Tanečník seshora

Pasos de baile

Dancer Upstairs, The

Drama / Thriller / Krimi

Španělsko / USA, 2002, 133 min

John Malkovich se projevil nejen jako vynikající herec, ale i jako výjimečný režisér. Jeho režijní prvotina má uhrančivou, náladovou a prchavou atmosféru, mimořádně dobře vybranou hudbu, skvělého hlavního představitele (Javier Bardem) a několik geniálních momentů - hned úvod filmu s mrtvým pověšeným psem nebo chlapec s plakátem: "Stejně už jsem mrtvý" patří k tomu nejlepšímu, co jsem ve filmu za poslední rok mohla vidět. Nádherný divácký zážitek, doufejme, že se Malkovich dostane ke slovu častěji...(13.11.2005)

Trochu politiky, trochu terorizmu, trochu romantiky, do veľkej miery krimi thriller (kde sa úkryt hlavného nepriateľa dal celkom pohodlne predpovedať), trochu veľa španielskej angličtiny, ale ako celok sa to dalo pozerať a vidieť to skôr ako film a nie ako kritiku politickej situácie niekde v južnej amerike...(24.10.2005)

Údajně film o terorismu a politice. (Podle televizního programu). Na to, aby však byl alespoň trochu pravdivý a přínosný, by tedy musel mít mnohem hodnověrnější scénář i skutečnější prostředí. Možná nejlepší ze všech politických aspektů tu tak mohlo být vylíčení poměrů ve státě pevné ruky, ale rozhodně tu nemohlo jít o žádný druh levicového terorismu, spíše o jakousi sektu na japonský způsob. Proto se film "zvrhl" do formy obyčejného thrilleru, který si však bohužel neodpustil nejzprofanovanější ze všech možných zápletek, a to smíchání pracovní náplně s milostným, zdánlivě vedlejším, vzplanutím. Hodně mě zklamalo to, že z proklamovaného anglicko-španělského znění se vyklubala čistá američtina s občasnými záblesky kečuánštiny. Film, který se točí prakticky pouze se španělskými herci ve Španělsku, Portugalsku a Ekvádoru a vypráví o typických latinskoamerických reáliích, by přece jenom mohl tohoto jazyka alespoň občas využít.(17.12.2004)

Nevěřila bych, že tohle někdy řeknu, ale může existovat člověk, kterýmu bude slušet knírek. Javiera Bardema nemám moc ráda, protože mě většinou dost děsí jeho nadměrnej obličej, ale v tomle filmu se mi líbil, skvělej hereckej výkon a parádní umělý šediny. Jinak tenhle film má vzhled francouzský kriminálky z 80. let, až na ten rozdíl, že mu naprosto chybí napětí. Nemyslím, že by tam musely být honičky a střílení, ale přece jen se tam jedná o spoustu vraždění a atentátů, potažmo politickou revoluci, ale já jsem tam z toho žádný drama necítlia. I tak má film silné momenty - scéna s popravou v divadle je skvělá, ikdyž předvídatelná, myšlenka s ohňostroji je opravdu originální a rozhodně musím zmínit nádhernou závěrečnou scénu s písní Niny Simone.(14.4.2014)

Milostné drama? Tak to zdaleka ne. Co se milostné zápletky týče, ta byla dočista neprocítěná a divák musí dávat sakra pozor, aby si jí vůbec všiml. Celkově film nebudí moc dobrý dojem, je hrozně rozervaný a nemá skoro žádnou atmosféru. Docela zajímavé téma zpracováno takhle mizerně - to jsem od pana Malkoviche nečekala. Ani jsem nepochopila, proč mezi sebou očividně latinskoameričtí domorodci mluví v angličtině, která slyšitelně není jejich rodným jazykem.(26.7.2009)

• - Filmári počas svojej práce navštívili okrem Španielska a Portugalska aj juhoamerický Ekvádor. (MikaelSVK)

• - Svůj režisérský debut John Malkovich realizoval osm let. (agass)