Případ Pelikán

Prípad Pelikán

The Pelican Brief

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 1993, 136 min

Filmy natočené podľa predlohy Johna Grishama sú zárukou kvality a napätia... Prípad Pelikán je zmesou odhalenia pravdy v rámci určitej korupčnej siete vedúcej až na najvyššie miesta v Bielom dome, v rámci ktorej sa zainteresovaní neštítia vraždiť... Keďže som sa určitú dobu pohyboval v nižšej politike a videl, čo dokážu ľudia bažiaci po moci a funkciách, pričom nešlo v podstate ani ho peniaze, tak príbehy, v ktorých ide o krk na najvyšších postoch a v hre sú milióny možno až miliardy $, ako v tomto diele, nie sú určite len fikciou, ale majú veľa do seba. Keď obyčajnú mladú študentku práva zaujme v správach reportáž o vražde 2 významných amerických sudcov, začne pátrať po informáciach a dá si do súvislosti 1+1, príde na to, že tieto vraždy nie sú náhodné a ich pozadie vedie až do Bieleho domu. Iniciatívne vypracuje správu, ktorá sa dostáva na najvyššie miesta a k ľuďom, ktorí stoja za týmto komplotom, a spúšťa tým hon na líšku, pričom o život prichádzajú ďalšie postavičky... Dej veľmi dobrý, človeka až mrazí, čo všetko sú ľudia v rámci boja o moc a ututlania schopní spraviť. Napätie vo filme vhodne stupňuje a dopĺňa hudba Jamesa Hornera, ktorý má za sebou hudbu aj v iných megafilmoch. K tomu v podstate ranná herecká tvorba Julie Robertsovej a Denzela Washingtona. Dnes už klasika, ktorá má dosť do seba...(3.3.2015)

Pakula v osídliach (a nie posledný krát) štúdiového pásového systému. Našťastie je Grisham solídny trilerový konšpiračný spisovateľ a jeho ľúbivé knižky sa dajú veľmi ľahko previesť na filmové plátno. Pakula tiež nesklamal. Je to nereálne, naivné, celkom napínavé a zábavné. Vyzdvihnem atmosféru, ktorá môže smelo konkurovať aj (aspoň pre mňa) najlepšej adaptácii Grishamoviek, Pollackovej Firme.(20.5.2012)

Julie Roberts, když ještě nedostávala 20 milionů dollarů za každou roli a k ní vždycky vážný a drsný Denzel Waschington ve filmu, který mi neřekne ani zlomek toho, co jsem si představoval. Délka je hodně přetažená za vlasy, když si uvědomíme co se ve filmu děje. Jako by velký rutinér Alan J. Pakula prostě neměl tolik talentu jak si myslel a každý jeho film nejen kvůli němu upadl do průměru, z kterého není návratu a pochybuji, že to čas změní.(4.5.2007)

Ďalší z radu politických thrillerov, ktorý ma svojou záživnosťou vie pripútať do kresla. Je tu viacero konšpiračných teórii, ktoré boli zaujímavo vysvetlené. Celú dobu mi vŕtalo hlave, kto zabil nájomného vraha, keď po celú dobu filmu, nebol nikto, kto by ochraňoval hlavnú predstaviteľku. Je tu veľa náhôd a hlavný hrdinovia sa tak poľahky dostali všade, kde by sa za normálnych okolností určite nedostali a už potom to bolo aj úsmevné. D.Washington ako vždy skvelí, Júlia bola tiež ok, ale rola prezidenta a jeho verného poskoka mohli byť obsadená aj lepšie, tam mi chýbali dôraznejšie osoby. A je tu veľa napínavých scén a tak 4* to istia.(9.1.2016)

Jeden z mnoha konspiračních filmů, který sice neurazí, ale který se rychle vypaří z hlavy. Zároveň na to, že film je narvaný hvězdami, tak jediný, kdo stojí za zmínku je Stanley Tucci. Ostatní nehrají sice špatně, ale jejich výkony nejsou příliš výrazné, a to včetně Denzela Washingtona. Přesto film není špatný.(17.5.2017)

• - Denzel Washington a Julia Roberts se na obrazovce objeví společně až po 65 minutách. (D3VIL)

• - Práva na zfilmování knihy "Případ Pelikán" byla zakoupena ještě před jejím dokončením. (D3VIL)

• - John Grisham poupravil postavu Darby Shaw podle Julie Roberts. Ta pak po přečtení knihy okamžitě přijala roli ve filmu, a to aniž by si přečetla scénář. (D3VIL)