Případ Pelikán

• USA The Pelican Brief (více)
Trailer

Pod oknem starého soudce Rosenberga se koná manifestace proti jeho osobě. Soudce, jemuž již nezbývá mnoho života, se tím spíš baví. Zanedlouho nato je přímo u sebe doma zastřelen, stejně jako jeho přítel, který mu dělá společníka. V téže době je v gay klubu uškrcen další soudce, Jensen. Je přinejmenším podivné, že oba byli zabiti, přestože byli pod ochranou FBI... Mladá studentka práv Darby Shawová má známost se svým profesorem Thomasem Callahanem. Dívka mu jednoho dne předá svou analýzu situace kolem smrti obou soudců, kde vyslovuje odvážnou hypotézu o tom, kdo za celým případem stojí. Callahan svěří dokument svému příteli od FBI Gavinovi. Informace o existenci dokumentu pronikne až do Bílého domu. Zanedlouho nato, když spolu chtějí Thomas a Darby nasednout do auta a dívka si to na poslední chvíli rozmyslí, auto exploduje. Thomas je na místě mrtev, Darby prchá a skryje se v hotelu... Odtamtud se spojí s novinářem Washington Herald Grayem Granhamem a svěří se mu se svými problémy, protože ví, že mu Thomas důvěřoval. Mladík nabízí pomoc a s Darby se schází. I jeho několikrát telefonicky kontaktoval muž, který si říkal García a tvrdil, že zná pozadí vražd obou soudců. Než ho mohl Gray vypátrat, odmlčel se. Darby se nadále skrývá, nezúčastní se ani Thomasova pohřbu, kde se to hemží policisty a agenty v civilu. Pak naváže kontakt s Thomasovým přítelem Gavinem a chce se s ním sejít. Než k tomu dojde, je muž ve svém pokoji zastřelen… Špinavou práci – tři vraždy – vykonal nájemný vrah, terorista Kamel. Ten se nyní vydává za Gavina a sejde se s Darby s úmyslem ji zabít. Než to ale stačí udělat, někdo zastřelí jeho. Mladá žena je zdrcená: všude kolem ní je smrt. Svěří se tedy Grayovi se svým podezřením, že za likvidací soudců stojí jistý bohatý a mocný muž... (TV Prima)

Trailer

Radyo

Jedna z mnoha "Grishamovek", které se v kinech v devadesátých letech vyrojily. Tahle patří mezi ty lepší, vlastně je možná nejlepší z nich ze všech. Herecké obsazení je výborné a všichni hrají na doraz. Atmosféra nepostrádá napětí i gradaci, hudba je taky kvalitní, Julia Roberts roztomile půvabná - co chtít více. :) ()

Gemini

Hehe, sorry brácho, ale nebýt Stanley Tucciho, nemáš náděj porovnávat se s (narozdíl od filmu nikoliv předlouhou) předlohou ani v jediném ohledu. Alan J. Pakula už má svůj vrchol hodně dlouho za sebou, a jak Denzel tak Julia zase ještě hodně daleko před sebou. Na 80% to zkrátka není, ani mezi knižními adaptacemi. ()

Djkoma

Julie Roberts, když ještě nedostávala 20 milionů dollarů za každou roli a k ní vždycky vážný a drsný Denzel Waschington ve filmu, který mi neřekne ani zlomek toho, co jsem si představoval. Délka je hodně přetažená za vlasy, když si uvědomíme co se ve filmu děje. Jako by velký rutinér Alan J. Pakula prostě neměl tolik talentu jak si myslel a každý jeho film nejen kvůli němu upadl do průměru, z kterého není návratu a pochybuji, že to čas změní. ()

tron

„Čo mám urobiť, aby si sa usmiala?“ 40%... 60%... nie je to jedno? Tento film ma odjakživa príšerne nebavil, napriek tomu (a prízemne paranoickému scenáru) mu nemožno uprieť kus poctivej, starosvetskej napínavej atmosféry, podporenej už vtedy sympatickým Denzelom Washingtonom, plnou silou sa snažiaceho maskovať prešľap produkcie, ktorá do úlohy študentky obsadila podstatne staršie vyzerajúcu Juliu Robertsovú. Potešili fajn herci v podporných roličkách (Heard, Tucci, Lightow, Heald, Shepard). ()

Jara.Cimrman.jr

"Myslíte, že byste mohl klidně žít, kdybyste neřekl, co víte?" Kdybych se já dozvěděl něco o vražedném spiknutí politiků a byznysmenů, tak bych rozhodně nesepsal třaskavou teorii a nedával bych ji číst žádnému agentovi. Já už jsem totiž nějaký ten rok na světě, takže vím, že spravedlnost vítězí jen ve filmu a v reálném světě jsou hrdinové zavražděni i s přísně utajenou novou identitou. To funguje u nás stejně spolehlivě jako v USA. To však nic nemění na tom, že americké filmy jsou plné hrdinů a duu Darby - Gray jsem fandil s plným nasazením, aby nakopali mocné do jejich trénovaných zadků. Třeba to jednou půjde i v realitě. ()

• Případ Pelikán byl natočený podle skutečných událostí a zabývá se vraždou soudců Nejvyššího soudu ve Washingtonu. [Zdroj: lifee.cz] (Duoscop)
  • „Hledal jsem ženu, která by si dokázala získat sympatie publika, ale nebyla přirozeným vůdčím typem. Proto jsem se rozhodl navrhnout Johnovi právě Julii Roberts. Svým hereckým výkonem nás přesvědčila o tom, že dokázala z postavy Darby udělat ženu, jež se dokáže obětovat, protože je neuvěřitelně silná. Přesto ale zůstává, svým způsobem, křehká,” uvedl režisér filmu Pakula. [Zdroj: lifee.cz] (Duoscop)
  • Denzel Washington odmítl políbit svou hereckou kolegyni Julii Roberts. Své rozhodnutí hájil tím, že samozřejmě nemá nic proti ženám bílé pleti, ale dle jeho názoru by se na roli Darby hodila černošská herečka. „Mně to vůbec nevadilo. Vlastně jsem se na to docela těšila. Denzel to ale viděl jinak,” prohlásila později Roberts. [Zdroj: lifee.cz] (Duoscop)