Reklama

Reklama

Recenze (7)

Lacike 

všechny recenze uživatele

141 minútový dokument o vývoji akčného žánru, ktorý sa venuje hlavne jeho zlatému obdobiu - peckám z 80tych a 90tych rokov. Informačne to nie je pre fanúšika žánru až tak prínosné ako napríklad dokumentárna séria The Movies That Made Us, keďže tu nie je čas sa do hĺbky venovať sa jednotlivým filmom. Je to tak globálne zhrnutie toho jak sa žáner vyvíjal, čo ho definovalo, kto mu kraľoval, kedy začal upadať a čo stálo za jeho úpadkom. Aj keď je to fakt dlhý dokument a jeho stopáž rozhodne pocítite, tak celý čas z neho cítiť neskutočné fanúšikovské nadšenie. Proste jak keby ste sa s niekym rozprávali o vašich starých obľúbených peckách. Akurát v tomto dokumente vám o nich porozprávajú ľudia, ktorí ich tvorili. Režiséri, scenáristi alebo producenti. Z hercov sa tu objavia len hviezdy béčkovej až zetkovej ligy. To je jeden z mínusov tohto dokumentu. Pár slov od Arnieho, Slya, Bruca, Mela, Jean Claudea atď by bodlo. A potom ma ešte mrzelo, že deväťdesiatky tu sú zmapované len čo sa týka A ligy, ale béčkam sa už príliš nevenujú na rozdiel od osemdesiatok, ktoré zmapovali obšírnejšie. No a súčasnosť tu z čistokrvných akčných borcov predstavuje prakticky len Adkins, čo je smutnou vizitkou žánru. Na staré dobré oldschool akčniaky môžeme už len spomínať. Pokiaľ to bude v takýchto skvelých dokumentoch, tak díky aspoň za to. P.S: Al Leong ešte žije. :) 9/10. ()

choze 

všechny recenze uživatele

Velice příjemná povinnost i dárek pro fandy akčňáků. Dal jsem si tenhle fanouškovský dokument v dvojprogramu s francouzským "80s Blockbusters: When Hollywood Played Tough" a neubráním se srovnání, ze kterého vychází "In Search..." výrazně líp a to hned z několika důvodů. Zatímco žabožrouti v 50 minutách pokryli "jen" akční osmdesátky a sehnali před kameru jen (!) Lundgrena a McTiernana a 95 procent si odkecali sami, "In Search..." při dvojnásobné stopáži zachycuje vývoj akčního žánru od osmdesátek až po současnost a před kamerou mluví JEN tvůrci a to velmi pestrá paleta a mnozí klíčoví hráči. Arnie, Sly a spol. tu sice nevystoupí, stejně jako jejich nejvýraznější následovníci Rock se Stathamem, ale jinak tu máme řadu lidí podepsaných pod největšími žánrovými milníky, od producentů (Kassar) přes režiséry (Verhoeven, Firstenberg - Americký ninja, Lester - Komando, Lettich - Dvojitý zásah), scenáristy (Souza, Black, Yost - Nebezpečná rychlost), kameramany (MacDonald), hudební skladatele (Fiedel - Terminátor 1+2), střihače (Goldblatt) a béčkové bijce (Adkins, Rothrock) a představitele ikonických záporáckých xichtů (Wells, Hues, Leong). Oba dokumenty narážejí v tom, že si ukously příliš velké sousto a při svých stopážích musí brát téma - které by vystačilo na dokumentární sérii - často šmahem. Ten druhý ale dodá mnohem víc informací a souvislostí a o dost líp funguje i jako fanouškovské nostalgické ohlédnutí za milovanými filmy. Které v něm krásně zosobňuje skromný ultrasympoš Adkins, dojemně vzpomínající na to, jak jako malý kluk chodil do videopůjčovny pro filmy s van Dammem a snil, že bude jednou jako on - a později symbolicky natočil Živý terč 2. Člověku se u toho hned chce pustit si znova polovinu rozebíraných filmů nebo běžet natočit vlastní akčňák. ()

