První kráva (festivalový název)

First Cow

• Kanada

First Cow

USA, 2019, 121 min

Něžný antiwestern o koblihách, smutné krávě, mužích, kteří rádi uklízejí, a zemi, do které historie teprve přichází. Moment, kdy se na obrazovce zjeví Gary Farmer je jen prostým potvrzením faktu, že od dob Mrtvého muže tenhle produktivní subžánr nevydojil ani z poloviny něco tak subtilního, elegantního, skvěle zrežírovaného, famózně napsaného a svojsky zahraného. Smekám skalp.(24.7.2020)

Uhrančivá meditace, jako kdyby se tvorba Cormaca McCarthyho obalila nežností a zlo bylo ještě daleko za obzorem. Nádherně zahrané (subtilní Ewen Bremner a konstantní samomluvou obtěžkaný Orion Lee), skvělý soundtrack Williama Tylera (Tompkins Square Records) a režijně je to hodně daleko. Četl jsem v různých komentářích na Reichardtiny filmy NIGHT MOVES a CERTAIN WOMEN názor, že to s její tvorbou jde z kopce. FIRST COW doufám pochybovačné hlasy přesvědčí o opaku.(18.8.2020)

“Ptáci budují hnízda, pavouci pavučiny, lidé přátelství.”(22.2.2020)

Vyloženě antropologicko-kulinářský zážitek, v němž je spousta subtilně artikulovaných témat. Tenhle neokázale přívětivý film si zaslouží mnohem větší pozornost.(14.7.2020)

„Odkud si myslí, že je to mléko?“ - „Někteří lidé si neumí představit, že by je někdo okradl. Jsou příliš hrdí.“ - „Doufejme, že je jedním z nich.“ Aneb tak dlouho se chodí pro kradené mléko, až se…Spíše komorní First Cow mě poměrně zaujal. Přitom neohromí po vizuální stránce (ačkoliv má pár momentů) a stejně tak je to s příběhem. Přesto je v něm něco, co mně bránilo se třeba jen na chvíli nudit. A to i navzdory rozvláčnému tempu, které nastolila již úvodní scéna s proplouvající lodí. Sympatičtí, nelehce se probíjející hlavní hrdinové, kteří poprvé v životě dostali malou naději na lepší život, jejich nenápadné přátelství, určitý hřejivý pocit, příjemná atmosféra a moc hezký hudební motiv, to jsou hlavní klady tohoto filmu. Konec by byl také krásný nebýt toho nezvládnutého detailu, že zdravotní stav jednoho z hrdinů…ale budiž, nebudu se v tom dál rýpat. Ačkoliv je to naše první filmové setkání s Kelly Reichardt, některé věci ve mně docela rezonovaly a já se s ní rád potkám znovu u některého jejího dalšího filmu. Protentokrát v mých očích zasloužené 4*.(6.9.2020)

Veleněžný film o univerzálním soucitu. A také podzimu. A smažených koblížcích. A sbírání borůvek, hub a oříšků.(6.11.2020)

Kuriatka, čučoriedky, čerstvo nadojené mlieko. Vyučený pekár by z nich čosi upiekol. Pampúchy do hnedozlata vysmažené chutia ako z raja, v drsnom kraji ich zaľúbia si všetci, nielen dvaja-traja. Peniaze dvom chudákom do torby sa sypú utešene, až je plná tak, že do dutiny stromovej ju treba ukryť, prirodzene. Priateľstvo Ćíňana s Amíkom sa plánmi budúcnosti tuží, no pozor dávať treba, bo miestneho veliteľa drsní sú ver muži. Krava, v oregonskom kraji prvá, pokiaľ mlieko dáva, kamošom šťastie trvá. Subtílne, jemné posolstvo o nádeji, v spojení túlavých, ubolených duší. Azda raz vyjde to, nikto z nás nevie, no azda, možno tuší.(21.11.2020)

Niečo pre ortodoxných artových a nezávislých ultras. Svoju filmovú hodnotu to má, to nepochybne, páčilo sa mi najmä výborné vykreslenie dobovej atmosféry, no to ostatné... Príbeh sám o sebe nestojí za nič - dve kostry, potom hups do minulosti (tým je vlastne hneď na začiatku prezradené ako to skončí, čo je škoda) a potom už sa dej točí iba o jednej krave, dojení, mlieku a pečení šišiek. Navyše konanie Toby Jonesa v úlohe toho šéfa pevnosti bolo totálne nelogické. Miesto toho, aby sa na tom pokúsil zarobiť (čo je určite reálnejšie chovanie), tak radšej pre džbánik mlieka išiel strieľať a naháňať tých dvoch nešťastníkov. Skrátka pritiahnuté za vlasy a príbehovo veľmi slabé a amatérske. No a tá dynamika... radšej to nechám tak, desať redbullov je k tomuto filmu málo. Film by mali používať miesto propofolu ako narkózu pri operáciách. Veľmi slabý priemer. 50/100(31.8.2020)

• Dzeyna

Tak tohle je na můj vkus až příliš utahané.(8.8.2020)

