen Britové, s humorem, jaký ovládají jen oni. Parádní dobrodružná podívaná. Richarda E. Granta mám čím dál radši. 85%, fakticky to dá na čtyři hvězdy, pocitově za pět, řídím se pocity, v tomto případě určitě. Jen málo věcí je sympatičtějších (pokud vůbec) a... Gemini a Tosim to shrnuli skvěle, takže když tak u nich. ()

tahit 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jednoduchá romantika a dobrodružství této fikci nechybí a má to velmi slušnou úroveň. Prostě tento seriál je pohodová zábava, má chytrou jemnost a noblesu. Takové pojetí mi přijde sympatické. Herec Richard E. Grant v roli neohroženého hrdiny sira Percy Blakene, ať se stane cokoli, vždy má vtip a skvělou ironii. Martin Shaw (nezapomenutelný Doyle ze seriálu Profesionálové) v postavě Chauvelina je také výborný. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (3)

  • Minisérie se natáčela převážně v České republice, konkrétně v Brně, Žatci, Litomyšli, na Křivoklátu a v Praze, která byla využita pro její podobnost s Paříží 18. století. (Yardak)
  • V minisérii si zahrálo 150 komparzistů z Telče a okolí. Historické kostýmy pro ně byly dovezeny až z Londýna. (hippyman)

Reklama

Reklama