Apokalypsa: Válka světů (TV seriál)

• Francie

Apocalypse La Guerre Des Mondes 1945-1991

Apocalypse War of Worlds 1945-1991

Dokumentární / Historický / Válečný

Francie, 2019, 5 h 15 min (Minutáž: 52–55 min)

Kendži Kawai

Isabelle Clarke

Mám rád sérii Apocalypse. Nové série Válka světů je za mě dost omezená, soustředíme se na indočínu, vietnam. Dle mě odfláknuté období v posledním dílu, dalo se tam toho dát mnohem více, možná více episod. I český dabing měl chyby. Přijde mi to upíchnuté horkou jehlou. Ano, je tam pár nových věcí, který se člověk dozví, ale jinak vietnamská válka, o kterých je x desítek dokumentů.(16.4.2020)

Myslím, že lepší název pro tuto sérii by byl Apokalypsa: Vietnam, sledoval jsem pod mylným dojmem, že to je zaměřeno na celou studenou válku. Ovšem tady mluví hlavně o Indočíně s občasnými zmínkami ostatních světových událostí. Pro lidi zainteresované Vietcongem doporučuju, ale pokud hledáte dokument o studené válce, radil bych něco jiného. Bohužel tato série byla pro mne velkým zklamáním, po zhlédnutí ostatních Apokalyps jsem měl mnohem větší očekávání. Hlavně poslední díl, ve kterém "pokryjí" 30 let v jedné episodě je hodně odfláknutý.(11.6.2020)

Opět perfektní dokumentární série. Do detailu propracovaný nástup komunismu a s ním spojené boje v Asii až do 70.let. Teda až na absenci bojů v Kambodži a celkově skoro žádné informace o Rudých Khmérech a války mezi Čínou a Vietname. Co mě docela zklamalo je, že se vše točí hlavně kolem Indočíny, nic proti, ale chtělo by to víc probrat z širší perspektivy. Chybí mi tam celkový pohled na Afriku a pád kolonií, vliv komunismu a západu v této oblasti. Nic o Střední a Jižní Americe. Chybí pohled na blízký východ a jeho přerod v silně fanatické muslimské země. A bohužel v posledním díle se to vše vzalo dost hopem, takže Afghánistánu si skoro vůbec neužijeme a celkově rychlý pohled na pád komunismu je také dost zklamání. Ale celkové zpracování a spousta nových informací z toho stále dělají velmi dobrý dokument.(16.4.2020)

Cyklus Apocalypse se vrací se sérií mapující doposud nejnedávnější historii; to nejžhavější období studené války. Ač síle světových válek se nerovná, tak laťka kvality se drží vysoko, fokus je tu hlavně na dění v Indočíně (tj. dobrý prequel k Burnsově Vietnam War) a v Koreji. Poslední dva díly už to berou hodně hopem, není problém doplnit si vývoj po roce 1960 jinde. A hele, aktuálně máme doomsday clock jen 100 vteřin do konce :)(16.4.2020)