Případ Pelikán

Prípad Pelikán

The Pelican Brief

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 1993, 136 min

Vynikající thriller s politickou zápletkou, který nepostrádá napětí, akci a záhadné tajemno. Samozřejmě i herecké obsazení splnilo své očekávání. Chytrá a skvěle vyděšená Julie Roberts v jedné ze svých neobvyklích rolí. Spolu s Denzlem Washingtonem jim to šlo, jak se říká "od ruky" a výborně se k sobě hodili. Stanley Tucci v roli nájemného vraha také zapůsobil. Scénář je téměř bez chyby a mrazivá hudba jen výborně navodila atmosféru napětí a strachu. Knižní předlohu jsem bohužel nečetl a číst asi ani nebudu. Myslím, že film mi to vynahradil.(20.9.2007)

Politický thriller - oblíbená podívaná inteligentních diváků, majících přehled o dění ve světě. Julia Roberts je sama zárukou, že nepůjde o nějaký béčkový průměr. Náměty Johna Grishama jsou vždy napínavé - stačí je dobře ošetřit v kvalitním scénáři a je to. Parádní film, který shlédnete se zatajeným dechem.(9.3.2007)

Adaptovat Grishama je v podstate vzdy stavka na istotu. Dej je vzdy napinavy a tak staci zaistit dobreho rezisera, par zvucnych mien na hereckych miestach a niekoho, kto by knihu prepisal do filmovej podoby. Pripad pelikan nie je absolutne nicim vynimocny film, ktory ma vsetko, co som napisal vyssie, avsak nic viac.(2.1.2007)

Zaujímavý politický thriller. Divácky vďačný námet, ktorý Pakula pretavil do divácky nevďačne dlhého filmu. "Vďaka" svojej dĺžke film miestami stráca dynamiku a mení sa na nudnú politickú drámu, kde jediné napätie v divákovi vzbudzuje očakávanie, či začne Julia Roberts konečne dobre hrať. A nezačne!(24.7.2007)

Julie Roberts, když ještě nedostávala 20 milionů dollarů za každou roli a k ní vždycky vážný a drsný Denzel Waschington ve filmu, který mi neřekne ani zlomek toho, co jsem si představoval. Délka je hodně přetažená za vlasy, když si uvědomíme co se ve filmu děje. Jako by velký rutinér Alan J. Pakula prostě neměl tolik talentu jak si myslel a každý jeho film nejen kvůli němu upadl do průměru, z kterého není návratu a pochybuji, že to čas změní.(4.5.2007)

• - Postava F. Dentona Voylese je šéfem FBI ve většině knih Johna Grishama. (D3VIL)

• - John Grisham poupravil postavu Darby Shaw podle Julie Roberts. Ta pak po přečtení knihy okamžitě přijala roli ve filmu, a to aniž by si přečetla scénář. (D3VIL)

• - Práva na zfilmování knihy "Případ Pelikán" byla zakoupena ještě před jejím dokončením. (D3VIL)