Kam se dosud člověk nevydal (S01E01) (epizoda)

Where No Man Has Gone Before

James Goldstone

Ernest Haller

Gene Roddenberry

John M. Foley

|90%| Skvělá epizoda. Musím opět pochválit, že na tu dobu, bylo vše natočeno vzhledem k nízkému rozpočtu a nulových technik perfektně. Jako neříkám, že vše bylo nějak vypilované k nejvyšší dokonalosti, ale přesto nemůžu nic po této stránce vytknout. Skvělá herecká sestava, myslím tím postavově i, že každý herec měl zajímavou postavu a charakter. Nejvíc se mi líbila amtosféra, bylo zde cítit napětí mezi postavami atd. To se v dnešní době a v novodobých filmech nestává pokaždé už. William Shatner má své nezapomenutelné charisma, ostrý a má velkou autoritu. Druhý mě zaujal herec Spocka a hlavně Spockova velmi zajímavá postava. Efekty byly staré, ale splnily svůj účel - s tím jsem problémy neměl. Příběh byl v tomto případě jeden z nejlepších. Nepředívatelnost, velké napětí, hlavně při finální scéně, kdy jsem absolutně nevěděl jak to dopadne a to jsem přemítal asi 3 možnosti a nakonec se tak stalo jinak, což je pochopitelně dobře. Hudba byla standartní. Ještě bych vypiloval více nápadů, páč toto mohlo mít o něco větší potenciál, ale to už je vedlejší. O akci v tomto případě vůbec nejde. Porucha lodi nebo akčnější finále - to je celé, mě zaujal příběh, postavy, atmosféra a nápady. Myslím si, že v tomto případě nemá cenu abych to nějak déle rozebíral. Mě to bavilo, takže nakonec tu pátou hvězdu s čistým svědomím dávám. Stará klasika to prostě je.(1.2.2014)

Mně osobně se tento pilot líbil o hvězdičku víc než původní neodvysílaný 'The Cage'. Kirkovský pilot má větší drive a lepší atmosféru. Možná tomu schází ona zmiňovaná hloubka, avšak i tu si pozorný divák najde. Celých padesát minut úvodního dílu má spád, solidní příběh, ucházející herce a na tu dobu pěkné kulisy a triky (v současné době je to 46 let staré!!!). Pro mě asi nejpovedenější pilot ze všech Star Traků. A ano, jsem trekkie a jsem na to hrdý!(4.10.2012)

Na úvod docela těžký kalibr se zajímavou a solidně rozvíjenou myšlenkou. Už tady je vidět to propojení určitého filozofování a akce, kdy návštěvy na cizích planetách spíše slouží k pojmenování něčeho v nás, lidech. Škoda, že na planetě tomu trochu došel dech (že by se zpod toho kamene nedostal?) a některé věci nejsou dovysvětleny, ale na to, že jde o pilotní film s Kirkovou posádku, velmi slušné.(30.3.2012)

Epizoda TOS ve skutečnosti vysílaná až jako třetí. Jinak ale pilotní epizoda, která porazila The Cage a Kirk a spol. tak získali křeslo na Enterprise. Z hlediska celého seriálu slabý průměr. Spock je jediná postava v obou pilotech, ale ještě nemá finální vzhled a chování. To platí i o uniformách. Velmi mladý Scotty se jen mihne a McCoy ještě chybí.(5.12.2009)

Po filozofickej stránke bezchybné. Riešenie schopností, ktoré robia z človeka Boha tu vytvára zaujímavý paradox. Jediné čo to podkopáva sú staré triky a súboje, ktoré sú hodné amatérskeho filmu, ktorý točia chlapci z dediny na poli. Inak Shatner aj Nimoy skvelý. Som zvedavý, či ma to bude baviť aj naďalej, ale aj napriek dĺžke je to v rámci niektorých myšlienok nadčasové.(16.10.2017)

• - Po pilotním díle málem Gene Roddenberry postavu Scottyho vyškrtl, protože si nemyslel, že je v seriálu inženýra zapotřebí. Přemluvil ho Doohanův agent Paul Wilkins. (mirliflore)

• - Když se v záběru objeví náhrobek určený pro kapitána Kirka (William Shatner), lze na něm spatřit jméno James R. Kirk, nikoliv James T. Kirk (T – Tiberius). (Lorge)

• - Epizódy boli vyrobené v inom poradí, než boli pôvodne vysielané. Epizóda "Where No Man Has Gone Before" bola vysielaná ako tretia, preto je niekedy označená ako S01E03. (koba)