For All Mankind (TV seriál)

Drama / Sci-Fi

USA, 2019–2021, 20 h 2 min (Minutáž: 48–76 min)

Jeff Russo

Joel Kinnaman, Michael Dorman, Sarah Jones, Shantel VanSanten, Wrenn Schmidt, Jodi Balfour, Sonya Walger, Krys Marshall, Chris Bauer, Noah Harpster, Olivia Trujillo, Spencer Garrett, Eric Ladin, Arturo del Puerto, Wallace Langham, Michael Harney, Nate Corddry, Megan Dodds, Dan Warner, Teddy Blum, Jason David, Rebecca Wisocky, Lenny Jacobson, Daniel Robbins, Colm Feore, Cass Buggé, Jeff Branson, Brian Stepanek, Deniz Akdeniz, Ryan Kennedy, Teya Patt, Ben Begley, Jessica Amlee, David Andrews, Jeffrey Muller, Steven Pritchard, Darin Cooper, Matt Battaglia, Edwin Hodge, Nick Wechsler, Leonora Pitts, Mel Fair, Michael James Bell, James Urbaniak, Benton Jennings, John Rubinstein, David Gautreaux, Scott Alan Smith, Jeff Denton, Jan Munroe, Henry Kissinger (a.z.), Laura Patalano, Frank Gallegos, Margarita Reyes, Walter Cronkite (a.z.), John F. Kennedy (a.z.), Richard Nixon (a.z.), papež Pavel VI. (a.z.), Nikita Sergejevič Chruščov (a.z.), Jurij Alexejevič Gagarin (a.z.), Stephen Jared, Saul Rubinek, Laura Long, Mark Ivanir, Charlie Hofheimer, Clint Culp, Ronald Reagan (a.z.), Ben Solenberger, Timothy Ware-Hill, Cynthy Wu, John Marshall Jones, Michael Benz, Michaela Conlin, Brad Beyer, Tim Jo, Charlie Schlatter, Linda Park, papež Jan Pavel II. (a.z.), John Lennon (a.z.), Andre Boyer, Casey W. Johnson, Scott Michael Campbell, Justice Leak, Kayla Blake

Marťan nejspíš spustil tuhle vlnu pomalu vyprávěnejch příběhů o lidstvu a jeho způsobu dobývání vesmíru a trefil se mi do noty. Pak následoval První člověk s excelentní scénou přistání Eaglu na Měsíci. For all Mankind je natočený a vyprávěný podobně, obsahuje minimum doočíbijících blbostí a tak je to pro mne stejnej zážitek, kterej navíc trvá dýl. Rozz-košš.(6.9.2020)

Kinnaman válí, další herci zdatně pomáhají, seriál zpomaluje a zrychluje a soustředí se krom alternativního dobývání vesmíru také na alternativy ve společenských normách a stereotypech, které by se mohly změnit taky. Tzn. není to otravná propagace feminismu a minorit, spíš se tím tak pěkně kontrastuje doba, a Kennedyho sexuální aféra je jen takový running joke. Civilně a přesvědčivě jsou podány rodinné dopady a rozpady. Jako příznivec hard sci-fi jsem si dost užil naprosto věrohodnou techniku i soulad s reálnými ději v kosmu. A ta nostalgie, kdy NASA neznamenala úředníky a hlavně účetní jako teď...(25.12.2019)

Alternativní dějiny kosmonautiky, kde Sověti přistáli na měsíci jako první nabízí kvalitní mix dramatu i vesmírné akce. První muž se potkává s Mad Meny. Herecky není co vyčíst, Kinnaman to táhne a holky, které to ve feministické vlně vtlačí do popředí jsou fajn. Závěrečná potitulková scéna skvěle navnadí na další sérii. Prvotřídní práce.(21.12.2019)

Další série z alternativní historie. Sice nemá takovou kvalitu jako The Man in The High Castle, ale něco mi říká že seriál bude spíše silnější dalšími díly. Potvrdilo se to už v první řadě, poté když člověka navnadili prvními díly, tak měla série pomalejší tempo v druhé polovině, ale dokázali děj vygradovat na konci řady. Je škoda, že více si nepohráli s dějinami a že neřešili dětailněji prakticky 4 roční mezeru během, které vznikla lunární základna. Další problémem je příliš velká fluktuace postav a zvláště když některé postavy se objeví v jednom díle, ale další tři o ně ani nezavadíme. Hodně se tu řeší problematika rovnoprávnosti, emancipace žen apod. témata, což byla tématika ve skutečnosti. Ne že to do té doby nepatří, ale jako fanda scifi by mě bavila větší interakce s Ruskem, průběhu závodu - o nich v podstatě neslyšíme po celou první řadu. Je to trochu promrhaný potenciál, protože některé dějové linie (mexikáni, lesbičky) by nemuseli dostat tolik prostoru, obecně by tím série měla větší šmrc, větší spád. Ale to je prostě jen můj názor. Jinak se mi série líbila, má to silné obsazení, solidní dobové reálie, hudbu, scény na měsíci i v kosmu jsou udělány kvalitně. Věřím i tvůrčím týmu, Roland D. Moore je už veterán v této branži, na série pracuje i Naren Shankar, dokonce myslím že jsem v titulkách zahlédl jméno Denise Okuda, což je rovněž scénáristka z dob zlaté éry Star treku, nebo Allen Coulter, který má na svědímí The Sopranos, Boardwalk Empire z režiserského křesla. Takže co jméno, to osobnost. Vedle Expanse můj další seriál, který kvalitou má na to aby byl špičkou ve svém žánru. Do druhé řady nastavili tvůrci vysokou laťku kterou doufám budou zvyšovat.(20.1.2020)

Toto je jediný seriál, který mě z nabídky Apple TV zaujal. Zaměřuje se na alternativní historii, kdy Rusové vyhrávají vesmírné závody a dostávají se na Měsíc jako první. Američané samozřejmě reagují, ale ani to se neobejde bez komplikací. Vše se dost vyhrotí, takže se na Měsíci začnou stavět i lunární základny. Sledujeme osudy postav jak na Měsíci, tak na Zemi. Po pár nehodách se Američanům daří si upevnit své postavení, Rusové tam jsou jen minimálně. Děj se odehrává v letech 1969-1974. Na konci je skok do roku 1983. Dost mě to zaujalo a těším se na další sérii. Je to dost promakané a věnují se hodně detailům a dobové přesnosti. Na seriál mě částečně nalákalo i dobré obsazení. "Hi Bob."(22.4.2020)

• - Na začátku epizody jsou záběry z České republiky. Nejprve je vidět český nápis „Ostrava vítá první kosmonautku“ a následně jsou vidět záběry historické budovy Národního muzea a Václavského náměstí. (DonCarlos80)

• - Během startu měla Cobb (Sonya Walger) jakožto pilot LEM sedět vpravo, ne uprostřed. Jediný LEM pilot, který během všech Apoll seděl uprostřed, byl Aldrin během letu A11, a to jen proto, že velkou část předchozího tréninku strávil na pozici pilota CM. (Andy.)

• - Seriál je pojmenovaný po části slavné věty, kterou prohlásil Neil Armstrong, když jako první člověk na světě stanul na Měsíci: „That's one small step for a man, one giant leap for mankind.“ V překladu: „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.“ (venca)