Pod oknem starého soudce Rosenberga se koná manifestace proti jeho osobě. Soudce, jemuž již nezbývá mnoho života, se tím spíš baví. Zanedlouho nato je přímo u sebe doma zastřelen, stejně jako jeho přítel, který mu dělá společníka. V téže době je v gay klubu uškrcen další soudce, Jensen. Je přinejmenším podivné, že oba byli zabiti, přestože byli pod ochranou FBI... Mladá studentka práv Darby Shawová má známost se svým profesorem Thomasem Callahanem. Dívka mu jednoho dne předá svou analýzu situace kolem smrti obou soudců, kde vyslovuje odvážnou hypotézu o tom, kdo za celým případem stojí. Callahan svěří dokument svému příteli od FBI Gavinovi. Informace o existenci dokumentu pronikne až do Bílého domu. Zanedlouho nato, když spolu chtějí Thomas a Darby nasednout do auta a dívka si to na poslední chvíli rozmyslí, auto exploduje. Thomas je na místě mrtev, Darby prchá a skryje se v hotelu... Odtamtud se spojí s novinářem Washington Herald Grayem Granhamem a svěří se mu se svými problémy, protože ví, že mu Thomas důvěřoval. Mladík nabízí pomoc a s Darby se schází. I jeho několikrát telefonicky kontaktoval muž, který si říkal García a tvrdil, že zná pozadí vražd obou soudců. Než ho mohl Gray vypátrat, odmlčel se. Darby se nadále skrývá, nezúčastní se ani Thomasova pohřbu, kde se to hemží policisty a agenty v civilu. Pak naváže kontakt s Thomasovým přítelem Gavinem a chce se s ním sejít. Než k tomu dojde, je muž ve svém pokoji zastřelen… Špinavou práci – tři vraždy – vykonal nájemný vrah, terorista Kamel. Ten se nyní vydává za Gavina a sejde se s Darby s úmyslem ji zabít. Než to ale stačí udělat, někdo zastřelí jeho. Mladá žena je zdrcená: všude kolem ní je smrt. Svěří se tedy Grayovi se svým podezřením, že za likvidací soudců stojí jistý bohatý a mocný muž... (TV Prima)

Trailer

Radyo

Jedna z mnoha "Grishamovek", které se v kinech v devadesátých letech vyrojily. Tahle patří mezi ty lepší, vlastně je možná nejlepší z nich ze všech. Herecké obsazení je výborné a všichni hrají na doraz. Atmosféra nepostrádá napětí i gradaci, hudba je taky kvalitní, Julia Roberts roztomile půvabná - co chtít více. :) ()

Djkoma

Julie Roberts, když ještě nedostávala 20 milionů dollarů za každou roli a k ní vždycky vážný a drsný Denzel Waschington ve filmu, který mi neřekne ani zlomek toho, co jsem si představoval. Délka je hodně přetažená za vlasy, když si uvědomíme co se ve filmu děje. Jako by velký rutinér Alan J. Pakula prostě neměl tolik talentu jak si myslel a každý jeho film nejen kvůli němu upadl do průměru, z kterého není návratu a pochybuji, že to čas změní. ()

Gemini

Hehe, sorry brácho, ale nebýt Stanley Tucciho, nemáš náděj porovnávat se s (narozdíl od filmu nikoliv předlouhou) předlohou ani v jediném ohledu. Alan J. Pakula už má svůj vrchol hodně dlouho za sebou, a jak Denzel tak Julia zase ještě hodně daleko před sebou. Na 80% to zkrátka není, ani mezi knižními adaptacemi. ()

honajz

To pomalé rozvíjení děje, důraz na vykreslení a prokreslení prostředí, to se mi moc líbilo, připomínalo mi to Rok draka. Hudba Jamese Hornera je vynikající, navozuje správnou atmosféru. Vadilo mi množství postav, u nichž jsem často netušil, o koho jde, toho ochránce jsem nějak nepobral a vysvětlení mi přišlo moc chaotické a rychlé a nejasné. Také konec jsem čekal dramatičtější, jedna honička v garáži člověka moc neuspokojí. A samozřejmě mi vadily všechny ty náhody (náhle vyskočí pes v autě apod.). Ale celkově příjemný thriller, naštěstí ne právnický, který připomíná Tři dny Kondora (mluvíme-li o filmu). ()

nash.

I po letech stále nejlepší "grishamovka". Beze spěchu a zbytečně laciných efektů budované napětí, poctivé vyprávění s téměř detektivním rozkrýváním vztahů, motivů a intrik, působivě gradující atmofséra strachu a znechucení nad bezohlednostní mocných, sympatická Julia, charismaticky působivý Denzel, a navrch jako třešnička geniální Stanley Tucci jako zabiják. ()

• Postava F. Dentona Voylese je šéfem FBI ve většině knih Johna Grishama. (D3VIL)
  • John Grisham poupravil postavu Darby Shaw podle Julie Roberts. Ta pak po přečtení knihy okamžitě přijala roli ve filmu, a to aniž by si přečetla scénář. (D3VIL)
  • Případ Pelikán byl natočený podle skutečných událostí a zabývá se vraždou soudců Nejvyššího soudu ve Washingtonu. [Zdroj: lifee.cz] (Duoscop)