Tanečník seshora

Dancer Upstairs, The

Drama / Thriller / Krimi

Španělsko / USA, 2002, 133 min

• kusper

44. MFFKV. Co? Takhle jsem reagoval, když začaly běžet titulky tohoto film. Mám s ním velký problém. Terorismus přímo nekritizuje ani nepodporuje, není realistický ani moralistický, není nijaký. Je absolutně o ničem! Ohromné zklamání, největší na 44. MFFKV. Johna Malkoviche uznávám jako jednoho z nejlepších "lidí kolem filmu" jeho zásluha o spoustu skvělých filmů je nezpochybnitelná, ale tohle? Mám sto chutí dát odpad... Navíc začít film s ironickými slovy: "Kdo z vás viděl film Transformers a kdo Tanečníka seshora?" je trochu arogantní. Jak jsme asi měli legálně vidět Tanečníka seshora když neběžel ani v kinech ani nevyšel v ČR na DVD? Skromnost dělá velikány.(12.7.2009)

Trochu politiky, trochu terorizmu, trochu romantiky, do veľkej miery krimi thriller (kde sa úkryt hlavného nepriateľa dal celkom pohodlne predpovedať), trochu veľa španielskej angličtiny, ale ako celok sa to dalo pozerať a vidieť to skôr ako film a nie ako kritiku politickej situácie niekde v južnej amerike...(24.10.2005)

Nevěřila bych, že tohle někdy řeknu, ale může existovat člověk, kterýmu bude slušet knírek. Javiera Bardema nemám moc ráda, protože mě většinou dost děsí jeho nadměrnej obličej, ale v tomle filmu se mi líbil, skvělej hereckej výkon a parádní umělý šediny. Jinak tenhle film má vzhled francouzský kriminálky z 80. let, až na ten rozdíl, že mu naprosto chybí napětí. Nemyslím, že by tam musely být honičky a střílení, ale přece jen se tam jedná o spoustu vraždění a atentátů, potažmo politickou revoluci, ale já jsem tam z toho žádný drama necítlia. I tak má film silné momenty - scéna s popravou v divadle je skvělá, ikdyž předvídatelná, myšlenka s ohňostroji je opravdu originální a rozhodně musím zmínit nádhernou závěrečnou scénu s písní Niny Simone.(14.4.2014)

V řadě komentářů se objevují výhrady k důvěryhodnosti scénáře. Že prý maoismus a terorismus v jihoamerickém pojetí vypadá úplně jinak, celá historka je vykonstruovaná atd. Vypadá to, jako kdyby na CSFD působila hromada expertů na latinoamerické reálie a speciálně na činnost teroristických organizací. Skutečnost je taková, že i když se tvůrci nesnažili o uměleckou rekonstrukci typu Baader Meinhoff Komplex, vycházeli s až pozoruhodnou přesností ze skutečných událostí, které se odehrávaly v Peru za vlády zkorumpovaného prezidenta a diktátora Fuchimoriho, kdy byla země ničena občanskou válkou vedenou teroristickou organizací Sendero Luminoso - tedy Světlou stezkou. V jejím čele stál profesor Abimael Guzmán, který je ve filmu ztělesněný vůdcem Ezequielem. Toho za velmi podobných podmínek, jaké líčí snímek, dopadli v bytě proslulé tanečnice a umělkyně, když se ukázalo, že Světlé stezce fandí celá řada lidí z tamní "kulturní fronty". Scénárista ve filmu vlastně jen přidal milostnou linii a postavu detektiva, který zosobňuje policejní tým čelící teroristické organizaci. Tanečník seshora je zajímavé psychologické kriminální drama, které dobře zachycuje absurditu tehdejších událostí včetně operetně vyhlížejících detailů. Pochopitelně tohle téma bude rezonovat spíš v zemi, kde se popisované události odehrály, protože zkušenosti z občanské války dodneška ovlivňují atmosféru v peruánské společnosti. Třešničkou na dortu je účast charismatického Javiera Bardema v hlavní roli. Celkový dojem: 90 %.(19.3.2013)

Nenapadne prijemny civilny filmik: dostojna pocta Costa-Gavrasovi (anonymny juhoamericky stat, PR-friendly pseudokracia s juntou ako zaloznym modusom at any time, perverzne anonymizovany a zaroven rafinovane svojmu zdroju kobercek rolujuci lavicovy teror...) a dostojna prvotina Malkovicha ako rezisera. Rafinovane zovreta no nenasilna vystavba s gradujucim pocitom az fatalneho dusna i s vedomym antiklimaxom, dostojny tichy kocur Bardem nenapadne spolu s inymi malymi, no vidiacimi osudmi pracujuci na svojom prave zit obycajny zivot v civilnej krajine, velmi zaujimava atmosfera dana i uzasnym vyberom hudby, len tomu vztahu sa nedari vdychnut zivot, tak len trochu seveli. Co do atmosfery radim tento pocin spolu s The Gift k jednym z najzaujimavejsich za posledne roky. __________ Love Theme: All Along the Watchtower solo piano cover by Yul Anderson, from: The Wind Starlight(17.2.2008)

• - Svůj režisérský debut John Malkovich realizoval osm let. (agass)

• - Filmári počas svojej práce navštívili okrem Španielska a Portugalska aj juhoamerický Ekvádor. (MikaelSVK)