Případ Pelikán

Prípad Pelikán

The Pelican Brief

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 1993, 136 min

Príliš americký, príliš dlhé a príliš bežné (a ako už niekto napísal aj príliš prekombinované) aby som tomu dal viac ako 3* -- mne osobne J.Roberts v hlavnej úlohe vôbec nesadla, narozdiel od D.Washingtona-- Nakoniec, dalo sa na to pozerať aj keď mi to absolútne nič nedalo a ako dobrý triller/drámu to nebudem odporúčať.(13.2.2011)

Veľmi solídny príslušník politických thrllerov. Zápletka na prvý pohľad vôbec nie je až taká zaujímavá ako celý priebeh príbehu s tajomnou a konšpiračnou atmosférou, ale čím dej postupuje do pokročilejšej fázy, tým viac som sa začal baviť. Krimi vyšetrovanie a odhaľovanie rôznych teórií v svižnom tempe je občas brzdené zbytočnou dĺžkou filmu a niektoré podradne spracované, nelogické scény naozaj zaváňali prúserom. Hlavné ale bolo, že medzi Denzelom a Juliou to klapalo a bolo to vidieť aj na celkovom výsledku z filmu, ktorý bol síce trošku ťarbavý, no do cieľa sa dostal na celkom slušnej pozícii. 70%.(30.5.2009)

Julie Roberts, když ještě nedostávala 20 milionů dollarů za každou roli a k ní vždycky vážný a drsný Denzel Waschington ve filmu, který mi neřekne ani zlomek toho, co jsem si představoval. Délka je hodně přetažená za vlasy, když si uvědomíme co se ve filmu děje. Jako by velký rutinér Alan J. Pakula prostě neměl tolik talentu jak si myslel a každý jeho film nejen kvůli němu upadl do průměru, z kterého není návratu a pochybuji, že to čas změní.(4.5.2007)

I po letech stále nejlepší "grishamovka". Beze spěchu a zbytečně laciných efektů budované napětí, poctivé vyprávění s téměř detektivním rozkrýváním vztahů, motivů a intrik, působivě gradující atmofséra strachu a znechucení nad bezohlednostní mocných, sympatická Julia, charismaticky působivý Denzel, a navrch jako třešnička geniální Stanley Tucci jako zabiják.(11.2.2010)

Bohužel jneom průměrnej thriller, ale potenciál to teda podle mě mělo mnohem většía taky určitě ambice. Jenže podle mě tomu dost chybí víc napětí, samozřejmě napínavý scény tam jsou a neni jich zrovna málo, ale přišlo mi, že se to nijak zvlášť nestupňuje, coč by podle mě filmu jen prospělo. Naštěstí film dost drží ústřední dvojice Washington a Julia Roberts, oba sice nepředváděj nic převratnýho, ale stejně táhnou celej film.(23.12.2006)

• - John Grisham poupravil postavu Darby Shaw podle Julie Roberts. Ta pak po přečtení knihy okamžitě přijala roli ve filmu, a to aniž by si přečetla scénář. (D3VIL)

• - Postava F. Dentona Voylese je šéfem FBI ve většině knih Johna Grishama. (D3VIL)

• - Denzel Washington a Julia Roberts se na obrazovce objeví společně až po 65 minutách. (D3VIL)