"History isn't here yet. It's coming. But maybe this time we can take it on our own!" ____ Studio A24 mě nepřestává překvapovat svým svérázným sortimentem neskutečně pestrý filmografie - přičemž snímek 'First Cow', který jsem měl v hledáčku již od uvedení, je delikátní stylistickou lahůdkou, jejíž excelentní statické rámování celků a polocelků nemá z hlediska estetický obrazotvornosti, nemající daleko k interpretaci Wese Andersona, takřka sebemenší chybičku. Kelly Reichardt pojala věrohodné vykreslení dobových reálií velmi subtilně, a kuriózně zde mixuje subžánry - takže z komfortní historické satiry se posléze stane přívětivá kulinářská delikatesa o hodnotách přátelství a síle vzájemného kamarádského pouta. Výtečný britský casting (Spud!) je jen nedocenitelným pozlátkem navíc.... Jedinou vadou na kráse je tedy krapet nadbytečná stopáž, která nepříznivě rozmělňuje již tak rozjímavé tempo - taková půlhodinka míň by prospěla - a veskrze zamrzí i absence hudby, a pokud zde nějaký optimistický country tóniny zazní, je to velice sporadický. Ale když vezmu v potaz ekvivalentní parametry, má A24 do nový dekády nakročeno vskutku bravurně! 'First Cow' je ve výsledným resumé takřka dokonalou indie-artovkou - tyhle precizní personifikace autorských vizí se musí láskyplně hýčkat - i když pochybuju, že bude vyhovovat obyčejnýmu mainstreamovýmu konzumentovi.... VERDIKT: 8,6 členů asociace Spolek hovězích přátel z 10 [#A24RULES](12.7.2020)

Anekdota o tom, jak chodí Číňan pánovi na mlíčí roztažená na strašlivě nežnou bromanci, kde si osamělí muži pečou sušenky a nosí kytky v drsné a chladné divočině, ve které smrt nakonec působí jako pohlazení a satisfakce. A nějakou záhadou to funguje pořád úplně hetero.(26.7.2020)

Pomalé artovky mi nevadí,ale i díky hodně pozitivnímu hodnocení jsem upřímně čekal trošku víc než jen hodně pomalý kousek,který je v jádru primárně o přátelství dvou lidí a většinu času se tam vlastně nic moc neděje...60%(9.8.2020)

• Arsenal83

Mňa asi zrak klame, ale ako to vyrástlo do týchto čísel? Veď to dajte kameru niekde na poľnohospodárske družstvo v Šarišských Michaľanoch a budete mať lepší zážitok. Dokonca sa ani nudiť nebudete, pretože je dosť pravdepodobné, že vám Indoslováci tú kravu ukradnú priamo pri dojení. To by bol rozhodne väčší art.(11.8.2020)

U filmů Kelly Reichardtové mám vždy pocit, že se děje něco skutečně nového. "Obsah a výraz" je v nich podán jiným způsobem, než bylo dosud obvyklé. Nejsou to již filmy nabité psychologií, dramatickými zápletkami, jasnou a ostrou vizualizací, ani pevným uchopením světa zážitků. Její filmy se neženou k svému cíli (konci) o překot, děj se pozvolna vytrácí s tím, jak se čas prodlužuje. Přesto jsme však svědky něčeho komplexního, nějakého wagnerovského gesamtkunstwerku, jen možná s opačným znaménkem. "První krávu" považuji za nejvýznamnější film posledních pár let, a současně za silný náznak změny pojetí filmového přednesu (pro mě jednoznačně k lepšímu).(10.8.2020)

• vyfuk

Bohužel po asi půl hodině jsem v koncích. Film mi absolutně nic neříká a ani ve mne nic nezanechává. Mluví se o tom, jako o skvělém filmu minulého roku, který se musí vidět a je dokonce nejlepší ozvěnou roku, tak toto mne silně neoslovilo.(18.2.2021)

Film, kde se skoro nic nestane, ani žádných vizuálních orgií se nedočkáte, ale přesto na něm "něco je".(10.8.2020)

Arthousové tempo ma väčšinou rozčuľuje, ale tu mi sadlo ako riť na šerbeľ. Antiwestern s jednoduchou zápletkou a skvelou, špinavou atmosférou, kde romanca medzi chlapmi nie je homo, v špine a drine je nefalšovaná romantika a iskru nádeje v inak posratom živote im chcete pomôcť rozdmýchať aj napriek tomu, že viete, ako to skončí. Zaslúžene a opakovane titulované ako jeden z filmov pandemického roku, pre ktorý bol tento únik do sveta bez dejín ako stvorený.(16.2.2021)

Minimalisticky vypravena banalni historka o dvou chlapcich ztracenych mezi trapperama. Je to film temer bez konfliktu, ktery ale poeticky zabavi na cele dve hodky.(9.11.2020)

Komediální meditace roku a film tak něžný, až je vám jen líto, že jich takových není víc.(27.8.2020)

80%(5.8.2020)

<< předchozí 1 2