poster

První kráva (festivalový název)

 • USA

  First Cow

 • Kanada

  First Cow

Drama

USA, 2019, 121 min

Komentáře uživatelů k filmu (31)

 • Marigold
  *****

  Něžný antiwestern o koblihách, smutné krávě, mužích, kteří rádi uklízejí, a zemi, do které historie teprve přichází. Moment, kdy se na obrazovce zjeví Gary Farmer je jen prostým potvrzením faktu, že od dob Mrtvého muže tenhle produktivní subžánr nevydojil ani z poloviny něco tak subtilního, elegantního, skvěle zrežírovaného, famózně napsaného a svojsky zahraného. Smekám skalp.(24.7.2020)

 • movie
  *****

  Uhrančivá meditace, jako kdyby se tvorba Cormaca McCarthyho obalila nežností a zlo bylo ještě daleko za obzorem. Nádherně zahrané (subtilní Ewen Bremner a konstantní samomluvou obtěžkaný Orion Lee), skvělý soundtrack Williama Tylera (Tompkins Square Records) a režijně je to hodně daleko. Četl jsem v různých komentářích na Reichardtiny filmy NIGHT MOVES a CERTAIN WOMEN názor, že to s její tvorbou jde z kopce. FIRST COW doufám pochybovačné hlasy přesvědčí o opaku.(18.8.2020)

 • Bebacek
  ****

  “Ptáci budují hnízda, pavouci pavučiny, lidé přátelství.”(22.2.2020)

 • johnn333
  ****

  Vyloženě antropologicko-kulinářský zážitek, v němž je spousta subtilně artikulovaných témat. Tenhle neokázale přívětivý film si zaslouží mnohem větší pozornost.(14.7.2020)

 • Sarkastic
  ****

  „Odkud si myslí, že je to mléko?“ - „Někteří lidé si neumí představit, že by je někdo okradl. Jsou příliš hrdí.“ - „Doufejme, že je jedním z nich.“ Aneb tak dlouho se chodí pro kradené mléko, až se…Spíše komorní First Cow mě poměrně zaujal. Přitom neohromí po vizuální stránce (ačkoliv má pár momentů) a stejně tak je to s příběhem. Přesto je v něm něco, co mně bránilo se třeba jen na chvíli nudit. A to i navzdory rozvláčnému tempu, které nastolila již úvodní scéna s proplouvající lodí. Sympatičtí, nelehce se probíjející hlavní hrdinové, kteří poprvé v životě dostali malou naději na lepší život, jejich nenápadné přátelství, určitý hřejivý pocit, příjemná atmosféra a moc hezký hudební motiv, to jsou hlavní klady tohoto filmu. Konec by byl také krásný nebýt toho nezvládnutého detailu, že zdravotní stav jednoho z hrdinů…ale budiž, nebudu se v tom dál rýpat. Ačkoliv je to naše první filmové setkání s Kelly Reichardt, některé věci ve mně docela rezonovaly a já se s ní rád potkám znovu u některého jejího dalšího filmu. Protentokrát v mých očích zasloužené 4*.(6.9.2020)

 • Lavran
  *****

  Veleněžný film o univerzálním soucitu. A také podzimu. A smažených koblížcích. A sbírání borůvek, hub a oříšků.(6.11.2020)

 • Radko
  ****

  Kuriatka, čučoriedky, čerstvo nadojené mlieko. Vyučený pekár by z nich čosi upiekol. Pampúchy do hnedozlata vysmažené chutia ako z raja, v drsnom kraji ich zaľúbia si všetci, nielen dvaja-traja. Peniaze dvom chudákom do torby sa sypú utešene, až je plná tak, že do dutiny stromovej ju treba ukryť, prirodzene. Priateľstvo Ćíňana s Amíkom sa plánmi budúcnosti tuží, no pozor dávať treba, bo miestneho veliteľa drsní sú ver muži. Krava, v oregonskom kraji prvá, pokiaľ mlieko dáva, kamošom šťastie trvá. Subtílne, jemné posolstvo o nádeji, v spojení túlavých, ubolených duší. Azda raz vyjde to, nikto z nás nevie, no azda, možno tuší.(21.11.2020)

 • misterz
  ***

  Niečo pre ortodoxných artových a nezávislých ultras. Svoju filmovú hodnotu to má, to nepochybne, páčilo sa mi najmä výborné vykreslenie dobovej atmosféry, no to ostatné... Príbeh sám o sebe nestojí za nič - dve kostry, potom hups do minulosti (tým je vlastne hneď na začiatku prezradené ako to skončí, čo je škoda) a potom už sa dej točí iba o jednej krave, dojení, mlieku a pečení šišiek. Navyše konanie Toby Jonesa v úlohe toho šéfa pevnosti bolo totálne nelogické. Miesto toho, aby sa na tom pokúsil zarobiť (čo je určite reálnejšie chovanie), tak radšej pre džbánik mlieka išiel strieľať a naháňať tých dvoch nešťastníkov. Skrátka pritiahnuté za vlasy a príbehovo veľmi slabé a amatérske. No a tá dynamika... radšej to nechám tak, desať redbullov je k tomuto filmu málo. Film by mali používať miesto propofolu ako narkózu pri operáciách. Veľmi slabý priemer. 50/100(31.8.2020)

 • Dzeyna
  **

  Tak tohle je na můj vkus až příliš utahané.(8.8.2020)

