Držitel Oscara® Sam Mendes, režisér bondovek Skyfall, Spectre a filmu Americká krása, natočil jedinečný epický příběh z první světové války. Na sklonku jednoho z největších válečných konfliktů všech dob dostali dva mladí britští vojáci Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) zdánlivě nesplnitelný úkol. V nervy drásajícím závodě s časem musí zdolat nepřátelské území a doručit zprávu, která má zabránit smrtícímu útoku na stovky vojáků - mezi ohroženými je i Blakeův bratr. (Vertical Entertainment)

sheen

Kdo čeká nového Vojína Ryana bude velmi zklamán, jedná se o technicky dokonalé psychologické drama. Perfektní kamera a neskutečná hudba vás vtáhne na bojiště jako ještě nikdy. Nutné vidět v kině. [CSFD předpremiéra Cinestar Černý Most] ()

salahadin

Kolega gudaulin použil termín zážitková kinematografie, což je naprosto výstižný termín. Dokonce jde o tak zážitkový film, že sledování filmu není pocitově bezpečné... - jdete totiž s oběma vojáčky přes výmoly, hromady mrtvol, přes opuštěné zákopy, přes opuštěný statek i rozbombardované město, cítíte únavu, obavy, smrad rozkládajících se kdysilidí, prostě zážitek skoro jako ve skutečnosti. Fenomenálně natočeno. Případnou nereálnost situací či historickou nevěrohodnost ponechávám orgánům činným v historickém bádání. Moje vědomosti o 1SV se rovnají středně pozornému studentovi střední školy, kterého sice děják baví, ale snaží se hasit zapalující se lejtka... každopádně jméno George MacKay si poznamenávám do notýsku, protože tomuhle herci věštím slibnou budoucnost. Jeho výkon byl přesně podle mého gusta, nepřehrával, ale vdechnul své postavě správné emoce. Závěrečný song v lese mě přikurtoval do sedačky. A shledání s bratrem kamaráda bylo emočně silné. Jestli má film předat divákovi nějaké poselství skrze obraz a zvuk, tady se to povedlo na výbornou a nějaké logické (asi)díry mě nechávají zcela klidným. ()

Aky

Je to malinko na stejné kopyto jako mnoho dalších filmů a příběhů o nelehkém putování a bezmála nadlidském úsilí se zvraty na poslední chvíli. Zde všechno povyšuje zasazení do děsivých reálií první světové války. Právě to podle mého působí, že se film vymyká tuctovosti. ()

Cappuccino

Perfektný vizuál, skvelá kamera a majstrovsky natočené zábery. Presne to som od 1917 podľa upútavky čakal a aj som to dostal. Čo sa ale dejovej línie týka, je značne jednoduchá a miestami až trochu ťahá. I tak ale ide o nadpriemerný zážitok a výborný vojenský film, ktorý by si nemal nechať ujsť žiaden žánrový nadšenec. ()

Ruut

UPDATE 2020: I bez velkého plátna stále strhující.. ---- Ale tak jako .. kulervoucí mnohovrstevnatý epický spektákl jako od Nolana to nebyl. Ale Mendes takhle nikdy netočil. Stačí mu minimalismus, náznaky, nemusí šokovat stovkami hnijících těl a boji armád. Vystačí si s dvěma kluky a utíkáním v prázdnotě. Nejlepší pocta jaká se bezvýznamnému vojclovi může složit. I s tím fuck off happyendem... ()

Allien.9

Výjimečně souhlasím s verbalem, protože hodnotit "1917" jako celek je neskutečně těžké. Na jednu stranu tu máme tuctový příběh "doručte zprávu nebo dojde k masakru", který sem tam okoření ne úplně nutná scéna (letadlo, vodopád apod.), na stranu druhou tu máme naprosto geniálně zvolenou formu, kdy sledujeme přechod přes frontu prakticky bez střihu. Geniální. S rostoucí otupělostí hlavního hrdiny nicméně roste také otupělost diváka, a tak i závěrečná konverzace s generálem (která naprosto bravurně poukazuje na potenciální zbytečnost cesty), vyvane kamsi do ztracena. Další trojka pro Mendese, který mě poprvé a naposledy dostal "Americkou krásou" (*****) a už to tak nejspíš i zůstane. 3,5*. ()

misterz

Roger Deakins patrí nepochybne k tým najlepším kameramanom na svete, čo je v tomto prípade jasné ako facka. Myslím, že aj tento rok by mal získať oskara za kameru. Predovšetkým vďaka nemu je tento snímok tam kde je. Úchvatné obrazové predstavenie, dlhé zábery akoby z pohľadu tých nešťastníkov.... vďaka tomu sa divák cíti ako súčasť deja - veľmi rýchlo a veľmi ľahko. Dejová linka síce toho veľa neponúkne, je to v podstate o jednom prerozprávanom príbehu z fronty 1. sv. vojny - dvaja kamoši, samovražedná misia, veľká obeta za záchranu.... No myšlienka tu je pekná a milo prekvapili aj herci, aj keď niektorým mojim obľúbencom patrilo iba krátke cameo. Nadpriemer. 75/100 ()

HAL

Těch opravdu povedených válečných filmů za posledních deset let zas tak moc nebylo, takže 1917 musí zákonitě čnít hodně vysoko, ale k vrcholům žánru má pořád dost daleko. Natáčení na jeden záběr tu sice nepůsobí jako nějaký manýrismus, ale příběh kvůli tomu je docela nijaký a filmu to moc neprospívá. Hlavní postava, víc než abych k ní něco zásadního cítil a vnímal co s ní ta sebevražedná mise dělá, tu funguje spíš jako průvodce válečným rollercoasterem - ukázat jedno prostředí, jeden ústřižek války, a hned zase popojít do jiného. Parádně natočené bez debaty ano, Deakins si Oscara zasloužil jako nikdo a výprava je tu taky velmi impresivní, ale dramaticky koherentní to moc není a drtivé emoce z zákopového masomlejnku jsem jinde cítil mnohem silnější. Vidět to na velkém plátně ale každopádně stojí za to. Jen se od toho fakt nedá čekat další Ryan nebo Apocalypse Now, Mendes ani takové ambice neměl. ()

liskam

No, že bych to musel vidět dvakrát...?? Tak to opravdu né. Jednou to bohatě stačilo. Nevím o co přesně se Mendes snažil, ale není to ani kočka ani pes, spíš nějakej kočkopták. Za mě 3* s odřenejma ušima. ()

Vančura

Zpočátku mě to opravdu hodně nadchlo a ta kamera a celková autentičnost mě vyloženě ohromila. Jak ale jednoduchý (možná až příliš) děj postupoval, můj zájem pozvolna opadal, a cca. posledních 30 minut už mě to moc nebralo (a obzvlášť to závěrečné hledání plukovníka Mackenzieho a následně i poručíka Blakea mi už přišlo téměř otravné; ten film je navíc dokonale předvídatelný, protože je samozřejmě od začátku jasné, že Schofield zadaný rozkaz úspěšně splní, a otázkou tak pouze zůstává, čím se zaplní ty 2 hodiny, než k tomu dojde). Takže mi to prostě přišlo škoda, že se to tak slibně rozjede, a pak tomu postupně skoro dojde dech. Přesto - pro mé nadšení z formální stránky filmu - hodnotím nakonec 4 hvězdami, byť se veskrze ztotožňuji s kritickými výtkami ostatních, a navíc nemám válečné filmy rád, takže o to víc mě vlastně překvapuje, že jsem k Mendesovi nakonec tak velkorysý. ()

mchnk

U mě nakonec ano...forma je úchvatná, o tom žádná, precizní pohled do zákopové války se silnou atmosférou, jež trochu narušují některé postavy svým projevem (Lieutenant Leslie - Andrew Scott si skutečně odskočil z Vietnamu) a nakonec i samotný obsah, doslova plavající ve velkolepé formě, scénář hodně slabý, prostě jen akce na jednu dobrou s emotivní, nicméně ne moc povedenou hudbou, neustálá gradace nekončících záběrů skoro bez střihu (já napočítal tři:). V tom všem prakticky dokonalém jsem ale postrádal stejně precizní a silný obraz nezlomné mysli a odhodlání jedince navzdory všemu, stav, kdy člověk sám sebe naprogramuje na určitý úkol, na jednu jedinou možnou cestu, ze které není návratu. Tato forma natáčení má i své limity, do postav nelze tak silně nahlédnout, stále divákovi utíkají, silnější momenty se najdou, ale žel také scény, u kterých možná našeptával Spielberg, na jehož pohled na válku jsem si při tomto hodnocení také vzpomněl a 1917 hodnotím lépe, také proto, že vše muselo být náročné i herecky. Ti dva to ale zvládli a nakonec uznávám skvělý divácký zážitek. [Kino Citadela - Litvínov] ()

mzss1

(85%) Viděno v kině – a to přesně 27.2.2020 na oficiální české premiéře! Hrálo se to už dříve (v omezených časech) a já se k tomu stále nemohl dokopat, ale přece už! Na 1917 jsem se opravdu už delší dobu těšil a naštěstí to dopadlo víc než dobře. Sam Mendes je zdatný režisér, krom vydařených bondovek Sykfall a Spectre jsem od něj viděl ještě Mariňáka, na kterého též nedám dopustit. Nyní k tomuhle, než abych to moc okecával, tak se to pokusím shrnout. Technicky je to výborné, skvělá kamera, kdy vidíme několik dlouhých pasáží, hezky nasnímané jedním záběrem. Nějaké ty aspekty z války? Je jich tu maximum vyjma větší brutality, ale to mi zde nevadilo, přeci se zde najde dost silných momentů jako je vidět mrtvoly, zastřelené krávy apod – ale je to zde opravdu dost utlumeno. Hlavně ta atmosféra a vcítění do postav, kdy cítíme opravdu neustálý a nepříjemný pocit v žaludku – to zde působilo i na mě. Navíc, film je tempem opravdu svižný. Od začátku do konce se něco děje a z rádoby malých komorních akčních sekvencí se vyklubaly nezapomenutelné scény. Těžko říci, která pasáž mě zde bavila více. Nejlépe se mi asi dívalo na scény se zákopy – to nemělo chybu + impozantní ohněm zastřené panorama městem, kdy voják utíká jako o život. Trochu zmatený jsem byl z úvodu, tam bych možná něco málo pozměnil, prvotní konverzace s udělením úkolům – to mi přišlo trochu divné. Určitě by se zde dalo ještě něco vylepšit, snad bych i o takových minim. 15 minut přidal stopáž, ale to nevadí. Úplné finále není nijak nečekané a ani neobsahuje větší šokující pointu, ale dává tomu všemu logický smysl. I se najde ke konci jedna docela dojemná scéna. Herecké obsazení je na tom velmi dobře, každý svojí roli zahrál dostatečně. A abych nezapomněl, filmová hudba od Thomase Newmana byla skvělá – o tom není sporu (dá se tedy nejlépe poslouchat výhradně při tomto filmu). Takže plný počet hvězd nedávám (blížilo se to k tomu ale), i přesto jsem nadšený a těším se na další a další shlédnutí. Obával jsem se, aby to nebyla nuda jako u Dunkirku – ten se může jít zahrabat. Nicméně, zde jasně chápu a podporuji skutečnost, že to právem získalo ocenění. ()

Goldbeater

1917 je exhibicí technických možností a kameramanských dovedností, za což si všechny ty vyhrané Oscary zaslouží, jinak ale jeho námět vystačí sotva na atrakci do zábavního parku Universal Studios. Scéna, kde voják najde úkryt u krásné Francouzky, byla ohraným klišé už v 60. letech minulého století, natož v současné době... ()

kingik

Nad zákopy první světové se vznáší "Birdman". Nejnudnější áčkový režisér definoval pojem "výdrž bez vyměšování". Dean-Charles Chapman to ještě mohl ustát, přece jen si neodkroutil celý film, ovšem George MacKay nesleze po dvě hodiny ze scény a absence střihu vznesla neodbytnou otázku, kam to ten chrabrý hoch pustil. Sam Mendes nabízí technicky vybroušený dramatický kousek, který sice artově mocně kouše, nicméně to nebolí a hezky to ubíhá, když má pevnou ruku na varlatech svých herců. Pětiletá pauza mu prospěla, bondovky ho naučily dynamice, a o ostatních režijních aspektech má solidní přehled. Tak zbývalo ještě doladit scenáristickou sekci, respektive odbourat hrstku nesmyslů, jako třeba neschopnost zasáhnout běžícího vojáka na pár desítek metrů nebo tentýž voják zasypán tunou kamení a bez poskvrnky jde dál. Ano, depeši doručil do povolaných rukou pánů od akademie, načež jsem to bez úhony přežil i já. Zajímavý divácký zážitek. 8/10 ()

Snorlax

Mám ve zvyku nečíst si anotaci před zhlédnutím filmu. Nevím, co mě to popadlo, tentokráte jsem učinila výjimku. Vyděsila jsem se, že na mě čeká Zachraňte poručíka Blaka, takže jsem se filmu nějakou dobu štítivě vyhýbala. Pak se mi podařilo obsah zapomenout a bez předsudků se na snímek podívat. A jsem tomu ráda. Film má úžasný vizuál a naprosto geniální kameru, obdivuhodné je i ozvučení. Scénář bych rozdělila na dvě části, před pádem letadla a po něm. Ta první mě nenechala pomalu ani nadechnout, zběsile uháněla vpřed, brodili jsme se bahnem, všude číhalo nebezpečí a já jsem celkem pochybovala, že se nám rozkaz podaří doručit. V té druhé začalo tempo opadat, svobodník měl neuvěřitelné štěstí, nepřátelé byli neschopní se do něj trefit nožem, puškou i pěstí. Začal pravý Hollywood, nezranitelný nadčlověk strojově přesně plnil misi a celý svět byl připraven mu kdykoliv s čímkoliv pomoci. Minimálně tím, že jej nepřítel nebyl schopen zasáhnout ani na pět metrů. Jaká to náhoda! Zrakové orgie však pokračovaly i v této části. Za britskou část (před sestřelením letadla) bych bez mrknutí oka dala plný počet, za tu americkou (po jeho sestřelení) bych Mendesovi s chutí natrhla pozadí. ()

