Případ Pelikán

Prípad Pelikán

The Pelican Brief

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 1993, 136 min

Ďalší z radu politických thrillerov, ktorý ma svojou záživnosťou vie pripútať do kresla. Je tu viacero konšpiračných teórii, ktoré boli zaujímavo vysvetlené. Celú dobu mi vŕtalo hlave, kto zabil nájomného vraha, keď po celú dobu filmu, nebol nikto, kto by ochraňoval hlavnú predstaviteľku. Je tu veľa náhôd a hlavný hrdinovia sa tak poľahky dostali všade, kde by sa za normálnych okolností určite nedostali a už potom to bolo aj úsmevné. D.Washington ako vždy skvelí, Júlia bola tiež ok, ale rola prezidenta a jeho verného poskoka mohli byť obsadená aj lepšie, tam mi chýbali dôraznejšie osoby. A je tu veľa napínavých scén a tak 4* to istia.(9.1.2016)

Julie Roberts, když ještě nedostávala 20 milionů dollarů za každou roli a k ní vždycky vážný a drsný Denzel Waschington ve filmu, který mi neřekne ani zlomek toho, co jsem si představoval. Délka je hodně přetažená za vlasy, když si uvědomíme co se ve filmu děje. Jako by velký rutinér Alan J. Pakula prostě neměl tolik talentu jak si myslel a každý jeho film nejen kvůli němu upadl do průměru, z kterého není návratu a pochybuji, že to čas změní.(4.5.2007)

Teda pánové a dámy, to věčné, nehorázné a hloupé lpění na srovnávání filmů s předlohami, mi už vážně pije krev. Případ pelikán je vynikající sríler, s vynikajícím obsazením, vynikající hudbou a nádhernou kamerou, s perfektním, logickým dějem. Je to jeden z nejlepších politických trillerů, které doma mám. A že jich mám.(3.10.2012)

„Čo mám urobiť, aby si sa usmiala?“ 40%... 60%... nie je to jedno? Tento film ma odjakživa príšerne nebavil, napriek tomu (a prízemne paranoickému scenáru) mu nemožno uprieť kus poctivej, starosvetskej napínavej atmosféry, podporenej už vtedy sympatickým Denzelom Washingtonom, plnou silou sa snažiaceho maskovať prešľap produkcie, ktorá do úlohy študentky obsadila podstatne staršie vyzerajúcu Juliu Robertsovú. Potešili fajn herci v podporných roličkách (Heard, Tucci, Lightow, Heald, Shepard).(30.5.2009)

Pre mňa priemerný thriller. Dej boľ pre mňa dosť predvídateľný, ale tým nechcem povedať, že spracovanie deja bolo nejako odfláknuté. Práve naopak z tematiky filmu sa toho asi moc vyťažiť nedalo, každopádne očakával som niečo temnejšie, záhadnejšie a zapletenejšie. A napínavejšie. Možno moje slová znejú tvrdo, akoby to bol zlý film, ale to nie - je to dobrý film na večer, ale viem si predstaviť aj niečo lepšie.(31.5.2009)

• - Denzel Washington a Julia Roberts se na obrazovce objeví společně až po 65 minutách. (D3VIL)

• - John Grisham poupravil postavu Darby Shaw podle Julie Roberts. Ta pak po přečtení knihy okamžitě přijala roli ve filmu, a to aniž by si přečetla scénář. (D3VIL)

• - Postava F. Dentona Voylese je šéfem FBI ve většině knih Johna Grishama. (D3VIL)