 • bart_
  *****

  "History isn't here yet. It's coming. But maybe this time we can take it on our own!" ____ Studio A24 mě nepřestává překvapovat svým svérázným sortimentem neskutečně pestrý filmografie - přičemž snímek 'First Cow', který jsem měl v hledáčku již od uvedení, je delikátní stylistickou lahůdkou, jejíž excelentní statické rámování celků a polocelků nemá z hlediska estetický obrazotvornosti, nemající daleko k interpretaci Wese Andersona, takřka sebemenší chybičku. Kelly Reichardt pojala věrohodné vykreslení dobových reálií velmi subtilně, a kuriózně zde mixuje subžánry - takže z komfortní historické satiry se posléze stane přívětivá kulinářská delikatesa o hodnotách přátelství a síle vzájemného kamarádského pouta. Výtečný britský casting (Spud!) je jen nedocenitelným pozlátkem navíc.... Jedinou vadou na kráse je tedy krapet nadbytečná stopáž, která nepříznivě rozmělňuje již tak rozjímavé tempo - taková půlhodinka míň by prospěla - a veskrze zamrzí i absence hudby, a pokud zde nějaký optimistický country tóniny zazní, je to velice sporadický. Ale když vezmu v potaz ekvivalentní parametry, má A24 do nový dekády nakročeno vskutku bravurně! 'First Cow' je ve výsledným resumé takřka dokonalou indie-artovkou - tyhle precizní personifikace autorských vizí se musí láskyplně hýčkat - i když pochybuju, že bude vyhovovat obyčejnýmu mainstreamovýmu konzumentovi.... VERDIKT: 8,6 členů asociace Spolek hovězích přátel z 10 [#A24RULES](12.7.2020)

 • Othello
  ****

  Anekdota o tom, jak chodí Číňan pánovi na mlíčí roztažená na strašlivě nežnou bromanci, kde si osamělí muži pečou sušenky a nosí kytky v drsné a chladné divočině, ve které smrt nakonec působí jako pohlazení a satisfakce. A nějakou záhadou to funguje pořád úplně hetero.(26.7.2020)

 • M.i.k.e
  ***

  Pomalé artovky mi nevadí,ale i díky hodně pozitivnímu hodnocení jsem upřímně čekal trošku víc než jen hodně pomalý kousek,který je v jádru primárně o přátelství dvou lidí a většinu času se tam vlastně nic moc neděje...60%(9.8.2020)

 • Arsenal83
  *

  Mňa asi zrak klame, ale ako to vyrástlo do týchto čísel? Veď to dajte kameru niekde na poľnohospodárske družstvo v Šarišských Michaľanoch a budete mať lepší zážitok. Dokonca sa ani nudiť nebudete, pretože je dosť pravdepodobné, že vám Indoslováci tú kravu ukradnú priamo pri dojení. To by bol rozhodne väčší art.(11.8.2020)

 • radektejkal
  *****

  U filmů Kelly Reichardtové mám vždy pocit, že se děje něco skutečně nového. "Obsah a výraz" je v nich podán jiným způsobem, než bylo dosud obvyklé. Nejsou to již filmy nabité psychologií, dramatickými zápletkami, jasnou a ostrou vizualizací, ani pevným uchopením světa zážitků. Její filmy se neženou k svému cíli (konci) o překot, děj se pozvolna vytrácí s tím, jak se čas prodlužuje. Přesto jsme však svědky něčeho komplexního, nějakého wagnerovského gesamtkunstwerku, jen možná s opačným znaménkem. "První krávu" považuji za nejvýznamnější film posledních pár let, a současně za silný náznak změny pojetí filmového přednesu (pro mě jednoznačně k lepšímu).(10.8.2020)

 • vyfuk
  **

  Bohužel po asi půl hodině jsem v koncích. Film mi absolutně nic neříká a ani ve mne nic nezanechává. Mluví se o tom, jako o skvělém filmu minulého roku, který se musí vidět a je dokonce nejlepší ozvěnou roku, tak toto mne silně neoslovilo.(18.2.2021)

 • Disease
  ****

  Film, kde se skoro nic nestane, ani žádných vizuálních orgií se nedočkáte, ale přesto na něm "něco je".(10.8.2020)

 • tomashrabek
  *****

  Arthousové tempo ma väčšinou rozčuľuje, ale tu mi sadlo ako riť na šerbeľ. Antiwestern s jednoduchou zápletkou a skvelou, špinavou atmosférou, kde romanca medzi chlapmi nie je homo, v špine a drine je nefalšovaná romantika a iskru nádeje v inak posratom živote im chcete pomôcť rozdmýchať aj napriek tomu, že viete, ako to skončí. Zaslúžene a opakovane titulované ako jeden z filmov pandemického roku, pre ktorý bol tento únik do sveta bez dejín ako stvorený.(16.2.2021)

 • SpaceOdyseus
  ****

  Minimalisticky vypravena banalni historka o dvou chlapcich ztracenych mezi trapperama. Je to film temer bez konfliktu, ktery ale poeticky zabavi na cele dve hodky.(9.11.2020)

 • Ondra16
  ****

  Komediální meditace roku a film tak něžný, až je vám jen líto, že jich takových není víc.(27.8.2020)

 • eromar
  ****

  80%(5.8.2020)

<< předchozí 1 2