Reklama

Reklama

Apokalypsa: Válka světů

(seriál)
  • Francie Apocalypse: la guerre des mondes 1945-1991 (více)
TV spot
Dokumentární / Historický / Válečný
Francie, 2019, 5 h 15 min (Minutáž: 52–55 min)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Období mezi lety 1945 a 1991 bylo definováno konfrontací dvou světů a dvou režimů. Kapitalistický Západ s USA v čele na straně jedné a komunistický Východ pod vedením Sovětského svazu na straně druhé. Obě strany drží atomovou bombu, nicméně ani jeden z nich ji nemůže použít, protože by riskoval vlastní zkázu. Permanentní atmosféra strachu ovšem paradoxně zajistila desetiletí míru a prosperity Západu. Aby bylo v rámci této studené války trochu zmírněno napětí, dochází k řadě zástupných konfliktů v Asii, v nichž se supervelmoci střetávají a skrze jiné národy vedou nemilosrdné bitvy. (National Geographic)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (10)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Nie je to top Apokalypsa, ale stále je špičková. Vzbudila u mňa záujem o ázijské dejiny, ktoré som ako študent histórie naozaj nemal rád. No tentokrát sa to naozaj dalo pozerať, hlavne kvôli tým záberom, ktoré boli často naozaj dych berúce a šokujúce. Najmä vojna vo Vietname. Čo sa týka studenej vojny, tá je popísaná tak, že nedozvieme sa úplne všetko nové, ale sú tu naozaj zaujímavé detaily a obrázky. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Cyklus Apocalypse se vrací se sérií mapující doposud nejnedávnější historii; to nejžhavější období studené války. Ač síle světových válek se nerovná, tak laťka kvality se drží vysoko, fokus je tu hlavně na dění v Indočíně (tj. dobrý prequel k Burnsově Vietnam War) a v Koreji. Poslední dva díly už to berou hodně hopem, není problém doplnit si vývoj po roce 1960 jinde. A hele, aktuálně máme doomsday clock jen 100 vteřin do konce :) ()

Reklama

Hanys_ 

všechny recenze uživatele

Dokumentární cyklus Apocalypse patří k tomu nejlepšímu, co se ohledně "výuky dějin 20. století" dá sehnat. A konečně Francouzi přicházejí i s poválečným příspěvkem. Studená válka, vše co ji předcházelo, všechny významné konflikty po WW2 počínaje Indočínou.. je tady toho prostě dost. Pravda, poslední díl to vzal hodně hopem, ale to je asi tak jediná výtka, kterou k tomuhle jde mít. Must see záležitost. 9/10 ()

Wencek 

všechny recenze uživatele

Opět perfektní dokumentární série. Do detailu propracovaný nástup komunismu a s ním spojené boje v Asii až do 70.let. Teda až na absenci bojů v Kambodži a celkově skoro žádné informace o Rudých Khmérech a války mezi Čínou a Vietname. Co mě docela zklamalo je, že se vše točí hlavně kolem Indočíny, nic proti, ale chtělo by to víc probrat z širší perspektivy. Chybí mi tam celkový pohled na Afriku a pád kolonií, vliv komunismu a západu v této oblasti. Nic o Střední a Jižní Americe. Chybí pohled na blízký východ a jeho přerod v silně fanatické muslimské země. A bohužel v posledním díle se to vše vzalo dost hopem, takže Afghánistánu si skoro vůbec neužijeme a celkově rychlý pohled na pád komunismu je také dost zklamání. Ale celkové zpracování a spousta nových informací z toho stále dělají velmi dobrý dokument. ()

Shakers 

všechny recenze uživatele

Ďalší parádny dokument zo série Apokalypsa od duo Isabelle Clarke a Daniel Costelle. 6 dielny dokument, tento krát mapuje obdobie po druhej svetovej vojne medzi rokmi 1945 a 1991. Prvá diel ma až tak nestrhol, to zaujímavejšie príde podla mňa až neskôr. Menšie mínus je posledný diel, ktorý nemapuje iba pár rokov, ale niekoľko desaťročí a na jeden 43 minútový diel je to málo. Veľký plusom je samozrejme obsah a hlavne farebné zábery, ktoré ponúknu skutočne veľa. Po druhej svetovej si určite veľa ľudí povedalo, že žiadny konflikt našťastie od vtedy nenastal. Nuž nastalo ich niekoľko, tretie svetová bola na spadnutie a tento dokument to perfektne zachytáva. 90% - 5* ()

Galerie (104)

Zajímavosti (2)

Reklama

Reklama