Z deníku Sherlocka Holmese

• Česko Archiv Sherlocka Holmese (více)

Epizody(6)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (7)

Z deníku Sherlocka Holmese (1991)

Opäť veľmi vyrovnaná séria, predsa len som si tu ale našiel tie najobľúbenejšie a menej obľúbené epizódy. Výhodou je opäť striedanie prostredí aj samotné rozdielne povahy zločinov. Najmenej ma oslovil Jude Law "v ženských šatoch", najviac asi záhada na moste, ktorá priniesla aj skutočne prekvapivé rozuzlenie. Zvyšok je vysoký nadpriemer. ()

Nezvěstná šlechtična (1991) (E01)

Prvý diel ďalšej sezóny s iným názvom nám predstavuje prípad, kde sa zločin iba predpokladá. Avšak je tu zopár indícií, že pôjde do tuhého a Holmes s Watsonom musia neustále hádať, kedy to bude. Takže sa dočkáme výrazov ako otázka života a smrti a že je už neskoro, ale ako dobre predpokladáme, tak vždy sa nakoniec všetko stihne. Len ma trochu prekvapilo, že Holmes mal pred sebou indíciu, ako ku zločinu dôjde, pozeral sa na ňu, ale všetko mu došlo až o pár hodín neskôr. ()

Záhada na Thorském mostě (1991) (E02)

Jeden z dielov, kde je pointa skutočne prekvapivá. A jeden z mnohých, kde vás nesmierne baví Holmesova dedukcia, na moste si dokonca ľahne na miesto, kde pôvodne ležala mŕtvola a začne sa okolo seba rozhliadať. Kríže má našťastie v poriadku. Watson sa tiež snaží, ale ako to už pri tejto dvojici býva, pravdu môže mať len jeden a tým je... Potešili nie úplne jednoznačne zaškatuľkované postavy, tu ten plán ani následné reakcie okolia nepodliehali chladnému kalkulu, ale emóciám. ()

Na starém zámku v Shoscombe (1991) (E03)

Mňa bohužiaľ táto epizóda príliš nezaujala ani príbehom, ani atmosférou. Pritom všetko je na svojom mieste tak, ako má byť. Ale návšteva hrobky mohla prebehnúť asi radšej večer, nehovoriac o noci a veľký pavúk zase nezastúpi všetok strach. Jude Law v jednej zo svojich ranných úloh vyzerá ešte ako zmoknuté kura, ale dá sa predpokladať, že kvôli nemu videlo túto epizódu seriálu asi najviac divákov. ()

Záhada Boscombského údolí (1991) (E04)

Pre mňa zatiaľ najlepší diel danej sezóny. Upútalo ma už prostredie, anglický vidiek je klasika, ale tentokrát sa pohybujeme aj v jeho lesoch, čo bolo pri sledovaní veľmi príjemné. Skvele vymyslenému prípadu odpustím aj Sherlockove vyšetrovanie a analýzu na mieste činu, ktoré prebehli pár dní po zločine a je asi málo pravdepodobné, že všetky stopy zostali na mieste. Vyústenie a záver sú vymyslené dokonale a fungujú aj emócie. No a máme tu mladého Jamesa Purefoya. ()

Vznešený klient (1991) (E05)

Zvláštny prípad, kde nepôjde ani tak o Holmesove dedukčné schopnosti, ako skôr o taktický boj s ťažkým protivníkom, a to aj po fyzickej stránke. Tam ale prichádzajú k slovu prívesky tohto zloducha. Ťažko povedať, prečo bol typologicky vybraný do úlohy zvodcu žien práve tento typ herca, ale keď obaja protivníci konverzujú, tak to dokonale funguje. Čaká nás zvláštny, nie úplne dopovedaný záver, čo je v tomto seriáli výnimkou. ()

Šplhající muž (1991) (E06)

Výborná epizóda, ktorá osciluje medzi hororom až komédiou, niekedy oba žánre dokonca spája v jednej scéne, viď začiatok finále a zábery na strom. Keď sú niektoré prípady predvídateľné, tak tu ma vyústenie vôbec nenapadlo a poviedku som čítal už veľmi dávno. Má to hutnú a temnú atmosféru, staré sídlo je v tomto smere dostatočne vyťažené, mohlo byť samozrejme aj viac, to by ale muselo ísť o adaptáciu filmovú. ()