Případ Pelikán

The Pelican Brief

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 1993, 136 min

• MM_Ramone

"Prípad pelikán" je v poradí tretí román amerického spisovateľa Johna Grishama. Napísal ho v roku 1992. Ja som si ho prečítal len nedávno. Tvorbu tohto autora poznám dosť dobre a tento titul by som označil ako taký jeho klasický priemer. V roku 1993 bola vyprodukovaná filmová verzia. Tú by som nazval mizarnou fraškou. V rámci na hlavu postavenej pozitívnej diskriminácie bol do úlohy novinára Graya Grantmana obsadený afroameričan Denzel Washington, aj keď v knihe je táto postava viac krát opísaná ako beloch. Úbohé, smiešne, trápne. *(27.4.2019)

Zaujímavý politický thriller. Divácky vďačný námet, ktorý Pakula pretavil do divácky nevďačne dlhého filmu. "Vďaka" svojej dĺžke film miestami stráca dynamiku a mení sa na nudnú politickú drámu, kde jediné napätie v divákovi vzbudzuje očakávanie, či začne Julia Roberts konečne dobre hrať. A nezačne!(24.7.2007)

Príliš americký, príliš dlhé a príliš bežné (a ako už niekto napísal aj príliš prekombinované) aby som tomu dal viac ako 3* -- mne osobne J.Roberts v hlavnej úlohe vôbec nesadla, narozdiel od D.Washingtona-- Nakoniec, dalo sa na to pozerať aj keď mi to absolútne nič nedalo a ako dobrý triller/drámu to nebudem odporúčať.(13.2.2011)

Politický thriller - oblíbená podívaná inteligentních diváků, majících přehled o dění ve světě. Julia Roberts je sama zárukou, že nepůjde o nějaký béčkový průměr. Náměty Johna Grishama jsou vždy napínavé - stačí je dobře ošetřit v kvalitním scénáři a je to. Parádní film, který shlédnete se zatajeným dechem.(9.3.2007)

Uvedomujem si, že sa jedná o nadpriemerného zástupcu svojej kategórie, ale žánrovo mi tento film nesedel. Už je akýmsi štandardom, že zápletka amerického trilleru bude niečo s prezidentom, niečo s vraždou vysokých ústavných činiteľov a niečo s FBI, resp. CIA. Čiže dej banálnejší, v podstate celú dobu je to o tom, ako Darby (Julia Roberts) uniká pred ľuďmi, ktorí ju chcú zabiť, pretože vie niečo naviac. Celá banalita ale vo filme vyzerá celkom fajn. Film pozerateľný, ale ten, kto ho nevidel, o nič neprichádza.(13.9.2008)

• - Práva na zfilmování knihy "Případ Pelikán" byla zakoupena ještě před jejím dokončením. (D3VIL)

• - Postava F. Dentona Voylese je šéfem FBI ve většině knih Johna Grishama. (D3VIL)

• - John Grisham poupravil postavu Darby Shaw podle Julie Roberts. Ta pak po přečtení knihy okamžitě přijala roli ve filmu, a to aniž by si přečetla scénář. (D3VIL)