Případ Pelikán

Prípad Pelikán

The Pelican Brief

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 1993, 136 min

Poměrně konzervativně pojatý jižanský příběh dokazuje, že Julia Roberts utáhne i „vážný“ film a udrží si pozornost i bez velkých melodramatických gest nebo postelových scén. Právnický thriller těží z oblíbenosti Johna Grishama, který protentokrát představuje ambiciózní studentku práv, které to pálí a přitahuje starší muže: alespoň soudě podle toho, že chodí se svým profesorem. Na základě vraždy dvou soudců sepíše odvážnou teorii. Jenže ta se dostane do nesprávných rukou a navrch není úplně daleko od pravdy. Jediný člověk, kterému může věřit, je prominentní novinář. Nejprve jsou oba hnaní profesionální touhou po odhalení pravdy, následně jsou odhodlaní pro samotné principy spravedlnosti. Ve výsledku to není to ryzí kritické politické drama: není tak vnitřně silné, je zbytečně spletité i málo emočně odvyprávěné. Snímek tak trochu stojí na spojencích v nouzi (Roberts a Denzel Washington), a tak trochu mu postupně dochází dech. Škoda, ve čtyři hvězdy jsou věřil.(1.10.2015)

Jeden z mnoha konspiračních filmů, který sice neurazí, ale který se rychle vypaří z hlavy. Zároveň na to, že film je narvaný hvězdami, tak jediný, kdo stojí za zmínku je Stanley Tucci. Ostatní nehrají sice špatně, ale jejich výkony nejsou příliš výrazné, a to včetně Denzela Washingtona. Přesto film není špatný.(17.5.2017)

"Myslíte, že byste mohl klidně žít, kdybyste neřekl, co víte?" Kdybych se já dozvěděl něco o vražedném spiknutí politiků a byznysmenů, tak bych rozhodně nesepsal třaskavou teorii a nedával bych ji číst žádnému agentovi. Já už jsem totiž nějaký ten rok na světě, takže vím, že spravedlnost vítězí jen ve filmu a v reálném světě jsou hrdinové zavražděni i s přísně utajenou novou identitou. To funguje u nás stejně spolehlivě jako v USA. To však nic nemění na tom, že americké filmy jsou plné hrdinů a duu Darby - Gray jsem fandil s plným nasazením, aby nakopali mocné do jejich trénovaných zadků. Třeba to jednou půjde i v realitě.(28.10.2018)

Politický thriller - oblíbená podívaná inteligentních diváků, majících přehled o dění ve světě. Julia Roberts je sama zárukou, že nepůjde o nějaký béčkový průměr. Náměty Johna Grishama jsou vždy napínavé - stačí je dobře ošetřit v kvalitním scénáři a je to. Parádní film, který shlédnete se zatajeným dechem.(9.3.2007)

Teda pánové a dámy, to věčné, nehorázné a hloupé lpění na srovnávání filmů s předlohami, mi už vážně pije krev. Případ pelikán je vynikající sríler, s vynikajícím obsazením, vynikající hudbou a nádhernou kamerou, s perfektním, logickým dějem. Je to jeden z nejlepších politických trillerů, které doma mám. A že jich mám.(3.10.2012)

• - Postava F. Dentona Voylese je šéfem FBI ve většině knih Johna Grishama. (D3VIL)

• - Denzel Washington a Julia Roberts se na obrazovce objeví společně až po 65 minutách. (D3VIL)

• - Práva na zfilmování knihy "Případ Pelikán" byla zakoupena ještě před jejím dokončením. (D3VIL)