Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1971, 114 min

Tak tohle je ryzí nádhera. Těžko říct co vyzdvihnout dřív, protože skvělé je úplně všechno. Od režie, přes perfektní scénář, kameru - dvakrát podtrženo, hudbu a herce. Ti si zaslouží zvláštní pochvalu. Donald Sutherland předvedl svůj vysoký standard, ale Roy Sheider a hlavně Jane Fonda mě doopravdy překvapili. Bohužel docení to jen málokdo, protože Pakulův protahovaný a upovídaný styl určitě nesedne každému. Dlouhou dobu se na plátně zdánlivě nic neděje a místo aby děj pádil zběsile kupředu, tak rozpačitě přešlapuje na místě, podobně jako dvojice protagonistů. Podstatná část příběhu je věnována jejich vztahu a psychologickému rozboru vnitřně zmatené Bree. Režisér se pokusil zprostředkovat jinak nepřístupný svět dívek na telefon obyčejnému člověku a povedlo se mu to na výbornou. I ten letmý kontakt s jejím životem stačil, aby film nasál hutnou atmosféru nejasného pocitu ohrožení a morální zkaženosti. Na pravý příval hnusu sice divák pořád jen čeká, ale i očekávání funguje samo o sobě jako silná stimulace.(13.9.2012)

Klute hodnotím s větším časovým odstupem, nicméně i na tu vzdálenost si zřetelně vybavuju pomalu plynoucí děj, kdy jsem si už zoufal a potajmu doufal, že se hlavní hrdince něco stane a mé trápení bude u konce. S postavou ztvárněnou Jane Fondovou jsem se nedokázal ztotožnit, ba co víc, nějak jsem jí její hodnotový žebříček ve spojení s jejím řemeslem nedokázal uvěřit, jakkoliv se herečka opravdu snažila. Celkový dojem 50 %.(8.8.2008)

Mám s tímhle filmem ten problém, že jednoduše prezentuje látku, která by měla být napínavá, ale ve skutečnosti, je to film, který je minimálně napínavý a snaží se zaujmout hlavně scénami, které jsou herecky dobré - o tom žádná - ale prostě nevytvářejí celek, který by byl až tak divácky vděčný, jednoduše si jede svou vlastní cestou.(6.8.2015)

Místy napínavý krimi thriller, který se nese ve zvláštním tempu, takovém poklidném, kde je spousta času na sex, romantiku, ale rovněž vraždy nebo boj o život. Donald Sutherland nepatří zrovna mezi mé oblíbence a snad i proto se mi do této role nehodil. Mnohem lépe jsem si vedle půvabné Jane Fonda dokázal představit Paula Newmana, Steve McQueena či Jamese Coburna. Klute není rozhodně špatný film, ale na seznam 1001 filmů bych ho já asi nezařadil.(23.1.2015)

Výborná práca s kamerou a svetlom evokujúca film noir (hľadanie voyera/páchateľa na streche a povale obytného domu či samotné finále), v rámci „žánru“ nevídaná psychologizácia prebíjajúca kriminálnu rovinu (čo nehodnotím ako negatívum) a s ňou súvisiaca bezchybná Jane Fondová. Erotickým dusnom blízke inej neo-noirovej klasike Body Heat.Veľká spokojnosť: 9/10.(17.10.2015)

• - Barbra Streisand a Ali MacGraw odmítly roli Bree Danielsové, za kterou dostala Jane Fondová Oscara. (Matty)

• - Jane Fonda v rámci přípravy na roli pracovala týden jako callgirl. (Kulmon)

• - Jane Fonda šla v rámci přípravy na film několikrát s některou z dívek do nočního klubu, kde se scházely se svými pasáky a kam přicházela nová děvčata. O ni se ani jednou žádný z nich nezajímal, což si vyložila jako jasný důkaz toho, že není na roli Bree Daniel ten správný typ. Šla tedy za režisérem Alanem Pakulou se slovy: „Alane, myslím si, že jsi udělal chybu, já se na tu roli vůbec nehodím.“ Nabídla mu celý seznam hereček, o kterých byla přesvědčena, že roli zvládnou mnohem lépe, počínaje její přítelkyní Faye Dunaway. Alan Pakula se jen zasmál a prohlásil, že se zbláznila. Celá léta pak tuhle příhodu vyprávěl svým studentům – asi aby jim dokázal, jak může pocit nejisoty herce ochromit. [Zdroj: Jane Fonda – kniha Tak šel můj život] (Pavlínka9)