Reklama

Flipnic-RE 

všechny recenze uživatele

Nádhernej úžasnej dokument o akčním filmu zejména 80. a 90. let. Parádní nostalgie u které jsem si zavzpomínal na moje dětství a mládí strávené u VHS. Jsou tam hezky seřazené jednotlivé filmy a jaký měli v té době vliv a význam. Mluví tam někteří akční herci. Atd. Naposled jsem se takhle skvěle cítil u českého dokumenty Králové videa. Je to teda dlouhé, ale nevadilo mi to. A třeba si to dám ještě někdy znovu. ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Na jednu stranu tuze sympatický projekt si zaslouží chválu za to, že na rozdíl od řady podobných filmově zaměřených dokumentů se nesnaží nacpat do předem normované stopáže. Díky tomu také tvůrci stihnou zahrnout celou řadu aspektů svého předmětu jako éru VHS i následnou proměnu akčních filmů v 90s a 00s, i když pořád jim zjevně spousta věcí spadla při střihu se stolu (hlavně v upoutávkách avizované, ale v dokumentu opravdu jen okrajově zmíněné hongkongské a asijské akčňáky). Jenže paradoxně právě proto, že tvůrci nezapřou své fanouškovství, tak jejich dílo sice potěší, ale až na pár výjimek nepřináší nic nového, respektive nic, co by už nezaznělo zevrubněji jinde. Nakonec zůstane jen exkurze do hořkosti a smutku hvězd třetiřadých video produkcí jako Matthias Hues či Cynthia Rothrock, zamrzí minimální začlenění Ala Leonga a absurdní je, kolik prostoru na své zveličování dostává patlal Sam Firstenberg. Nicméně na druhou stranu skvělé jsou výpovědi zakladatele Carolca Mario Kassara a funkci největšího sympaťáka tu zastává Scott Adkins. Pokud se spokojíme jen s tím, že má jít o melancholickou poctu americkým 80s peckám žánru, respektive o filmový výsledek toho, že si jeden fanda udělal radost a objel většinu svých hvězd, pak se s výsledkem lze spokojit. Kdo chce od dokumentu také nějakou informační hodnotu či podnětné postřehy, pro toho tu je francouzský projekt na stejné téma "80s Blockbusters: When Hollywood Played Tough", kde příznačně promlouvají více filmoví kritici a historici. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Zdaleka to nebylo jen o Slyovi, Schwarzeneggerovi nebo Willisovi, kteří vdechli nový život akčním filmům. Zatímco první dva drtili protivníky (takřka) bez škrábanců, Bruce byl jízlivý, z masa a kostí a bez bot a svým způsobem definoval další éru moderního akčního hrdiny. Nešlo ovšem jen o vysokorozpočtové projekty. Všechna ta mile úsměvná osmdesátková béčka sehrála svoji roli a vedle akčních ikonických projektů (Rambo, Terminátor) si svou pozornost zcela jistě zaslouží. Sympatický (fanouškovský) projekt překvapí výběrem mluvících hlav, protože vidět vedle sebe třeba režiséra Zúčtování v Malém Tokiu a Komanda (Mark L. Lester), skladatele obou Terminátorů (Brad Fiedel), kopající blondýnu, která pod vedením kvalitních choreografů předváděla zatraceně slušnou sbírku úderů (Cynthia Rothrock), chlapíka střílejícího po lidech CDčka i hladové jehly (Matthias Hues) či průměrného scénáristu několika kousků a režiséra za mě skvostného Dvojitého zásahu (Sheldon Lettich) je docela zážitek. Ještě odněkud mohli vyskočit takoví Bolo Yeung, Henry Silva, David Bradley, Gary Busey nebo Michael Dudikoff… Přesto to nějakou výraznou informační hodnotu nemá, je to takové uskákané, bez nějakých pojítek. Každopádně úžasná léta. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama