Tichý nepřítel

• Austrálie

• Kanada

Akční / Drama / Thriller

USA, 1997, 107 min

Nebyť tradične výborného Harrisona Forda a Brada Pitta povedal by som, že Tichý nepriateľ je nudný film. Pakulov film totiž stojí hlavne na hlavných protagonistoch. Neviem či to je v scenári alebo v réžii, ale film na mňa dokonca pôsobil nezáživným a veľmi priemerným dojmom a o to viac som si uvedomil, že má skoro dve hodiny. Áno, od Pakulu (česť jeho pamiatke) som čakal viac. Ničmenej, také slabšie tri hviezdičky si film zaslúži.(25.10.2007)

• prezdivaka

Do půlky filmu šlo o nadprůměrné drama, ale pak se to, klasidsky po vzoru hollywoodských klišé, zvrhlo. Nesmysl za nesmyslem. Mimochodem, zkusili jste si svázat ruce za zády? Prostě je nepodvlíknete a to jsem nadprůměrný sportovec. navíc v sedě a v autě. Přestřelka v garážích je další z mnoha... Rory netrefí v závěru na lodi ze dvou metrů Toma, ačkoliv předtím v garážích střílel ve tmě na dvacet metrů neomylně. Motivace milující tmavovlásky, která Roryho udá, je také proti logice. Chce ho zachránit a tak ho vydá policii? Aby šel do vězení na doživotí? Těch nelogičností je tam ovšem celá řada a nebaví mě se o nich dál zmiňovat.(25.11.2015)

• VictorMartel

V české distribuci je vděčně znějící „Fine, the land of opportunity.“ nahrazeno sarkastickým „Fine, země oportunistů podle mého.“. Když tedy k neshodě mezi originálem a lokalizací nepřispěje zrovna nějaká národně exkluzivní konotace ani jiná adekvátně neřešitelná lexikální situace, zbývá ještě dost prostoru k samozvané licenci.(8.12.2012)

• Šindy

Tady by se hodilo jedno slovo - Nuda. Bohužel je tomu tak. I přes dobré herecké obsazení, film zrovna velkou zábavu nenabídne a jedna nebo dvě scény to opravdu nezachrání. K tomu všemu scénář děravý jako ementál a idiotské chování hlavních postav, vskutku už tak mizerný výsledek nezlepší. Už jsme opravdu viděli lepší filmy s Fordem a Pittem. O moc lepší...(18.11.2012)

Veľmi do hĺbky prepracovaná postava Frankieho alias Roryho (Brad Pitt) už vopred dáva tušiť, že to nebude len tak ľahko odfláknutý akčný film, ale skôr dráma s akčnými prvkami, Harrison Ford podáva vysoko kvalitný herecký výkon tentokrát však nie svojou typickou charizmou, ale pravým a nefalšovaným hereckým umením, a mladý Pitt za ním ani o krôčik nezaostáva. Priznám sa, že od Jamesa Hornera som čakal viac, naozaj som celý fil strihal ušami, ale veľmi málo sa prejavil tentokrát.(14.1.2005)