For The Voiceless

Dokumentární

USA, 2019, 119 min

Timothy Hellman

Videli ste už v meste stáť v tvare kocky aktivistov v bielych maskách a s obrazovkami v ruke? Stretli ste sa s tým, že ste boli v obchode alebo reštaurácii, do ktorej na krátku dobu vnikli aktivisti s transparentmi a povedali pár slov o chode živočíšnej výroby? V tomto dokumente sa dozviete, čo sú zač a o čo im ide. Kocka pravdy (cube of truth) je taktikou skupín Anonymous for the Voiceless (ktoré fungujú aj v niekoľkých slovenských mestách a asi v 10 českých mestách). Na obrazovkách púšťajú zábery z rôznych odvetví živočíšnej výroby a aktivisti a aktivistky mimo kocky sa rozprávajú s okoloidúcimi, ktorí prejavia záujem. Disrupcie (narušenie verejného priestoru), sú zase taktikou hnutia Animal Save Movement (na Slovensku v niekoľkých mestách, v Česku asi v 10), rovnako ako aj "pietne akty pred bitúnkom", tzv. vigily. Viac o všetkom sa dozviete v tomto dokumente, ktorý je asi prvým plnometrážnym o týchto skupinách, ukázané sú aj protesty proti zabíjaniu zvierat organizované neziskovkou PETA, ktorými som si zase pripomenul akcie 269 Life Bratislava. Potešil aj rozhovor (hoci krátky) s Earthling Edom.(21.12.2019)