dr.horrible

Dosť mi to pripomínalo Medal of Honor. Psychicky a hlavne fyzicky intenzívne vojnové peklo, neosobné, kladné a záporné postavy rozlišujúce iba farbou uniformy. Dlhé točité zábery bez strihu, pri ktorých sa vám zatočí hlava. Najlepší kameraman súčasnosti tu opäť predvádza niečo, čomu sa tento rok nič ani len vzdialene nepriblížilo. Ten by mal mať sošku istú. Inak mám na oscary iných favoritov. Za mňa je to Tarantino a Little Women, a po Zelenej knihe môžme byť radi, ak to tam akademici nehodia tej Waikikiho atrape. Ale 1917 by bol logický krok. Kino povinné. Tak veľkú telku nemáte. Edit: Po druhom zhliadnutí znižujem o hviezdu. Ono to vyprchalo asi už na druhý deň a keď som si to pustil znovu, opäť som bol tam, uprostred vojnového pekla. Ale bol som tam sám a pamätám si len výbuchy a kameru, čo lieta okolo. Technicky je to dokonalé, to bezpochyby a v tom čím to chce byť, to je ok tiež, a ja rozumiem, že to bol celé úmysel. Ale práve preto mi emócie fungovali len v momentoch, keď bol bezprostredne ohrozený hlavný hrdina, a napríklad pri záverečnom stretnutí vôbec. A tiež mi príde, že medzi dlhým úvodom a dlhým záverom, by to chcelo deja trochu viac, ako len jednu prestrelku, zoznámenie sa s francúzskou, a skok do vody. Na 1917 budeme spomínať dlho, na všetky jeho vypäté scény, úteky a výbuchy. Ale príbeh zabudnete hneď jak v kine zažnú svetlo. ()

Anderton

Tak som videl vojnový film nakrútený na jeden záber. Že tomu tak v skutočnosti nie je, nie je až tak podstatné. No a to je ten najzákladnejší pocit, aký som si z kina odniesol. Niektoré sekvencie sú ohurujúce, ako tá v noci v rozbombardovanom meste, iné proste iba vypĺňajú stopáž medzi tými ústrednými. Problém mám však s tým, že som nedokázal byť po celý čas omámený tým všetkým navôkol a začal som trochu vnímať rozťahanosť zápletky. 1917 som si teda ale nakoniec dostatočne užil, len si nemyslím, že ho budem chcieť ešte niekedy vidieť znova. Tobôž v televízii, snáď len s uhlopriečkou nad dva metre. ()

Frajer42

Dějově mě to za koule úplně nechytlo, ale co se týče snad veškerých technických věcí, tak to se přiznám, že jsem měl takřka po celou dobu erekci. Rozhodně bych nemluvil pouze o naprosto božské kameře, která snad překonala všechno, co jsem dosud viděl. Dokonce snad i Lubezkiho REVENANTA. Úplně se v tomto filmu nabízelo zvolit kameru, která "chodí" s vojáky, jsem rád, že to takto Roger Deakins udělal, protože z toho bylo mých 20 čísel v neustálém pozoru. Stejně tak jsem si moc užíval hru se zvukem, která lahodila mým uším takovým způsobem, že jsem místy nevěděl, zda mám erekci z kamery, nebo právě ze zvuku. Co se týče ovšem zvuku ve válečných filmech, tak Dunkirk zůstává v mých očích nepřekonán. Neméně luxusní byla i výprava a hudba. Jsem rád, že se alespoň v technických kategoriích nedá při udělování cen moc podvádět a hýbat s výsledky a zpravidla je vyhrávají skutečně snímky, které si to zaslouží. U nejlepšího filmu už to ovšem bývá ošemetné a leckdy je vyhraje nějaká píčovina či parazit. Jak jsem již uvedl, děj mě v tomto případě nijak zvlášť neoslovil a jeho druhá polovina byla obzvlášť nezáživná. Tohle je rozhodně snímek, který musíte vidět v té nejlepší možné kvalitě s nejlepším možným zvukem. Jinak hodně riskujete, že se budete dívat na úplně jiný film. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů